RWE a pronájem žárovek

5/5 - (1 vote)

Společnost RWE přichází na trh s nečekanou nabídkou. Nejde o slevu na plyn ani zázračné tarify na elektřinu. Nová služba pronajímá zákazníkům LED žárovky. Jde o bláznivý pokus zvinitelnit se, nebo seriózní nabídku úspor za energie? Pojďme se blíže podívat, zda a případně jak si žárovku u RWE pronajmout.

Svítím, svítíš, svítíme

Dávno pryč jsou doby, kdy naši předkové svítili loučemi, svíčkami a později petrolejovými lampami. Dnes je téměř bezvýjimky každá domácnost odkázána na žárovky a externí dodavatele energie. Není tak na škodu se zamyslet nad způsobem, jak svítíme, kdy svítíme a jestli zbytečně neplýtváme energiemi a obsahem vlastní peněženky.

Jednoduchý princip

Pomocí netradičního marketingového tahu společnosti RWE máme možnost si pronajmout LED žárovky do našeho bytu či domu a ušetřit tak prý náklady spojené se svícením. Princip celého pronájmu je velmi jednoduchý. Stačí, aby se zákazník zastavil v některé z desítek zákaznických centrech RWE. Ty jsou k nalezení v každém větším městě, v četně Sokolova či Chebu.

V centru si vyberete žárovky dle vlastních potřeb, je třeba dopředu si zjistit počet žárovek ve vaší domácnosti, jejich příkon a velikost závitu. Vybrané LED žárovky si hned odnesete domů, abyste mohli za energii začít šetřit ještě tentýž den. Cena pronájmů žárovek se pak přičte k vašemu vyúčtování za energie.

Proč si pronajímat a ne vlastnit?

Celý klíčový problém, který se snaží obchodní společnost řešit, jsou vysoké pořizovací náklady na LED žárovky. Účelem není zakoupit jednu či dvě LED žárovky, ale vyměnit všechny v domě, je tedy logické, že se pořizovací náklady mohou vyšplhat velmi vysoko.

Přestože jsou výhody tohoto typu svítidel již dávno dokázány a bezproblémově šetří stovky korun každý měsíc, ne každý si může dovolit vyměnit všechny žárovky v domácnosti naráz. Pořizovací cena jedné se totiž pohybuje mezi 120 Kč až 290 Kč. Vždy záleží na typu žárovky a konkrétním dodavateli.

Vlastnosti LED žárovek

Vůči starým typům žárovek, dokáží LED světelné zdroje ušetřit více než polovinu energie, některé zdroje uvádí až 85 % spotřebované energie. To se samozřejmě projeví i v účtech za odebranou elektřinu. Led žárovky jsou typické svou dlouhou životností, což je další z řady jejích výhod. Zvláště vhodné a výhodné je umístit LED žárovku do místa, kde svítíte každý den mnoho hodin. Ve srovnání s úspornými zářivkami mají tyto „elektroluminiscenční diody“ okamžitý náběh a absolutní svítivost hned po zapnutí. Nevadí jim také častější zapínání a vypínání, což úsporným zářivkám výrazně neprospívá.

Vše zatím nahrává na stranu LED žárovek. Proč tedy nejsou ve všech domácnostech a na našich pracovištích? Problémem může být jejich vysoká pořizovací cena. Vyměnit žárovky v celém bytě či domě tak může být investice za několik tisíc korun. Tento typ žárovek také musí být napájen proudem správné polarity a hodnoty a obvykle vyzařuje světlo jen v relativně a v jednom směru. Pro osvětlení celé místnosti tedy nemusí být nejvhodnějším řešením. Důležitým minusem, který zmiňují mnozí odpůrci LED diod je jejich životnost, úzce související s teplotou. Pokud totiž do žárovky pouštíme hraniční množství energie, může se pouzdro LED přehrát a žárovka přestane svíitit. V případě vyšších teplot či přímého zdroje tepla u žárovky je třeba zajistit chlazení.

žárovka

Chci si LEDku pronajmout – proč ano?

+ Zdá se, že společnost RWE zvolila kvalitního dodavatele, a tak se mohou zákazníci těšit z LED žárovek od společnosti Tesla Lighting, a to v různých provedeních a typech.

+ Služba pronájmu LED osvětlení již úspěšně funguje v zahraničí. Příkladem mohou být britské firmy Anglia LED Lighting či Leased Lighting, které rovněž nabízí pronájem světel, kdy podobně jako u leasingu automobilu platí nájemce měsíční poplatky s následnou možností svítidla odkoupit.

+ Pokud nechcete či nemůže investovat za výměnu všech žárovek najednou, možnost pronájmu může být řešením, jak začít šetřit energií a penězi a zároveň  snížit pořizovací náklady.

+Samotná výměna za LED žárovky přináší výraznou úsporu, už od prvního dne používá. Vzhledem k větší trvanlivosti je také pravděpodobné, že jich budete za dobu používání potřebovat výrazně méně než klasických žárovek.

+ Společnost RWE deklaruje záruku na celou dobu pronájmu. A tak máte možnost bezplatného vrácení či výměny žárovek po celou dobu pronájmu.

+ Férové jednání se zákazníky prokázala společnost, když zrušila všechny sankce v případě ukončení pronájmu LED žárovek.

RWE energie

Nechci si LEDku pronajmout – proč ne?

  • Doposud může vypadat pronájem LED žárovek jako nejlepší rozhodnutí ve vašem životě, je třeba však myslet také na možné nevýhody tohoto kroku. Uzavření smlouvy je dalším závazkem vůči společnosti RWE. Přestože zrušení této smlouvy se nejeví jako příliš problematické, nedá se srovnat s jednoduchým procesem, kdy si v obchodě koupíte vlastní žárovku, doma si ji namontujete a víc neřešíte.
  • Samotný fakt, že budete svítit v celém době či bytě LED žárovkami je pro mnoho lidí nepřijatelný. Přestože jde o výraznou úsporu, spekuluje se o nebezpečnosti modrých a bílých LED diod pro náš zrak při jejich vysoké intenzitě záření.
  • Zdá se, že z dlouhodobého hlediska není nabídka příliš finančně výhodná. Je pravdou, že pro první rok se může úspora vs. náklady velmi dobře vyplácet. Další rok už ale začíná být zřejmé, že by se vyplatilo investovat do koupi vlastních LED žároveka že společnost RWE na pronájmu silně profituje. Samozřejmě záleží na počtu pronajímaných žárovek, na tom, kolik energie za světla využijete a který typ žárovek používáte. Ve všech případech je však třeba velmi dobře vypočítat, zda je opravdu nabídka RWE tak laskavá a velkorysá, jak sama sebe prezentuje.

Vlna matematiků

Ihned po spuštění marketingové kampaně společnosti RWE se na sociálních sítích a v internetových diskusích strhla vlna negativních reakcí na nabízenou službu pronájmu LED žárovek. Většina diskutujících arguementuje jednoduchou matematikou a varuje před přílišnou nevýhodností nabídky.

Často zmiňují, že nákupní ceny, kterými se RWE HÁJÍ jsou nereálné a na trhu lze LEDky sehnat za mnohem nižší cenu. Ostatně, ve srovnávačích jako je tento se dá jednoduše ověřit i to, zda vůbec nabídka energií od RWE je aktuálně ta nejvýhodnější. Zda se ke kritice pronájmu žárovek přidáte či nikoliv, necháváme zcela na vašem uvážení.

Přehledně v tabulce

Pokud se přesto rozhodnete pronajmout si LED žárovku od společnosti RWE, je zapotřebí především dobře spočítat, kolik žárovek budete ve vaší domácnosti potřebovat a jaké jsou jejich paramenty. Podle přehledné tabulky si následně můžete vypočítat, zda se vám pronájem vyplatí. V tabulce si můžete vyhledat váš typ žárovek a zjistit měsíční nájemní cenu.

Příkon Odpovídá příkonu Patice Světelný tok Cena pronájmu

 za měsíc

12 W 75 W E27 1 055 lm 14,90 Kč
9 W 60 W E27 806 lm 12,90 Kč
6 W 40 W E27 470 lm 9,90 Kč
4 W 30 W E14 320 lm 9,90 Kč
5 W 35 W GU10 410 lm 12,90 Kč

 

Suma sumárum – soukromý názor

Nový trend, který u nás zavádí společnost RWE, tedy pronájmy LED žárovek do domácností, se může jevit jako originální a dobrosrdečný tah. Přestože samotný přechod na levnější a trvanlivější LED žárovky je pravděpodobně výhodným způsobem, jak ušetřit, s otazníkem zůstává, zda k tomu dospět za pomoci společnosti RWE. Jak víme od leasingů aut nebo pronájmů bytů, stejně vždy mnohonásobně přeplatíme původní cenu výrobku. A tak je ke zvážení, zda raději pár měsíců nešetřit do kasičky a pak si úsporné žárovky nepořídit zaráz v obchodě.

2 replies to RWE a pronájem žárovek

  1. Dle mě se to nevyplatí, je to jen trik jak si udržet zákazníky co by chtěli přejít ke konkurenci – myslím že z dlouhodobého hlediska se určitě více vyplatí led žárovku koupit třeba u Kasy http://goo.gl/k6D2Eb kde to stojí pár korun než platit každý měsíc za pronájem

  2. Souhlasím s názorem že se to nevyplatí, pronajímat led žárovky stačí si to zpočítat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *