Porovnání cen elektřiny pro domácnost

5/5 - (1 vote)

Obdrželi jste fakturu na zaplacení elektřiny a jen zmateně pozorujete čísla a kroutíte hlavou nad výslednou částkou? Možná je na čase se reálně zamyslet nad tím, kolik a za co opravdu utrácíte.

Celková cena elektřiny

Celková cena elektřiny se skládá z několika položek. Základ tvoří obchodní a distribuční složka elektřiny. Obchodní složka se na celkové částce podílí zhruba 44 % a distribuce představuje téměř jednu třetinu nákladů.  Nezanedbatelnou součástí jsou dále poplatky za obnovitelné zdroje energie, systémové služby a služby operátora. Z tohoto vyplývá, proč jsou faktury tak složité. Přitom běžného uživatele zajímá pouze obchodní složka, která udává jednak cenu jedné kilowatthodiny, a takzvaný měsíční plat. Nutno podotknout, že cena jedné kilowatthodiny se liší podle tarifu. Nízký tarif, též označovaný jako noční proud, může být řádově i o několik korun levnější.

elektřina pro domácnost

Cena za kilowatthodinu

V současné době na trhu s energiemi panuje poměrně drsná konkurence a dodavatelé se v cenách elektřiny předhánějí. Klíčové postavení však mají tři největší dodavatelé elektřiny, kterými jsou ČEZ, E.ON a Pražská energetika a.s. Ceny u menších dodavatelů jsou reakcí na ceny právě těchto tří velikánů.

Tab.: Porovnání ceny elektřiny u největších tuzemských dodavatelů

Dodavatel elektřiny distribuční území cena kWh (Kč)
vysoký tarif nízký tarif
ČEZ D02d 4,02
D25d 4,43 1,83
D45d 2,69 2,21
E.ON D02d 3,98
D25d 4,28 1,86
D45d 2,76 2,22
PRE D02d 3,93
D25d 4,19 1,83
D45d 2,63 2,19

Tarifomat – online srovnávač cen energie

Pokud vás zajímá konkrétní cena u různých dodavatelů elektřiny na českém trhu, můžete využít služeb online srovnávače cen s názvem Tarifomat. Tato služba nabízí srovnání cen od celkem 31 dodavatelů energie. Uživatel zde získá informace zcela nezávazně a bezplatně, navíc z pohodlí domova. Tarifomat je velmi oblíbený pro perfektní služby zákazníkům. Specialisté zprostředkují nejvýhodnější nabídku a zákazník si navíc nemusí lámat hlavu s potřebnou administrativou. Velkou výhodou jsou nabízené bezplatné právní služby po celou dobu trvání. Další zcela komfortní službou je služba kurýrní, kdy kurýr osobně přiveze smlouvy k podpisu až k vám domů. Srovnávat ceny elektřiny můžete okamžitě po zadání základních údajů, kterými jsou region, druh bydlení a účel využití elektřiny. Veškeré akční nabídky jsou zasílány formou SMS ihned po zadání telefonního čísla. O jedinečnosti této poskytované služby vypovídají také statistiky. Z výsledků šetření vyplývá, že 9 z 10 zákazníků očekává od služby přidanou hodnotu záruky po celou dobu trvání zrealizované smlouvy. Dále pak 6 zákazníků z 10 využije nabízené asistenční služby, 2 z 10 zákazníků využívá kompenzaci v případě operativních překážek nebo nesouladu a 1 z 10 zákazníků pravidelně využívá poradenské služby pro klienty. Pro přehlednost je níže uveden seznam veškerých dodavatelů, jejichž ceny jsou touto formou porovnávány.

Armex Energy                                   Europe Easy Energy                          Right power Energy

Blue Gass                                           Yello Energy                                      RWE

Bohemia Energy                                Fonergy                                              SPP.cz

Centropol                                           Gas International                               SVT Energie

Comfort Energy                                 Global Energy                                               Vemex energie

Corasta                                               Plynule.cz

ČEZ                                                   Lama Energy

E.ON                                                 MND

Elimon                                                           Nano Energies

Energie2                                                            Optimum Energy

Energy Bees                                       PRE

NRA.cz                                              Pražská Plynárenská

Energy Trading                                  Quantum

 

Jak změnit dodavatele elektřiny

Současný, silně liberalizovaný, trh s energiemi nechává zákazníkům volnou ruku ve výběru dodavatele. Změna dodavatele totiž může mít výrazný vliv na šetření rodinného rozpočtu. V praxi je změna naprosto jednoduchá, zabere pouze několik minut a navíc ji můžete vyřídit v pohodlí domova bez zbytečného papírování a čekání na úřadech. Celý proces tedy začíná za pomoci již výše zmíněného srovnávače cen. Zákazník si vybere nevýhodnější nabídku, kterou si jediným kliknutím objedná. Objednávka je dále potvrzena  pracovníkem, který se ozve po zadání telefonního čísla. Zcela bezplatně je za zákazníka vyplněna administrativa, která je stvrzena vlastnoručním podpisem uživatele. Je nutné však upozornit na fakt, že změnou dodavatele není přerušena dodávka elektřiny.

Několik rad, jak ušetřit na elektřině

 • Dnešní domácnost je nadstandardně vybavena elektrickými spotřebiči všeho druhu. Důležité je při jejich výběru sledovat údaje o energetické třídě.  Vybírat bychom měli spotřebiče s nižší energetickou třídou než je třída A. Například třída A+  má až 25% vliv na snížení spotřeby elektrické energie.
 • Další úsporu můžeme najít v použití úsporných žárovek, které sníží spotřebu až čtyřikrát.
 • V zimě je dobré snížit spotřebu energie na vytápění nevyužitých místností
 • Zateplením domu nebo bytu je možné dosáhnout až 60% úspory energií. Navíc je minimalizován výskyt plísní a bakterií
 • Ohřev vody by měl být za pomoci elektrických spotřebičů, kdy dosáhneme až 20% úspory oproti ohřevu kotlem na uhlí.
 • Důležitý je výběr dodavatele elektřiny a správně zvolený tarif
 • Pokud okolnosti dovolí, je vhodné udržovat teplotu v lednici na 5 stupních Celsia a u mrazáku na -18 stupních Celsia.

Ušetřete nižšími zálohami na elektřinu

Není nutné se smířit s novými, vyššími zálohami, které vám dodavatel nabídne. Zálohy na elektřinu představují finanční částku, kterou si odběratel sám reguluje podle výše útraty. Změnit zálohu je možné snadno a rychle. Zálohová platba je splátkou z celkového ročního vyúčtování za odběr elektřiny. Jestliže v daném období je spotřeba vyšší než zaplacené zálohy, je nutné spotřebu dorovnat, tudíž doplatit. V opačném případě, kdy zálohy převýšily roční spotřebu, je dodavatel povinen přeplacenou částku odběrateli vrátit. Jak tedy postupovat v případě, že chceme výši záloh změnit? Žádost je možné dodavateli zaslat několika možnými způsoby:

 • Telefonickou dohodou na zákaznické lince daného dodavatele
 • Vyplněním online formuláře, který získáme na webových stránkách dodavatele. Vyplněný formulář je nutné zaslat formou e-mailu dodavateli.
 • Osobním vyřízením na pobočce dodavatele
 • U některých dodavatelů funguje takzvaný online servis zákazníkům

Samotná žádost musí být řádně vyplněna a musí obsahovat jméno a příjmení, adresu místa spotřeby, kontaktní údaje, zákaznické číslo a požadovanou výši zálohy.

Služba zákazníkům

Kontrolovat výdaje za elektřinu je snadnější pomocí dostupných online zákaznických portálů, které dnes nabízí téměř polovina dodavatelů. Zde si může odběratel kontrolovat účty za elektřinu a výdaje porovnávat s předchozími platbami. Dále se zde zákazník dozvídá nové informace o stávajících i nových tarifech, informuje se o možných problémech s dodávkou elektřiny a může zde nahlásit spotřebu.

7 replies to Porovnání cen elektřiny pro domácnost

 1. Přijde mi to trošku šílený kolik je v dnešní době na trhu energetických firem, chápu, že cena je tím pak schopná se dostat daleko níže, ale mnohem rozumnější by mi přišlo, kdyby na trhu existovali dominantní společnosti a k nim třeba 5 alternativců, abyse teda dalo z čeho vybírat. Spousta lidí se v tom stejnak nevyzná a pak nevědí ke komu se přepsat, aby opravdu ušetřili. Myslím si, že i eru by to mělo mnohem jednodušší s kontrolou, ale to je pouze má osobní domněnka. Já třeba odebírám elektřinu i plyn od Comfort energy, který koukám, že tarifomat má taky ve své kalkulačce. Jsem u nich od začátku roku 2014 a řekl bych, že by měli šanci se dostat do té pětky, jelikož cenově jsou levní a i po těch dvou letech se mi to u nich beze změny vyplácí, ale jasně je to individuální.

 2. Je toho teď tolik že se to musí neustále sledovat a přecházet, ale dají se tím tisícovky ročně určitě ušetřit. Uvidíme co bude v roce 2018 a 2019.

 3. Jasně, cena elektřiny jde raketově nahoru. Ceny nedrží už ani ČEZ a další velké firmy. To ostatně platí jak u elektřiny, tak i u plynu. Podívejte se na to, že oznámil 80% navýšení cen plynu. Šílené. Fakt šílené. My sami si teď trochu nevíme rady, jak na vytápění a jak vybrat dodavatele elektřiny. Teď se soustředíme na hromosvod projekt a tak na to navíc není moc kapacita. Přitom ale musíme už velmi brzy vybrat.

 4. No tak dneska je to s těmi cenami elektřiny obecně dost špatné. Já jsem ale v tomto celkem optimista a věřím tomu, že se to zase brzy vrátí k normálu. Co se týče elektřiny, tak já teď přes léto doma nechal udělat kompletně novou elektroinstalaci. Už to bylo nutné. Máme tu všude nataženou novou kabeláž a nové rozvaděčové skříně. Bydlíme ve starším domku a právě s elektřinou jsme tu v posledních letech měli dost velké problémy, tak jsem rád, že už je to vyřešené.

 5. Připomínky k zastropování elektřiny: Mám tarif D26 u kterého se mělo na zálohách vyúčtovat 3500 Kč až v únoru to ale bylo zrušeno,v listopadu bylo zaúčtováno jen 2000 Kč.Oproti tarifu D25 jsem v nevýhodě o 1500 Kč.Sjednocení vysokého a nízkého tarifu na stejnou cenu 6050 Kč nepodněcuje šetření elektřinou v době vysokého odběru.

 6. Ono to zastropování nebude ve finále zase tak horké, ale to už nejspíš stejně dneska všichni víme. My jsme měli s dodavatelem domluvené zastropování k výročí smlouvy a stačil měsíc k tomu, aby dodavatel totálně otočil. Vzhledem k tomu, že jednoho z naší rodiny pak postihl ještě neoprávněný vyhazov z práce, tak jsme měli co dělat, abychom to všechno utáhli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *