Zejména v domácnostech, kde se plyn používá nejen k vaření, ale také k vytápění a ohřevu vody, představuje velkou složku v rámci pravidelných výdajů. Tím spíše se vyplatí zajímat se o aktuální cenu zemního plynu. Zajímá vás, jak se vyvíjí cena plynu pro domácnost a jaké jsou další vyhlídky?
Snad žádnou domácnost nepotěší zpráva, že její náklady na energie se opět zvýší. Proto se vyplatí trochu aktivnější postoj, díky němuž lze podstatnou část těchto plateb ušetřit a nakládat tak s rodinnými financemi mnohem efektivněji a hospodárněji. Co pro to můžete udělat a co byste měli o ceně zemního plynu vědět?
Vývoj cen energií
Co se týče cen elektrické energie, očekává se v tomto roce mírné zvýšení v řádu několika procent. Je to dáno zvýšením cen silové elektřiny, ale vzhledem k tomu, že její výše tvoří pouze část ceny, takže celkové zvýšení nebude nijak výrazné. Jaká je však situace na tuzemském trhu s plynem?
Ani v případě zemního plynu nelze očekávat snížení ceny. Doby, kdy ceny energií spíše klesaly, jsou totiž s velkou pravděpodobností nenávratně pryč.
Za několikaprocentním nárůstem nákupních cen je nejen zdražení plynu na energetické burze, ale také omezení exportu plynu z Ruska nebo Německa. Stejně tak výslednou cenu ovlivní zvýšení státem regulované složky.
Skladba ceny zemního plynu
Ceny na nadcházející rok dodavatelé zveřejňují během podzimu, takže na rok 2018 by už měly mít domácnosti jasno v tom, o kolik více za zemní plyn zaplatí. Čím dál více dodavatelů plynu však přichází s nabídkami během celého roku, takže nic není ztraceno. Už v průběhu roku si lze podle těchto nabídek navíc udělat představu o tom, jak se budou ceny energií dále vyvíjet.
Z hlediska cenové tvorby je zemní plyn poměrně stabilní, takže jeho cena nepodléhá náhlým výkyvům a její změny jsou poměrně nízké. Svůj podíl na tom mají i velké zásoby zemního plynu, kterými distributoři většinou disponují.
Cena zemního plynu se skládá ze dvou složek podobně, jako je tomu v případě elektrické energie. Obchodní složka představuje tři čtvrtiny ceny a její výši stanoví samotný dodavatel. Zbývající část je tvořena poplatky, které stanoví Evropský regulační úřad.
Nejen v rámci cen za elektřinu, ale také z hlediska zemního plynu hrají poplatky za distribuci podstatnou roli. Jejich výše se však neodvíjí od situace na trhu s energiemi, ale určuje je Energetický regulační úřad, které se rovněž postupně zvedají. A jinak tomu není ani v letošním roce.
Zemní plyn a jeho aktuální cena
Potěšující je, že vyšší cena energie automaticky nemusí znamenat konečnou vyšší částku na faktuře. Konkurenční boj vede dodavatele k tvorbě výhodných cenových nabídek, které se navíc objevují během roku, nikoli až po zveřejnění ceníků na další rok. To rovněž může hodně napovědět o tom, jakým směrem se budou v následujícím období pohybovat ceny. Podstatnou roli hraje rovněž cena státem regulované složky.
A jak se všechny tyto změny projeví v praxi? Domácnost, ve které je zemní plyn využíván nejen při vaření, ale také za účelem vytápění či ohřevu vody, se částka na faktuře může zvýšit o několik stokorun. Velcí hráči na tuzemském trhu, například Pražská energetika nebo E.ON, přistoupili k minimálnímu zvýšení cen, nebo je dokonce ponechali na stávající úrovni.
Lepší zprávy se opět týkají pražských domácností, kde se ceny energií díky většímu konkurenčnímu boji drží na nižší úrovni. V případě elektřiny lze na faktuře očekávat částku o několik stokorun vyšší a u zemního plynu bude situace obdobná, spíše ještě příznivější.
Pravdou je, že za zemní plyn už většinou nelze ušetřit takovou částku, jako to bylo možné ještě před několika lety. Přesto se hledání výhodnější nabídky jistě vyplatí, neboť tuzemský trh je proměnlivý. Mnoho lidí se obává komplikací spojených s přechodem k jinému dodavateli. To je však zbytečná obava, neboť celý proces je velmi snadný. Důležité je samozřejmě ohlídat si konec platnosti smlouvy u stávajícího dodavatele a další náležitosti, ale netřeba se obávat zdlouhavého papírování.
Výhodnějších podmínek se samozřejmě dočkají ti zákazníci, kteří podepíšou smlouvu s plaností na delší dobu, minimálně na dva roky.
Má význam fixace ceny?
Jak jsme již naznačili, vzrůstající ceny energií, tedy i plynu, nás nejspíše neminou. Proto je fixace ceny velmi dobrou možností, jak za energie ušetřit, aniž by bylo nutné neustále porovnávat nabídky jednotlivých dodavatelů. V současnosti může být však taková nabídka poměrně drahá, neboť pro dodavatele energií je mnohem méně výhodná, ale jistě se vyplatí mít tuto možnost na zřeteli. Pokud má zákazník výhodnou nabídku z dřívějška, zřejmě by byla škoda se jí vzdát.
Rovněž je čím dál obtížnější najít opravdu výhodné nabídky, které se nyní neobjevují tak často. Zákazník, který přijde k novému dodavateli, tak neušetří tolik, jako v předchozích letech.
Není radno spoléhat se ani na ceny energií nabízené přes aukční společnosti. Ty sdružují potenciální zákazníky, a proto pro ně mohou vysoutěžit nižší cenu. Takových výhodných nabídek však postupně ubývá.
Změna dodavatele zemního plynu
Počet odběratelů, kteří každý rok změní dodavatele zemního plynu, se může vyšplhat až na několik stovek tisíc. Nezaujatému pozorovateli se to může zdát jako nadnesené tvrzení, ale stačí se trochu zamyslet nad důvody, které zákazníky vedou k tomuto kroku. Nejdůležitějším kritériem je samozřejmě cena, kterou napomáhají snížit především noví hráči na trhu, kteří se navíc neustále objevují. Ovšem mnoho lidí se neřídí pouze cenou, ale důležitý je pro ně zákaznický přístup. Mnoho dodavatelů se snaží potenciální zákazníky zaujmout. Výhodnou nabídku lze tak najít nejen u jiného dodavatele, ale rovněž také u stávající společnosti, která má zájem na tom, aby zákazník nepřešel ke konkurenci.
Srovnání cen zemního plynu pro každého
Ceny energií představují v rozpočtu každé domácnosti citelnou položku, na které lze však v drtivé většině případů ušetřit. Rozrůstající se počet dodavatelů elektrické energie i zemního plynu dává odběratelům mnohem více možností. Stále se však najde mnoho zákazníků, kteří výběr dodavatele nijak zvlášť neřeší, ať už kvůli nedostatku času, informací, nebo nezájmu. I toto se však mění a stále více lidí využívá možnosti srovnání cen elektřiny a plynu prostřednictvím praktického a přehledného srovnávače. Takový je i Tarifomat.cz, s jehož pomocí během chvilky zjistíte, zda by pro vás nebylo výhodnější konečně změnit dodavatele zemního plynu. Právě zde lze snadno narazit na limitované nabídky, které jsou běžným zákazníkům většinou zcela nepřístupné.
Co pro to musíte udělat? Stačí do jednoduchého formuláře zadat region, druh nemovitosti a také k čemu je plyn ve vaší domácnosti využíván (topení, ohřev vody, vaření). Poté se můžete podívat na nejvýhodnější nabídky několika desítek dodavatelů na tuzemském trhu s energiemi. Zájemcům se také nabízí možnost využít asistenční služby, právního servisu nebo odborné konzultace.
Zajímáte se o aktuální ceny plynu? Přemýšlíte o změně dodavatele?
Já si cenu plynu porovnával s tou loňskou a nijak závratně se nezměnila. Být jinde tak bych si na slevu musel počkat až do února nebo na kdy to tradiční dodavatelé ohlašovali, že budou zlevňovat. Takhle u Comfortu to mám stabilní, za Loňský rok sem ušetřil litra, tak by mi ho to cca mohlo hodit i letos, teda pokud se počasí nezblázní.
Já už tedy naštěstí nemusím přemýšlet v dnešní době nad každou korunou (a to přesto, že je takto hloupá doba – koronavirus, omezující opatření vlády, apod.) a tím pádem nepřecházím od jednoho poskytovatele k jinému za cenu ušetřených stovek korun. Podařilo se mi to převážně díky investicím, inspiruju se například i podle stránek https://investitura.cz/ 😉
S tím investováním je to určitě dobrý tip. Taky bych s tím velice ráda začala. Je to ale běh na dlouhou trať. Navíc na to člověk prostě musí mít nějaké peníze navíc, což já v současné době bohužel nemám. Moje malá dámská peněženka teď bohužel zeje spíše prázdnotou. Ale třeba se situace někdy v budoucnu obrátí.
No, vzhledem k tomu, že mé podnikání je na plynu bohužel závislé, tak ty ceny sleduji opravdu s velkými obavami. A myslím si, že nejsem jediný. Co vím, tak spousta firem v mém okolí už musela zavřít a teď je čeká likvidace firem. Já tu svoji zatím naštěstí držím nad vodou, ale při těch cenách, kdo ví jak dlouho to ještě půjde.