Dodavatelé plynu – srovnání cen

3.3/5 - (3 votes)

Cena zemního plynu nejvíce zasahuje rozpočet domácností tehdy, pokud zemní plyn užívají i k vytápění rodinného domu či bytu. V následujícím článku se podíváme na to, jakého si vybrat dodavatele zemního plynu, aby jste ušetřili co nejvíce finančních prostředků za tuto komoditu téměř nezbytnou pro život.

U plynu (stejně jako u elektřiny) je cena tvořena dvěma složkami. První složka je platba dodavateli za množství dodaného plynu a paušálními poplatky za vedení smlouvy atp. Druhá složka je platba distributorovi za doručení plynu. Výše platby distributorovi je stanovena státem, tudíž ji dodavatel nemůže ovlivnit. Distributor se stará o dopravu plynu ze zásobníku až k vám domů, odečítá stav na plynoměrech atd.

Česká republika se skládá z 6 distribučních oblastí, v každé z nich se mohou ceny za distribuci zemního plynu malinko lišit. V jednotlivých krajích si srovnáme ceny plynu pro modelovou domácnost s průměrnou spotřebou 35 MW plynu za rok. Výši vaší roční spotřeby se dozvíte na pravidelném vyúčtování od vašeho dodavatele. Berte na vědomí, že zde uvedené společnosti mohou být cenově výhodné pouze pro tuto spotřebu zemního plynu (pro 35 MW). V případě, že dosáhnete jiné spotřeby zemního plynu, tak již mohou být mnohem výhodnější nabídky od jiných společností. Také je třeba brát v potaz další faktory než je jen cena. Důležité také bezesporu je, na jak dlouho budete mít danou smlouvu uzavřenou. Pokud očekáváte, že ceny zemního plynu budou klesat, tak není vhodné podepisovat smlouvu na dlouhou dobu, teď by jste sice možná ušetřili, ale za rok za dva, by jste už mohli prodělávat.

Plamen zemního plynu

Distribuční síť Pražská plynárenská (Praha)

Po srovnání vychází nejvýhodnější nabídka společnosti ČEZ s cenou 44 900 Kč/rok, druhá je cena společnosti Energie pro život s.r.o. 44 904 Kč/rok. Nejdražší nabídky ve srovnání se pohybují až kolem 55 000 Kč/rok.

Distribuční síť RWE Energie (Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj)

V této distribuční síti vychází nejvýhodnější nabídka společnosti E.ON Energie, a.s s cenou 45 614 Kč/rok. Druhá je SPP CZ, a.s. s cenou 45 668 Kč/rok. Nejdražší nabídky atakují až 57000 Kč/rok.

Distribuční síť E.ON (Jihočeský kraj)

V Jihočeském kraji, se dá 35 MW zemního plynu pořídit již od 46 716 Kč/rok u společnosti ČEZ. O nemálo dražší je Obecní plynárna s.r.o. s cenou 46 742 Kč. Nejdražší dodavatel se pohybuje až na hranici 59 tisíc Kč/rok.

Distribuční síť Východočeská plynárenská – VČP Net(Královéhradecký, Pardubický kraj a část kraje Vysočina)

V této distribuční síti je opět nejlevnější E.ON Energie a.s. s cenou 45 614 Kč/rok. Druhá v pořadí je společnost SPP CZ, a.s. s cenou 45 668 Kč. Nejdražší dodavatelé dodávají za 58 000 Kč/rok.

Distribuční síť Jihomoravská plynárenská – JMP Net (Jihomoravský, Olomoucký kraj, část Zlínského kraje a kraje Vysočina)

Zemní plyn pro tyto kraje nejlevněji dodává E.ON Energie, a.s. za 45 614 Kč/rok. Druhá v pořadí je opět SPP CZ, a.s. za 45 668 Kč/rok. Nejdražší nabídky se opět pohybují kolem 58 tisíc ročně.

Severomoravská plynárenská – SMP Net (Moravskoslezský kraj a část Zlínského kraje)

A poslední je distribuční síť – zemní plyn se dá pořídit opět za 45 614 Kč/rok od E.ON Energie a.s. a poté za 45 668 Kč/rok od SPP CZ,a.s. Stejně, tak se dá zemní plyn pořídit i za 58 000 Kč/rok, ale kdo by raději neutratil méně?

Závěry ze srovnání

Jak je vidět, tak ceny zemního plynu se pohybují všude na téměř stejné úrovni. Od nejlevnějšího v Praze za 44 900 Kč ročně až po nejdražší Jihočeský kraj, kde je možné odebírat zemní plyn za 46 716 Kč za rok. To je jen velmi malý rozdíl mezi jednotlivými kraji. Avšak rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou v jednotlivých krajích činí až 13 000 Kč/ročně! Proto je vhodné prozkoumat smlouvu s vaším stávajícím dodavatelem a podívat se po ostatních dodavatelích zemního plynu, zda by se nedaly nějaké peníze ušetřit. Rozhodně nemá smysl přecházet k jinému dodavateli kvůli stokoruně, ale kvůli pěti či deseti tisícům už by to smysl určitě mělo. Zkuste třeba tuto kalkulačku a podívejte se, zda by to nemělo smysl i pro vás.

Na co si dát pozor při změně dodavatele zemního plynu

Rozhodně nepodepište nabídku prvního podomního obchodníka, který zaklepe na vaše dveře. Nejlépe si srovnejte ceny v některém online srovnávači nabídek zemního plynu a poté kontaktujte vámi vybranou společnost, aby vám potvrdila, že ceny opravdu platí. Důkladně si přečtěte obchodní podmínky. Ujistěte se na jak dlouho smlouvu podepisujete. Zkontrolujte si, zda smlouva neobsahuje nějaké skryté poplatky. Časté bývají vysoké pokuty za předčasné ukončení smluvního vztahu. Pokud by jste si chtěli vybrat nějakého malého dodavatele zemního plynu a bojíte se, že zkrachuje a budou vám ukončeny dodávky zemního plynu, pak panika je zbytečná. Kdyby váš dodavatel zkrachoval, tak automaticky přejdete pod vašeho minulého dodavatele zemního plynu až do té doby, dokud si nepořídíte smlouvu s jiným dodavatelem zemního plynu.

Samotná změna dodavatele zemního plynu

Jestliže jste si vybrali nového dodavatele plynu, pak už není nic těžkého na změně. Kontaktujete nového dodavatele, podepíšete s ním smlouvu, dáte mu plnou moc a nový dodavatel již vyřídí všechny právní náležitosti s vaším stávajícím dodavatelem tak, aby smlouva byla ukončena. Pozor si dejte i na čas podpisu smlouvy. Výpověď stávajícímu dodavateli musí být doručena alespoň měsíc až 6 týdnů (dle zjednaných obchodních podmínek) před ukončením smlouvy! Jinak vám může být smlouva se stávajícím dodavatelem prodloužena o další rok a změnu dodavatele neprovedete.Změna dodavatele zemního plynu je samozřejmě zdarma.

3 replies to Dodavatelé plynu – srovnání cen

  1. kdo akdy to počítal!? RWE na JM, cena MWh-980,-. SPP-MWh-649,- bez DPH. Distribuční poplatky jsou dané, tak jak může RWE být levnější?

  2. Chybí mi v tom vašem srovnání náš dodavatel plynu a to https://www.epet.cz/plyn/ . Také jsme si domů zaváděli plyn, tak jsme hledali společnost, která nám nabídne nejlepší ceny a podmínky. Tím, že jsme si plyn teprve zaváděli, tak jsme měli ideální příležitost vybrat si toho nejlepšího dodavatele.

  3. Jako nic proti ničemu, ale když to člověk vidí teď s ohledem zpátky, tak to je fakt pohádka. Dnešní ceny plynu jsou úplně jinde. Ještě štěstí, že mě vydělávají investice do dluhopisů, protože jinak vůbec nevím, co bych dělal, abych zajistil rodinu. Takhle se máme relativně dobře a vlastně nemusíme vůbec měnit životní styl. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *