Recenze: automatické kotle na pelety

Chcete se na nadcházející zimu připravit a zavčas vyřešit nákup nového kotle na pelety? Má vlastní recenze automatických kotlů na pelety by vám mohla pomoci při výběru vhodného zařízení do vašeho domu.

Dřevěné pelety jsou čím dál oblíbenějším zdrojem tepla nejen díky relativně nízké ceně, ale také nízké ekologické zátěži. Automatické kotle na pelety představují obnovitelný zdroj vytápění, který se navíc vyznačuje komfortní obsluhou a snadnou údržbou.

Přehled nejlepších automatických kotlů na pelety

ROJEK TKA 25

Automatický teplovodní kotel ROJEK TKA 25 určeny pro dřevěné pelety o průměru 6-10 milimetrů lze využít i pro ohřev užitkové vody. Výkon tohoto kotle lze regulovat v rozmezí 7,5-25 kW. Součástí kotle je retortový hořák, jenž je konstruován na základě spodní dodávky paliva do spalovací části. Spalování je velmi podobné hoření v kovářské výhni. Z násypky palivo dodává šnekový podavač do litinového kolena retorty, odkud je dále vytlačováno nahoru na kruhový rošt. Do směšovače, v němž se nachází retorta, je vháněn vzduch z ventilátoru. Přes okraj roštu do popelníku potom přepadává vyhořelé palivo.

Kotel je dodáván s osazením násypky z pravé strany, nebo levé strany. Kotel je opatřen také regulační jednotkou ADEX, která slouží k ovládání kotle a čerpadla. Teplovodní kotel je vybaven takzvanou dochlazovací smyčkou, tedy ochranou proti přetopení. Účinnost kotle na pelety dosahuje 86 procent. Hydraulická ztráta kotle činí 59 mbar, zkušební přetlak vody 4 bary. Maximální provozní teplota je 90 °C. Předepsaný tah komína je 8-12 Pa. Násypka má objem 300 litrů. Objem spalovací komory je celých 100 litrů.

ROJEK TKA 25
Větší obrázek na Heureka.cz

Regulátor automatického kotle ovládá ventilátor hořáku, podavač paliva, čerpadlo oběhové vody, teplé užitkové vody, kotlového okruhu i cirkulace. Možná je rovněž spolupráce s ekvitermním čidlem, s pokojovým termostatem, s dalšími čtyřcestnými nebo třícestnými ventily, s GSM modulem a s modulem pro ovládání přes internet.

Výhody automatického kotle ROJEK TKA 25

 • Dochlazovací smyčka (ochrana proti přetopení)
 • Velmi dobrý výkon (až 25 kW)
 • Všestranný regulátor automatického kotle
 • Možnost ohřevu užitkové vody

Nevýhody automatického kotle ROJEK TKA 25

 • 4 emisní třída

>> Zjistit aktuální cenu

VIADRUS HERCULES Green Eco Therm 32KW Senior

VIADRUS HERCULES Green Eco Therm 32KW Senior
Větší obrázek na Heureka.cz

Kotel  VIADRUS HERCULES Green Eco Therm 32KW Senior slouží k úspornému vytápění dřevěnými peletami, navíc v automatickém režimu. Nechybí ani funkce automatického zapalování, což ještě snižuje nároky na obsluhu tohoto kotle. Kotel dosahující výkonu až 32 kW je regulován modulačním regulátorem, který se nachází na hořáku. Komplet je dodáván v bedně, kterou je možné následně použít ke skladování paliva, konkrétně až 80 kilogramů pelet. Kotel o hmotnosti 377 kilogramů náleží do 4. emisní třídy a jeho účinnost dosahuje až 87,9 procent. Litinové těleso vyniká dlouhou životností. Nedocenitelné je automatické zapalování a hlídání plamene optickým členem. Kotel disponuje také přípravou na pokojový termostat. Kotel umožňuje snadné čištění. Součástí dodávky je základní zásobník. Součástí dodávky je univerzální podavač pelet.

Výhody automatického kotle VIADRUS HERCULES Green Eco Therm 32KW Senior

 • Vysoký výkon (až 32 kW)
 • Velmi dobrá účinnost (až 87,9 procent)
 • Jednoduchá obsluha i údržba
 • Univerzální podavač palet

Nevýhody automatického kotle VIADRUS HERCULES Green Eco Therm 32KW Senior

 • 4 emisní třída

>> Zjistit aktuální cenu

OPOP Biopel Premium plus Kompakt Set

Automatický kotel na pelety POP Biopel Premium plus Kompakt Set s výkonem 19,46 kW je charakteristický šetrností k životnímu prostředí, protože spadá do 5. emisní třídy. Kotel s účinností až 98,8 procent je opatřen turbulátory pro snazší čištění a údržbu pomocí stlačeného vzduchu. Podstatný je také vylepšený systém zavírání horních dvířek, který zaručuje dokonalou těsnost spalovací komory.

Peletový kotel je vybaven řídicí jednotkou V9. Kotel je tak možné ovládat online, případně prostřednictvím mobilního telefonu, za použití 2 pokojových termostatů, stejně tak je možná komunikace s jednotkou solárních panelů. K řídicí jednotce je možné připojit různá přídavná zařízení.

OPOP Biopel Premium plus Kompakt Set
Větší obrázek na Heureka.cz

Kotel vyniká dlouhou životností. Hořák je vyroben z nerezové oceli. Vyšší komfort zaručuje také možnost nastavení a kalibrace podavače na základě použitého druhu pelet. Přehledná řídicí jednotka V9 je vybavena dotykovým displejem pro snadné nastavení všech změna a parametrů přes internet. Dále lze ke kotli připojit celou řadu dalších přídavných zařízení.

Výhody automatického kotle OPOP Biopel Premium plus Kompakt Set

 • 5 emisní třída
 • Možnost připojení přídavných zařízení
 • Vysoká účinnost kotle (92,8 procent)
 • Jednoduché ovládání

Nevýhody automatického kotle OPOP Biopel Premium plus Kompakt Set

 • Vysoká pořizovací cena

>> Zjistit aktuální cenu

OPOP Biopel Premium Kompakt Set

Inteligentní automatický kotel na pelety OPOP Biopel Premium Komprakt Set o maximálním výkonu 31,5 kW je spolehlivým českým výrobkem. Kotel je určen pro dřevené pelety o velikosti 6-8 milimetrů. Maximální pracovní tlak vody jsou 2 bary. Maximální teplota topné vody činí 85 °C, minimální teplota vratné vody je 65 °C. Kotel na pelety o hmotnosti 282 kilogramů spadá do emisní třídy 5, takže se jedná o poměrně ekologické zařízení. Podstatným rysem je také ekonomický provoz.

OPOP Biopel Premium Kompakt Set
Větší obrázek na Heureka.cz

Tento kotel je charakterizován nízkou spotřebou pelet i elektrické energie. Výsledkem je úsporné vytápění, jehož účinnost dosahuje až 92,8 procent. Opomenout nelze ani šetrnost k životnímu prostředí (kotel spadá do 5. emisní třídy). Neméně podstatné je snadné nastavení řídicí jednotky a možnost ovládání kotle prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu. Rovněž je možné ovládání  2 směšovacích okruhů a dálkové ovládání s využitím 2 bezdrátových pokojových termostatů. Dále lze ke kotli připojit až 5 čerpadel. K dispozici je také ekvitermní řízení na základě venkovní teploty. Kotel umožňuje hospodárné využití prostoru. Hořák může být instalován na pravé i levé straně kotle.

Výhody automatického kotle OPOP Biopel Premium Kompakt Set

 • Vysoká účinnost (až 92,8 procent)
 • 5 emisní třída
 • Vysoký výkon (až 31,5 kW)
 • Komfortní ovládání kotle

Nevýhody automatického kotle OPOP Biopel Premium Kompakt Set

 • Složitější obsluha

>> Zjistit aktuální cenu

DAKON DOR 5F 18

Automatický ocelový kotel DAKON DOR 5F 18 představuje spojení klasického kotle a peletkového hořáku. Tepelný výkon lze nastavit v rozmezí 5,5‒18 kW. Spotřeba paliva činí maximálně 4,5 kg/h. Velkou výhodu představuje samozapalování pelet a také velmi dobrá efektivita jejich spalovaní. Kotel je vyráběn v pravolevém provedení, takže až během instalace lze stanovit, kam bude zásobník na pelety namontován podle konkrétních dispozic. Čištění zásobníku na palivo usnadňuje klapka pro oddělení pelet. Podávání pelet zajišťují dva nezávislé podavače podle požadovaného výkonu.

DAKON DOR 5F 18
Větší obrázek na Heureka.cz

Kotel je dodáván v základním provedení, k jeho řízení slouží termostat s požadavkem na výstupní teplotu vody. Kotel je možné vybavit regulátorem Tech CS-408N, který nabízí mnoho funkcí a možností ovládání. Kotel na pelety tak lze použít i v rámci složitější otopné soustavy. Možné je tedy například řízení dvou okruhů, ekvitermní regulace nebo doplnění o další moduly, jako je třeba modul GSM. Bezpečnost hořáku zajišťují dva bezpečnostní termostaty a záložní baterie.

Výhody automatického kotle DAKON DOR 5F 18

 • Možnost doplnění o regulátor s množstvím funkcí
 • Emisní třída 5 (nízká ekologická zátěž)
 • Samozapalování pelet a vysoká efektivita spalování
 • Dávkování paliva podavačem podle požadovaného výkonu (pravolevé provedení)

Nevýhody automatického kotle DAKON DOR 5F 18

 • Mírně nižší výkon

>> Zjistit aktuální cenu

Tabulka se srovnáním vlastností produktů

Typ automatického kotle Výkon Hmotnost Emisní třída Aktuální cena
ROJEK TKA 25 25 W 465 kg 4 Zjistit aktuální cenu
VIADRUS HERCULES Green Eco Therm 32KW Senior 32 W 377 kg 4 Zjistit aktuální cenu
OPOP Biopel Premium plus Kompakt Set 19,43 W 282 kg 5 Zjistit aktuální cenu
OPOP Biopel Premium Kompakt Set 31,5 W 282 kg 5 Zjistit aktuální cenu
DAKON DOR 5F 18 18 W 270 kg 5 Zjistit aktuální cenu

Závěrečné srovnání automatických kotlů na pelety

A jak si jednotlivé výrobky stojí v závěrečném srovnání? Pro nenáročné uživatele je dobrou volbou kotel VIADRUS HERCULES Green Eco Therm 32KW Senior. Ovšem pokud nechcete nic ponechat náhodě, jistě vás příjemně překvapí automatický kotel na pelety DAKON DOR 5F 18, který za příznivou cenu nabízí řadu užitečných funkcí.

Nezapomínejte na to, že montáž kotle by samozřejmě měl provádět odborník, aby nedošlo k porušení záruky a také nebyla ohrožena vaše bezpečnost. Technika na montáž kotle na pelety můžete najít na poptávkovém serveru Poptávej.

6 komentářů k Recenze: automatické kotle na pelety

 1. Tak jsem zajásal, když jsem narazil na “Přehled nejlepších kotlů na pelety”. Ale předčasně. Nevím, jak autorka došla na tyto “nejlepší kotle” …. možná proto, že si to ty dotyčné firmy zaplatily jako skrytou reklamu. Pokud by se chtěla skutečně zorientovat v nabídce nejlepších kotlů na pelety, bylo by dobré podívat se třeba na web České pelety – řekl bych, že tam se dají opravdu nejlepší kotle vybrat

 2. Ještě by možná chtělo doplnit zda lze daný kotel pořídit z dotace. Případně kolik je max dotace. Kór v dnešní době kotlíkových dotací.Třeba ten Rojek je v dotacích zapsán jako automat na uhlí a pelety a tam je max limit 75.000. Kdežto kotel jen na pelety, třeba ten Opop má max. dotaci 120.000. Více info o kotlích a kotlíkové dotaci lze najít na mém webu http://dotace-kotle.cz/podporovane-kotle.html

 3. Prosím máte někdo zkušenosti s vytápěním peletami a výrobou jich doma?

 4. Koupil jsem si briketovací lis a vyrábím si na něm doma pelety pro vytápění z pilin, a také papíru, vyplatí se to, díky tomu protopíme jen 3-4 tisíce korun.

 5. Fakt protopíte tak málo? jaký lis je na to potřeba? a i z papíru to má výhřevnost?

 6. Ano opravdu protopíme tak málo, záleží, ale jaký máte přístup k materiálu, koupil jsem si na to lis od http://briketovacilis.eu/. Papír má o něco menší výhřevnost než dřevo, ale i tak se ním dá docela dobře topit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *