Topení levně

5/5 - (1 vote)

Stále rostoucí ceny energií nutí nejednu rodinu se zamyslet, jak by se dalo ušetřit na vytápění. Možností existuje několik – změnit typ energií, ale i jinak uspořádat domácnost.

Jaké typy energií lze použít?

Vytápět je možné elektřinou, zemním plynem, uhlím či koksem, dřevem, dřevěnými peletami a briketami (tedy biomasou) a dalšími způsoby. Ty, které jsme vyjmenovali, jsou nejčastější.

Vytápění elektřinou

Největší výhodou vytápění pomocí elektrické energie je, že do elektrické sítě je možné se napojit téměř kdekoli a není problém ji rozvést do jednotlivých pokojů. Topení elektřinou je velmi jednoduché i na obsluhu.

Na druhou stranu se ale jedná o vůbec nejdražší způsob vytápění. Kromě ceny za kWh je totiž nezbytné platit i stálý měsíční plat, který závisí na velikosti jističe.

elektrické vedení

Proto je tento způsob vytápění vhodný pouze pro domy, které mají ztráty tepla jen velmi malé. A samozřejmě i tam, kde žádná výhodnější varianta nepřichází v úvahu.

Podle odhadů vytápění rodinného domu o roční spotřebě tepla kolem 60 GJ elektřinou (bez ohřevu vody) stojí zhruba 43 tisíc korun ročně.

Elektrické kotle a jejich specifika

Elektrické kotle se velmi snadno obsluhují a regulují, mají účinnost až 99 % a navíc nepotřebují komín. Lze je ale instalovat pouze tam, kde je dostatečná kapacita elektrické sítě. K ohřívání topného média dochází přímo či přes akumulační výměník vody – nebo oba způsoby naráz.

elektrická konvice

Podle konstrukce se elektrické kotle dělí na dva druhy:

  • přímotopné – elektrický příkon musí být stejný jako maximální okamžitá potřeba tepla
  • s akumulací tepla – nepotřebují plný elektrický příkon, je ale nutný prostor pro akumulační nádrže s vodou

Vytápění plynem

O poznání levnější variantou je topení zemním plynem. Česká republika v minulosti prošla rozsáhlou plynofikací, takže tento způsob vytápění je dnes velmi rozšířený. Lze totiž snadno regulovat, obsluha je komfortní a škodlivé emise se produkují jen v minimálním měřítku.

Cena takového topení se za rok vyšplhá přibližně na 28 tisíc korun za rok, blíží se tedy ceně vytápění uhlím, ale tento způsob je podstatně pohodlnější.

vaření na plynu

Plynové kotle

Provoz plynových kotlů je zcela zautomatizován. Obstarává ho elektronická řídicí jednotka, která má k dispozici informace od vnitřních i venkovních teplotních čidel.

Podle konstrukce se plynové kotle dělí na pět druhů:

  • klasické – účinnost asi 91 %
  • nízkoteplotní – účinnost zhruba 95 %
  • kondenzační – účinnost v rozmezí 96 až 104 %, využívají část kondenzačního tepla spalin
  • stacionární – mohou být klasické, nízkoteplotní i kondenzační, bývají v technických místnostech
  • závěsné – mohou být nízkoteplotní či kondenzační, mají kratší životnost než stacionární kotle, lze je ale umístit kamkoli

Vytápění uhlím či koksem

Mezi nejlevnější paliva patří hnědé uhlí. Zároveň se ale jedná o celkem nekomfortní způsob topení, které navíc způsobuje největší znečištění ovzduší. I proto je na uhlí uvalena ekologická daň. Černé uhlí a koks ovzduší tolik nezatěžují, na druhou stranu jsou ale dražší než hnědé uhlí. Výhodou ovšem je, že černé uhlí má vyšší výhřevnost, není ho tedy potřeba tolik jako hnědého.

topení uhlím

Na uhlí lze ušetřit tak, že jej koupíte už v létě. V topné sezoně totiž jeho cena znatelně roste. Přesto ale zůstává velmi levným palivem. Topení černým uhlím vyjde přibližně na 22 tisíc korun ročně. I kvůli tomu se k tomuto způsobu vytápění v současné době vrací velké množství domácností. Už totiž není pravidlem, že je nutné přikládat několikrát denně a ráno je celý dům vymrzlý. Do moderních kotlů na uhlí totiž stačí přiložit jednou denně.

Vytápění dřevem

I když cena dřeva neustále roste, tento způsob topení je vůbec nejlevnější, za rok totiž stojí asi 17 tisíc korun. Výhřevnost má podobnou jako hnědé uhlí. Záleží však na kvalitě dřeva a množství vody, která se v něm nachází. Nevýhodou je, že pro uložení dřeva jsou nutné poměrně rozsáhlé skladovací prostory.

Dřevěné pelety a brikety (biomasa)

Biomasa je kusové dřevo, dřevní odpad či suché části rostlin, které jsou pěstovány právě pro spalování. Jedná se například o kůru, piliny, slámu, sloní trávu, vrbu, šťovík, topol a další. V bytech samozřejmě je možné spalovat jen kusové dřevo, pelety a brikety, které vznikají z dřevního odpadu.

topení dřevem

Velkou výhodou je, že se jedná o vytápění, které je k životnímu prostředí velmi šetrné, ale rovněž poměrně levné a komfortní. Přestože cena tohoto paliva roste, topení peletami vyjde přibližně na 22 tisíc korun za rok. Brikety jsou o něco dražší.

Čím vytápět?

Nejlevnější i nejekologičtější je tedy vytápění dřevem, které ale není příliš komfortní. Následují pelety a uhlí. Elektřina je naopak nejdražší a nejpohodlnější. Zamyslet se nad způsobem vytápění se rozhodně vyplatí, rozdíly v nákladech mohou být opravdu vysoké.

Nechte si poradit od cenových srovnávačů

Jednotlivé domácnosti však mají svá specifika a nelze stoprocentně říct, který způsob vytápění je pro ně ten pravý. Proto existují online cenové srovnávače energií, díky kterým si lze vybrat nejlevnější dodavatele a nejvýhodnější tarif a následně ušetřit i tisíce korun ročně.

Jak uspořádat domácnost?

Na minimalizaci úniku tepla je třeba myslet už při samotné stavbě domu. Nejvhodnější je, pokud dům svou velikostí odpovídá zamýšlenému účelu, není tedy zbytečně velký a nedochází k vytápění nepoužívaných prostor. Zároveň by dům neměl být příliš členitý.

Nejdelší zeď, kde se nachází nejvíce oken, by měla být umístěna na jih, aby domácnost mohlo vytápět i sluníčko. Velký vliv má rovněž tepelná izolace a kvalitní plastová okna, která dobře těsní. Investice do zateplení se rozhodně vyplatí.

Chladné místnosti, jako je například komora či dílna, by se měly nacházet na severu. Obytné pokoje pak na jihovýchodní straně. Velmi vhodné je, když má dům dva zdroje vytápění, jeho majitelé totiž nejsou závislí na situaci na trhu.

Pokud si vybíráte již postavený dům, zjistěte si jeho stáří. Důležité je i to, zda budova stojí osamoceně nebo v řadě dalších domů. Rozhodující jsou i povětrnostní podmínky.

Při zařizování domácnosti dbejte na to, aby topná tělesa nebyla zakryta nábytkem a mohlo docházet k rovnoměrnému vytápění celé místnosti. Větrejte krátce, ale intenzivně.

Regulace tepla může ročně ušetřit několik tisíc

Během topné sezony může každý stupeň teploty vzduchu navíc zvýšit náklady až o šest procent. Problém s přetápěním má velká část českých domácností, ročně tak zbytečně zaplatí několik tisíc korun navíc.

Doporučené teploty jsou:

  • obývací pokoj: 20 – 22 °C
  • dětský pokoj: 20 – 21 °C
  • chodba: 17 – 19 °C
  • koupelna: 22 – 24 °C

Digitální termostaty

pokojový termostat

Digitální termostaty přitom dnes nabízejí možnost teplotu regulovat bez nutnosti chodit ke kotli. Lze na nich nastavit i automatické noční či denní teplotní útlumy. Je ale potřeba, aby k regulaci teploty docházelo ve všech místnostech, ne jen v obývacím pokoji, kde obvykle bývá ústřední termostat umístěn. Vhodně navržený regulační systém může ušetřit až desetitisíce korun ročně.

Termostatické hlavice

termostatická hlavice

Termostatické hlavice lze snadno umístit na jednotlivé radiátory a jsou velmi účinným regulačním prvkem. I ty nejjednodušší mohou přinést úsporu až 30 % nákladů. Aby nebylo nutné neustále myslet na změny teploty v jednotlivých místnostech, je možné hlavice spojit s prostorovým digitálním termostatem.

Existují ale i digitální termostatické hlavice, které je možné snadno nastavit, takže není nutné neustále manuálně měnit jejich režim.

9 replies to Topení levně

  1. My topíme dřevem, takže také levně 🙂 . Od ohně je navíc nejlepší teplo. Každý den v zimě stojím u kamen, když přijdu domu, abych rozmrzl 😀 . Se dřevem je sice práce, ale ta za to stojí. Máme krbová kamna s výměníkem, abychom měli teplou podlahu a vsadili jsme na nerezové komíny, který jsem objednal z https://www.kominycz-eshop.cz/komin-nerezovy a tato kombinace se už po první zimě ukázala jako dobrá volba 🙂 .

  2. V dnešní době jsou nejlepším způsobem vytápění tepelná čerpadla. To mi prostě nikdo nevymluví 🙂 . Taky mě od jeho koupě odrazovala cena, asi tak jako většinu lidí, ale nakonec jsem se rozhodl pro tepelné čerpadlo vzduch-vzduch z https://www.baxx.cz/tepelna-cerpadla-2/ a nedám na něj dopustit. O topení se nemusím vůbec starat a i teď, jak hodně mrzne, tak doma máme pořád 23 stupňů 🙂 .

  3. My jsme se také rozhodli, že budeme v našem domě topit tepelným čerpadlem a chtěli jsme podpořit českou firmu Master Therm https://mastertherm.cz/tepelne-cerpadlo/ , která tepelná čerpadla prodává 🙂 . Vybrali jsem si od ní tepelné čerpadlo země – voda a funguje skvěle. Rozhodně té investice s manželem nelitujeme 🙂 .

  4. Zdravím, taky se příští rok chystám řešit nové vytápění v domě a měl bych takový drobný dotaz. Jaký máte názor na topení pomocí rekuperace? Já se o této možnosti nedávno dozvěděl a abych pravdu řekl, velmi mě to zaujalo. Dokonce už jsem si zkoušel hledat „rekuperace do domu Pardubice“ a zdá se, že to není až tak nákladné řešení. Má s tím někdo zkušenost? Předem díky.

  5. No, my jsme se v rámci úspor na topení rozhodli přejít na tuhá paliva a pořídil jsem si krbová kamna. Za tuto sezónu si je zatím nemůžu vynachválit. Je ale pravda, že ta investice do krbovek byla také docela velká. Protože společně s nimi jsem musel investovat i do nového komínu. Naštěstí nerezové komíny už dnes až tak drahé nejsou, takže jsem vzal právě ten.

    • A to krbová kamna nejde napojit například na komín od plynového kotle? Právě nad jejich pořízením dost přemýšlím a myslel jsem si, že by to šlo vyřešit takto. Krbová kamna už mám dokonce i vybraná tady odtud https://www.levnekrby.cz/ Pokud bych kvůli nim ale musel kupovat i nový komín, tak by se to samozřejmě trochu prodražilo. Je ale pravda, že z dlouhodobého hlediska by se to ale asi i tak vyplatilo.

  6. Doma nemáme ani plyn a uhlí. Jsem odpůrce těchto dvou věcí. Elektřinu používáme na svícení a vaření a na topení jedině dřevo. Lepší teplo než od hořícího ohně prostě není. To mi nikdo nevymluví. Takže koupit akumulační kamna Norsk Kleber https://www.flamen.cz/product-brands/norsk-kleber/ na dřevo byl ten nejlepší nápad. Nemusíme topit non stop a přes to, i když mrzlo, tak jsme měli doma 22 stupňů, které máme nastavené.

  7. Díky moc za článek. Já jsem nedávno narazila na jednom webu o bydlení na článek o šetření energiemi a bylo tam zmíněno, že velké úspory může prý přinést i rekuperace do bytu. Bohužel to tam ale nebylo moc rozvedeno. Dokázal by mi někdo vysvětlit jak to funguje? Budu moc ráda, díky. 🙂

  8. Tohle podle mě nejde nějako stoprocentně vyřešit. Existují sice regulátory teploty, ale vždycky budete bojovat s tím, že buď neprotopíte moc a nevypláznete za to moc peněz, ale když si to pak uvědomíte, tak topíte třeba na méně stupňů, než je pro vás komfortní. A když to pro vás bude pohodlné, tak to zase něco stojí. Holt taková je dnešní doba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *