Recenze: nejlepší kouřovody

Rate this post

Instalace kotle, krbové vložky nebo vybudování krbu není jednoduchou záležitostí a rovněž je třeba dobře plánovat. Co všechno je třeba promyslet?

K napojení všech těchto zařízení do komína jsou nezbytné kouřové roury, kouřová kolena, komínové vložky a další výrobky. Podívejte se na následující přehled, který vám jistě pomůže s jejich výběrem.

Výsledkem tak bude dokonale fungující systém s vysokou tepelnou účinností. A opomenout nelze ani příjemný pohled, který skýtá oheň v krbu nebo krbových kamnech.

Přehled nejlepších kouřovodů

Komínová vložka

Keramická komínová vložka je určena pro vytvoření spalinové cesty. Je možné ji použít ve všech zařízeních s přirozeným tahem. Její teplotní odolnost činí až 600 °C. Komínová vložka je odolná proti spalinám. Vyznačuje se neomezenou životností a také velmi nízkou nasákavostí. Vložka je dlouhá 328 milimetrů a tloušťka stěny je 15 milimetrů. Spotřeba komínových vložek činí 3 kusy na metr.

Výhody komínové vložky

Nevýhody komínové vložky

 • Vyšší spotřeba vložek na 1 metr (3 kusy)

>> Zjistit aktuální cenu

Kouřové koleno

Devadesátistupňové kouřové koleno černé barvy je určeno pro spojení spalinového hrdla daného zařízení a sopouchem. Koleno má průměr 120 milimetrů a tloušťka stěny je 1,5 milimetrů.

Výhody kouřového kolena

Kouřové koleno
Větší obrázek na Heureka.cz
 • Kvalitní a odolné provedení
 • Efektivní připojení spalinového hrdla

Nevýhody kouřového kolena

 • Obtížnější instalace

>> Zjistit aktuální cenu

Kouřová roura

Kouřová roura slouží k připojení kamen a krbových vložek do komína. Kouřová roura odolává teplotě spalin až do výše 450 °C. Nutné je pamatovat na to, že celková délka spojených rour by neměla být delší než 2 metry. Vhodné samozřejmě je vytvořit co nejkratší systém. Roura má průměr 120 milimetrů a její tloušťka činí 1,5 milimetrů.

Výhody kouřové roury

Kouřová roura
Větší obrázek na Heureka.cz
 • Snadné připojení krbové vložky a kamen do komína
 • Vysoká odolnost proti teplotě (až 450 stupňů)

Nevýhody kouřové roury

 • Omezená délka rour (maximálně 2 metry)

>> Zjistit aktuální cenu

Kouřová zděř

Kouřová zděř je vyrobena z kvalitního ocelového plechu. Je určena k vyložení otvoru pro kouřovod, který se nachází v blízkosti krbových kamen nebo krbů. Zděř má černou barvu. Její průměr je 120 milimetrů a její tloušťka činí 1,5 milimetrů.

Výhody kouřové zděře

Kouřová zděř
Větší obrázek na Heureka.cz
 • Snadné vyložení otvoru kouřovodu ve zdi
 • Odolné provedení

Nevýhody kouřové zděře

 • Obtížnější instalace

>> Zjistit aktuální cenu

Výměník tepla

Výměník tepla představuje rozšířený kouřovod se zvětšenou topnou plochou. Lze tak snadno proměnit ztrátu tepla v požadovaný výkon. Výměník tepla dokáže značně zvýšit účinnost krbových kamen, konkrétně až o 20 procent v případě krbových kamen se dvěma výměníky tepla. Díky výměníku tepla je možné za poměrně krátkou dobu vytopit místnost, například na chalupě a podobně. Výměník tepla má průměr 120 milimetrů a je dlouhý 550 milimetrů. Výměník má neutrální antracitovou barvu.

Výhody výměníku tepla

Výměník tepla
Větší obrázek na Heureka.cz
 • Rozšíření topné plochy
 • Zvýšení účinnosti krbové vložky
 • Rychlejší vytopení místnosti

Nevýhody výměníku tepla

 • Vyšší pořizovací cena

>> Zjistit aktuální cenu

Tabulka se srovnáním vlastností produktů

Typ výrobku Určení Rozměry Barva Cenové rozmezí Zjistit cenu
Komínová vložka vytvoření spalinové cesty délka 328 mm, tloušťka 15 mm béžová 200–250 Kč Aktuální cena
Kouřové koleno spojení spalinového hrdla daného zařízení a sopouchem průměr 120 mm, tloušťka 1,5 mm černá 200–350 Kč Aktuální cena
Kouřová roura připojení kamen a krbových vložek do komína průměr 120 mm, tloušťka 1,5 mm černá 350–500 Kč Aktuální cena
Kouřová zděř vyložení otvoru pro kouřovod průměr 120 mm, tloušťka 1,5 mm černá 70–250 Kč Aktuální cena
Výměník tepla zvětšení topné plochy a zvýšení účinnosti krbových kamen průměr 120 mm, délka 550 mm antracitová 750–800 Kč Aktuální cena

Hodnocení kouřovodů a doporučení k nákupu

Instalace krbové vložky nebo kotle má svá specifika a je třeba použít spolehlivý a kvalitní doplňkový materiál. Pro vytvoření spalinové cesty je určena komínová vložka. Kouřové koleno umožňuje spojení spalinového hrdla se sopouchem. Kouřová roura slouží k připojení kamen přímo do komína. Kouřová zděř je nutná k vyložení otvoru určeného pro kouřovod. Výměník tepla umožňuje zvýšit účinnost krbových kamen.

Máte už zkušenosti s instalací krbové vložky a použitím nezbytného příslušenství?

2 replies to Recenze: nejlepší kouřovody

 1. My máme krbová kamna s výměníkem a na ně napojený nerezový komín a kamna hoří dobře. Nerezové komíny jsou dostatečně široké a dlouhé, takže v nich nevidím problém. Hlavně vypadají pořád stejně, což je super. My jsme si komín objednali z https://www.kominycz-eshop.cz/komin-nerezovy , a když bych si měl teď vybírat nový komín, tak si ho koupím znovu.

  • Máme to stejně jako vy 🙂 . Taky máme krbová kamna s výměníkem a usoudili jsme, že nerezové komíny budou i pro nás nejlepší varianta. Hlavně, co se týče údržby. Instalace byla taky hned, takže jsem s naším rozhodnutím spokojený. A i na pohled to nevypadá špatně 🙂 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *