Plyníci – recenze, diskuze, zkušenosti

4/5 - (1 vote)

Dnešní článek bude zaměřen na ceny plynu a jejich dodavatele. Jako první tu máme web www.plynici.cz. Po přesměrování na web se bohužel mnoho o samotné společnosti nedozvíme. V sekci ,,o nás“ jsou pouze hesla typu, že plyníci jsou rodina, která vás velice ráda přijme mezi své členy, abyste se cítili jako doma. Nedozvíme se řádně, co nabízí, jak dlouho firma funguje či kdo ji provozuje a spravuje. Provozovatele si můžeme odvodit až od kontaktu, kde je uvedena firma Czech Energy s.r.o., jejíž web je již o něco málo lepší, ale stále to není nic moc. Tato společnost vznikla roku 2005 a zabývá se převážně provozem kotelen, výtopen, výměníkových stanic, apod. Licence na obchod se zemním plynem jí samozřejmě nechybí a ten právě dodává pod značkou Plyníci.

Plyníkům samozřejmě mají zákaznickou linku, která je pro vás k dispozici každý všední den od 8 do 16 hodin. V případě nesrovnalostí či dotazů, je také možnost kontaktování přes email. Na webu Plyníků oceňujeme online kalkulačku, kterou málokterá společnost disponuje přímo na svém webu.

Kalkulačku jsme pro vás vyzkoušeli a pro modelový příklad zadali tyto údaje : bydlíme ve středočeském kraji, naše roční spotřeba činí 2 500 kWh (můžete zadat i měsíční spotřebu v MWh). Objevily se nám dva tarify a to Plyník12 a Plyník24, až na cenový rozdíl, není jinak na první pohled bohužel jasné, jaké jsou mezi tarify rozdíly. Za tarif Plyník12 zaplatíte kolem 5 000 Kč ročně a za tarif Plyník24 kolem 4 500 Kč za rok.
Až při rozkliknutí záložky ,,ceník“ se dozvídáme, že ceny jsou platné u Plyník24 při uzavření smlouvy na 24 měsíců a u Plyník12 při uzavření na 12 měsíců. Zde se mimo jiné dočteme, že cenu plynu tvoří neregulovaná částka, kterou ovlivňuje a stanovuje dodavatel a částka regulovaná, kterou stanovuje Energetický regulační úřad a jsou v ní obsaženy poplatky za zprostředkování, distribuci, apod. Dále tu jsou dvě celkem přehledné tabulky, kde najdeme rozpis plateb, regulovanou a neregulovanou částku a samozřejmě také celkovou částku. Jako dobrý nápad nám v této sekci přijde i archív ceníků ostatních společností. U některých jsou však ceny v minulém roce, což nám přijde trochu kontraproduktivní, když už máme polovinu roku 2016 za sebou. Chtělo by to trochu aktualizace.

V záložce reference jsme očekávali názory jednotlivých odběratelů, které tu ale rozhodně nenajdete. V záložce jsou opět řeči o rodině, jak vás Plyníci rádi přivítají mezi sebou apod. Museli jsme tedy zapátrat jinde. Na jejich Facebooku najdeme kladná hodnocení, která ale můžeme spočítat na prstech jedné ruky, více jich tu není. Plusem pro Plyníky je určitě to, že v roce 2015 vyhrál nezávislý dtest, ve kterém se umístil na prvním místě při modelovém příkladu, kdy je dům vytápěn plynem a ročně zaplatíte 36 701 Kč.

Bohužel musíme konstatovat, že o Plyníkách jsme se z webu příliš nedozvěděli. Ten totiž popravdě působí trochu nedůvěryhodně. V záložce ,,o nás“ se nic o firmě nedozvíme, záložka ,,reference“ žádné reference neobsahuje a pokud prohledáme internet, zmínku o tom, že by někdo měl plyn od Plynici.cz spíš nenajdete.

 plyníci logo

Jak porovnat ceny dodavatelů plynu

Pokud byste rádi změnili svého dodavatele plynu nebo se informovali, zda existuje nějaký levnější, než je ten váš, mohl by vám pomoci web www.tarifomat.cz působící na českém trhu od roku 2011. Původně byl zřízen hlavně pro porovnávání mobilních tarifů, od toho se odvíjí i název celého webu. Nyní však kromě tarifů, dokáže porovnat i nabídky dodavatelů plynu, elektřiny, najde levné povinné ručení, nebo můžete srovnávat i ceny internetu. Navíc vám zprostředkuje nejvýhodnější nabídku a nemusíte nikam dojíždět, protože tarifomat přijede za vámi. Další výhodou je právní servis po dobu trvání vaší smlouvy. Jako kalkulačka je tarifovat určitě dobrý. Z vlastní zkušenosti však doporučujeme spíše nezadávat telefonní číslo, což nám potvrdilo i pročtení několika ohlasů z roku 2015. Ihned vás kontaktuje některý z operátorů a bude se pochopitelně snažit, vnutit vám nějakou službu. Mnoho lidí nadiktovalo své osobní údaje jako je rodné číslo, číslo občanského průkazu a další den jim kurýr přivezl smlouvu i s modem, ačkoli si oni sami nic nesjednali. Smlouva byla jednoduše sepsána bez vaší iniciativy.
Dříve bylo zadání telefonního čísla povinné, jinak vám kalkulačka nabídky neukázala. Dnes lze porovnávat nabídky i bez zadaného telefonu.

Pravdou je, že by mohl být web trochu přehlednější, ale po kliknutí na heslo ,,energie“ je již práce na webu jednoduchá. My tedy budeme porovnávat opět plyn. Na modelových příkladech si znovu ukážeme, kteří dodavatelé jsou nejlevnější a u kterých se možná i vyplatí, sjednat dodávku plynu.

Opět jsme tedy ze středočeského kraje, bydlíme v bytě a známe svou roční spotřebu, která činí 2 500 kWh. Jiné údaje pro srovnání nabídek nepotřebujeme, stačí je pouze odkliknout a Tarifomat již vyhledá nabídky různých společností. Momentálně má ve své databázi necelých 100 nabídek od dodavatelů. Nejlevnější nabídky má společnost Fosfa, která disponuje mnoha tarify, za které zaplatíme kolem 4 500 Kč ročně. Podobnou nabídku má i společnost MND s tarifem Plyn z první ruky – BONUS Online, která navíc garantuje do konce roku 2017 cenu. Zhruba za 5 000 Kč ročně pořídíte plyn u společnosti ČEZ, Armex Energy, RWE a dalších. Nejdražší plyn a to za necelých 6 500 Kč nabízí dodavatel Pražská plynárenská, a to i přes to že jde o tarif Plyn pro seniory (osoby starší 65 let) a ZTP/P. Předpokládali jsme, že pokud je tarif určen pro seniory, měl by být výhodný. Velmi podobnou cenu má i společnost Blue-Gas. Sami můžete vidět, že rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou je 1 500 Kč.

V dalším příkladu jsme zadali neznámou roční spotřebu, ale zároveň jsme určili, že plyn používáme na vaření a ohřev vody. V tomto případě má nejlevnější plyn společnost MND u níž ročně zaplatíme necelých 7 500 Kč. Podobnou nabídku má i dodavatel Fosfa či Primagas. Nejvíc opět zaplatíme u Pražské plynárenské a to i s tarifem pro seniory, který činí 11 000 Kč ročně. V tomto případě je rozdíl dokonce 3 500 Kč ročně, které správnou volbou dodavatele, můžete ušetřit.

A na posledním příkladu si ukážeme, kolik zaplatíme v případě, že vlastníme dům a plyn používáme na vaření, ohřev vody i na vytápění. Nejvíce ušetříme u společnosti Primagas, která účtuje něco málo přes 33 000 Kč ročně, a navíc garantuje cenu do konce roku 2017. U Bohemia Energy se základním tarifem zaplatíme neuvěřitelných 50 000 Kč ročně, což je neskutečný rozdíl oproti nabídkám jiných společností.

Překvapením pro nás bylo, že společnost Plyníci jsme v databázi vůbec nenalezli. Při výběru vhodného dodavatele plynu rozhodně doporučujeme, pročíst si recenze, názory a zkušenosti ostatních odběratelů. Dále si řádně a v klidu pročtěte smlouvu před samotným podepsáním. Některé hlavně méně známé společnosti jsou proslulé svými nekalými praktikami.

2 replies to Plyníci – recenze, diskuze, zkušenosti

  1. Ahoj, nevím jestli to sem úplně patří, ale nevím kde se mám zeptat. Hledám rozdíly u síťových úložišt. Nemůžu se rozhodnout mezi Synology a Zyxelem. Nemáte s tím náhodou někdo zkušenosti? Který z nich je lepší, rychlejší nebo méně závadný. Nechci kupovat něco takhle drahého aniž bych na to měla nějaké osvědčené recenze, díky!

  2. Plyníci mi po několika letech z ničehonic dali výpověď z důvodu „nepokrytí dodávky od smluvního velkoodběratele“….
    Přitom na jejich stránkách mají ty keci o rodině plyníků atd. stále stejné. A hned mě směřují na ČEZ……
    Telefon samozřejmě obsazený….
    Takže PLYNÍKY NEBRAT !!!!!!!!!!
    M.B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *