Protahovací oblovka Scheppach HMS 850 – recenze

Rate this post

Protahovací hoblovka Scheppach HMS 850 je příkladem domácího kombinovaného stroje pro práci se dřevem. Na jednom umožní zarovnat i ohoblovat fošny i prkýnka na požadovaný rozměr.  Jsou protahovačka s hoblovkou užitečným vybavením domácnosti, nebo je jejich nákup zbytečnou investicí?

Kdy se nákup protahovací hoblovky z hobby kategorie vyplatí?

Odpověď je jednoznačná, pokud pravidelně pracujete se dřevem, tento jednoduchý stroj vám výrazně usnadní práci a ušetří čas i peníze. Ať už je vaším projektem výroba psí boudy, poličky do kuchyně, krmítka pro ptáky nebo modelu letadla, bez kvalitně opracovaného materiálu to nepůjde. A vy jakožto kutil domácí máte a výběr ze dvou možností: buď materiál nakoupíte hotový, anebo si jej opracujete sami. Pokud se rozhodnete pro nákup opracovaných prefabrikátů, zjistíte, že jejich cena je, oproti základnímu materiálu dosti vysoká. A z pohledu finanční stránky vašeho projektu se vyplatí nákup materiálu surového nebo minimálně opracovaného. Na stranu druhou, domácí ruční opracovávání materiálů je zase věcí náročnu na čas a vaši práci. Řešením je zakoupení přístroje, který práci udělá za vás. Třeba právě protahovací hoblovky Scheppach HMS 850. Za pár minut vám zajistí hladký povrch a dokonale rovný řez, a vy se místo ručního hoblování budete moci věnovat skutečné tvůrčí práci.

Jaký typ zvolit? Jakými se řídit parametry?

Pro nadšence, který si ve volném čase vyrábí, to co ho baví, a truhlářství nebo příbuzné obory ho neživí, je naprosto zbytečné kupovat si profesionální  stroje, jejichž cena se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. Pro jeho potřeby postačí dobře zvolený hobby model pro domácí použití.

scheppach hms 850

Pro dobrý výběr je potřeba si zhodnotit a promyslet, co budete nejčastěji vyrábět, a z jakého druhu dřeva, protože to jsou klíčové momenty správného výběru.  Sheppach HMS 850 je výbornou volbou pro ty, kdo mají v úmyslu hoblovku využívat pro orovnávání kratších prkýnek na plot, krmítko pro ptáky  nebo včelí úl a občas potřebují obrobit laťku nebo širší poličku. V tomto případě s volbou HMS 850 nesáhnete vede. Máte-li v úmyslu vyrobit pergolu nebo krovy na střechu z trámů o průměru 15 m a více, budete muset sáhnout  po těžším kalibru v podobě vyšší třídy stacionární hoblovky a srovnávačky, na to malý kompaktní stroj o váze 25 kg opravdu stačit nebude.

Specifikace modelu Scheppach HMS 850

Scheppach HMS 850 je kombinovaná protahovací hoblovka,  určená zejména pro domácí a hobby použití. Má horní i spodní protah, automatický posuv a s pomocí 2 HSS nožů zvládne opracovat dřevěné polotovary až do rozměru 210 x 120 mm, s maximálním úběrem při protahování 1 mm a při hoblování 2 mm. Motor je o příkonu 1250 W s výkonem 8000 ot./ min. Zajímavá, a v této kategorii výrobků neobvyklá, je funkce odsávání hoblinBezpečnostní ovládací prvky se postarají o minimalizaci rizika úrazu.  Jedním z těchto ochranných prvků je blokace spuštění stroje, pokud nejsou nasazeny všechny kryty, včetně krytu odsávání. Tato skutečnost bývá často uživateli opomíjena, a bývá příčinou neúspěšné (a zbytečné) reklamace, při níž se zákazník snaží vyreklamovat zboží z důvodu nefunkčnosti.

Hoblovka s protahovačkou je osazena na pevném ocelovo-litinovém rámu, který ji při práci bezpečně stabilizuje, je tak minimalizováno chvění i otřesy přístroje, a opracování je tím pádem stabilní a rovnoměrné.

Hoblovka Scheppach HMS 850 kombinovaná s protahovačkou má kompaktní rozměry a je proto snadno přenosná.

Výrobce dodává přístroj ve smontovaném, utaženém a přesně seřízeném stavu. K dodávanému příslušenství patří sada 2 náhradních nožů, krycí PE plachta, postranní kryty, stejně jako ochrana hoblovací plochy a kombinovaný sací příklop.

Co může protahovací hoblovka uživateli nabídnout?

Hoblovka s protahovačkou jsou základní nástroje využívané v každé truhlářské dílně. Scheppach HMS 850 je přináší i v kompaktní podobě pro využití v domácnosti. Je tedy ideální pro drobné kutily, modeláře nebo ty, kteří si svépomocí chtějí zkrášlit byt o vlastnoručně vyrobený dřevěný nábytek nebo dekorace. Samozřejmě, kombinovaný výrobek je kompromisem mezi dvěma samostatnými profesionálními stroji. Ale pokud potřebujete v domácích podmínkách čas od času srovnat a ohoblovat dřevěný obrobek, je plně dostačující.

Uplatníte při výrobě dřevěných modelů, ať už letadel, tak třeba při stavbě nádraží k elektrickým vláčkům. Dále při opravě dřevěné podlahy, výrobě dřevěného zábradlí ke schodům nebo nejrůznějších poliček a skříněk.

Jak již bylo řečeno, Scheppach HMS 850 v sobě kombinuje srovnávací frézku (srovnávačku neboli hoblovku) s tloušťkovou frézkou čili protahovačkou.

A jaké má protahovací hoblovka funkce?

Při obrábění dřeva v první fázi použijeme hoblovku. Ta slouží k frézování prken a trámů za účelem dosažení pravidelných a rovných ploch a hran. Jednoduše řečeno nepravidelný tvar fošny srovnáme na pravidelný, obvykle s pravými úhly po stranách.

Následně přichází na řadu protahovačka, s její pomocí srovnáme tloušťku obrobku na požadovaný rozměr.

Samozřejmě, mít k dispozici truhlářskou dílnu se samostatnými dvěma frézkami je k nezaplacení. Pro hobby účely však kombinovaný stroj dobře splní svou funkci: můžete opracovat dřevo s plynulým přechodem mezi oběma operacemi bez složitého přenášení, nastavování. Ušetříte si tak práci, protože před jakýmkoliv tloušťkováním, je nutné nejprve srovnat protilehlou stranu obrobku.A ušetříte také prostor, protože jeden stroj s kompaktními rozměry a nízkou hmotností zastane práci více zařízení naráz.

Scheppach HMS 850 je vybavena automatickým strojním posuvem. V této kategorii výrobků to není příliš obvyklé. Nicméně funkce je to velmi užitečná: strojní posuv zajistí konstantní rychlost postupu materiálu opracováním, výsledek je pak mnohem kvalitnější, než jakého bychom dosáhli při posuvu ručním. Udržet, víceméně stálou, rychlost při ručním posuvu chce cvik. Jestli jste začátečník, trvalo by vám mnoho hodin zkoušení, než byste dosáhli uspokojivého výsledku hoblování, který na způsobu a rychlosti posunu materiálu hoblovačkou přímo závisí. Strojní automatický posun vám ušetří čas věnovaný experimentům a pomůže dosáhnout dobrého výsledku hned napoprvé.

Co říkají k Scheppachu HMS 850 uživatelé?

Z dostupných recenzí je patrné, že jeho majitelé na přístroji oceňují následující vlastnosti:

 • Skladnost
 • 2 v 1 (hoblování + horní i spodní protah)
 • Je přenosná
 • Automatický posuv
 • Široký pracovní prostor umožňuje opracování i větších kusů dřeva

Jako slabiny značili uživatelé tyto body:

 • Stůl pro protah by mohl být delší
 • Nižší přesnost hoblování
 • Nože nejsou oboustranné, nemají takovou výdrž jako nože v profi přístrojích (vydrží jen cca 5 přebroušení)
 • Nižší rychlost posuvu

Hodnocení produktu není jednoznačné, stejně jako u mnoha jiných hobby výrobků jsou s ním 2/3 zákazníků spokojeni, naopak 1/3 majitelů měla k výrobku výhrady.

recenze scheppach hms 850

 

Zdroj: www.heureka.cz

Skutečně je z čeho vybírat

Na trhu najdete i další výrobky a znaky podobné Scheppachu HMS 850. Namátkou mohu zmínit:

 • Scheppach HMS 1070
 • Asist AE4H200DN
 • Asist AE4H180D

Scheppach HMS 1070

HMS 1070 j výkonnějším bratrem HMS 850. Má lepší parametry provozu, příkon tohoto modelu je 1500W místo 1250W u modelu HMS 850. To umožňuje i zvýšit otáčky nože na 9000 ot/ min. i rychlost posuvu. Objektivně tato protahovací hoblovačka dosahuje jemnějších a kvalitnější výsledků než HMS 850. Plocha jsou o poznání hladší a stopy po opracování mně patrné.  HMS 1070 navíc disponuje obráběcí zarážkou se stavitelným sklonem až 45°, který umožní opracování nejen kolmých hran, ale i hran pod různým úkosem. Za vyšší komfort zaplatíte vyšší pořizovací cenu. Nákup vyššího modelu má smysl, pokud plánujete větší opravy v domě nebo vám opravdu záleží na kvalitě opracování obrobku.

Asist AE4H200DN

Protahovací hoblovka Asist AE4H200DN představuje z dosud zmiňovaných nejlepší stroj: má nejvyšší výkon, a to 2000 W. Rychlost posuvu dosahuje 6 metrů za minutu. Maximální šířka hoblování je 330 milimetrů, maximální hloubka záběru činí 3 milimetry. Výška obráběného kusu se může pohybovat v rozmezí 6–160 milimetrů. Počet otáček za minutu při běhu naprázdno dosahuje 8000.

Pokud chcete obrábět rozměrnější fošny nebo hranoly, nabízí tedy větší rozsah i rychlost práce.  A logicky i opracování. Stejně jako předchozí model, vyšší kvalitu a rychlost vyvažuje vyšší cenou.

Asist AE4H180D

Tato hoblovačka kombinovaná s protahovačkou dosahuje podobných hodnot a výkonů jako Scheppach HMS 850. S výkonem 1800W a 8000ot/min, maximální výškou hoblování 130 mm a jeho maximální šíří 254 mm, se jedná  téměř totožný výrobek jakým je HMS 850. Oba jsou vhodné pro domácí použití a pro spíše příležitostné dřevoobrábění.

Protahovací hoblovka představuje dalších z užitečných nástrojů, kterým můžete vybavit svou dílnu. Za velmi rozumnou cenu můžete posunout své výtvory směrem k profesionálnímu řemeslu, zvýšit produktivitu své práce mít tak více volného času na další koníčky nebo třeba na přátele.

Poslední, co bych v souvislosti s hoblovkou a jí podobnými zařízeními chtěla zmínit, je bezpečnost práce. Protože stejně snadno, jako si poradí se dřevem, si umí poradit i s lidskými končetinami. Dbejte proto při jejich provozu zvýšené opatrnosti, nikdy neproklemovávejte ani neodpojujte jednotlivé bezpečnostní prvky.  A v neposlední řadě se vyvarujte používání rukavic, nenoste při obsluze strojů s rotačními částmi volné rukávy, šnůrky, klíčenky apod., mohou totiž být příčinou nepěkného úrazu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *