Plynové kotle – topení bez starostí

5/5 - (1 vote)

Při stavbě nebo rekonstrukci nového domu či bytu je výběr kvalitního vytápění jedním z nejdůležitějších kroků. Dnes už je naštěstí možné vybrat z široké nabídky kotlů na českém trhu tu nejvhodnější variantu pro každý objekt. Pokud se nerozhodneme pro elektrické přímotopy, solární systém, tepelné čerpadlo nebo stará dobrá kamna či krb, budeme potřebovat vhodný kotel.

Prvním krokem je výběr kotle podle typu paliva. U kotlů na tuhá paliva si můžeme vybrat mezi kotly na hnědé či černé uhlí, koks či uhelné brikety, nebo kotly spalujícími biomasu, tedy tuhá biopaliva. Sem patří dřevo v mnoha variantách (polena, štěpka, dřevěné brikety, piliny nebo dřevěné pelety), další možností jsou slaměné brikety či pelety, případně pelety či brikety vyrobené ze sena. Nevýhodou je, že palivo musíme někde skladovat a jsme závislí na jeho dodavateli, tedy pokud nebydlíme uprostřed vlastního lesa. Ale i v takovém případě musí někdo dřevo z lesa dostat až do kotle, což pro řadu z nás může být neřešitelný problém.

Fanoušci vytápění pevnými palivy se musí také vyrovnat se stále se zpřísňujícími pravidly jak pro parametry kotle, tak pro jeho instalaci. O ledna 2014 lze u nás prodávat pouze kotle 3. a vyšších emisních tříd. Prodej kotlů odpovídajících 3. emisní třídě skončí 31. prosince 2017. Navíc již od ledna téhož roku bude muset každý majitel objektu vytápěného kotlem na pevná paliva předložit revizi svého kotle, jinak mu bude hrozit pokuta ve výši až dvacet tisíc korun.

Je první varianta pro vás moc namáhavá? Tak co přejít od tuhých paliv třeba ke kapalinám. Zejména v lokalitách bez přístupu k příslušným inženýrským sítím a také daleko od obchodů s pevnými palivy lze využít kotle na paliva kapalná, hlavně lehký topný olej. Jejich výhodou je možnost nastavení automatického bezobslužného provozu a uživatelský komfort, ale na druhou stranu mohou zájemce odradit poměrně vysoké pořizovací náklady, zahrnujícími kromě vlastního kotle také nezbytné stavební úpravy pro vytvoření bezpečného a dostatečně velkého palivového zásobníku. U těchto kotlů je naprosto nezbytné striktní dodržování všech bezpečnostních a ekologických pravidel.

plynový kotel

Pohodlné řešení? Plynový kotel

Pokud chcete mít doma teplo bez zbytečných starostí, pořiďte si kotel plynový. Ve stále větším množství českých obcí je možné topit zemním plynem, takže si stačí vybrat jen kotel dle vašich potřeb a jednou ročně si nechat udělat revizi a kotel vyčistit. Tohle řešení je ideální pro všechny, kdo nechtějí skladovat palivo, nechtějí se starat o přikládání do kotle a chtějí mít prostě klid. Ale i v místech, kde ještě plynofikace neproběhla, se dá topit plynem, jen budete potřebovat zásobník na propan a postarat se o jeho včasné doplnění.

 „Plynový kotel jsme si pořídili s novým bytem, kde byl součástí vybavení dodávaného developerem. Když před časem o výměně kotle uvažovali rodiče, přemluvili jsme tatínka, aby místo kotle na dřevo a uhlí přešel na plyn. Tatínek po pár letech zemřel a vůbec si nedokážeme představit, jak by v domě po schodech do kotelny chodila přikládat pětaosmdesátiletá maminka a co by dělala, kdy by jí třeba uhlí přivezli v době, kdy tam s ní nebudeme. S plynem má doma teplo, k dispozici vždy teplou vodu a o nic se nemusí sama starat,“ uvedla Jana ze Středních Čech.

Otázkou ale je, jaký plynový kotel si vybrat, aby jeho pořízení a také provoz byly co nejefektivnější. Určitě je vždy lepší poradit se s odborníkem, nebo si aspoň nastudovat informace. Primárně je třeba zvážit, jak velký prostor potřebujeme vytopit, z čehož plyne, jak velký výkon má kotel mít. Pokud bude výkon příliš nízký, dům nevytopíme, ale když koupíme kotel s předimenzovaným výkonem, jeho účinnost bude nižší. Důležitý je i výkonový rozsah, abychom na jaře či podzim, kdy se už jen přitápí, měli možnost topit efektivně i při nízkém minimálním výkonu. Chcete-li se rozhodnout opravdu správně, nechte si spočítat tepelnou ztrátu objektu, který chcete vytápět. Bude-li výkon kotle vyšší než bude okamžitá tepelná ztráta objektu, bude platit zbytečně vysoké náklady na plyn. Kotel se totiž bude neustále zbytečně vypínat a zapínat a kromě spotřeby to bude mít vliv i na jeho životnost.

plynové vedení

Důležité také je, zda kotel slouží výhradně k topení, nebo je s ním i ohřívána teplá doma v domě či bytě. K ohřevu vody slouží buď kotle průtokové, které nepotřebují zásobník vody, ale zase u nich vždy chvíli trvá, než se voda ohřeje, a kotle se zásobníkem na vodu, který je buď součástí kotle, případně je umístěn separátně. Z kotle se zásobníkem teče teplá voda ihned.

Dalším parametrem při výběru je způsob, jakým jsou odváděny spaliny. Pokud nemáme možnost napojit plynový kotel do vyvložkovaného komína s příslušnými rozměry, musíme si pořídit kotel s nuceným odtahem spalin, neboli turbo kotel. U těchto kotlů jsou spaliny odváděny obvykle z kotle ven z objektu pomocí ventilátoru, často jen přes zeď, a stejně i nasávají vzduch potřebný ke spalování. Klasické turbo kotle se už ale od září 2015 nesmějí dle platné legislativy prodávat, v současnosti už se jen doprodávají skladové zásoby.

Zákaz turbo kotlů byl iniciován snahou zpřísnit emisní požadavky na plynové kotle a podpořit u zákazníků zájem ekologičtější kondenzační kotle. Zatímco u klasických plynových kotlů je účinnost v průměru 90 % (u starších typů dokonce jen kolem 70 %), kondenzační kotle dosahují účinnosti vyšší než 100 %, obvykle kolem 105 %.  Tuto zdánlivou nelogičnost vysvětluje princip ohřevu vody i za využití spalin, které u jiných typů kotlů odcházejí nevyužity do komína.  Tím kondenzační kotle snižují spotřebu plynu. Existují ještě kotle nízkoteplotní, jakýsi starší sourozenec kondenzačních, s účinností kolem 95 %. Pořád tedy můžeme koupit kotel třeba do bytu, i když nemáme komín, ale musí to být kondenzační typ.

Zejména u bytů je velmi důležitá i velikost prostoru, který bude kotel potřebovat. Z toho hlediska dělíme kotle na závěsné, které lze například umístit i do vestavěné kuchyňské linky, a stacionární, které stojí obvykle ve sklepě nebo technické místnosti. U závěsných kotlů pozor při umisťování do linky či skříně – poraďte se s technikem, aby esteticky dokonalé umístění kotle nebránilo jeho běžné údržbě nebo případné opravě.

Plynové kotle se hodí jak pro klasické radiátorové systémy, tak i pro podlahové topení, případně na kombinaci obou typů. Nezapomeňte na vhodný termostat. Na něm si můžete nastavit vhodnou teplotu, případně i naprogramovat zapínaní kotle podle denní doby či dne v týdnu. Ideální řešení třeba pro domácnosti, kde se obyvatelé scházejí až večer.

Budoucnost tedy mají jednoznačně kotle kondenzační. Na českém trhu je k dispozici řada výrobků od českých i zahraničních dodavatelů. Nejznámější jsou kotle od firem BAXI  (společnost vznikla spojením výrobců kotlů značek De Dietrich a Remeha), BUDERUS, DAKON, JUNKERS, PROTHERM, REHAU, THERMONA , VAILLANT, VIADRUS, VIESSMANN.

V současnosti lze získat významný příspěvek na pořízení plynového kotel v rámci tzv. kotlíkových dotací. Při výměně staršího kotle na pevná paliva za nový ekologičtější, což může být i kotel na plyn, lze získat až 85 % z maximální částky ve výši 150 000. Podmínky se liší podle krajů, které dotace občanům poskytují. Celkem je na výměnu starých kotlů určeno 9 miliard korun. Nezapomeňte také pravidelně sledovat ceny plynu a jeho tarify – využít můžete například tuto kalkulačku.

S plynovým kotlem jsem maximálně spokojená a neměnila bych. Pokud chcete snížit náklady na údržbu, doporučuji objednat si pravidelnou revizi a vyčištění dřív než na podzim. Mimo hlavní sezónu poskytuje řada servisních firem významné slevy,“ doplnila paní Jana.  

5 replies to Plynové kotle – topení bez starostí

  1. Já bych si plynový kotel do domu v životě nedal. Přijde mi to strašně nebezpečné. To samé topení dřevem. Pak bych musel každý rok nechávat čistit komín, shánět dříví atd. Zlatá tepelná čerpadla Pardubice. Máme čerpadlo vzduch – voda od https://www.recu-clim.cz/tepelna-cerpadla-pardubice/ , které mi přišlo jako nejlepší volba 🙂 .

  2. Já to mám stejně jako paní Jana ze Středních Čech. Kupovali jsme jeden z těchto nových bytů od developera a mezi základní jeho vybavení patřil právě plynový kotel na ohřev vody a topení. Zažila jsem topení uhlím a dřevem a také bojler na ohřev vody. A takovou pohodu, jako teď máme s plynovým vytápěním jsem ještě nezažila. Nestane se mi, že mi najednou dojde teplá voda a teplotu v bytě si můžu přednastavit na několik dní dopředu. Je to pohoda.

  3. My doma máme plynový kotel dlouhá léta. Jak se ale plyn pořád zdražuje (zvlášť teď), tak si říkám jestli by nemělo smysl přejít na něco úspornějšího. Musím říct, že v tomto ohledu mě velmi zaujala třeba tepelná čerpadla Díval jsem se na nějaké kalkulačky a myslím si, že ta úspora by za to opravdu stála.

  4. Taky doma topíme plynem a zvažuji úplně to stejné, tedy přechod na tuhá paliva. Hodně by se mi líbilo doma mít krb, ale bohužel by ho asi nebylo pořádně kam umístit. V úvahu ale připadají ještě krbová kamna. Ta bychom asi měli kam dát. Díval jsem se například na https://www.levnekrby.cz/ a taková krbová kamna jsou vlastně dnes celkem levnou záležitostí. Myslím si, že by to mělo smysl.

  5. Úplně nevím, jestli je to topení bez starostí. Každý kotel je tak trochu starost. Jen každá tak trochu jiná. Ale to si myslím, že každý, kdo si to někdy zkusil, musí moc dobře vědět. Holt udržování teploty vody v radiátorech je složitá záležitost. Na druhou stranu oproti tomu, jak byly kotle kdysi složité, je to dneska pohádka. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *