Nejlepší závěsné plynové kotle Vaillant – recenze

3.6/5 - (14 votes)

Kdo z vás už někdy zařizoval bydlení, ať už v domě, nebo v novém bytě, ten ví, jak je složité některé věci vybrat. V podobné situaci jsem se ocitl já, když jsme se s přítelkyní stěhovali do nového bydlení. A dilema před kterým jsme stáli… Jaký vybrat kotel. Z nepřeberného množství kotlů, které na trhu jsou, různých typů, velikostí a značek, totiž není snadné si vybrat, navíc pro člověka, který se o podobné věci nikdy nezajímal. Protože vím, co takové shánění obnáší, rád bych se s vámi o své zkušenosti podělil.

Hned na začátku vám prozradím, že jsem nakonec vybral kondenzační plynový kotel. Teď si zákonitě řeknete: „Co to je?“. A právem. Podívejme se tedy napřed, co se pod tímto názvem skrývá. Jak známo, běžné kotle přeměňují energii, vzniklou spálením materiálu, na teplo, které nám potom vytápí dům. Kondenzační kotle však fungují poněkud jinak. Jak? Začátek je stejný, dochází zde ke spalování plynu. Tím se získává teplo, ale také další produkty chemické reakce. Nic jiného než chemická reakce totiž hoření není. Dojde k uvolnění vodní páry, která se běžně spolu s oxidem uhličitým a dalšími odpadními látkami odvádí komínem pryč. Kondenzační kotel ovšem umí i těchto produktů využít. Ochlazením pod rosný bod se změní skupenství spalin, a tím se uvolní další energie, kterou lze přeměnit na teplo. Neplýtváme tak tedy zbytečně energií, a využíváme maximum.

Samozřejmě na trhu existují i jiné kotle, elektrokotle, které přeměňují na teplo elektřinu, klasické plynové kotle, kotle na biomasu nebo na tuhá paliva, pracující na stejném principu, zisku energie a tedy tepla spalováním paliv. Ovšem všechny mají jedno společné, využijí jen větší část potenciálu paliva, ne všechen. A to je přesně to, co mě zaujalo na kondenzačních kotlech, to, že energie, kterou je možno využít, dokáží vytěžit bez větších zbytků, než je nutné. Je to šetrné k životnímu prostředí, stejně jako výhodné pro majitele, který tím ušetří během jedné zimy velmi výrazné množství paliva. To byly přesně důvody, proč jsem se rozhodl ke koupi jednoho z nich, výrobku firmy Vaillant. Podívejme se tedy společně na ty nejlépe hodnocené produkty této firmy, která patří v oboru kondenzačních kotlů na první místo na českém trhu.

Vaillant VUW 240/5-3 A atmoTEC provaillant vuw 240 5 3 a atmotec pro

Jedná se o poměrně výkonný kondenzační plynový kotel. Výkon je dán již samotnou účinností spalování, která činí celých 92%. Lze jej použít k vytápění a ohřevu vody spalováním zemního plynu a propanu, přičemž spaliny se odvádějí pryč komínem, poté, co se z nich vytěží maximum energie. Dobré využití nalezne v koupelně, nebo v kuchyni, kde se bude hodit především k ohřevu vody.

Obsahuje v sobě dvouotáčkové čerpadlo, ve kterém se ohřívá voda, a to v rozsahu 35-65°C. Pokud jde o jeho rozměry, při velikostech osmdesát centimetrů výšky, čtyřicet čtyři centimetrů šířky a třicet čtyři a půl centimetru do hloubky je poměrně malý, lehký, přesto však pevný a odolný. Jeho cena se pohybuje nad hranicí dvaceti sedmi tisíc, jsme však stále na začátku, a pro kondenzační kotle to není zrovna moc.

Výhody:

 • Relativně vysoká účinnost
 • Výkon
 • Velmi dobrá cena

Nevýhody:

 • Efektivita by mohla být vyšší
 • Ne zcela vyřešená regulace

Vaillant VU 146/5-5 ecoTEC plusvaillant vu 146/5-5 ecotec plus

Opět jde o závěsný kondenzační kotel. Je o něco menší než předchozí typ, ovšem vzhledem k ocelové konstrukcí také o něco těžší. Jeho výkon je nižší, 14,9 kilowattů, zato však tento nedostatek kompenzuje velmi vysoká účinnost, přesahující sto procent.

Na rozdíl od předchozího se hodí k využití v bytech nebo ve větších objektech, navíc nabízí lepší možnosti regulace. Pro uživatele je také velmi přínosný grafický displej s textovým hlášením, který je vestavěn do panelu kotle. Jeho cena se však již pohybuje výš, a překračuje hranici čtyřiceti tisíc korun, což je průměrná cena za podobné kotle.

Výhody:

 • Velmi vysoká účinnost
 • Přítomnost podsvíceného displeje
 • Pevná ocelová konstrukce

Nevýhody:

 • Nízký výkon
 • Velká váha

Vaillant VU 206/5-5 ecoTEC plusvaillant vu 206/5-5 ecotec plus

Tento kotel je o velmi podobný předchozímu. Je jeho vylepšenou verzí. Podobně jako verze 146/5-5 je vhodný pro umístění do bytů a větších prostorů, je velmi efektivní, a má velké možnosti regulace pomocí termostatů.

Co je jeho výhodou oproti předchozímu typu, je větší výkon, který stoupá až na 21,2 kilowattů. Rozměry i materiál jsou podobné, takže velmi podobné budou i jeho výhody a nevýhody pro uživatele. Navíc, stejně jako předchozí typ, obsahuje i displej, který usnadňuje ovládání. Oč méně se liší vlastnostmi, o to více se liší od předchozího typu cenou. Ta je totiž vyšší o skoro čtyři tisíce, a je otázka, zda se takový cenový rozdíl na tak malém rozdílu vlastností ještě pořád vyplatí.

Výhody:

 • Obstojný výkon
 • Velmi vysoká účinnost
 • Pevná ocelová konstrukce

Nevýhody:

 • Velká váha
 • Vysoká cena

Vaillant VUW 254/4-7 A-H atmoTEC exclusivvaillant vuw 254/4-7 a h atmotec exclusiv

Oproti předchozím modelům se jedná o velmi šikovný průtokový plynový kotel. Lze jej využít k ohřevu teplé vody spalováním zemního plynu. Výkon je 24 kilowattů, což je velmi dobré číslo. V kotli najdeme elektrické zapalování, navíc jej lze velmi snadno a plynule regulovat. Ke kotli patří také čerpadlo, které prohání vodu, a umožňuje její ohřev. Tento typ kotle má také velmi šikovně vyřešený ovládací panel s displejem. Rozměry nejsou o moc větší než u předchozích typů, 80x44x34 centimetrů, ovšem hmotnost je docela vysoká. Za takový kotel je cena kolem jedenačtyřiceti a půl tisíce velmi dobrá.

Výhody:

 • Dobrý výkon
 • Efektivní systém ohřevu vody
 • Plynulá regulace

Nevýhody:

 • Hmotnost

Vaillant VU 246/5-3 A ecoTEC provaillant vu 246/5-3 a ecotec pro

Zde se vracíme k dalším variantám modelové řady ecoTec. Co o ní můžeme říct více, než že je výkonná, a efektivita a účinnost u ní
přesahují sto procent. Tento kotel, stejně jako další kotle této řady jsou vhodné pro vytápění bytů či domů, a obecně mají všechny vysoký výkon. EcoTEC 246/5-3 je se svým výkonem 24,5 kilowattů na vrcholu této řady. Navíc cena čtyřicet tři a půl tisíce je nanejvýš příznivá.

Výhody:

 • Vysoký výkon
 • Vysoká efektivita
 • Vhodný pro vytápění bytů

Nevýhody:

 • Montáž může být pro někoho složitá

Vaillant VU 306/5-5 ecoTEC plusvaillant vu 306/5-5 ecotec plus

Tento kotel je vrcholem celé řady ecoTEC. Je ze všech kotlů této série nejvýkonnější, s maximem na 31,8 kilowattu, účinností dosahující až 108%, a širokými možnostmi regulace. Ocelová konstrukce bude velmi odolná, navíc rozměrově se kotel příliš neliší od ostatních kotlů této řady. Co může být nevýhodou, je jeho hmotnost, a navíc také příkon, který je oproti ostatním velmi vysoký. Na atraktivitě mu může ubrat také padesátitisícová cena, ovšem je potřeba si uvědomit, o jak kvalitní a výkonný kotel jde. V poměru cena-výkon tedy není nejmenší problém, naopak.

Výhody:

 • Velmi vysoký výkon
 • Poměrně malé rozměry
 • Přijatelná cena

Nevýhody:

 • Hmotnost
 • Vysoký příkon

 

Vaillant VU 256/5-5 ecoTEC plusVaillant VU 256/5-5 ecoTEC plus

Poslední kotel, který si zde představíme, patří do stejné řady, jako předchozí. Jak je pro modely ecoTEC typické, i on má vysoký výkon i efektivitu, stabilně nízké rozměry, ovšem také silnou konstrukci a bohužel k ní se vázající vysokou hmotnost. Stejně jako u předchozího modelu, je i zde vysoký výkon vykoupen i vysokým příkonem, a vysokou cenou 46 900 korun. Je to dost, ale pokud si to srovnáme s jinými kotli, není to tak hrozné.

Výhody:

 • Vysoká efektivita a účinnost
 • Dobrý výkon
 • Přijatelné rozměry

Nevýhody:

 • Hmotnost

Vidíte, že je opravdu z čeho vybírat. Na co byste se při výběru kotle měli zaměřit, je především to, co od něj očekáváte, co s ním chcete vytápět, ovšem stěžejní je jeho výkon a účinnost. Čím jsou tyto dvě vlastnosti vyšší, tím lepší kotel také je. Na druhou stranu, takové kotle jsou poměrně drahé, a tak je dobré také se dívat na cenu, abyste zbytečně neplatili více, než je nutné. Samostatnou kapitolou nákupu kotle je jeho montáž. Já ji tehdy řešil sám, ale hodně jsem se s tím nadřel, a znovu bych se do toho asi nepouštěl. Spíše bych se podíval na internetu po nějakém specialistovi, který by mi kotel za nějakou tu korunu odměny namontoval. Pokud žádného neznáte, nevadí, pak lze využít třeba některý z poptávkových serverů, jako je třeba Poptávej.cz, kam umístíte poptávku, a nějaký řemeslník se vždycky najde.

One reply to Nejlepší závěsné plynové kotle Vaillant – recenze

 1. To my jsme naopak nedávno plynový kotel úplně odstavili. Místo toho jsem z https://www.levnekrby.cz/ koupil krb a teď topíme jen v krbu. Překvapivě nám to vytopí skoro celý dům. Jen v ložnici je trochu větší zima, ale na druhou stranu, na spaní člověk nijak velké horko nepotřebuje. Spíše naopak. Chlad je pro spánek mnohem lepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *