Pokládka zámkové dlažby – jak najít firmu nebo řemeslníka?

Rate this post

Hledáte způsob, jak vylepšit vaši příjezdovou cestu nebo vybudovat praktické, leč nenápadné parkovací místo? Pak vaší pozornosti jistě neunikla zámková dlažba, která představuje osvědčené řešení. Jak však zajistit její profesionální pokládku? To se dozvíte v našem článku!

Zámková dlažba: Co to je?

Druhů betonové dlažby existuje celá řada. Jedním z nejoblíbenějších typů je bezesporu zámková dlažba. Jejím charakteristickým znakem jsou tvarované zámky, díky kterým do sebe jednotlivé dlaždice dokonale zapadají. Jednoduchý, funkční tvar propůjčuje tomuto typu dlažby nadčasový, elegantní vzhled, který je hoden použití i na reprezentativních místech. Nedochází ani k následnému horizontálnímu posunu jednotlivých dlaždic, který je samozřejmě nežádoucí.

Pod pojmem „zámková dlažba“ se však stále častěji skrývá i dlažba, která není opatřena klasickými „zámky“. Jednotlivé kusy do sebe tedy tak snadno nezapadají. O to důležitější je profesionální pokládka. Taková dlažba však umožňuje ještě variabilnější použití, na míru vašim požadavkům a potřebám dlážděného prostoru.Pokládka zámkové dlažby

Zámková dlažba: Jak ji vybrat?

Mnoho lidí se při výběru zámkové dlažby nechá unést pouze estetickým hlediskem, ale mnohem důležitější je její plánované zatížení. Je proto třeba uvědomit si, jaký je účel plochy, která má být vydlážděna. Samozřejmě není možné v případě parkovacího použít stejnou zámkovou dlažbu jako pro chodníček pro pěší. Místa, u kterých je počítáno s menším zatížením, je možné použít dlažbu s nižším profilem, zcela dostačující by měla být dlažba široká 6 centimetrů. Naproti tomu místa s plánovanou vyšší zátěží je nutné zvolit silnější zámkovou dlažbu, ve většině případů se upřednostňuje dlažba tloušťky 8 centimetrů.

Ovšem ani vzhled zámkové dlažby není radno podcenit. Pravdou totiž je, že zvolený odstín může zejména v případě rozsáhlejších ploch hrát velmi významnou roli. Odstín dlažby by měl respektovat okolí a přirozeně do něj zapadat. Volbou zámkové dlažby v různých barevných odstínech můžete dosáhnout zajímavých obrazců nebo detailů. Barevně odlišené části zámkové dlažby mohou navíc vymezit různé zóny, například část pro parkování aut, místo pro zahradní stůl se židlemi apod. I zdánlivě obyčejná zámková dlažba je navíc k dostání v různých tvarech a povrchových úpravách. Zde už samozřejmě záleží na vašem osobním vkusu a také finančních možnostech.

Mezi největší výrobce zámkové dlažby patří firmy Best a Presbeton, ale na trhu naleznete také spoustu typů zámkové dlažby od menších společností, jejichž kvalita nijak nezaostává.Pokládka zámkové dlažby

Zámková dlažba: Kde je možné ji použít?

Zámková dlažba je evergreenem, který z našich zahrad jen tak nezmizí. A to je velké štěstí, neboť tento typ dlažby zahradám a dalším plochám zkrátka „sluší“. Své využití nalézá u komerčních objektů i rodinných domů. Zámkovou dlažbu lze použít pro vyhotovení parkovacích stání, zpevnění příjezdové cesty apod. U rodinných domů lze její použití rozšířit také na zahradu a vytvořit tak pevný povrch pro zahradní nábytek, houpací lavici apod. Nespornou výhodou zámkové dlažby je možnost dodatečného rozebrání v případě potřeby.

Zámková dlažba: Jak ji položit?

Pokládka zámkové dlažby se může jevit jako velmi snadná, ale pokud nemáte zkušenosti, raději se do ní nepouštějte. Jak to vlastně probíhá a co všechno je potřeba? V první řadě je nutné prostor dokonale vyměřit, i k tomu vám pomůže kvalifikovaný odborník.

Přípravné práce

Před samotnou pokládkou je nutné dokonale připravit podkladové vrstvy, neboť kvalita podloží má zásadní vliv na životnost dlažby. Zámková dlažba se nepokládá do betonu, neboť by to mohlo způsobit její popraskání při mrazech a také znemožnit její případné rozebrání.

Pokládka zámkové dlažby určené pro pěší

Při pokládce zámkové dlažby, která není určena pro vysokou zátěž, je nutné vykopat zeminu nejméně do hloubky 20 centimetrů. Povrch je nejprve nutné zhutnit takzvaným válcováním a výsledný sklon musí odpovídat zamýšlenému sklonu zámkové dlažby. Po zhutnění zeminy přichází na řadu vymezení plochy za pomoci obrubníků, které se umisťují do betonového lože. Poté je třeba nasypat hrubou podkladovou vrstvu ve výšce zhruba 10 centimetrů, přičemž tuto vrstvu je nutné zhutnit. S další, jemnější vrstvou je postup obdobný. Vrstva jemné drti by měla dosahovat výšky až 5 centimetrů. Výsledkem by měl mít perfektně rovný podklad, který je připraven na pokládku zámkové dlažby. K vytvoření rovné vrstvy je možné použít ocelové nebo dřevěné latě. Po takové přípravě je možné začít pokládat zámkovou dlažbu. Neustále je třeba dbát na to, aby nebyl narušen vyrovnaný podklad, není tedy možné po podkladových vrstvách chodit.Pokládka zámkové dlažby

Pokládka zámkové dlažby určené pro pojíždění

Jestliže bude místo se zámkovou dlažbou využíváno k pojezdům či parkování, je vhodné vykopat zeminu do hloubky nejméně 60 centimetrů. Stejně jako v předchozím případě je nutné povrch zhutnit válcováním. Následuje vytvoření dvou podkladových vrstev pro dostatečnou pevnost a stabilitu. První hrubou vrstvu by měla tvořit kamenná drť a vysoká by měla být nejméně 25 centimetrů, samozřejmě ve zhutněném stavu. Po přípravě hrubého podkladu je nejlepší usadit obrubníky, které se umisťují do zavlhlého betonu.

Po zatvrdnutí betonu se dlážděná plocha vysype jemnou drtí ve výšce zhruba 10 centimetrů. Opět je nutné její zhutnění. Podklad lze nejlépe vyrovnat za využití dřevěných latí. Nyní už je možné začít s vlastní pokládkou zámkové dlažby.

Závěrečné spárování dlažby

Na závěr přichází na řadu spárování. Ke spárování dlažby je nejlepší použít proschlý křemičitý písek. V případě použití hlinitého nebo vápenného písku totiž může dlažbou začít prorůstat tráva a následná údržba bude mnohem obtížnější. Vybraným pískem se pečlivě zasypou mezery mezi jednotlivými dlaždicemi, například za pomoci obyčejného koštěte. Důležité je, aby písek i dlažba byly suché. Následuje zhutnění vibrační deskou, samozřejmě pokrytou plastovým návlekem, aby se předešlo nežádoucímu poškození nové dlažby.

Zámková dlažba: Jak najít řemeslníka nebo firmu na pokládku?

Najděte si snadno a rychle firmu, která zajistí kompletní pokládku zámkové dlažby, a to včetně dodávky veškerého potřebného materiálu, včetně podkladových vrstev. Samozřejmostí by také mělo být odborné poradenství ohledně jejího výběru. To vše by měl zajistit každý zkušený řemeslník nebo firma. Takového dodavatele je možné najít za využití speciálního poptávkového formuláře na serveru Poptávej.cz. Zde pouze specifikujete svou zakázku a následně obdržíte konkrétní cenové nabídky od odborníků provozujících svou činnost v okolí místa realizace. Je jen na vás, které nabídce dáte přednost a kterého řemeslníku či firmu kontaktujete. Zkušený řemeslník by vám měl také s výběrem konkrétního typu zámkové dlažby s ohledem na plánované zatížení.

Pokládka zámkové dlažby

I mně neminulo hledání spolehlivého řemeslníka, který by byl schopen bez zbytečných odkladů provést pokládku zámkové dlažby na příjezdové cestě. A musím uznat, že domluva s vybraným dodavatelem, jehož cenová nabídka mě velmi příjemně překvapila, byla velmi rychlá a bezproblémová, stejně jako celé zhotovení zámkové dlažby.

 

Ať už použijete zámeckou dlažbu kamkoli, jistě nebudete litovat!

3 replies to Pokládka zámkové dlažby – jak najít firmu nebo řemeslníka?

  1. Taky jsem před pár týdny konečně dokončil příjezdovku ze zámkové dlažby. Na to, že jsem to dělal sám, tak to dopadlo skvěle. Jen teda chci ještě tady odtud koupit takovou tu sklopnou zábranu, aby mi nikdo před vjezdem neparkoval. V minulosti jsem s tím totiž už měl několikrát problémy, tak bych to rád konečně vyřešil.

  2. Já osobně si teda myslím, že zámkovku si je člověk schopný položit sám. Dneska je na internetu, třeba tady spoustu návodů pro hobby řemeslníky, které to poměrně kvalitně shrnují a hlavně popisují tak, že to pochopí i naprostý laik. A pak už stačí jen dojet do stavebnin a nebýt líný. 🙂

  3. Tak třeba pokládka dlažby je něco, co mi nedělá až takový problém. Kolem domu jsem to dělal sám a výsledek je super. Co mi ale třeba vůbec nejde je malování pokojů. Nevím proč, ale když jsem to zkoušel naposledy, tak to dopadlo strašně. Nakonec jsem si tedy musel najmout https://www.bratrimaliri.cz/ aby mi celý dům vymalovali oni. Nejvtipnější je, že jim to trvalo zlomek času oproti mě a ještě to udělali kvalitněji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *