Recenze: Protherm Panther 25 KOV

Rate this post
Při výběru vhodného způsobu vytápění bychom neměli podcenit několik důležitých kritérií. Jak si vybrat konkrétní kotel a pro koho je určen model Protherm Panther 25 KOV?

Jak vybrat vhodný topný systém

 

Většina majitelů nemovitosti řeší v tuto chvíli především náklady, které by měly být z jejich pohledu co nejnižší. Kýžená efektivita sestává z několika faktorů.

Zajímat by nás měla pořizovací cena, provozní náklady i časová a technická náročnost obsluhy. K tomu jsme samozřejmě limitovaní dostupností zdroje energie. Abychom ale reálně ušetřili, rozhodně je nutné nad úsporami přemýšlet již ve fázi konstruování samotného domu. Nutné je totiž si vybrat i adekvátní zateplení a volbu vytápění navázat na něj. Logika je velmi jednoduchá, čím méně tepla z domu utíká, tím více můžeme šetřit.

Vytápění starší nezateplené nemovitosti může být mimořádně finančně náročné. Topení přitom tvoří obecně jednu z největších položek většiny rodinných rozpočtů.

Pro koho se hodí vytápění na plyn

Kotle na plyn najdou uplatnění nejspíše tam, kde je možné se vůbec k místní síti připojit. Jestliže tuto možnost nemáme, stále ještě se této alternativy vzdávat nemusíme. Realizace bude ale o něco náročnější, a to hlavně finančně. Nutností je totiž zásobník na plyn.

V závislosti na konkrétním typu slibují kotle na plyn vysokou účinnosti – až 108 %. Přestože se obecně jedná o vyšší vstupní investici, návratnost je velmi dobrá i díky příznivým nákladům na pozdější provoz. Do nákladů si samozřejmě nezapomeňme připočítat zejména pravidelné revize. Již během cca 4 let provozu se vám ale vynaložené prostředky začnou vracet.

Velkou výhodou je mimo to „čistý“ provoz, který se dá plně zautomatizovat. Výkon zdroje je možno efektivně regulovat. Mimo to můžeme jednoznačně topení plynem považovat za ekologický způsob vytápění.

Obavy z toho, že je zemní plyn nebezpečný a topení je rizikové z hlediska výbuchu, odborníci jednoznačně uklidňují, o to mít starosti nemusíte.

Typy plynových kotlů aneb jak si vybrat

Obecně můžeme typy plynových kotlů rozdělit na dvě základní skupiny, a to na kotle teplovodní a kondenzační.

Teplovodní kotle jsou levnější, nicméně kotle kondenzační můžeme považovat za účinnější. V konečném důsledku je tak jejich provoz ekonomicky výhodnější, neboť investované prostředky se nám vrátí rychleji, a to zhruba právě do uváděných 4 let.

Pokud už si takový kotel pořizujeme, jednoznačně je dobré, jestliže bude ještě zajišťovat ohřev vody. Existuje opět několik typů, první je kotel s průtokovým ohřevem. Ten je levnější a nezabere mnoho prostor, ale je současně mnohem méně praktický. Omezené je ale jeho použití v běžné rodině.

Zásoba teplé vody totiž v tomto případě není žádná, takže můžete zapomenout na to, že si dáte horkou sprchu poté, co už vás někdo v domácnosti předběhl. Právě tento neduh efektivně řeší kotle se zásobníkem, a to buď s integrovaným nebo ve formě sestavy kotle a zásobníku.

O kotli Panther 25 KOV

Jde o typ závěsného kotle, který zároveň nabízí množnost průtokového ohřívání teplé vody. Kotel je vybaven energeticky úsporným čerpadlem.

Díky tomu se hodí všude tam, kde jsou požadavky na ekologický, ekonomický a zároveň nenáročný provoz. Současně samotné zařízení nezabere příliš místa. Vzhledem k průtokovému ohřívání jej lze doporučit primárně do domácností s menším počtem členů.

Odhadovaná účinnost je dle typu až 92,8 %. Kotel nabízí plynulou možnost modulace výkonu, jednoduchou obsluhu a funkci autodiagnostiky.

prothem panther 25 kov

Výhodou praktického provozu je nízká úroveň hluku, velmi rychlý ohřev i vysoká kvalita zpracování, která slibuje dlouhou životnost zařízení v řádech desítek let. Majitelé ocení mimo snadné obsluhy i nenáročnou montáž.

Odtah spalin zajišťuje komín. Samozřejmostí je vybavení bezpečnostními prvky a ochranou proti zamrznutí. Ve srovnání s konkurenčními produkty jednoznačně pro kotel značky Panther hovoří i nízká pořizovací cena.

Výhody výrobku:

  • ekonomický a ekologický provoz
  • kvalita zpracování
  • nabízí i ohřev užitkové vody
  • nízká pořizovací cena

Nevýhody:

  • chybí zdrsnění závitu pro připojení teplovodního okruhu
  • malá variabilita uchycení

Hodnocení uživatelů

Jak vyplývá z uvedených nevýhod, jednoznačně v případě kotle Protherm Panther 25 KOV převažují pozitiva. Což potvrzují nejlépe všichni, kteří se rozhodli si tento kotel pořídit. Než se zařadíte mezi ně, můžete si sami tyto názory přečíst.

Srovnání konkurenčních výrobků

Daikin-Airfel AIRFEL PREMIX CP1-25 SP CP125SP


Daikin-Airfel AIRFEL PREMIX CP1-25 SP CP125SP lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Jedná se o kondenzační kotel s výkonem v rozsahu 4,5 – 24,4 KW. Vybaven je PREMIX hořákem. Díky této technologii spalování zároveň tento kotel disponuje vysokou účinností až 108 %. Nabízí kombinovanou možnost průtokového ohřevu vody a ohřev topné vody.

Kvalitní zpracování v podobě nerezového výměníku a odolné oceli využité pro konstrukci kotle slibuje dlouhou životnost výrobku. Nízké emisní hodnoty představují jen malou zátěž pro životní prostředí. Způsob odkouření TURBO dovoluje odkouření i přes stěnu. Kotel je kompatibilní se solární technologií.

Výhodou je taktéž uživatelsky přívětivé ovládání. Ovládací panel byl navržen tak, aby s ním mohly pracovat i osoby se zrakovým handicapem, případně hůře vidící starší osoby.

V případě problémů se zařízením si můžete být jisti, že výrobce se k tomuto staví zodpovědně. Důraz byl kladen na dostupné servisní zázemí. Zároveň je cílem vyřešit jak pravidelný servis, tak i nenadálé problémy co nejrychleji.

 

Viessmann Vitodens 100-W 26

 


Viessmann Vitodens 100-W 26 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Opět v tomto případě jde o kondenzační nástěnný kotel. Jeho výkon činí 4,7 až 35 kW. V tomto případě zařízení není vybaveno ohřevem teplé vody.

Modulovaný válcový hořák MatriX vyvinutý přímo na míru pro tyto kotle poskytuje vysokou účinnost a zároveň disponuje dlouhou životností díky tomu, že je vyroben z ušlechtilé oceli. Kotel může využívat buď ekvitermní regulaci nebo být nastaven na konstantní teplotu. V případě první varianty je ale potřeba si zvlášť dokoupit čidlo.

Výhodou kotle Viessmann je také jednoduchá montáž, kdy lze dosavadní nevyhovující kotle nahradit snadno novým modelem. Výrobce klade důraz i na uživatelsky přívětivou obsluhu. Ta je velmi jednoduchá díky zabudovanému LCD displeji s podsvícením.

V rámci konstrukci kotle bylo stejně tak pamatováno na nutnost pravidelného servisu, který by se uživateli neměl stát zátěží. Proto jsou hydraulická jednotka AquaBlock i další komponenty jednoduše přístupné.

Velmi dobré parametry jsou však vyváženy pořizovací cenou, která je ve srovnání s jinými podobnými produkty vyšší.

 

Protherm Gepard 23 MOV

 


Protherm Gepard 23 MOV lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Plynový závěsný kotel může nabídnout i průtokový ohřev vody. Pro ohřev je vybaven deskovým výměníkem. Nabízený výkon je dle modelu v rozpětí 8,5 až 23,3 kW. Účinnost může být dle typu až 90,3 %.

Způsob odkouření je možné si vybrat v obou základních variantách, tj. jak v provedení komínovém, tak i nucený odvod spalin za pomocí originálních trubek, lidově též zvaný turbo. Kotel nabízí plynulou regulaci výkonu a automatické zapalování.

Značka Protherm nabízí i možnost autodiagnostiky a velmi jednoduchou obsluhu kotle. Ten je vybaven přehledným LCD displejem. Samotní uživatelé vyzdvihují nejen snadnou ovladatelnost, ale také tichý provoz.

Ke komfortnímu fungování přispívá zcela jistě i snadná montáž a malé rozměry samotného zařízení. V poměru k výkonu se jedná o zajímavou volbu i z hlediska ceny.

 

Závěrečné shrnutí

 

Jestliže jste se pro výše popsané výhody rozhodli právě pro vytápění plynem, z pohledu výkonnosti, spolehlivosti a zároveň nákladovosti lze pořízení kotle Panther 25 KOV jednoznačně doporučit.

One reply to Recenze: Protherm Panther 25 KOV

  1. Do baráčku jsme si po letech vydřené práce (museli jsme totiž překopávat garáž, obývací pokoj) pořídili peletová kamna. Stály sice asi https://www.rolig.cz/peletova-kamna/ 45 tisíc korun, ale účinnost je opravdu vysoká (93 %). Za hodinku to “sežere” snad jen 2 kg dřeva, což je úplně bájo. Nanosíme večer plný koš a ráno ještě doutná

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *