Pokojový termostat pro plynový kotel

5/5 - (3 votes)

Vytápění obytných prostor je jedním ze základních problémů, které řeší většina českých domácností. Ať již po stránce ekonomické či ryze praktické, rozhodování o způsobu vytápění je všudypřítomné. Vytápění plynem a použití plynových kotlů se zařadilo mezi nejoblíbenější varianty, jak dostat teplo do domova. Neopomenutelným pomocníkem se v takovém případě stávají pokojové termostaty.

Pokojový termostat – co to vlastně je?

Hlavním cílem pokojového termostatu je pomoc při udržování nějaké určené teploty vzduchu v požadovaných hodnotách. Aniž by uživatel musel běhat po celém domě a ručně vypínat či zapínat tepelné spotřebiče, má s termostatem možnost ovládat teplotu v prostoru.

pokojový termostat

Funkčnost pokojového termostatu je založena na snímání teploty vzduchu. Tu dále vyhodnocuje a pracuje s ní. Dle toho, jak vysoká teplota je, umí termostat vypnout, případně zapnout, jakýkoliv tepelný zdroj, k němuž je připojen. Ona teplota, kterou se termostat řídí a při které dochází k vypínání/zapínání tepelných zdrojů, je nastavována uživatelem.

Pokojové termostaty mají tedy vliv jednak na komfort bydlení a jednak na stav objektu, který je vytápěn. První hledisko je jasné, teplota v obývacím prostoru bude dle vašeho přání nastavována automaticky. Druhý zmiňovaný bod souvisí se staráním se o stavbu. Ta by totiž neměla procházet velikými teplotními výkyvy, což se dá správným nastavením termostatu zařídit.

Mechanické a programovatelné termostaty

Základním dělením termostatů vznikají dvě skupiny. Existují mechanické a elektronické termostaty. Od používání prvního z nich se v posledních letech opouští, přeci jenom manuálně nastavovat teplotu při každé požadované změně trochu maže výhody termostatů.

Elektronické neboli programovatelné termostaty mají svoji funkčnost založenou na automatickém nastavováním teploty v pravidelných intervalech. Existuji dva základní programy – denní a týdenní. Dle nich si uživatel jednoduše nastaví, kdy (v jaké denní době) bude v dané místnosti jaká teplota. V praxi totiž nikdo nechce, aby po celý den byla v bytě (domě) konstantní teplota. Například ráno není příjemné se probouzet do zimy, dopoledne, kdy je většina lidí v práci zase není potřeba topit naplno. V odpoledních a večerních hodinách je příjemné, když je návrat domů spojen s komfortem v podobě tepla, kdežto v noci není ke spánku tolik tepla zapotřebí. Dle individuálních preferencí si každý zvolí v jakou hodinu má být v prostoru jaká teplota. Toto nastavení se poté bude opakovat v denních či týdenních intervalech, právě dle zvoleného programu.

Takto vzniklé pohodlí však není jedinou výhodou programovatelnosti termostatů. Spotřebiteli se tím totiž zajistí i ekonomická úspornost. Tím, že regulaci teploty za něj vyřeší termostat, nebude zbytečně plýtvat drahou tepelnou energií.

Další dělení termostatů je dle způsobu propojení se zdrojem tepla. V nabídce firem na trhu jsou jak bezdrátové, tak i drátem spojované termostaty. Ty se dají rozdělit ještě dle jednoho kritéria, a to jakým způsobem snímají teplotu. Existují bud jedno zónové termostaty, které měří teplotu v jedné místnosti, nebo dvou zónové, jejichž prací je snímat teplotu ve více místnostech. Dle zpracovaných údajů je poté takový termostat schopen regulovat teplotu ve více místnostech najednou.

Měření teploty

Umístění termostatu je pochopitelně nutné směřovat do místnosti, ve které mám měřit teplotu. Taková místnost v nazývá referenční. Když v ní teplota klesne pod nastavenou hladinu, termostat sepne topení, naopak v případě přesáhnutí požadované teploty dá termostat pokyn k vypnutí kotle.

Teplota se měří za pomoci odporového teplotního čidla, jež elektronicky zapíná a vypíná kotel. Což je rozdíl oproti funkčnosti mechanických termostatů, které využívají elementární fyziku. Fungují na principu rozdílné roztažnosti dvou spojených kovů v závislosti na okolní teplotě.

Jak vybrat správný termostat?

Výběr termostatu se řídí několika základními kritérii.

 • Kompatibilita

Různé kotle mohou k sobě vyžadovat různé termostaty. Jejich výběr je nutné sladit s kotlem tak, aby zařízení byla schopná vzájemné komunikace. Většina kotlů a termostatů jde ovšem používat bez toho, aby bylo potřeba tuto otázku řešit. Speciální bývají spíše pouze termostaty pro podlahové topení.

 • Výběr samotného termostatu

V první řadě jde o zvolení typu termostatu. Zda je postačující mechanický či bude výhodný programovatelný termostat. Některé společnosti nabízí termostaty ovládané pomocí internetu. V takovém případě stačí, aby měl uživatel k dispozici smartphone, zajištěné jeho propojení s termostatem a může jej ovládat z jakékoliv vzdálenosti.

 • Design

Byť design produktu není nijak důležitý pro jeho funkčnost, spousta lidí mu přikládá při výběru váhu.

 • Optimální režim termostatu

Je rozdíl mezi týdenním a denním nastavením termostatu. Je tedy nutné zvolit režim dle vlastních potřeb. Z toho důvodu jsou na trhu k dispozici, mimo klasických denních a týdenních programů, systémy 5+2 a 5+1+1. Je zřejmé, že hlavní rozdíl spočívá v rozdílném nastavení pro pracovní týden (5) a víkend (2). V některých případech je možnost diferencovat i nastavení pro sobotu a neděli (1+1).

Pokud si zákazník zvolí ten správný typ, důležitým aspektem je i montáž termostatu. Tu, byť není nijak složitá, je vhodné svěřit do rukou odborníkovi. Samotný termostat sice není nijak extrémně nákladnou záležitostí, kotel, ke kterému se připojuje, již však ano.

Hlavní výhody programovatelných termostatů

Vzhledem k tomu, že programovatelné termostaty tvoří podstatnou většinu na trhu, pojďme si nyní v několika bodech shrnout jejich hlavní přednosti:

 • možnost automatické regulace
 • uživatelský komfort
 • snížení provozních nákladů na topení
 • nepříliš vysoká pořizovací cena
 • jednoduchá montáž

Bezdrátové termostaty

O tom, že propojit plynový kotel a termostat bez použití kabelů, jsme se již zmiňovali. Jaké jsou ale zásadní výhody bezdrátového řešení? Výhodu bezdrátového termostatu pocítí uživatel naplno v momentě, kdy chce změnit referenční místnost, ve které je měřena teplota. V případě použití drátového řešení nelze tento krok uskutečnit bez fyzického zásahu do kabelů, tedy do stěn domu. Při bezdrátovém řešení je tento problém řešen softwarově.

Dosah bezdrátových termostatů je garantován zpravidla kolem 30 metrů, je tedy dostačující pro běžný rodinný dům. Přenos probíhá na různých frekvencích, nejčastěji se používají 868 a 434 MHz. Tato čísla můžete znát z údajů o frekvencích pro zařízení automatizaci v domácnosti (meteostanice, automatické stahování žaluzií apod.). Není však důvod k obavám, že se signál bude vzájemně rušit, je totiž kódován.

Je zde jedna hlavní věc, na kterou je nutné se při výběru bezdrátového termostatu zaměřit. Ne všechny kotle totiž komunikují se všemi termostaty, u bezdrátových to platí dvojnásob. Zákazník si musí dát pozor na to, aby tato dvě zařízení byla vzájemně kompatibilní. Tento problém odpadá tehdy, když je termostat vybaven samostatnou spínací jednotkou s relé, která se z pohledu kotle chová jako klasický drátový termostat.

Vytápění plynem a jeho výhody

Vzhledem k faktu, že jsme se zmiňovali zejména o termostatech pro plynové kotle, není od věci představit, jaké má topení plynem největší výhody.

Předně se jedná o velmi vysokou účinnost. V případě použití kondenzačního kotle se jedná o účinnost, která se s ostatními typy vytápění nedá srovnávat. Ceny zemního plynu, jakožto hlavního paliva pro plynové kotle, nejsou v poslední době v nepříznivých hodnotách. Zároveň pořizovací náklady na plynový kotel nepatří mezi ty nejvyšší. Pozitivem je také pohodlná regulace výkonu a automatický provoz. Ten je zároveň šetrný k životnímu prostředí, z komína odchází minimální množství zplodin.

V neposlední řadě se plynový kotel používá nejen pro vytápění, ale také pro ohřev vody či vaření. V poslední době se ceny plynu poměrně významně mění, doporučujeme proto například tuto kalkulačku a podívat se, kolik byste mohli ušetřit při změně tarifu.

Plynové kotle se řadí k nejvolenějším z variant při rozhodování o typu vytápění. Je to zejména díky jejich vysoké účinnosti, která jde ruku v ruce se spotřebou paliva a tím sníženými provozními náklady.

Rozlišujeme dva základní druhy plynových kotlů:

1) Kondenzační kotle

Jsou vysoce ekonomicky úsporné a spolehlivé. Princip fungování je založen na využívání energie, která u jiných kotlů odchází bez využití pryč. Tuto energie kondenzační kotel dále používá na vytápění.

2) Klasické plynové kotle

Vyznačují se nižší pořizovací cenou, která je však kompenzována vysokými provozními náklady. Používají se zejména tam kde by instalace kondenzačního kotle představovala složité stavební úpravy.

Všechna plynová zařízení musí podléhat pravidelné kontrole. Jednou za tři roky je nutná revize, co rok poté pravidelná kontrola.

Značky termostatů

Avea

Společnost AVEA nabízí jak manuální, tak programovatelné termostaty. Unikátností jsou termostaty s dětskou pojistkou či podsvíceným displejem pro lepší viditelnosti. Aplikují jak týdenní, tak denní režim plánování.

Netatmo logo

Netatmo termostaty jsou typickým příkladem pro bezdrátové připojení. Poskytují kompatibilitu se smartphony Android a iPhone, jsou tedy jednoduše ovladatelné.

Conrad logo

 

Termostaty Conrad disponují všemi časovými programy. Některé modely nabízí přepínání mezi automatickým a manuálním ovládáním. Nechybí ani nabídka bezdrátových produktů.

junkers logo

Junkers se specializuje na termostaty pro malé a středně velké byty. K dispozici jsou jak bezdrátové, tak dráty propojitelná zařízení. Vyznačují se jednoduchým intuitivním ovládáním.

vaillant logo

Výrobce, který sám vyrábí i plynové kotle, nabízí i termostaty všech druhů. Pracují na rozhraní eBUS.

Jaký termostat vybrat?

Pokojový termostat Conrad s LCD displejem

<a href="http://www.conrad.cz/pokojovy-termostat-s-tydennim-programem-s-lcd-5-az-35-c-bila.k610578">Zobrazit větší obrázek</a>
Větší obrázek na Conrad.cz

Tento termostat k patří aktuálně k nejprodávanějším na našem trhu. Jedním z důvodů jeho oblíbenosti je přehledný LCD displej s dotykovým ovládáním, který rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co se dá v současnosti pořídit.

Design termostatu je v neutrální bílé, takže je vhodný do většiny interiérů. Výrobcem je Conrad, což je značka, která má s tímto typem zařízení dlouholeté zkušenosti a její termostaty běžně fungují řadu let bez výpadků. Zařízení umožňuje programovat týdenní i denní cykly v rozmezí mezi 5° a 35 °C.

 

Vlastnosti

 • Rozměry: 13 x 3,8 cm
 • Napájení: 2 AA baterie 1,5 V
 • Připojení ke kotli: drátově
 • Není vhodný pro podlahové topení
 • Ochrana proti mrazu: ano
 • Vhodný pro regulaci topení i klimatizací
 • Zjistit aktuální cenu

Emos T3

termostat emos t3
Větší obrázek na MALL.cz

Pokud vám stačí manuální ovládání teploty a nepotřebujete mít nastaven přesný program, jak se má přes den regulovat teplota v bytě, může být vhodným řešením za příznivou cenu tento termostat od Emosu. Napájí se ze zásuvky a poradí si s drtivou většinou moderních kotlů. Vzhled je jednoduchý a funkční, nečekejte žádné složité volby – termostat má jen tlačítko na vypnutí a zapnutí, diody indikující zapnutí, přepínač nočního režimu a kulatý regulátor teploty.

Vlastnosti

 • Rozměry: 9,7 x 6,7 x 2,8 cm
 • Napájení: ze sítě – 230 V
 • Připojení ke kotli: drátově
 • Ochrana proti mrazu: ano
 • Vhodný pro regulaci topení
 • Zjistit aktuální cenu

Bezdrátový termostat Homexpert

bezdrátový termostat homexpert
Větší obrázek na Conrad.cz

Největší výhodou tohoto termostatu je jeho bezdrátové fungování. Skládá se z vlastního termostatu a z relé skříňky, spínající vytápění, kterou je potřeba propojit s kotlem. Síla a stav bezdrátového spojení je indikován, takže instalace v pokoji je velmi pohodlná. Tento termostat může být vhodnou volbou pro každého, kdo hledát zařízení se snadnou instalací, a nebo má kotel v domě příliš daleko na to, aby se dal využít klasický termostat s drátovým napojením na kotel.

Při provozu v noci se dá termostat přepnout do ECO módu, při kterém drží termostat teplotu v domě na 18° C. Na digitálním displeji se zobrazuje vždy aktuální teplota v místnosti.

Vlastnosti

 • Rozměry: 9 x 9,6 x 3,4 cm
 • Napájení: 2 AA baterie 1,5 V (termostat) + 230 V ze sítě (spínací jednotka)
 • Připojení ke kotli: bezdrátové
 • Ochrana proti mrazu: ano
 • Vhodný pro regulaci topení i klimatizace
 • Zjistit aktuální cenu

Jak namontovat termostat

Termostat zpravidla je potřeba propojit s kotlem podle základě servisního návodu a namontovat ho na dobře dostupné místo. Pokud nemáte s tímto typem instalací zkušeností, doporučujeme se obrátit na odborníka – nejjednodušeji ho najdete tak, že na webu Poptávej.cz zadáte poptávku na tuto práci a vyberete si z nabídek firem a řemeslníků tu nejvýhodnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *