Jak provést zateplení podkroví

Rate this post

V současné době je stále narůstajícím trendem využívat podkrovní prostory k bydlení. Nejedná se jen o situace, kdy snažíme zvětšit obytnou plochu domu, ale také z důvodů modernosti takového bydlení. Právě podkrovní bydlení působí velice přívětivě a mnohdy jsou zachovávány i krokve, aby interiér dostál svému původnímu rázu. Není přece výjimkou, že v časopisech o bydlení vidíme interiéry, kde jsou krokve využity jako dekorace v interiéru nebo jako dělící prvek prostorou.

Podkrovní prostory jsou tedy zateplovány z výše uvedeného důvodu, aby byly považovány za obyvatelné. Jenže je vlastně důležitějším aspektem úspora energie, tedy to, abychom zamezili co nejvíce teplotním únikům. Dále také hydro izolace a zvuková izolace. Co se týče teplotní izolace, měli bychom vědět, že pokud není podkrovní prostor zateplen dochází přes střechu k výraznému úniku tepla.  Mnohdy se tento únik blíží až k třiceti procentům úniku tepla. Zároveň je poměrně důležité si uvědomit, že to, co v zimě uniká ven, v létě proniká dovnitř a tudíž dochází k tak zvanému přehřívání podkroví. Rozdíl na ročním účtu za energie může být tedy velmi razantní. Bez izolace v zimě více protopíme a v létě budeme opravdu reálně zvažovat koupi klimatické jednotky. Možností, jak toho dosáhnout k omezení výše uvedených faktorů je více.

Záleží to, však na více otázkách:

  • Kolik chceme investovat?
  • Kolik prostoru jsme schopni obětovat?
  • Budeme provádět zateplování svépomocí nebo najmeme firmu?

Otázka první a třetí spolu úzce souvisí, jelikož pokud se rozhodneme najmout firmu, musíme počítat s mnohem vyššími náklady při použití stejného materiálu. Samozřejmě, ne každý z nás, je natolik manuálně zručný a také nemáme tolik potřebného času, abychom si práci vykonali sami. Jestliže se rozhodneme o nutnosti najmout firmu je vhodné porovnat více nabídek odborných firem. K tomu můžeme využít i následující webový portál. Jedná se o web poptavej.cz, kde bezplatně zadáte svoji nabídku a následně se vám již ozvou firmy s vlastními nabídkami cen za provedení zadané práce. Jestliže chceme dostat, co nejpřesnější nabídky musíme při zadání poptávky uvést, co nejvíce konkretizované parametry požadované práce. Tedy rozměry plochy, jaký druh zateplení požadujeme nebo mezi jakými druhy zateplení se rozmýšlíme.

Otázka na druh zateplení úzce souvisí s druhou výše stanovenou otázkou, tedy kolik prostoru chceme obětovat.

Nad tímto se musíme zamyslet, zejména při volbě mezi jednoplášťovým a dvouplášťovým zateplováním.

Jednoplášťové zateplení

Jednoplášťová izolace se používá méně často než dvouplášťová izolace. Jednoplášťovou izolaci můžeme také nazývat izolační vrstva nad krokve. Tento druh zateplení je prostorově výhodnější a v mnohých případech může být považován za lepší. Jedná se o ty případy, kdy se snažíme, aby byli i po zateplení krokve vidět.

Jde o systém jednoplášťové střechy, kdy se na volné krokve kladou speciální izolační šablony z polystyrenu a teprve na tuto kompaktní izolační vrstvu se pokládají tašky. Systém vylučuje vznik tepelných mostů i problémy s vlhnutím dřevěných trámů.

Takto konstruovaná jednoplášťová střecha tvoří kompaktní hydro- i tepelnou izolaci, ale izoluje také dobře zvuk. I v případě jednoplášťové střechy je ale nutné uplatnit parozábranu.

V případě výměny střechy, pak nenastává problém s dalším užíváním podkroví.

jednoplášťově vs. dvouplášťové zateplení

Dvouplášťové zateplení

V případě dvouplášťové izolace hovoříme o nejpoužívanějším druhu izolace. Jedná se o izolaci, která probíhá na dvou úrovních a to mezi krokvemi a následně také pod krokvemi. K tomuto druhu izolace se používá více druhů izolačních materiálů.

  • Klasickým materiálem pro izolaci krovů je pěnový polystyren (EPS), který se dodává v nařezaných blocích a vyznačuje se velmi dobrými tepelně izolačními parametry, jeho součinitel tepelné vodivosti se pohybuje kolem 0,035 W/(m.K). Problémy mohou nastat, pokud je tento materiál delší dobu vystaven vlhku, snižuje to jeho izolační schopnost. V případě použití v krovu to znamená nutnost zajistit spolehlivou hydroizolaci. K výhodám užití EPS patří jeho přijatelná cena.
  • Novou generaci EPS představuje PUR polyuretanová pěna, která se od běžného expandovaného polystyrenu liší nejen vzhledem (šedá barva), ale především tepelně izolačními vlastnostmi. Šedý pěnový polystyren disponuje ještě lepšími tepelně izolačními vlastnostmi než klasický bílý polystyren, má o 10 až 20 % lepší izolační účinek a je přitom lehčí. Používá se obdobně jako bílý EPS, je však nutná ochrana před UV zářením, tedy přímým dopadem slunečních paprsků.
  • Podobnou tradici jako polystyren má v oblasti tepelných izolací též užití minerální vlny, která se vyrábí tavením hornin (nejčastěji čediče nebo křemene). Minerální vlna je po tepelném vytvrzení a ochlazení řezána do rolí nebo desek standardních rozměrů. Oproti polystyrenu má tento materiál vysoký bod tání a odolává lépe ohni. Ani minerální izolace by ale neměla být dlouhodobě vystavována vlhku. Minerální vlna se často úspěšně používá v difúzně otevřených konstrukcích nebo u dvouplášťových střech. Sou­činitel tepelné vodivosti tohoto materiálu je od 0,035 W/(m.K). Dodává se v řezaných blocích nebo v podobě pásů, komplikací při její instalaci bývá nutnost chránit pokožku a dýchací cesty před prachem z minerálních vláken.
  • Své místo mezi systémy tepelné izolace vhodnými pro adaptaci podstřešních prostorů si za posledních dvacet let vydobyla novinka, foukaná celulózová izolace Climatizer Plus. Jde o patent ze 70. let a technologie spočívá v zafoukání izolace vyrobené z novinového papíru. Díky unikátnímu systému aplikace lze zabránit energetickým ztrátám přes těžko přístupná místa (zákoutí nad krokvemi apod.), kam běžnou izolaci nelze aplikovat. Speciální stroj zaplní izolací připravené dutiny stěn, střech nebo stropů, a vytvoří tak kompaktní izolační vrstvu.

Zateplení svépomocí

Samozřejmě, pokud se na základě výše uvedeného rozhodneme zateplovat svépomocí, je důležité dodržet určitý postup a než začneme samotné práce mít k dispozici všechny potřebné nástroje a materiály. My se nyní zaměříme na jednoplášťové zateplování svépomocí.

Musíme si tedy obstarat následující nástroje a materiály

  • izolační materiál
  • parozábranu
  • nůž na izolační materiál
  • vodováhu
  • akuvrtačku nebo akušroubovák
  • butylkaučukovou pásku
  • lišty a dotěsňovací pásku
  • hřebíky tzv. papíráky
  • kladivo
  • jestliže zároveň měníme střešní krytinu, tak také střešní krytinu
  • obkladový materiál do vnitřního prostoru (sádrokartonové desky apod.)

Postup práce

  • Jak již bylo řečeno výše jedná se o zateplování pod střechou, tudíž musíme nejprve sundat stávající střešní krytinu.
  • Následně je nutné na bednění nebo střešní latě položit parozábranu. Na krokve nebo bednění se vodorovně s okapem pokládá hydroizolační fólie k tomu určená. Fólie je připevněna kontralatěmi položenými od okapu k hřebeni. Nutné je také se zaměřit na správné přesahy dané hydrofólie. Tyto přesahy bývají dané výrobcem v návodu k instalaci dané fólie. Fólii musíme vždy položit správným směrem. To jest tedy tak, abychom z vnitřní strany viděli její čtvercový vzor.
  • Následně z vnitřní strany vkládáme izolační desky. Zde si musíme dát pozor, aby mezi hydroizolační folií a zateplením vznikla potřebná mezera i k odvětrávání. Jestliže si nejsme jisti tloušťkou izolačních desek, je vhodné se řídit normami ISO. Desky, které klademe mezi krokve, řežeme o dvacet milimetrů širší, aby se krásně roztáhly a zaizolovaly daný prostor dostatečně.
  • Celý prostor překryjeme parozábranou, tentokrát bude do prostoru natočena stříbrná strana fólie. Přesahy fólie slepíme butylkaučukovou páskou.
  • Takto vzniklé prostory mezi krokvemi utěsníme za pomocí lišt a pásky. Následně můžeme ořezat parozábranu z krokví, které chceme, aby byli viditelné.
  • Následně můžeme zaizolované prostory obložit materiálem dle našeho uvážení. Nejčastější volbou bývají v současné době sádrokartonové desky, které připevňujeme na konstrukci ze sádrokartonových profilů.
  • Samozřejmě v průběhu zateplovacích prací položíme zpět na střechu krytinu.

Za energie můžeme ušetřit i dalším způsobem. Jedná se o možnosti úspor, jestliže své současné výdaje za energie porovnáme pomocí webových srovnávacích portálu s nabídkami dalších společností. Jedním z těchto portálů je také tarifomat.cz.

9 replies to Jak provést zateplení podkroví

  1. My sice nemáme podkroví obydlené, ale i tak jsem ho nechal zateplit. Vybral jsem k tomu foukanou pěnu, takže je podkroví zateplené dobře a klidně by se tam mohl nějaký pokoj udělat. Uvidíme v budoucnu. V celém domě, i podkroví máme plastová okna, která jsem objednal z Pramos https://www.pramos.cz/okna/plastova-okna/ , takže tam je i hodně světla 🙂 .

  2. Dobry den díky za tip a návod jak zateplit podkroví, my sháníme právě nějaký podkrovní bydlení tady a nejlíp v Praze líbí se nám to podkrovní rozložení bytu a celkově i prosvětlení a vlastnosti. Jinak ano byt by měl být zatepleny, a tak 3+1.. za nějakou rozumnou cenu.

  3. Díky za článek. Toto nás příští rok také čeká. Máme totiž podkrovní byt a zateplení tu prostě chybí. Chystáme kompletní rekonstrukci. Už teď pomalu přemýšlím nad novým designem interiéru a pořád nevím jakou cestou se vydat. Říkal jsem si tedy, že se asi zkusím poradit s nějakým bytovým architektem. Koukal jsem na internetu na práce různých architektů a zatím se asi nejvíc přikláním k http://www.pwinterier.cz/ Ty jejich designy mě zaujaly zatím asi nejvíc.

  4. Jo, tak zateplení a rekonstrukce podkroví je u nás doma také na programu dne. Nechávám to ale až na příští rok. Prvně to chce dodělat střechu. Co se té týče, tak ještě vlastně ani nemám pořádně vybranou střešní krytinu. Hodně se mi líbí například trapézové plechové krytiny ale vůbec si nejsem jistý, jestli by něco takového k nám bylo vhodné. Ještě to budu muset pořádně promyslet.

    • Já teda za sebe plechové střechy určitě můžu doporučit. My ji na našem domě dělali před dvěma lety a zatím jsem naprosto spokojený. Je ale pravda, že nemáme podkroví. Myslím si, že v podkroví, na kterém je plechová střecha to asi v létě nebude úplně příjemné. Hlavně kvůli tomu horku.

  5. Tak pokud člověk chce šetřit na topení, což v dnešní době chce asi každý, tak by zateplení měl určitě být první krok. My už naštěstí máme zateplení hotové a teď řešíme úspornější zdroj vytápění. Dost nás v tomto ohledu zaujala tepelná čerpadla země-voda. Počítali jsme to s manželem a vypadá to, že bychom díky tomu mohli opravdu dost ušetřit.

  6. Tak zrovna podkroví je jediná část domu, kterou v současnosti bohužel nemáme zateplenou. Jinak ale celý dům naštěstí zateplený máme. Dělali jsme to v polovině minulého roku a nakonec jsem vybral zateplovací systém od Baumit. Myslím si, že chybu při výběru jsem neudělal. Zateplení svůj účel plní a ta úspora je dost znát.

  7. Do tohoto se chci také pustit. Máme na toto léto naplánovanou rekonstrukci střechy, takže společně s tím nejspíš uděláme i zateplení a nová střešní okna. Ta současná už dost profukují a není to moc příjemné. Co bych byl rád, kdyby se přes léto také stihlo je montáž hromosvodu. V současné době na domě hromosvod nemáme a myslím si, že v našem případě je to celkem risk.

  8. Ono je to taky podle mě o tom, i jaké máte tašky na střechu. Můžete mít zateplení jaké chcete, ale když prostě nemáte kvalitní střešní krytinu, tak tam můžete dát třeba půl Liazky skelné vaty a stejně to nebude k ničemu platné. Takže to chce zateplovat pěkně od základu. To je jasná věc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *