Jak vybrat elektrický kotel

Rate this post

Mé nedávné rozhodnutí přejít na vytápění prostřednictvím elektrického kotle samozřejmě obnášelo výběr vhodného modelu. Velmi mi pomohlo srovnat si vytipované elektrické kotle podle nejdůležitějších parametrů. I vám mé srovnání při výběru nového elektrického kotle jistě pomůže.

Elektrický kotel je vhodný zejména k vytápění bytů a  rodinných domů, ale také nejrůznějších rekreačních objektů. Princip fungování elektrického kotle je velmi jednoduchý. V podstatě je elektrická energie přeměněna na tepelnou energii, které je rozváděno prostřednictvím vody. Nevznikají tak žádné nebezpečné spaliny. Důležité je, aby elektrický kotel uvedla do provozu osoba, která má příslušné oprávnění.

Přehled nejlepších elektrických kotlů

PROTHERM Ray 12K

Elektrický kotel PROTHERM RAY 12K nabízí možnost ohřevu teplé vody v externím zásobníku. Jeho výkon je možné nastavit od 2 do 12 kW. Elektrický kotel s expanzní nádobou o objemu 7 litrů se vyznačuje velmi vysokou účinností, která dosahuje až 99,5 procent. Bez vody kotel váží pouhých 34 kilogramů. Kotel je již opatřen všemi provozními a bezpečnostními prvky, takže je připraven k okamžité instalaci. Ve srovnání se staršími verzemi těchto kotlů je nový model vybaven plynulou regulací výkonu a praktickou autodiagnostikou. Neméně podstatná je také vestavěná ekvitermní regulace, ovšem při zapojení venkovního čidla. Také obsluha elektrického kotle a jeho autodiagnostika je velmi jednoduchá, obsluha je téměř minimální a ještě ji usnadňuje digitální ovládání. Potěšující je také velmi tichý chod. Nechybí ani výkonový stykač pro ovládáním kotle signálem HDO. Nechybí ani všechny důležité bezpečnostní prvky a ochrana proti zamrznutí.

PROTHERM Ray 12K
Větší obrázek na Heureka.cz

Výhody elektrického kotle PROTHERM Ray 12K

 • Ochrana proti zamrznutí
 • Plynulá regulace výkonu a autodiagnostika
 • Vestavěná ekvitermní regulace
 • Tichý chod a jednoduchá obsluha

Nevýhody elektrického kotle PROTHERM Ray 12K

 • Nemožnost přímého ohřevu teplé vody

>> Zjistit aktuální cenu

PROTHERM RAY 9K

Elektrický kotel PROTHERM RAY 9K je dobrým řešením pro vytápění domu či bytu. Výkon kotle lze nastavit v rozmezí 1–9 kW, modulace výkonu je plynulá. Tento elektrický kotel je charakteristický velmi vysokou účinností, až 99,5 procent. Hmotnost kotle bez vody činí 34 kilogramů. Závěsný elektrický kotel určený pro vytápění je možné propojit s externím zásobníkem teplé vody. Kotel je opatřen expanzní nádobou o objemu 7 litrů, nechybí ani bezpečnostní prvky a ochrana proti zamrznutí. Provoz kotle je velmi jednoduchý a kotel se rovněž vyznačuje tichým chodem. Užitečná je také autodiagnostika, digitální ovládání a také výkonový stykač pro ovládání kotle pomocí signálu HDO. Vestavěnou ekvitermní regulaci lze využít při zapojení venkovního čidla. Součástí propojovacích sad je trojcestný ventil, který lze použít pro připojení externího zásobníku pro ohřev teplé vody.

PROTHERM RAY 9K
Větší obrázek na Heureka.cz

Výhody elektrického kotle PROTHERM RAY 9K

 • Plynulá modulace výkonu
 • Snadná obsluha a autodiagnostika
 • Vestavěná ekvitermní regulace
 • Ochrana proti zamrznutí

Nevýhody elektrického kotle PROTHERM RAY 9K

 • Robustnější konstrukce

>> Zjistit aktuální cenu

PROTHERM Ray 18K B60ZD

Elektrický kotel PROTHERM Ray 18K B60ZD je dodáván v sestavě s bojlerem. Výkon kotle lze nastavit v rozmezí 2–18 kW. Maximální teplota topné vody činí 25–85 °C. Elektrický kotel se vyznačuje poměrně univerzální velikostí, takže jej lze bez problémů použít k vytápění bytů i rodinných domů. Externí zásobník je umístěn pod kotlem. Při instalaci tohoto kotle není nutné dále řešit odvod spalin. Chod kotle je velmi ekologický. Kotel se vyznačuje velmi jednoduchou obsluhou, ale kotel lze opatřit také termostatem pro bezobslužný provoz. Důležitá je také protizámrazová ochrana kotle, stejně jako systém spínání kotle pomocí signálu HDO, tedy hromadného dálkového ovládání. Z hlediska uživatele je podstatné také integrované dopouštění, integrovaný pojistný ventil, automatické odvzdušňování a diagnostika servisních hlášení na elektronické desce.

Výhody elektrického kotle PROTHERM Ray 18K B60ZD

PROTHERM Ray 18K B60ZD
Větší obrázek na Heureka.cz
 • Možnost ohřevu užitkové vody
 • Protizámrazová ochrana
 • Integrované čerpadlo a integrované dopouštění
 • Plynulá regulace výkonu po 2 kW

Nevýhody elektrického kotle PROTHERM Ray 18K B60ZD

 • Vyšší pořizovací cena

>> Zjistit aktuální cenu

MORATOP Electra 12 Komfort

Elektrický kotel MORATOP Electra 12 Komfort vyniká dokonalou automatickou regulací výkonu a velmi vysokou účinností díky rovnoměrnému zatížení topných tyčí. Jedná se i inteligentní elektrický kotel, který efektivně snižuje náklady na vytápění elektřinou. Rozsah výkonu se v případě tohoto kotle pohybuje v rozmezí 2–12 kW. Expanzní nádoba má objem 8 litrů. Maximální teplota topné vody činí 80 °C. Obsluha elektrického kotle je velmi jednoduchá, mimo jiné i díky multifunkčnímu LCD displeji. Nedocenitelný je rovněž téměř bezhlučný provoz a široké možnosti nastavení jednotlivých parametrů.

Výhody elektrického kotle MORATOP Electra 12 Komfort

MORATOP Electra 12 Komfort
Větší obrázek na Heureka.cz
 • Spolehlivý a tichý provoz
 • Široké možnosti nastavení parametrů
 • Automatická regulace výkonu
 • Vysoká účinnost

Nevýhody elektrického kotle MORATOP Electra 12 Komfort

 • Robustnější provedení

>> Zjistit aktuální cenu

BOSCH Tronic Heat

Nástěnný elektrický kotel Bosch Tronic Heat je opatřen expanzní nádobou o objemu 7 litrů a energeticky úsporným oběhovým čerpadlem. Výkon kotle lze regulovat v rozmezí 4–24 kW, s vestavěnou adaptivní regulací. Kotel slouží zejména jako hlavní zdroj vytápění, což umožňuje automatický provoz, odvzdušnění čerpadla, program proti zablokování a další užitečné funkce. Tento elektrický kotel vyniká kompaktními rozměry a nízkou hmotností (17 kilogramů). Samozřejmostí je expanzní nádoba s objemem 7 litrů a oběhové čerpadlo. Příjemně překvapí také snadnou obsluhou, zejména díky LED displeji, a úsporným provozem. Kotel lze i instalovat do hybridních nebo akumulačních systémů a také do uzavřených otopných soustav, samozřejmě spolu s kotlem na tuhá paliva. Kotel je vhodný také pro podlahové vytápění a lze jej využít i jako záložní zdroj. Praktická je rovněž protizámrazová funkce a možnost připojení ekvitermní regulace. Užitečná je funkce pro automatické zaznamenávání nestandardních provozních stavů. Kotel umožňuje připojení zásobníku pro ohřev teplé vody. Nedocenitelná je široká nabídka příslušenství, například elektrického termostatu, GSM modulu, kaskádového propojení, senzorů pro sledování minimální teploty apod.

Výhody elektrického kotle BOSCH Tronic Heat

BOSCH Tronic Heat
Větší obrázek na Heureka.cz
 • Vestavěná adaptivní regulace
 • Kompaktní rozměry a velmi nízká hmotnost (17 kilogramů)
 • Možnost připojeni ekvitermní regulace
 • Protizámrazová funkce

Nevýhody elektrického kotle BOSCH Tronic Heat

 • Nemožnost přímého ohřevu užitkové vody

>> Zjistit aktuální cenu

Tabulka se srovnáním vlastností produktů

Typ elektrického kotle Výkon Elektrické krytí Barva Hmotnost Ohřev užitkové vody Rozměry (š×v×h)
PROTHERM Ray 12K 12 kW IPX4D bílá 34 kg ne 41×74×31 cm
PROTHERM RAY 9K 9 kW IPX4D bílá 34 kg ne 41×74×31 cm
PROTHERM Ray 18K B60ZD 18 kW IP40 bílá 34 kg ano 41×74×31 cm
MORATOP Electra 12 Komfort 5 kW bílá ne 45×66×34,5 cm
BOSCH Tronic Heat 12 kW IP40 bílá 17 kg ne

Celkové hodnocení nejlepších elektrických kotlů

Stále se nemůžete rozhodnout, který elektrický kotel bude nejlépe vyhovovat vašim požadavkům? Potom jistě oceníte elektrický kotel PROTHERM Ray 12K, který se vyznačuje vysokým výkonem i účinností. Pro náročné uživatele je ideálním kandidátem elektrický kotel PROTHERM Ray 18K B60ZD, který je doplněn o bojler.

One reply to Jak vybrat elektrický kotel

 1. Zajímavé je, že dneska ty elektrické kotle stojí tolik. Máme dva spořicí účty a kdybych chtěl teď dělat otopný systém v rodinném domě na elektřinu (neřešte, že to nedává smysl), tak bych potřeboval vzít peníze z obou. A to mi teda nepřijde jako zrovna optimální řešení, které jde lidem naproti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *