Jaký komín pro kondenzační kotel?

Rate this post

Chcete vědět, na jakém principu pracují kondenzační kotle, jak probíhá jejich montáž, jaké jsou typy komínů a další užitečné informace, které souvisí s kondenzačními kotli? Otázek máte jistě mnoho, zvlášť pokud vám tato problematika moc neříká. Na spoustu těchto a dalších otázek vám jistě odpoví následující článek.

Kondenzační kotle se těší narůstající oblibě, neboť se jedná o velmi šetrnou a zároveň účinnou variantu vytápění. Před jeho pořízením je však nezbytné připravit celý otopný systém, zejména v případě budov vyznačujících se nízkými tepelnými ztrátami.

Z hlediska celkové efektivity se oblibě těší kombinace vytápění kondenzačním kotlem a podlahovým vytápěním. Stejně tak je kondenzační kotel ideálním řešením v případě velkoplošných otopných těles. Úspora plynu dosahuje v případě vytápění pomocí kondenzačního kotle více než 20 procent v porovnání s klasickými plynovými kotli, při porovnání se staršími typy kotlů může být úspora ještě vyšší. A co byste měli o kondenzačním kotli vědět?Komín pro kondenzační kotel

Princip fungování kondenzačního kotle

Chcete se nejdříve seznámit s principem fungování kondenzačního kotle? Ten je poměrně jednoduchý. Během spalování zemního plynu nebo propanu vzniká v kondenzačních plynových kotlích voda. Ta se vlivem hoření ohřívá a následně se přeměňuje ve vodní páru. Vzniklé spaliny, které jsou tvořeny vodní párou a oxidem uhličitým, jsou odváděny pryč, často spolu s takzvaným latentním teplem. Po ochlazení spalin dochází k jejich kondenzaci, přičemž se uvolní teplo.

Vlhkost se kondenzuje ve spalinách, jejichž průměrná teplota činí 120 °C. Vlhkost a teplo je do systému odevzdáváno v zabudovaném výměníku. Materiál samozřejmě musí velmi dobře odolávat korozi.

Vzniklá energie je tedy díky výměníku využita k efektivnímu ohřevu topné vody. To je velký rozdíl oproti klasickým plynovým kotlům, které tuto energii nevyužívají.

V porovnání s klasickými plynovými kotli vynikají kondenzační kotle nižší spotřebou paliva. Tato úspora může dosahovat až 30 procent. Nezanedbatelné jsou rovněž nižší emise, neboť množství odpadních látek klesá zhruba o 70 procent. Součástí kondenzačních kotlů je spalinový ventilátor, který zajišťuje bezpečný odvod spalin. Ve prospěch kotle hovoří také vysoká průměrná účinnost, která se pohybuje v rozmezí 95–103 procent.

Výhody a nevýhody kondenzačního kotle

Kondenzační plynové kotle se vyznačují velmi nízkou spotřebou paliva a také produkují mnohem méně emisí, což napomáhá šetřit životní prostředí. Ovšem nejsilnějším argumentem je vysoká účinnost. Ve srovnání s klasickým plynovým kotlem je kondenzační kotel dražší, ovšem návratnost investice je poměrně rychlá, neboť spotřeba paliva je menší. Kondenzační kotle jsou rovněž charakteristické delší životností.

Výhody kondenzačního kotle

  • Menší spotřeba paliva
  • Nižší provozní náklady
  • Menší zátěž životního prostředí
  • Delší životnost
  • Nižší emise

Nevýhody kondenzačního kotle

  • Vyšší pořizovací cena

Podle čeho vybírat kondenzační kotel?

Při výběru kondenzačního kotle vstupuje do hry řada parametrů, které mají samozřejmě různou váhu. Důležité jsou samozřejmě tepelné ztráty a především rozsah výkonu kotle. Výběr konkrétního modelu by se měl odvíjet od individuálních požadavků, neexistují žádná univerzální doporučení.

Na co je však nutné před pořízením kondenzačního kotle myslet? Kondenzační kotle se vyznačují speciálními požadavky, které je vhodné mít na paměti ještě před zahájením samotné stavby domu. Stejně tak je nutné vzít je v úvahy při rekonstrukci topné soustavy. Tyto požadavky se týkají tepelného spádu, dále samozřejmě komína a také samotných radiátorů.

Nutné je myslet na dobré hydraulické vyvážení celého otopného systému, aby byla udržena nízká teplota vratné vody, která by neměla být v ideálním případě vyšší než 30 °C. Jedině tak může dojít k dokonalé kondenzaci a maximálnímu využití kondenzačního kotle. Důležité je, aby na každém topném tělese byl spád přibližně 20 °C.Komín pro kondenzační kotel

Požadavky na komín

Komínových systémů je hned několik typů. Zatímco dříve byly nejčastější jednovrstvé komíny, momentálně jsou preferovány spíše vícevrstvé keramické komíny, které lépe splňují nároky topných soustav.

Nerezové komíny se vyznačují snadnější montáží a nižší hmotností. V případě nerezových komínů rovněž není nutné připravit nosný základ. V porovnání s cihlovým komínem je však charakterizuje kratší životnost a také vyšší pořizovací náklady.

Montáž cihlového komínu je sice obtížnější a vyžaduje přípravu nosného základu, ale v jeho prospěch hovoří delší životnost a nižší finanční nákladnost spolu s větší bezpečností.

Výběr komínového systému by měla ovlivnit nejen životnost a cena, ale také možné použití a komínová vložka. Pro všechny druhy paliv je možné použít šamotové nebo nerezové vložky. Z hlediska kondenzačních kotlů jsou vhodné plastové vložky. Vzhledem k tomu, že teplota spalin je ve srovnání s klasickými kotli mnohem nižší, není nutné nerezové vyvložkování komína. To samozřejmě výrazně snižuje náklady na stavbu nebo rekonstrukci komína.

Rady pro přípravu komína na kondenzační kotel

Potřebujete před zapojením kondenzačního kotle ověřit, v jakém stavu je váš komín, případně pomoci s jeho úpravou nebo rekonstrukcí? Jistě víte, že sehnat spolehlivého řemeslníka může být mnohdy velký oříšek. Najít dobrého kominíka nebo specialistu na montáž komínů nemusí být úplně snadné.

Nejrychlejší možností, jak oslovit firmy z vašeho okolí, které provádějí tento typ prací, je v současnosti poptávkový server Poptávej.cz, který doporučujeme využít dříve, než začnete obvolávat značkové servisy, minimálně proto, abyste měli představu o tom, kolik služba může stát. Podobnou službou nabízí také nově nabízí portál Robeeto, kde je zatím nabídka řemeslníků menší, ale rychle se rozvíjí, takže také stojí za vyzkoušení – je možné, že cenově výhodnější nabídku dostanete právě přes něj. Nejlepší postup, jak sehnat revizního technika tedy je:

  1. Vložte do tohoto formuláře na webu Poptávej.cz svou poptávku (čím přesněji zadáte údaje, tím přesnější odhad ceny zpravidla dostanete). Abyste získali ještě více nabídek, můžete poptávku také zadat na portál Robeeto.
  2. Počkejte, až se vám ozvou firmy z vašeho okolí a vyberte si z nich tu, co se vám nejvíce líbí. Nabídky se většinou sejdou do několika hodin od zadání. Rozptyl nabídek služeb může být v řádech i tisíců korun, proto se vyplatí počkat, než se jich několik sejde.

Co potřebujete vědět o pravidelné kontrole komína?

Nutné je rovněž pamatovat na to, že komín by měl být nejméně jednou za rok podroben důkladné prohlídce a kontrole. Ideální je prohlídku naplánovat do období před zahájením topné sezóny. Při kontrole je důležité vyčistit spalinové cesty a samozřejmě také prověřit průchodnost komína. Dále je věnována pozornost celkovému stavu komínového tělesa a také okolního zdiva, které musí být neporušené. Není žádoucí opomenout ani kontrolu kouřovodů a jejich napojení, které často potřebují menší či větší opravy.

Pravidelné kontroly komína nejsou nutné jen z hlediska účinnosti vytápění, ale také z hlediska bezpečnosti. Při podcenění revizí může dojít k ucpání komína, a tedy i k otravě nebezpečným oxidem uhelnatým. Špatný stav komína může zapříčinit také požár.

Komín, který je už ve velmi špatném stavu, vyžaduje neodkladnou rekonstrukci. V některých případech může být dostačující rekonstrukce nadstřešní části. Jindy může být z finančního hlediska mnohem ekonomičtější demolice starého komína a vybudování nového. Takový komín se navíc vyznačuje mnohem lepší kvalitou a vám odpadnou problémy s opakovanými opravami a podobně.

Máte už zkušenosti s kondenzačním kotlem, nebo se k jeho pořízení teprve odhodláváte a sbíráte potřebné informace?

4 replies to Jaký komín pro kondenzační kotel?

  1. Dobrý den, nepíši komentář, ale spíše pokládám otázku. Hledal jsem možnou příčinu problému, kdy mé známé vytéká voda z komína. Její kondenzační kotel Protherm Gepard, instalace cca 2 roky zpět, funguje dobře. Nicméně se jí po čase v místě zaústění komína objevila vlhkost. Tím že měla dobře utěsněné vybírací dvířka (jedná se o původní cihlový komín, jenž je opatřen PVC vložkou), netušila že je komín od vybíracího otvoru až po zaústění plný vody. Toto vyčistila, pozvala zhotovitele a revizního technika, kteří nenašli žádný problém. Nicméně pravidelně 2x týdně z komína odstraňuje nádobku s natečenou vodou. Tato voda zde vzniká při provozu kotle, bez ohledu na klimatické podmínky. Jelikož se jedná o starší dámu, chci poprosit o informaci, co může být příčinou. Komín má po provedení revizi, všichni tvrdí že montáž a propojení je v pořádku a i přesto, se tento jev děje. Děkuji za reakci.

    • Do komína jde nižší teplota spalin – proto dochází k vysrážení kondenzátu na komínové vložce a ten pak stéka dolů – stačí udělat odtok do kanálu – toto jsou věci které vám málokdo sdělí, že dochízí ke kondenzaci par. Nejhorší je to u automatických kotlů – komíny jsou po 5 letech kompletně rozežrané,

  2. My jsme vsadili na nerezové komíny. S manželem jsme se shodli na tom, že bude nerezový komín na našem domě pěkně vypadat. Máme černou střechu a bílou fasádu, tak jsme k nim pořídili nerezový komín, který manžel objednal z https://www.kominycz-eshop.cz/komin-nerezovy a jsme spokojení.

  3. V tomhle ohledu bych dával lidem školení k tomu, jak se chovat, když cítím plyn. Nedávno jsem četl jeden článek o tom, jak to dopadlo v pražských Modřanech a kolik lidí se tam otrávilo (nicméně nikoliv fatálně), jenom proto, že prostě vznikla panika. A ty kondenzační kotle mají lidi fakt v šíleném stavu. To je taky třeba říct.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *