Stará koupelna není většinou nic pěkného na pohled. Zašlé spáry, popraskané kachličky, nevyhovující vana či dokonce plíseň zaviněná špatným odvětráváním… Koupelna sice není tolik na očích, ale to neznamená, že by se jí při vylepšování bydlení nemělo dostat pozornosti. Otázkou je, zda si vystačíte s dílčími úpravami, nebo se pustíte do celkové rekonstrukce. V čem úpravy koupelny spočívají a na co byste se měli připravit?
Renovace a rekonstrukce koupelny: základní rozdíl
Pojmy renovace a rekonstrukce se často zaměňují. Renovace je většinou mnohem menšího rozsahu a jedná se spíše o povrchové vylepšení koupelny, která je rázem mnohem pěknější na pohled. Nebourá se tedy staré jádro. Použijí se obkladové panely a speciální tapety, které dokážou zásadně proměnit vzhled staré, zašlé koupelny. Velmi oblíbené jsou v současné době nástřiky, které mohou být různé barvy. Jejich výhodou je snadná omyvatelnost a odolnost proti oděru i vlhkosti. Je tedy zřejmé, že v případě renovace koupelny se jedná o poměrně levné řešení, které je pro výsledný efekt naprosto dostačující. Moderní postupy dokážou proměnit i starou vanu. Je však jasné, že renovace většinou pouze oddálí nevyhnutelné změny, tedy důkladnou rekonstrukci. Může však představovat ideální řešení zejména v případě, že nemáte k dispozici finanční prostředky na nákladnou rekonstrukci, ale zároveň chcete stávající koupelnu vylepšit a uzpůsobit ji novým trendům v interiérovém designu.
V rámci rekonstrukce dozná koupelna mnohem větších změn. Vybourání starého panelového jádra nabízí prostor ke změně dispozic a jinému umístění zařizovacích předmětů. Je tedy možné, že konečně vznikne místo na velkou rohovou vanu, nebo si budete moci pořídit dvě umyvadla… Mnohdy se může vyplatit naprosto změnit původní dispozice a nebát se vyměnit jednotlivé místnosti. Nutno však mít na paměti, že rekonstrukce představuje mnohem větší zásah do vašeho finančního rozpočtu i soukromí. K přestavbě koupelny je navíc nutné ohlášení stavby stavebnímu úřadu, v případě změny dispozice bytu a výraznějších stavebních úprav je nutné vyřídit stavební povolení. V případě nejasností se raději před plánováním stavebních prací informujte na příslušném stavebním úřadě.
Jak probíhá renovace, případně rekonstrukce koupelny?
Co všechno se bude dít?
Jako první by měla forma do vašeho bytu poslat svého technika, který zhodnotí stav vaší koupelny, doporučí rozsah rekonstrukce a navrhne vhodnější dispoziční řešení, které bude reflektovat potřeby vaší rodiny. Zejména malé panelákové koupelny vyžadují důkladné promýšlení. Nešťastnou původní dispozici lze při rekonstrukci poměrně snadno pozměnit a lépe tak využít celý prostor.
Po tomto plánování byste měli obdržet cenovou kalkulaci. Ta je samozřejmě předběžná, neboť výslednou cenu ještě ovlivní výběr materiálů a zařizovacích předmětů.
Nyní přichází na řadu ta nejpříjemnější část, tedy výběr zařízení vaší nové koupelny. Firma, která bude provádět rekonstrukci, vám jistě doporučí renomované dodavatele koupelnového vybavení, se kterými má nejlepší zkušenosti. Pokud si i přesto z nabízených obkladů a zařizovacích předmětů nevyberete, neváhejte se obrátit jinam. Stavební firma by s tím neměla mít problém a měla by vám bez výhrad vyjít vstříc.
Na první pohled se vám navíc může zdát, že je nemožné si ze všech katalogů vybrat. Pravdou je, že sortiment obkladů je neuvěřitelně široký. Vhodné je využít nejrůznější plánovače nebo se inspirovat v magazínech o bydlení a podobně. Firma, která provádí rekonstrukci, vám rovněž může zprostředkovat služby interiérového návrháře, který má s navrhováním koupelen zkušenosti. Vhodné je rovněž využít odborných rad při výběru materiálů a veškerého zařízení. V dnešní době je totiž k dostání spousta inovativních produktů, které mohou značně zvýšit uživatelský komfort. Jedná se například o termostatické sprchové baterie, skla se speciální povrchovou úpravou určená do sprchových koutů a mnoho dalších „vychytávek“, které vám zpříjemní každou chvilku v koupelně a zároveň vám usnadní její údržbu, takže koupelna bude mnohem déle vypadat jako nová.
Při plánování koupelny se snažte vzít v potaz všechny eventuality. Například budoucí pořízení sušičky, také se důkladně zamyslete nad tím, jak moci budete využívat vanu a zda by pro vás nebyl vhodnější sprchový kout a podobně.
A co samotná rekonstrukce?
Při rekonstrukci bytového jádra je třeba nejdříve zlikvidovat staré umakartové jádro, vybourat nepotřebné příčky a odstranění veškerého vybavení koupelny. Po odklizení všech sutin a nepotřebného zařízení mohou být zahájeny stavební práce, nejprve vyzdívání nových stěn, vyzdění instalační šachty a usazení kovových zárubní. Ve většině případů je nezbytné udělat nové rozvody elektřiny, případně také navýšení příkonu, jestliže to centrální rozvod umožňuje. Rozvody tak budou připraveny na další spotřebiče, zejména ty kuchyňské. Nutností je rovněž instalace nového vodovodního a odpadního potrubí, které lze rovněž připravit pro kuchyňské spotřebiče. Vzápětí se přistoupí k izolaci a vyrovnání podlahy, obezdění vany nebo sprchové vaničky, pokládce dlažby a lepení obkladů. Po lepení obkladů, pokládce dlažby a spárování je koupelna vymalována, jestliže ještě není potřeba instalovat sádrokartonový podhled, samozřejmě včetně přípravy pro bodové osvětlení. Po instalaci zařizovacích předmětů následuje kompletace vypínačů a zásuvek, natření ocelových zárubní a osazení dveří, případně také montáž koupelnového nábytku, instalace zrcadla a dalšího doplňkového vybavení.
Co musí obsahovat smlouva o rekonstrukci?
Spolehlivá firma by měla připravit smlouvu o dílo, která bude obsahovat samozřejmě termíny zahájení a dokončení rekonstrukce, cenu za práci i materiál, celkovou částku a také náležitosti týkající se platby (zálohy, doplacení apod.). Smlouva by také měla obsahovat sankce za případné nedodržení stanoveného termínu, informace o záruce atd. Vězte, že dobře sepsaná smlouva vám ušetří spoustu nepříjemností…
Na co je třeba se připravit?
Renovace či rekonstrukce koupelny je poměrně rychlou záležitostí a při výběru zkušené firmy by se všechny potřebné práce měly odehrát během dvou týdnů, jestliže nenastanou nějako komplikace. Nutno však počítat s tím, že přinejmenším po několik dní bude vaše koupelna zcela nepoužitelná. Vhodné je tedy naplánovat renovaci na dobu, kdy budou vaše děti na školním výletě apod. Ale co si budeme povídat, menší nepohodlí za ten výsledek jistě stojí!
Jak vybrat firmu na rekonstrukci koupelny?
Renovace či rekonstrukce koupelny není zrovna jednoduchou záležitostí, proto se jistě vyplatí pečlivě vybrat profesionální firmu, která této činnosti dobře rozumí. Takovou firmu můžete najít například prostřednictvím poptávkového serveru Poptávej.cz, kde pouze specifikujete rozsah plánované rekonstrukce a následně si můžete vybrat z obdržených nabídek, které vám zašlou firmy, které působí ve vašem okolí.
Musím se přiznat, že ani v mém případě už nebylo možné rekonstrukci koupelny nadále odkládat. Sice se mi do toho celého procesu nechtělo, ale díky zadání poptávky se mi podařilo velmi rychle najít firmu, která co do spolehlivosti vysoce předčila má očekávání. A moje nová koupelna je prostě úžasná!
Já bych si žádnou firmu na rekonstrukci neobjednal. Od známých jsem neslyšel na žádnou firmu jedinou chválu. Vždy něco udělali špatně. Nejlepší je, když si člověk udělá všechno sám, nebo má známé, kteří mu pomohou. Kdybych rekonstruoval jenom koupelnu, tak bych si pískal, ale já rekonstruuji celý dům a to komplet od rozvodů elektřiny, a to je teprve něco. Elektroinstalaci už mám ale skoro hotovou. Hodně mi ulehčily práci instalační krabice na omítku, které jsem si objednal z https://www.schmachtl.cz/instalacni-krabice#/p_sf:DEFAULT&p_sd:ASC&p_p:1 . Snažím se hledat různé vychytávky, aby mě rekonstrukce netrvala deset let.
Souhlasím s vámi. Taky si myslím, že zrovna na koupelnu je úplně zbytečné si brát nějakou firmu když to člověk v klidu zvládne svépomocí. A ještě ušetří. Já si rekonstrukci koupelny taktéž dělal svépomocí. Jediné na co jsem si teda přizval odborníka byla hydroizolace koupelny. S tou jsem si totiž moc nevěděl rady.
Já si taky koupelnu dělal prakticky celou sám a dopadlo to myslím velice dobře. Navíc mě to vyšlo celkem levně. Jediné, co jsem teda nědělal sám byly odpady a termoizolační stěrka. Na to jsem si raději pozval na pomoc odborníky. Jinak všechno ostatní jsem dělal vlastníma rukama. 🙂
No, my bychom určitě potřebovali kompletní rekonstrukci, ne jen koupelnu. Bohužel z vlastních zdrojů to asi jen tak zafinancovat nemůžeme, takže jediná možnost je hypotéka. A to nevím jestli je v dnešní době moudré řešení. Hypoteka kalkulacka na https://finuance.eu/ mi totiž ukázala, že bychom si hypotéku museli vzít minimálně na 15 let aby se ty splátky daly nějak zvládnout.
Tak nějakou takovou firmu tady z okolí bych také potřebovala. Naše koupelna už rekonstrukci potřebuje nutně. Bohužel jsem se ale po nějakých firmách, které by se tímto zabývaly dívala a žádná z nich nemá sídlo firmy v blízkém okolí. Asi mi tedy nezbyde nic jiného, než kontaktovat nějakou vzdálenější.
My si předěláváme koupelnu sami. V dnešní době sehnat někoho spolehlivého a šikovného je docela umění, tak jsme vzali rekonstrukci koupelny do vlastních rukou a úspěšně to zvládáme. Už máme nakoupené koupelnové vybavení , tak snad do 14ti dnů budeme mít hotovo 🙂 . Už se nemůžu dočkat 🙂 .
Právě jsme rozjeli rekonstrukci, ale koupelnu asi budeme dělat až jako poslední. Máme starší domek a je tu opravdu spousta práce. Během pár týdnů budeme dělat kompletně nové rozvody elektřiny. Už nakoupelné rozvodnice, viz https://www.elfetex.cz/products/rozvadece/modulove-rozvodnice/rozvodnice-pod-omitku-s-vyssim-krytim všemožné kabely a další potřebné věci. Teď jen čekám na elektrikáře. Doufejme ale, že to nebude příliš náročné a bude to rychle hotové.
My se na rekonstrukci koupelny teda teprve chystáme. Už je to ale potřeba. Hlavně tam chceme udělat nějaké pořádné odvětrávání. Už delší dobu se v koupelně potýkám s plísní. Zkoušela jsem nějaké rady, jak se s ní vypořádat, které jsem našla tady – https://www.livli.cz/magazin/jak-odstranit-plisen-v-koupelne/ ale vždy to pomohlo jen na chvíli. Myslím si, že největší problém bude v tom větrání. Snad se nám to během rekonstrukce podaří vyřešit.
Kéž bych potřeboval rekonstruovat pouze koupelnu. V našem případě je bohužel nutná kompletní rekonstrukce celého domu. A to samozřejmě nebude levné. Přemýšlel jsem kde si na to půjčit, ale jak to tak vidím, tak jediná možnost bude nějaká nebankovní instituce jako například Julu. Co jsem to tak zkoumal, tak ti pomalu jako jediní nechtějí ručit nemovitostí. Konzultoval jsem to s kamarádem a ten s nimi prý má dobrou zkušenost skrze investice do půjček, tak to vidím tak, že si asi půjčím právě od nich.
Díky moc za tipy. My právě potřebujeme zrekonstruovat celý interiér, ne pouze koupelnu. Asi si na to najmu nějakou firmu ale zatím nemám jasno v tom, jakou konkrétně. Docela se mi ale líbí práce této firmy – https://www.nastavebni.cz/ Znáte je? Nenašel by se tu někdo, kdo s nimi má osobní zkušenost?
Taky bych se rád konečně pustil do rekonstrukce. Koupili jsme si nedávno byt právě s tím, že si jej zrekonstruujeme a už bych se do toho rád pustil. Samotný nákup bytu ale teda určitě nebyl bezproblémový. Museli jsme plno věcí ohledně smluv atd řešit s právníkem. Naštěstí jsem dostal tip na jednoho opravdu dobrého, konkrétně tohoto – https://www.cikr.cz/
My jsme na to šli tak, že jsme kontaktovali více firem, které nám dělaly různé subdodavatelské práce a mezi nimi jsme to nějakým způsobem korigovali a organizovali. Jako vedoucí výroby se v organizaci docela vyznám. Takže třeba sádrokartonářské práce v koupelně nám dělala jiná firma než vodu, pak třeba jiná firma nám dělala zednické práce a tak dále. Oni takoví ti odborníci na všechno se ne moc vyplatí.