Vybíráte kotel do rodinného domu? Přemýšlíte o změně druhu topení ve vašem rodinném domě, ale přijde vám klasický kotel na uhlí či dřevo náročný na obsluhu?Můžete se poohlédnout po nabídkách automatických kotlů na tuhá paliva. Tento typ kotlů se svou pohodlnou obsluhou vyrovná i kotlům elektrickým nebo plynovým.V současné době se jedná o nejlevnější způsob vytápění rodinných domů na tuhá paliva a to při vysokém uživatelském komfortu.
Zjednoduše řečeno se jedná o kotel se zásobníkem, který naplníte i na několik dní dopředu a pak se již o topení
nemusíte starat. Palivo putuje podavačem do ohniště a odhořívá.
Samozřejmě je i zde několik rozdílů, na které třeba brát ohled při výběru kotle. Rozdíly najdete nejen v druhu paliva, které můžete v kotli spálit, ale také ve velikosti zásobníku a popelníku. Poslední dva faktory nám udávají na jak dlouho lze kotel naplnit.
Nemusíme se dnes ani bát ekologické zátěže při topení uhlím, Díky speciálním technologiím spalování splňují kotle 3, 4, alei i 5 emisní třídu. Emisní třída se počítá dle účinnosti spalování. Třída 3 je pro kotle s účinností minimálně 73%. Od roku 2018 se počítá s tím, že k prodeji budou pouze kotle s emisní třídou 4 , kdy je účinnost od 82% a emisní třídou 5, kde je účinnosti od 88%.
Zvýšení účinnosti je možné řízeným spalováním, tedy tak, aby unikalo co nejméně škodlivin a zároveň bylo využito co nejvíce tepla.
Vzhledem k mnohem efektivnějšímu systému spalování lze ušetřit výměnou kotle 60 až 80% nákladů, podle typu původního kotle.
Jak takový kotel přesně funguje?
U kotle je zásobník na palivo. tyto zásobníky se liší svou velikostí. Čím menší násypka, tím častěji je nutné ke kotli
chodit. U některých druhů kotlů je možné výměnou roštu měnit i druh spalovaného materiálu například z pelet na dřevo nebo uhlí.
Ze zásobníku jde palivo šnekovým podavačem k hořáku. Automatická řídící jednotka se stará o přikládání, pokud se dosáhne požadované teploty, přestane přikládat. Po vychladnutí vody, kdy dostane kotel pokyn z pokojového termostatu, se řídící jednotka opět postará o přiložení. Pokyn k přiložení zadá jednotka také v případě, že by hrozilo vyhasnutí kotle. Jsou ovšem kotle, které mají vlastní zapalovač. V tomto případě může kotel vyhasnout a řídící jednotka jej opět zapálí ve chvíli, kdy je potřeba.
Jak se kotle obsluhují?
Do řídící jednotky se vyplatí investovat, neboť platí: čím jednodušší jednotka je, tím více se musí zapojit člověk. Může se stát, že při velkých mrazech bude nutné kotel přepnout na manuální ovládání, aby se zvedl jeho výkon.
Automatický kotel potřebuje k řídící jednotce elektřinu. I zde jsou rozdíly. Můžeme najít kotle, které mají spotřebu kolem 40W, což je možno přirovnat ke svícení jedné žárovky, ale najdou se i kotle s mnohem větší spotřebou. Ta se vám pak může vrátit i třeba dvěma tisíci na složence za elektřinu.
Ke kotlům lze připojit i prostorový termostat v místnosti, který ovládá teplotu a je spojen s řídící jednotkou automatického kotle.
Pokud chcete využít uživatelský komfort, využijte možnosti dálkového ovládání kotlů např. přes počítač nebo telefon.
Představte si, že jste na horách a chcete se vrátit domů dříve než jste předpokládali. Jednoduše si na telefou nastavíte v kolik hodin má kotel zatopit a vracíte se do tepla. Výhodou je i možnost dálkového přístupu např. servisní firmy.
Kotle jsou většinou vybaveny i chladící smyčkou, která slouží jako ochrana proti přetopení. Také mají další ochranné
mechanismy jako ochrana proti prohoření při výpadku elektřiny.
Automatická řídící jednotka také dokáže přepnout letní a zimní režim. V zimě dochází k ohřevu vody do topení i teplé užitkové vody a v létě může kotel fungovat pouze jako ohřev užitkové vody.
Bojler na ohřev teplé vody lze napojit tak, že bude přes zimu ohříván kotlem a přes léto bude pracovat jako elektrický bojler. V tomto případě můžete v září zapálit pod kotlem a v červnu ho zhasnout.
Co lze v kotli spálit?
Vybírat můžete mezi jednodruhovými i kombinovanými kotli. Typově se jedná o kotle na pelety, hnědé i černé uhlí. Některé kotle umí pálit i štěpku, nebo obilí. Kusové dřevo lze v těchto kotlích spalovat většou pouze v ručním režimu podávání.
Důležité je spalovat v kotli takové palivo, na které je určeno. A to nejen typem, ale i rozměry. Jedině tak může být
zachována nejlepší funkčnost kotlů.
Jaké máte možnosti výběru značky?
Vybírat můžete z opravdu veliké škály výrobců: VIADRUS, DAKON, BUDERUS, BENEKOV, EKOEFEKT, VARIMATIK, VERNER, LIKOTHERM, nebo KOVARSON. Firma Kovarson s.r.o dokonce umí i ke stávajícím kotlům přidat zásobník.
Jak často budu ke kotli muset chodit?
Samozřejmě záleží na velikosti zásobníků i účinnosti. V topné sezóně kotel nakládáte jednou za tři až pět dní. Popel pak vybíráte jednou za dva týdny. V přechodných obdobích zima-jaro a podzim-zima je pak možné kotel nakládat jednou za dva týdny.
Pro koho jsou automatické kotle výhodou?
Automatický kotel na tuhá paliva si může pořídit prakticky každá nemovitost, pokud má místo na kotel se zásobníkem.
Nejlépe pak také místnost sloužící jako kotelna, abyste měli kam dát zásobu paliva. Pokud nemáte místo na kotelnu, lze řešit například uhlí formou pytlovaného uhlí, které můžete složit i v boudě na zahradě. Pak už jen berete jednotlivé tříkilové sáčky, vsypete do zásobníku a je to. Při pytlovaném uhlí se snižuje také množství špíny, která je s uhlím spojená. Dřevěné pelety patří mezi „čistší“ palivo oproti uhlí.
V případě starších domů je nutné počítat s dispozicí místností a podle toho se zařídit. V případě výstavby nemovitosti již můžete dům přizpůsobit parametrům kotle a jeho požadavkům na místo.
Peletky si lze nechat dovézt i cisternou, kdy je výhodou přesné navážení odebíraných pelet a složení pomocí hadice do kotelny, nebo do zásobníků. Takže žádné těžké přenášení materiálu vás tu nečeká.
Kolik vás to bude stát?
Počáteční investice do automatického kotle na tuhá paliva je jistě vyšší, ale vrátí se vám úsporou peněz a pohodlností ovládáním. Pořizovací náklady na kotel se pohybují od 40 000,- do 100 000,- korun. Není to tedy úplně zanedbatelná investice – připomeňme, že pokud používáte kotel na elektřinu nebo plyn, můžete se před přechodem na tuhá pravidla podívat do této kalkulačky a zjistit, jestli by se vám nevyplatilo změnit dodavatele.
Státní fond životního prostředí má otevřenu výzvu na podporu nákupu ekologičtějších kotlů. Podmínky získání dotací naleznete zde. Program je pod názvem Společný program na podporu výměny kotlů, neboli Kotlíková dotace. O dotace žádají kraje, které je poté rozdělují. O možnosti dotace se informujte nejlépe na vašem obecním úřadě.
Shrnutím tedy co vám může automatický kotel na tuhá paliva nabídnout?
Vysoký uživatelský komfort, plně automatizovaný provoz. Nízké náklady na vytápění vaší nemovitosti. Ekologický provoz topné soustavy. Ohřev vody.
Při výběru kotle dbejte nejen na cenu, ale také na účinnost, emisní třídu, velikost kotle a snadnost servisu a případnou dostupnost náhradních dílů.