Recenze: srovnání cen elektřiny přes Český energetický úřad

Rate this post

Na našem trhu působí čím dál více dodavatelů elektrické energie a konkurenční boj je nutí přicházet s mnohem výhodnějšími nabídkami. Rozrůstá se rovněž nabídka tarifů a balíčků. Proč toho tedy nevyužít a neověřit si, že za elektřinu neplatíte zbytečně moc? Seznamte se se srovnávačem Českého energetického úřadu, který by vám mohl při výběru nového dodavatele elektřiny pomoci.

I zdánlivě malý rozdíl mezi cenou za silovou elektřinu a celkovou cenou za elektřinu může ve výsledku představovat znatelnou položku, která přinese úlevu rodinnému rozpočtu. Srovnání cen elektřiny má proto smysl, u domácností s vyšší spotřebou elektrické energie to platí dvojnásob. Pojďme se tedy podívat na informace a možnosti, které nabízí srovnávač cen elektřiny Českého energetického úřadu.Srovnání cen elektřiny přes Český energetický úřad

Srovnání cen elektřiny přes Český energetický úřad

Působnost Českého energetického úřadu, který funguje od roku 2001, je opravdu široká. Zahrnuje:

 • regulaci cen,
 • podporu hospodářské soutěže v energetických odvětvích,
 • dohled nad trhem,
 • podporu obnovitelných a druhotných zdrojů energie,
 • podporu kombinované výroby elektřiny a tepla,
 • podporu biometanu,
 • podporu decentrální výroby elektřiny,
 • ochranu zákazníků a spotřebitelů apod.

Stránky úřadu jistě stojí za návštěvu. Pro běžného spotřebitele však nejsou nijak zvlášť zajímavé části Regulační výkaznictví a Statistika a sledování kvality, kde jsou dostupné zprávy o provozu elektrizační soustavy a další dokumenty. Obdobná je situace i v případě části Metodika regulace.

Naopak mnohem zajímavější je část Často kladené dotazy, která přináší odpovědi na dotazy spotřebitelů, které se velmi často opakují. Užitečná je rovněž sekce Změna dodavatele elektřiny. Zde se nachází praktické informace, které mohou spotřebitelům pomoci při výběru nového dodavatele elektrické energie. Pozornost si jistě zaslouží také Cenová rozhodnutí a Sdělení týkající se změn na proměnlivém trhu s elektřinou. Ovšem zdaleka nejdůležitější je samotný srovnávač cen elektřiny, který najdete na adrese http://kalkulator.eru.cz/.

Důležité informace pro porovnání: Vstupní údaje

Pro skutečně přesné porovnání jednotlivých nabídek tento cenový kalkulátor vyžaduje přesné údaje. Proto je vhodné si před výpočtem vše připravit.

Údaje nutné k porovnání nabídek dodavatelů elektřiny:

 • typ odběru (domácnost / maloobchodní odběr)
 • oblast (výběr kraje)
 • přidělená sazba za distribuci
 • nainstalovaný jistič
 • roční spotřeba elektřiny ve vysokém tarifu
 • stávající dodavatel elektrické energie
 • konkrétní produkt (balíček, tarif apod.)

Srovnání cen elektřiny přes Český energetický úřadPřehledné a podrobné: Porovnání nabídek dodavatelů

V přehledu nabídek naleznete všechny důležité údaje, tedy nejen dodavatele, ale také konkrétní produkt, včetně poznámky, zda je vyžadováno splnění nějakých specifických podmínek pro jeho získání. Dále samozřejmě následuje platba za silovou elektřinu, celková platba za elektřinu a nejdůležitější údaj, tedy celková finanční úspora ve srovnání se stávajícím dodavatelem a produktem. Dodavatelé a produkty jsou v tomto přehledu seřazeni podle výše platby za elektřinu na základě zadaných údajů. Výhodou je, že přehled obsahuje pouze nabídky, které lze využít v dané oblasti. Pro větší přehlednost je stávající dodavatel barevně zvýrazněn.

Pro lepší představu: Jak se měnila cena elektřiny

Při výběru a přechodu k novému dodavateli elektrické energie by vám mohly být nápomocny další informace. Sekce Jak se měnila cena elektřiny vám umožní udělat si velmi dobrou představu o vývoji cen elektřinu a nárůstu vašich plateb. Výsledek uvidíte v reálné i procentuální hodnotě.

Další užitečné informace: Detail výpočtu platby

Mnoho zákazníků, kteří chtějí složení ceny za elektřinu skutečně porozumět, velmi dobře poslouží sekce Detail výpočtu platby. I tyto údaje jistě stojí za to prostudovat!

Výhody srovnání cen přes Český energetický úřad:

Výhodou je, že hodnoty ve formuláři se postupně přizpůsobují tomu, co jste zadali v předchozím kroku, takže vždy už jen vybíráte z několika položek a nemusíte se prokousávat dlouhým výčtem. Stejně tak mnoho uživatelů příjemně překvapí snadné ovládání a především podrobnost výsledného srovnání s mnohou praktických údajů.

Nevýhody srovnání cen přes Český energetický úřad:

Nevýhodu představuje nutnost zadat všechny údaje. Formulář vás jinak nepustí k vyplnění další položky. Nevýhodou také může být menší přehlednost pro uživatele, kteří nemají o cenách elektřiny dostatečně dobrý přehled.Srovnání cen elektřiny přes Český energetický úřad

Srovnání cen elektřiny přes Tarifomat

Alternativu ke srovnávači představuje srovnávací portál tarifomat.cz, který umožňuje nejen srovnání cen energií, ale také mobilních tarifů, internetu nebo i povinného ručení. Práce s tímto portálem je obdobná, opět je nejdříve třeba zadat patřičné údaje. Ty ovšem nejsou tak podrobné jako v předchozím případě. Údaje, které je nutné uvést do formuláře na portálu Tarifomat:

 • kraj
 • roční spotřeba
 • velikost bydlení (dům/byt)
 • počet osob žijících v domácnosti
 • elektrické vytápění (ano/ne)
 • způsob vytápění (elektrický bojler / přímotopy / akumulační vytápění / tepelné čerpadlo)
 • neveřejné nabídky (ano / ne)
 • telefonní číslo

I v tomto případě je tedy samozřejmě vhodné znát přesnou spotřebu elektrické energie. Není to sice povinný údaj, ale srovnání poté bude mít větší smysl. Další konkrétní údaje ohledně smlouvy o dodávce elektřiny už nejsou nutné, ale pro přesný výpočet žádoucí.

Výhody srovnávacího portálu Tarifomat:

Práce se srovnávacím portálem Tarifomat je velmi rychlá a jednoduchá. Stačí minimum údajů a vy získáte velmi dobrou představu o tom, kteří dodavatelé elektřiny působící ve vašem kraji vychází levněji. Na portálu můžete najít i neveřejné nabídky dodavatelů. Stačí při zadávání údajů pouze označit danou možnost a s výhodnými nabídkami se seznámíte při telefonické konzultaci. Takto se můžete dozvědět o limitovaných nabídkách, které nabízí váš stávající dodavatel.

Nevýhody srovnávacího portálu Tarifomat:

Oproti srovnávači Českého energetického úřadu neposkytuje tento srovnávač tolik informací. Spíše představuje jakési vodítko a pomůže uživatelům ujasnit si, jak moc by mohli na cenách za elektřinu ve výsledku ušetřit. I zde je však možné zadat konkrétní spotřebu elektřiny, distribuční sazbu a jistič pro získání detailnějších údajů a ještě výhodnějších nabídek.Srovnání cen elektřiny přes Český energetický úřad

Rychlé a jednoduché srovnání cen elektřiny

Stále otálíte s výměnou dodavatele elektřiny? Hledání výhodnější nabídky jistě není zrovna příjemnou záležitostí, ale užitečné a intuitivní srovnávače cen elektřiny. Ty nevyžadují žádné zvláštní znalosti a pracovat s nimi může každý.

Než se však rozhodnete změnit dodavatele elektřiny, ujistěte se, že vaše stávající smlouva není časově nějak vázána, případně jaká je výpovědní lhůta, sankce a podobně. Jistá opatrnost se vyplatí také v případě nových, alternativních dodavatelů, kteří mnohdy zaujmou až podezřele nízkou cenou, ale jejich spolehlivost a zákaznické služby mohou ještě poněkud pokulhávat.

 

Přešli jste už k jinému dodavateli elektrické energie, nebo se k tomuto kroku teprve chystáte a hledáte nejvýhodnější nabídku? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a také názor na srovnávač cen elektřiny, který provozuje Český energetický úřad.

2 replies to Recenze: srovnání cen elektřiny přes Český energetický úřad

 1. Když jsem si hledal porovnání svého dodavatele tak jsem se dostal k informacím, že nejlepší jsou na internetu dvě kalkulačky a to právě tato od erú a pak z portálu tzb. Předpokládám, že obě by nás měli dostat ke stejným výsledkům, ale osobně jsem dal přednost té na tzb, protože mi přišla přehlednější a nevím jak je to možné ale vygenerovala i více produktových možností. Doma mám energie od Comfortu, takže jsem se alespoň dozvěděl, že na to nejsem vůbec špatně a že je to celkem levný dodavatel v porovnání s tím co jsem měl u klasiky. Takže za mě asi z grafické úpravy a celého pojetí bych dal opět přednost tzb portálu, ale jasně je to vždycky o osobních preferencích.

 2. pane Pavle Klečko, mám již hodně přes osmdesát, což je problém č.1.
  Před měsícem jsem měl telef. rozhovor s kýmsi od nabízečů AUKCE energií, byl to informativní rozhovor, který má ale nepříjemné dozvuky. Prý jsem v rozhovoru zažádal o změnu dodavatele plynu a to je prý jako bych to podepsal na papír. NECHCI měnit dodavatele! Ale na základě toho telefonátu už jsem se stal klientem nějaké Energie pro Tebe a jest-li nepodepíšu Smlouvu (mám už od nich asi deset papírů), budu sankciován pokutou 10000.- kč, což se blíží k mému měsíčnímu důchodu. Nic jsem nikomu na papír nepodepsal!
  … a protože nevím co dál, prosím o radu. Mám ty hrozby od „Energie pro Tebe“ ignorovat či se jim nějak omlouvat nebo vypovídat nějakou (?) Smlouvu, o které nic nevím. Jak mohou ode mě vymáhat těch deset tisíc? Připadá mě to tak trochu jako prodejní akce ŠMEJDŮ.
  díky
  PEK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *