Jaká je aktuální cena silové elektřiny

Rate this post

Proč se vůbec zajímat o to, kdo elektřinu do našich domácností a podniků dodává, když je za všech okolností stejná a vždy slouží k témuž účelu? Odpověď je nasnadě, přece kvůli ceně! Při výběru má každý odběratel elektrické energie nespočet možností. Co byste tedy měli vědět o ceně silové elektřiny?

Určování cen elektrické energie spadá do působnosti Energetického regulačního úřadu. S elektrickou energií se obchoduje na energetické burze PXE, Power Central Europe. Nutno připomenout, že cena elektrické energie během roku kolísá. To může ovlivnit ty zákazníky, kteří mají tarif, jehož ceny se aktualizují v kratších časových úsecích. Pojďme se však věnovat ceně elektrické energie trochu komplexněji.cena silové elektřiny

Složení ceny elektrické energie

Koncovou cenu za dodávku elektrické energie rozhodně netvoří pouze částka za skutečně odebranou elektřinu. Každý odběratel by však měl mít o jejím složení aspoň částečnou představu, aby se poté mohl lépe rozhodnout a vybrat si dodavatele, který nabízí výhodnější cenu.

Celková cena elektrické energie se skládá ze dvou částí:

1.      Státem regulovaná cena elektrické energie

Tato složka je určována již zmíněným Energetickým regulačním úřadem. Skládá se z několika částí, které mají různou procentuální váhu. Všechny složky jsou povinné a odběratelé je musí platit nezávisle na spotřebě elektrické energie. Patří sem následující poplatky:

– Poplatek za distribuci

– Měsíční poplatek za rezervovaný příkon (podle velikosti hlavního jističe)

– Příspěvek na podporované zdroje energie

– Poplatek za systémové služby (údržba páteřní infrastruktury)

– Poplatek operátorovi trhu (formální záležitosti, například změna dodavatele)

– Daň z elektřiny (ekologická daň za každou odebranou megawatthodinu, kromě „zelených tarifů)

2.      Tržní cena elektrické energie

Cena silové elektřiny je stanovena samotným dodavatelem. Její výše se odvíjí od velkoobchodních cen za elektrickou energii v rámci domácího trhu. Jistý vliv však mají i jiné okolnosti, mimo jiné cena elektřiny na trzích v okolních zemích.

Tržní cena elektřiny tvoří celkem 30 procent konečné ceny. Sestává z ceny silové elektřiny (24 procent) a pevné ceny za měsíc (6 procent). Jestliže chcete na platbě za elektřinu ušetřit, řiďte se cenou silové neboli také obchodní elektřiny. Právě tato složka má totiž vliv na to, kolik můžete při změně dodavatele ušetřit.

I v případě, že na daném místě nedochází k žádnému odběru, je nutné hradit alespoň měsíční poplatek za existenci odběrného místa.

Jak zjistíte cenu elektřiny?

Aktuálně platnou cenu elektřiny samozřejmě zjistíte v ceníku uveřejněném na webové stránce vaše dodavatele elektrické energie. Stejně tak tuto informaci naleznete na faktuře, ovšem ne vždy.

Mnoho dodavatelů elektrické energie často na fakturách neuvádí cenu za jednu kilowatthodinu. Přitom je to rovněž důležitý údaj, který si navíc můžete velmi snadno spočítat. Tento údaj zjistíte, pokud vydělíte celkovou cenu elektrické energie a celkovou roční spotřebou.

Podle čeho vybírat dodavatele elektrické energie?

K čemu je dobré znát hodnotu silové elektřiny? Jedině podle ní si můžete srovnat, jestli váš dodavatel elektřiny patří mezi levnější, nebo naopak dražší a stálo by za to přejít k jinému. K ní se samozřejmě připočítávají další poplatky, ale jejich výše je stejná v případě všech dodavatelů, proto není nutné na ně při porovnání dodavatelů elektřiny brát zřetel.

Výběr nového dodavatele elektřiny by se však neměl řídit pouze podle ceny silové elektřiny. Důležitým parametrem jsou také nejrůznější bonusy nebo třeba typ smlouvy (smlouva na dobu neurčitou nebo určitou).cena silové elektřiny

Jak získat levnější silovou elektřinu?

Počet dodavatelů elektrické energie se neustále rozšiřuje, proto je pro běžného zákazníka mnohdy velmi obtížné se mezi všemi nabídkami, tarify a podobně zorientovat. Užitečného pomocníka při hledání výhodnější nabídky od nového dodavatele elektrické energie nepochybně představují srovnávače. Zde je možné během chvilky najít výhodnou nabídku, která může mít za výsledek úsporu během v řádu stokorun nebo tisíců během jednoho roku.

Na našem trhu působí několik desítek dodavatelů, přičemž jimi stanovené ceny za jednu odebranou megawatthodinu se mohou lišit i o dvě stě korun.

K názornému srovnání nejvýhodnějších nabídek mnoha dodavatelů elektrické energie stačí jen do srovnávače cen Tarifomat.cz zadat několik málo údajů. Nutné je zadat konkrétní region, dále vyplnit kolonku týkající se druhu bydlení (zda se jedná o dům, nebo byt) a rovněž plánované využití elektřiny, tedy ohřev vody, vytápění nebo pouze vaření). Vhodné je před výpočtem zadat konkrétní spotřebu, distribuční sazbu (například D02d, D25d, D45d) a jistič. Výsledek o možné spotřebě tak bude mnohem přesnější.

Jistá opatrnost je na místě v případě menších dodavatelů, kteří na tuzemském energetickém trhu působí teprve velmi krátce. Nutno však podotknout, že právě menší hráči na trhu zákazníkům nabízí velmi výhodné tarify, včetně zajímavých bonusů a podobně, proto rozhodně není na místě se jim úzkostlivě vyhýbat.

Můžete si také porovnat ceny plynu a ušetřit tak za energie ve vaší domácnosti ještě více.cena silové elektřiny

Vyšší, nebo nižší cena elektrické energie?

A jaký je výhled ohledně cen elektrické energie na příští rok? Očekává se mírný nárůst cen, který se méně dotkne zejména Prahy, neboť zde ceny tlačí dolů široká konkurence. Nicméně dopad zvýšení cen na domácnosti nebude nijak velký, výsledná částka za spotřebovanou elektrickou energii by se neměla navýšit o více než několik stokorun. Například domácnost, jejíž průměrná roční spotřeba činí 2200 kilowatthodin a která elektřinou neohřívá vodu ani netopí, zaplatí zhruba o 500 korun ročně více. Větší rozdíl mohou samozřejmě čekat domácnosti, které elektřinu využívají i k vytápění.

Za předpokládaným zvýšením ceny elektřiny u některých dodavatelů stojí růst velkoobchodních cen za poslední rok. Stejně tak je v ní zohledněno zvýšení regulované složky ceny.

Důležitou informací je totiž to, že Energetický regulační úřad zvýšil státem určovanou část ceny elektřiny, ve které je zahrnuta distribuce, přenos a příspěvek na obnovitelné zdroje energie. To se samozřejmě nemusí do konečné ceny promítnout, neboť dodavatel elektřiny sice nemůže tuto položku ovlivnit, ale může snížit složku ceny, kterou si stanoví sám. Důvodem toho je samozřejmě konkurenční boj, do kterého čím dál více promlouvají alternativní dodavatelé, jejichž počet navíc neustále stoupá. Tím spíše lze narazit na opravdu výhodnou nabídku. Na výslednou cenu má vliv také délka období, po které se nový zákazník zaváže odebírat elektrickou energii od daného distributora.

cena silové elektřiny

Sledujete pravidelně změny cen elektrické energie a při jejich zvýšení neváháte přejít k novému dodavateli? Nebo jste spíše konzervativním zákazníkem a ke změně dodavatele se teprve odhodláváte? Porovnání nabídek jednotlivých dodavatelů elektrické energie má jistě smysl. Přinejmenším se tak přesvědčíte, že za elektřinu neplatíte více, než musíte…

One reply to Jaká je aktuální cena silové elektřiny

  1. Domnívám se i přesto že je velká část z ceny elektrické energie určovaná, tak změna dodavatele smysl mám, pro mě je dobrá každá ušetřená koruna. Jsem na tohle trochu žiďák, ale nemakám na to abych to utratil za něco jako jsou energie, jsou daleko smysluplnější věci. A jak jsem přešel k levnějšímu comfort energy tak mi bylo hnedka známo, že u nich to bude za nižší cenu, protože mi úpravu udělali hned po změně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *