Jak se provádí zateplení stropu

Rate this post

Staré stavby, chalupy nebo byty v horních patrech s určitostí mají své kouzlo. Ať už kvůli jejich historii, dobrému výhledu nebo kvůli toho, že jsou vzpomínkou na dětství. Zejména jsou to však ony staré chalupy, které se potýkají s otázkou zateplení kvůli snížení nákladů na energie.  Velmi časté je pak zateplení stropu. Jak se provádí a kdy má svůj význam?

Proč se provádí zateplení stropu?

Nejčastějším důvodem k zateplení stropu je úspora nákladů na vytápění. Přes strop uniká největší část tepla, a proto jestli se každoročně potýkáte s příliš vysokým účtem za energie, může být zateplení stropu dobrým řešením. Dalším důvodem pro zateplení je objevující se vlhkost, kterou zateplením stropu můžeme snížit. Protože se však jedná o vnitřní zateplení, je důležité téměř vždy použít parozábranu. Parozábrana je stavební hydroizolační fólie, která má za úkol udržet vlhkost způsobenou běžným používáním domácnosti uvnitř místnosti a nepropustit ji do izolace, kde by mohla výrazně snížit její vlastnosti.

Co je potřeba udělat před zateplením stropu?

Než se zateplením začnete, je potřeba nejen nakoupit ten správný materiál, nýbrž vyhodnotit ten nejlepší způsob zateplení pro vaši stavbu. Obvykle je zateplení stropu mnohem méně nákladnějším a tudíž i efektivnějším řešením než zateplení celé střechy. Zateplením stropu se rozumí zateplení nejvyššího stropu v domě. Tudíž nejčastěji stropu mezi obyvatelnými prostory a půdou nebo podkrovím. Existuje hned několik způsobů, jak zateplení stropu provést. Stejně tak celá řada izolačních materiálů, s kterými můžeme pracovat. U způsobu izolace mezi trámy je dobré před samotným zateplením zkontrolovat stav stávajících trámů, popřípadě je ošetřit proti hnilobě a dalším biologickým škůdcům.

Jaké jsou způsoby zateplení stropu?

Zateplení stropu je možné provést třemi způsoby:

1. Nafoukáním izolace mezi trámy

2. Zateplením ze strany půdy

3. Umístěním izolace pod strop v interiéru

Na zateplení se používají nejrůznější izolační materiály. Pro většinu z nás starý známý polystyren. Který má sice dobré izolační vlastnosti a zatepluje se s ním i v dnešní době, zejména  kvůli jeho nízké ceně. Ale z pohledu hořlavosti je zcela nevyhovující. Na rozdíl od něj pak další často používané izolační materiály jako je foukaná minerální izolace, paropropustné rohože nebo desky z minerální vaty, popřípadě dřevitá nebo ovčí vlna splňují protipožární vlastnosti. V případě, že se rozhodnete pro výběr izolace z ovčí vlny, počítejte i s určitým odérem, který nemusí být každému příjemný.

1. Způsob – nafoukání izolace mezi trámy

Často používaným způsobem zateplení stropu je nafoukání izolace mezi stávající trámy. Nejčastějším izolačním materiálem je pro tento způsob foukaná minerální vlna, která se nafouká mezi trámy. Výhodou je, že se foukaná izolace dostane do všech škvír a spár, práce je poměrně rychlá a nenáročná. Minerální foukaná izolace má pak dobré izolační vlastnosti a je zdravotně nezávadná a paropropustná. To znamená, že nevznikají zdraví škodlivé plísně, které by pak měly vliv na funkční vlastnosti izolace. Před samotným nafoukáním izolačního materiálu je potřeba zjistit stav konstrukce. Případné napadení biologickými škůdci je potřeba ošetřit, v opačném případě by nám to dříve nebo později dělalo neplechu a vlastnosti izolačního materiálu by byly narušeny.  K aplikaci mezi trámy je často používaná i celulózová izolace, která je na stejné bázi jako dřevo a je impregnovaná proti biologickým škůdcům.

foukání izolace mezi trámy

Nevýhodou izolace mezi trámy je vznik tepelných mostů, což jsou místa v konstrukci, kudy uniká větší množství tepla a tím dochází nejen k tepelným ztrátám, nýbrž i ke vzniku plísní. Z tohoto hlediska proto není tento způsob izolace zrovna nejvhodnějším. Odstranění vzniklých tepelných mostů je pak velice náročné a potřebuje zásah odborníka.

2. Způsob – zateplení ze strany půdy

Asi nejvhodnějším způsobem je zateplit strop ze strany půdy. Nejčastěji se to provádí volnou pokládkou izolace na podlahu půdy. U tohoto způsobu lze použít i polystyren, mnohem vhodnější jsou však paropropustné rohože nebo desky z minerální vaty. Pára musí skrz izolaci volně procházet,  a proto je dobré zajistit i dostatečné větrání půdy. Pokládka hydroizolační fólie na izolační materiál je zde spekulativní. Kdybyste totiž položili fólii přímo na izolační materiál, učiníte jej neprodyšným a dojde ke kondenzaci páry, vzniku plísní a porušení vlastností izolačního materiálu.  Pokud se však obáváte průniku vlhka shora ze střechy, což by také mohlo narušit vlastnosti volně položené izolace, je dobré hydroizolační fólii aplikovat přímo pod střechu.

zateplení ze strany půdy

Volná pokládka izolace na podlahu půdy je nejrychlejším a nejméně pracným způsobem, jak zateplit strop a používá se nejčastěji v případě, když  nemáte v úmyslu půdu již dále využívat. Kvůli na zemi položené izolaci už totiž nebude pochozí.  V případě, že půdu i po zateplení budete chtít využít, lze na izolaci položit desky a vytvořit podlahu. Tím vám vznikne obyvatelný prostor, který jistě nebude na škodu.

3. Způsob – umístění izolace pod strop v interiéru

Třetím způsobem, kterým můžete strop zateplit je umístění izolace pod strop v interiéru. Podhled se vytvoří za pomocí dřevěného nebo kovového roštu, do kterého jsou umístěny sádrokartonové desky, parozábrana a izolace. U tohoto způsobu lze opět použít polystyren, z protipožárního hlediska je však opět lepší využití desek z minerálních vláken. Nevýhodou tohoto způsobu je, že se jím značně sníží strop v interiéru a také skutečnost, že kvůli omezené výšce stropu se nedosáhne potřebná tloušťka izolace, která by měla mít minimálně 20 centimetrů, klasicky doporučovaná tloušťka izolace je pak 30 centimetrů.  Další nevýhodou je také možná kondenzace vodní páry a podobně.

izolace stropu interiéru

Pro zateplení vašeho stropu hledejte odborníka

Zateplit strop lze i svépomocí. S ohledem na neodbornost provedené práce je však mnohem lepší domů si pozvat odborníka, který má se zateplováním stropů zkušenosti, tudíž vám může doporučit ten nejvhodnější způsob zateplení pro vás. Odborník vám vyčíslí náklady a provede svou práci profesionálně. Vy pak nebudete muset řešit pozdější komplikace vzniklé neodborným zásahem. Myslete na to,  že zateplený strop musí dobře fungovat i několik desítek let.  Odbornou firmu můžete krom jiného najít i přes poptávkový server Poptavej.cz,  kde zadáte vaši poptávku a firmy se vám pak ozvou s nabídkou svých služeb.

Zateplený strop = úspora energií

Zateplení stropu je dobrým krokem k nižším účtům za energie. Přes zateplený strop vám nebude utíkat teplo a vy tak konečně přestanete topit Pánubohu do oken. S dobře zatepleným stropem se zvedne i komfort vašeho bydlení. Zateplený strop však nemusí být jediným způsobem, jak ušetřit za energie. Bydlete chytře a neplaťte zbytečně vysoké účty, když nemusíte.  Konečnou částku za energie můžete razantně snížit i tím, že si vyberete vhodnějšího dodavatele energie, třeba přes Tarifomat.cz.

Bydlení by mělo být v každém ohledu příjemné a nemusí jít v každém případě jen o bydlení v novostavbě. I staré domy mohou nabídnout teplo rodinného krbu, zejména když se postaráte o jejich funkčnost. Zateplení stropu razantně zvýší komfort vašeho bydlení. Ušetřené peníze za energie pak můžete dát na další potřebnou rekonstrukci.

6 replies to Jak se provádí zateplení stropu

  1. My už máme zateplení domu hotové. Zateplil jsem ho polystyrenem stejně, jako to má táta u sebe na domě a v zimě mu nikudy teplo neuniká. Na zateplení domu mají vliv také kvalitní ona. Já jsem nepodcenil jejich výběr a objednal jsem hliníková okna od Pramos https://www.pramos.cz/okna/hlinikova-okna/ , která mě zaujala svým vzhledem i vlastnostmi.

  2. Já jsem nezateploval strop, ale střechu. Zvolil jsem nadkrokevní izolaci https://www.thermodach.cz/ Nechal jsem si ji kompletně zhotovit od firmy SESTAP, spol. s r.o. Práce byla udělaná na klíč, kdy jsem měl dopředu nachystaný rozpočet, který se dodržel

  3. Tak tomu říkám užitečný článek. Hlavně se mi na něj povedlo narazit i v ten správný moment, protože právě tepelné izolace střech je téma, které v současnosti řeším. V rámci úspor jsem se i já konečně rozhodl investovat do nové izolace. Jak střechy, tak stropu. Rád bych se do toho pustil někdy během léta, tak snad vše půjde podle plánu.

  4. Užitečný text. Díky za něj. Mám problém s topením a už jsem chtěl dívat, jestli jsou v pořádku regulátory teploty. Nakonec ale budu ještě chvíli koukat po tom, jestli tam není nějaká vnější příčina. Přesně jako třeba nezateplený strop. Dům jsme koupili již postavený, tak musím kouknout, jakým způsobem tam to zateplení stropu probíhá. 😉

  5. Zateplení už odkládám snad 3 roky, ale letos už se do toho opravdu budu muset pustit. Už je to prostě nutné. Zrovna nedávno jsem se díval na to, jaké jsou ohledně zateplení možnosti a dost mě zaujal systém od Baumitu. Víc se o tom dá dočíst třeba tady tady. Nemá někdo náhodou osobní zkušenost?

  6. Tak hlavně u toho zateplení je důležité, jestli tam nejsou i nějaké pozůstatky ze stavby a tak. Jaké bylo naše překvapení na nemovitosti u prarodičů, když jsme tam našli napůl zapojený elektrický rozvaděč. To jsem fakt jako zůstal zírat, že ten dům třeba ještě vůbec nevyhořel. Štěstí jako blázen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *