Cena plynu za 1m3

5/5 - (2 votes)

Plyn dnes využívá celá řada domácností a většina z nich samozřejmě hledí na to, aby využívala ten nejlevnější, který je k dispozici. Toho lze docílit poměrně snadno, a to volbou správného, tedy nejlevnějšího dodavatele. Tím se dostáváme k prvnímu faktoru, který vlastně samotnou cenu ovlivňuje nejvíce. Je to dodavatel a jeho konkrétní cenová politika.

 

Tedy především to, jaké jsou jeho náklady, jaká je jeho marže, stejně jako jaký je jeho plánovaný zisk. Výjimkou na našem trhu rozhodně není ani to, že se jednotliví dodavatelé liší o několik desítek procent. A to v praxi znamená, že domácnost plně závislá na plynu může ročně platit i o 10 000 Kč více (nebo méně), v závislosti na konkrétní volbě.

Zasahují také úřady

Dále ale mohou ceny energií ovlivňovat i úřady, konkrétně potom náš stát. Tím nejznámějším úřadem v oblasti dodávek plynu je Energetický regulační úřad, který samozřejmě dohlíží na všechny dodavatele a všechny cenové aspekty. Konkrétně poté hlídá konkrétní cenové složky. Ty se totiž rozdělují na cenu liberalizovanou a cenu regulovanou. V praxi to probíhá tak, že dodavatelé kupují plyn jako komodity na burze, a proces přidání jejich marže a cesta k odběratelům je již pod dohledem úřadu. A právě míra regulace ovlivňuje to, jak budou ceny za 1m3 plynu vysoké, nebo nízké.

Vliv na to má samozřejmě nejenom státní předpisy, ale často i míry poptávky. Čím je poptávka po plynu menší, tím více mohou dodavatelé snižovat své ceny ve snaze získat svého zákazníka. Naopak pokud poptávka stoupá, a to jak v tuzemsku, tak i v zahraničí, může docházet k poměrně výraznému zvyšování cen. Zde by však měl zasahovat právě ERÚ, aby ceny nepřerostly přes únosnou mez.

„Plyn už syčí z trouby ven…“ ano, už za první republiky se plyn zaváděl do domácností – zejména ve městech.

Cenu ovlivňují také poplatky

Samotná cena se ale nestojí jenom na maržích, nebo ceně za distribuční procesy. Je třeba do ní započítat také stálé platby, které jsou také nedílnou součástí výsledné ceny. V principu se jedná o poplatek za připravenou kapacitu. Každý zákazník má totiž pro svou spotřebu zarezervovaný určitý objem plynu a právě za tuto rezervaci platí. A to, i když je jeho spotřeba nulová. Nutno však dodat, že dnes jsou tyto poplatky minimální.

Jak se cena plynu vyvíjí?

Zde je dobré sledovat dva hlavní cenové grafy. Tím pevním je určitě cena plynu jako komodity, která oproti roku 2014 klesla, a to zhruba o 30 procent. Rozhodně to ale není důvod k radosti, jelikož naopak zdražila celá řada jiných vstupů, stejně jako řada služeb, které souvisí se samotnou distribucí. Obecně to znamená, že plyn dodávaný českým domácnostem v rámci přelomu roku 2014/2015 zdražil. Podobná zdražení samozřejmě nejsou nic neobvyklého, jelikož ceny jdou nahoru každým rokem, na což je určitě dobré myslet. Pokud už máte toho nejvýhodnějšího dodavatele, nezapomínejte také na to, že je dobré i šetřit.

plynový sporák

Jak spotřebovat plynu co nejméně?

Pokud plyn využíváte na vaření, měly byste mít nejenom kvalitní hrnce, ale také nezapomenout používat poklice. Díky ní přivedete vodu k varu o několik minut dříve, díky čemuž tak můžete výrazně snížit svou spotřebu, a to i o několik procent. Podobně to samozřejmě platí i v rámci dalších kuchařských postupů. Na mysli máme třeba plynovou troubu, kterou lze vypnout i 20 – 30 minut před koncem pečení, jelikož díky vysoké teplotě pokrm bez problémů dojde. I tím lze ušetřit nemalé peníze.

Pokud plynem také vytápíte, je nezbytností kvalitní termostat. Ten nastavte dle vašich potřeb, a to tak, aby kotel sepnul až chvíli před tím, než přijdete z práce. Nebudete tak zbytečně vytápět prázdný byt a přitom vždy přijdete do příjemně teplého bytu. Mnozí kotel využívají i na ohřev teplé vody, s čímž samozřejmě souvisí to, že i s tou byste měli šetřit. Čím méně jí spotřebujete, tím méně ji bude kotel ohřívat a tím méně plynu spotřebuje.

Ušetřit za plyn ale můžete dokonce i bez toho, abyste snižovali spotřebu – doporučujeme srovnat údaje v kalkulačce cen dodavatelů a podívat se, zda náhodou pro váš region neexistuje levnější dodavatel než ten, kterého aktuálně používáte.

4 replies to Cena plynu za 1m3

  1. Ceny plynu dlouhodobě rostou, já osobně to radši na konci každého roku kontroluju na kalkulačkách a podle toho se zařizuju, nemá smysl dlouhodobě zůstávat u jedné firmy

  2. Zjistit cenu za metr krychlový je někdy problém, ty výpisy mi přijdou čímdál složitější

  3. Osobně plyn tak maximálně na vaření a pokud je to stavebně možné, tak si kupovat a nechat doplňovat vlastní bomby a nebrat přímo ze sítě. A topení? Není nic lepšího než krbová kamna a celkově topení tuhými palivy. Zatím to vypadá, že ta směrnice Evropské unie kvůli energetické krizi jen tak v platnost nevstoupí, jestli vůbec, tak bych se toho vůbec nebál.

  4. Ty ceny plynu jsou dneska fakt masakr. Já jsem docela rád, že jsem koupil nemovitost, která je energeticky soběstačná. Je pravda, že nebýt investice do půjček, tak bych to asi finančně nedal. Ale je to prostě nemovitost s rekuperací, FVE a vlastní vodárnou, takže v těchhle ohledech dlouhodobě šetříme. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *