Jak vybrat plynový kotel

Rate this post

Plynové vytápění je v České Republice nejvíce používaný způsob při vytápění bytů a rodinných domků. Vybírat můžete ze tří skupin plynových kotlů, a to z kondenzačních, závěsných a stacionárních. Který je pro vás vhodný a který nikoliv? Jaké jsou mezi nimi rozdíl? Kam se jaký typ plynového kotle hodí? To jsou otázky, na které vám dáme odpověď.

Plynových kotlů, jak už bylo řečeno, je celá řada. Ne každý je ovšem vhodný pro každého. Před samotným výběrem kotle je proto dobré si ujasnit na co kotel vlastně potřebujete. Zda chcete, aby byl určen jen k vytápění, nebo jestli ho chcete využívat i k ohřevu vody. Některé kotle velice účinně zužitkují i spaliny a tím šetří nejen životní prostředí, ale hlavně i vaší peněženku. Důležité je se také zamyslet nad tím, kam chcete kotel umístit. Jiný typ se hodí do malých bytů a jiný typ zase do velkých činžovních domů. Ale začněme pěkně po pořádku. V následujícím článku si představíme jednotlivé typy od závěsných kotlů, které jsou nejmenší a mají nejmenší výkon, až po ty vhodné pro vytápění velkých činžovních domů a průmyslových hal.

Závěsný kotel

Závěsný plynový kotel je nejvíce používaným plynovým kotlem v běžných domácnostech. Díky své malé velikosti je nenáročný na prostor. Tento kotel je určen k vytápění a ohřevu vody v malých bytech a garsonkách, kde je nejčastěji umístěn v prostorách koupelny. Kromě výroby tepla se velmi často využívá i k ohřevu vody, protože je do něj zabudován průtokový ohřívač vody. Proto je nezbytné kotel zavěsit do koupelny, nebo v její blízkosti. Pokud byste tak neučinili, museli byste nechat odtéct velké množství vody, než by z trubek začala téct teplá voda. Velice dobrým dodavatelem závěsných plynových kotlů je firma Vaillant. Závěsný kotel, může mít i zabudovanou nádrž na teplovou vodu. Jestliže dáváte přednost těmto tipům před těmi s průtokovými ohřívači, zaměřte se na firmu Ariston. Některé domácnosti mají ohřev vody zajištěn jiným způsobem a hledají kotel čistě jen na výrobu tepla. Takové kotle zajišťuje například společnost Junkers. Pořídit si můžete také speciální závěsný kondenzační kotel.

závěsný kotel

Výhodou závěsných kotlů je jednoznačně jejich nenáročnost na prostor. Vzhledem k tomu, že jsou většinou umístěny v koupelnách, snaží se firmy kotle vyrábět co možná nejmenší a jejich design navrhovat co možná nejnápadněji, Díky tomu kotle neruší estetický dojem koupelny. Velice příjemná je i jejich cena, která je s porovnáním s jinými kotly výrazně nižší. Tyto kotle jsou vyráběny primárně do domácností a k vytápění malých prostorů. Jejich výkon je nesrovnatelný s výkonem velkých kotlů. Závěsné kotle vyžadují dobré odvětrávání místnosti. Proto jsou zcela nevhodné do uzavřených místností bez oken a bez větracích otvorů ve dveřích.

Video: ukázka ovládání závěsného kotle

Kondenzační kotel

Plynové kotle vytvářejí teplo spalováním zemního plynu. Během spalování se tvoří oxid uhličitý a vodní páry, jejž nesou nevyužitou energii. Kondenzační kotle jsou vytvořeny tak, aby tuto energii co nejlépe využili. To znamená, že kondenzační kotle nevyrábějí teplo jen spalováním, ale též kondenzací kouřových spalin, při které vzniká skupenské teplo. Kondenzační plynové kotle jsou ze všech plynových kotlů nejefektivnějšími. Pořídit si je můžete buď jako závěsné nebo i stacionární verzi. Pokud se rozhodnete pro závěsný kondenzační kotel, zkuste firmu Prothem. Jestliže dáváte přednost stacionárnímu kondenzačnímu kotli, je dobré se zaměřit na společnost VIADUS.

kondenzační kotel

 

Video – ukázka kondenzačního kotle

Kondenzační kotle mají obrovskou  výhodou v jejich efektivnosti. Dosahují účinnosti až 110% a tím velice výrazně šetří váš rodinný rozpočet, protože se sníží vaše platby za zemní plyn. Jelikož spaliny kotle ještě jednou zužitkují, je jejich teplota výrazně nižší. Proto domácnost, která je vybavená kondenzačními kotly, nemusí mít přistaven zděný komín. Spaliny lze z kotle odvádět pomocí plastové trubky, která je umístěna skrz zeď.

Stacionární kotle

Stacionární kotle jsou nejvhodnějšími kandidáty pro vytápění průmyslových budov a skladů a velkých domů. I zde si můžete vybrat, zda má být kotel určen k vytápění i ohřevu teplé vody, nebo pouze k vytápění. Jestliže si zvolíte stacionární kotel, který je učen jak k vytápění prostor, tak ohřívu užitkové vody, musíte se rozhodnout, zda dáváte přednost průtokovému ohřívači vody, nebo si raději pořídíte kotel s nádrží, které mohou být zabudovány buďto přímo v kotli nebo i mimo něj. Stacionární kotle mohou být, nízkoteplotní či vysokoteplotní. Nízko teplotní kotle pracují s teplotou vody v otopném systému okolo 30°C. Jsou proto vhodné pro podlahové a stěnové vytápěním. Zatím co vysokoteplotní kotle, které pracují v otopném systému 50°C jsou skvělým kandidátem do činžovních domů s velkým množstvím bytových jednotek. Jejich pořizovací cena bývá nižší než u předchozího typu a i konstrukci jsou mnohem jednodušší.

stacionární kotel

Výhodou stacionárních kotlů je jejich dlouhá životnost, která je oproti závěsným kotlům prodloužena použitím kvalitnějších materiálů. I výkonost je oproti závěsným kotlům, výrazně větší, protože jsou určeny k vytápění mnohem většího prostoru. Výrobci těchto kotlů se snaží o co nejkomfortnější obsluhu kotle, proto je ovládání velice jednoduché a přizpůsobené i pro laika. Díky své robustnosti jsou velice náročné na prostor. Jsou proto nevhodné do menších domácností. Díky kvalitnější konstrukci a i kvalitnějším materiálů jsou stacionární kotle podstatně dražší, ale o to mají delší životnost a mnohonásobně vyšší výkon.

Video: Ukázka stacionárního kotle

Ať už hledáte kotel do malého bytečku nebo činžovního domu, neunáhlujte se a při výběru si zjistěte co nejvíce o výrobci, u něhož, chcete kotel zakoupit. Při výběru je velice důležité to, zda má vámi vybraný výrobce ve vašem regionu proškolený servis. Pokud jich bude více, o to lépe. Protože, pokud je kotlem něco v nepořádku, zpravidla se to projeví právě v topné sezóně a mohlo by se stát, že servis bude mít plno jiných zakázek a tak byste museli na opravu kotle čekat i několik dní, nebo i týdnů. Nezapomeňte také pravidelně sledovat ceny plynu – porovnat dodavatele můžete třeba v této kalkulačce.

2 replies to Jak vybrat plynový kotel

  1. V dnešní době si už snad nikdo do nového domu nemůže dát dobrovolně plynový kotel. Taková možnost mě ani nenapadla. Přemýšlel jsem mezi různými kotli a nakonec zvítězily akumulační kamna Norsk Kleber z https://www.flamen.cz/product-brands/norsk-kleber/ , protože se mi líbí, že když se nahřejí, tak z nich pak dlouho sálá teplo a já nemusím pořád přikládat a ani v nich neprotopíme tolik dřeva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *