Jak ušetřit za plyn

5/5 - (2 votes)

Plyn dnes využívá stále více domácností, a to ať už bydlí jak v rodinných domech, tak samozřejmě v bytech. Je samozřejmou součástí našich životů, a to z toho důvodu, že nám může život výrazně ušetřit. Pokud se totiž podíváme na to, na co všechno můžeme plyn využít, je to třeba vytápění, ohřev vody, stejně jako vaření, nebo pečení v naší troubě.

S plynem ale souvisí také cena, na kterou bychom měli výrazněji hledět. Máme-li být konkrétní, tak by cílem každého z nás mělo být to, abychom platili co možná nejméně. I to je cesta, jak plyn využívat efektivně, pravidelně a přitom levně. Pojďme se společně podívat na několik důležitých tipů, které nám pomohou právě v tom, abychom za plyn ušetřili co možná nejvíce.

Jak ušetřit za plyn: infografika

Infografiku si můžete v PDF stáhnout ZDE.

Začínáme úsporami, které jsou spojené s vařením

vaření

 

Využíváte-li plyn na vaření, můžete ušetřit i zde. A to poměrně jednoduše, jelikož vše se skrývá v tom, jak účinně dokážete používat hrnce. Není totiž nic nového, že například voda v hrnci se začne vařit mnohem rychleji, pokud je přiklopena pokličkou. Jedná se o běžné zákony fyziky, kdy teplo z povrchu vody tolik neuniká a tak pomáhá tekutinu ohřívat a přivádět k varu mnohem rychleji. V praxi to znamená jediné, a to fakt, že tímto způsobem zkrátíme samotnou dobu vaření. Tím samozřejmě zkrátíme také onu dobu, po kterou nám na našem sporáku hoří právy plynový hořák. A čím méně to je, tím samozřejmě lépe.

V kuchyni však můžeme při vaření spořit i jinak. Stačí si skutečně odměřovat přesné množství tekutiny, které bude potřeba – na vaření rýže, brambor, těstovin, ale i dalších pokrmů. I zde platí, že menší množství vody přivedeme k varu mnohem dříve, než větší objem. A i to nám pomůže zkrátit dobu vaření, a v konečném součtu nám může ušetřit opravdu výrazné sumy. Stačí jenom dodržovat tyto základní rady.

Šetřit lze i s plynovou troubou

trouba

 

Pokud plynem nejenom klasicky vaříte, ale využíváte ho také k pečení ve vaší troubě, je možné spořit také zde. Opět platí, že stačí dodržet pouze několik zásad, které souvisí se správnou přípravou pokrmů. Stačí totiž, pokud troubu několik desítek minut před ukončením pečení vypnete, nebo alespoň snížíte na nejnižší stupeň. Pokud ji necháte zavřenou, teplo a potřebná teplota se v ní bez problémů udrží a pokrm bude upečený přesně tak, jak být upečený má. A to i přesto, i že v posledních několika desítkách minut již trouba jako taková nešla, pouze bylo využíváno zbytkového tepla. I to je postup, který je jednoduchý a rozhodně se s ním dá ušetřit.

Jak na levné vytápění pomocí plynu

 

Využíváte-li plyn také k vytápění, lze ušetřit i na něm. Poslední měření jasně ukazují, že právě spotřeba plynu v období topné sezony patří mezi největší a tak zde samozřejmě máme i největší prostory k úsporám. Stačí jenom vědět, jak na ně. Některé sice mohou být v prvotní fázi finančně náročnější, ale díky návratnosti se nižší spotřebou zaplatí, a následně už skutečně pocítíte onu úsporu, kterou hledáte.

Správný kotel je základ

kotel

 

To nejdůležitější, co s vytápěním plynem samozřejmě souvisí, je správný kotel. Ten byste měli vybírat především podle správné účinnosti. Tedy primárně podle toho, aby s co nejmenší spotřebou dokázal nabídnout největší množství tepla. Tedy aby dokázal ohřát onu potřebnou vodu, která následně proudí vaším topným systémem.

Okrajově s výběrem kotle souvisí ale také samotný topný systém. Jak se ukazuje, klasické radiátory nejsou vždy tou nejlepší volbou, jelikož mnohem efektivnější je podlahové vytápění. A to proto, že dokáže dodávat teplo rovnoměrně v rámci celé místnosti a samotná voda v něm může být ohřívána na nižší teplotu. A to se opět projeví na celkové spotřebě plynu, jelikož k jejímu ohřátí ji váš kotel spotřebuje méně.

Důležitá je také izolace vašeho domu

Izolace domu

 

V rámci vytápění má samozřejmě na úsporu plynu vliv i izolace našeho domu. Je to především izolace fasády, stejně jako to může být izolace naší podlahy, nebo stropu. Naprostou samozřejmostí by měly být také kvalitní okna. Ať už plastová, nebo dřevěná či hliníková. Ty vždy patřily mezi nejrizikovější oblast, kudy teplo z interiérů unikalo. Tím, že právě na celkové izolaci výrazně zapracujeme, máme jistotu v tom, že potřebné klima, tedy potřebnou teploty vytvoříme v našem bytě nebo domě mnohem rychleji a jednodušeji, bez obav z výraznějších tepelných ztrát. Opět tak snížíme hlavně samotnou dobu vytápění, se kterou je spotřeba plynu pevně spjata. A čím méně spotřebujeme, tím pro nás samozřejmě z hlediska celkových nákladů lépe.

Pomůže i správně nastavený termostat

termostat

 

Jednoduchou, ale přitom velmi účinnou investicí může být také termostat. Pokud si ho do našeho domova pořídíme, neměli bychom zapomínat na jeho správné nastavení. S tím souvisí třeba i nastavení správné teploty, které by měla v našem interiéru být. Ten poté bude sám hlídat chvíli, kdy jí dosáhneme. Jakmile se tak stane, je kotel automaticky vypnutý a plyn není spotřebováván. Samozřejmě s tímto nastavením může souviset i možnost využívat v různých místnostech různě nastavené teploty.

Termostat je také vhodné nastavit, tedy naprogramovat tak, aby kotel vytápěl jenom ve chvíli, kdy je to nezbytně potřeba. V době, kdy jsme v zaměstnání, není vytápění nutné a stačí jeho zapnutí až ve chvíli, kdy přijdeme domů. Nejmodernější technologie umožní dokonce ovládání na dálku, a tak můžeme cestou z práce prostřednictvím internetu termostat aktivovat, čímž přijdeme to příjemně vyhřátého bytu, a to bez rizika, že topíme celý den. Podobně není nutné vytápět ani v noci. A to jak pro možnost úspory, tak i proto, že vysoké teploty během spánku nejsou to nejlepší.

Ne vždy topíme jenom kotlem

Běžný kotel ale nemusí být pouze jedinou možností, jak vytápět. Jsou i další varianty, nazývané jako takzvané vafky. Tedy topná tělesa umístěná nejčastěji pod oknem, která jsou zdroji takzvaného sálavého tepla. I u nich můžete výrazně ušetřit. Prioritou by mělo být podobně jako u kotlů zaměřit se na skutečně úsporné modely. Obecně platí, že nejméně vhodné varianty jsou samozřejmě ty starší, jelikož ty byly vyrobeny v době, kdy se úspory zase tolik neřešili, stejně jako nebylo k dispozici tolik úsporných technologií, díky kterým je možné i s malou spotřebou vytvořit dostatek tepla.

vafka

I zde by samozřejmě měl hrát roli také termostat, jelikož díky němu můžeme podobně jako u kotle jednoduše nastavit to, kdy má daná vafka topit, aby to bylo opravdu ve chvíli, kdy potřebujeme. Největší chybou je v tomto směru pouhé zapnutí na určitý výkon, kdy se následně nestaráme o tom, zda topíme tak, jak topit máme.

Šetřete vodu – ušetříte plyn

koupelna

 

Kotel na plyn ale nemusí jenom ohřívat vodu v topném systému, ale může samozřejmě ohřívat i vodu v našem vodovodu. Tedy vodu, kterou následně využíváme jako TUV, a to na mytí nádobí, stejně jako na sprchování a další hygienické činnosti. Zde platí jednoduchá rovnice, a to taková, že čím více budeme teplou vodu šetřit, tím více ušetříme také plynu. Většina kotlů totiž funguje na principu průtokového ohřívače a tak může chvíli trvat, než se teplá voda ohřeje. Je tedy třeba velkého energetického výdaje k tomu, aby se ohřála a mohla tak proudit do vodovodního kohoutku. A k tomuto ohřevu je samozřejmě třeba plyn, kterým se aktivují ony hořáky.

Při běžných činnostech, jako je mytí rukou po toaletě, stejně jako čištění zubů, nebo omývání potravin teplou vodu vůbec nepotřebujeme a tak není důvod k tomu, aby samotný kotel vůbec spínal a tak se plyn aktivoval. Stačí si tyto běžné činnosti jednoduše osvojit a během chvíle již máte po starostech.

Pokud už teplou vodu budete využívat, opět je třeba dělat to s rozmyslem a spotřebovávat jí co nejméně. Jedině tak nebude nutné tolik spotřebované energie k ohřevu. Zde se můžeme sami zaměřit na to, abychom vodu pouštěli jenom minimálně. Stejně jak lze ale koupit na vodovodní baterie i specielní redukční koncovky, které snižují průtok vody. A to jak studené, tak samozřejmě také teplé. To je vhodné hlavně v domácnostech s dětmi, které ještě nemají osvojeny základní návyky toho, jak by měli správně šetřit nejenom s energiemi, ale se vším, co sami spotřebovávají.

Zvolte správný balíček u svého dodavatele

balíček

 

Každý, kdo odebírá plyn, je samozřejmě vázán smlouvou na svého dodavatele. Většina z nich dnes nabízí možnosti různých balíčků. Ty se logicky liší hlavně cenou. Platí, že čím více plynu spotřebujeme, tím nižší cenu za jednotku můžeme mít. I na to bychom se měli zaměřit a měli bychom s naším dodavatelem probrat to, k čemu vlastně plyn využíváme. Je totiž řada domácností, které mají tarif, který vůbec nemusí být určený právě pro ně. Jedná se třeba o takové, které v minulosti využívali plyn jenom na vaření, a na základě toho sjednali tarif. Postupem času ale začali plynem také ohřívat vodu a vytápět, čímž stoupla jejich spotřeba. Tarifní skupina se však nijak nezměnila a tak stále platí za jednotku vyšší cenu, než by bylo nezbytně nutné.

Pomůže i jednání o nižší ceně

jednání

Stejně tak je možné u vlastního dodavatele také vést různá jednání o možnosti snížit si cenu plynu. To funguje podobně, jako u řady mobilních operátorů. Pokud se zmíníte o záměru změnit dodavatele za jiného, je velmi pravděpodobné, že ten váš přijde s mnohem výhodnější nabídkou. Poté už stačí jediné, a to pouze změnit stávající smlouvu za novou a dále odebírat plyn standardním způsobem, jak jste zvyklý. V celkové ceně vyúčtování však pocítíte, že platíte výrazně méně. Mnohdy není problémem tímto způsobem ušetřit i desítky procent. A takové úspory se za trochu času v rámci jednání rozhodně vyplatí.

Pomoci může i změna dodavatele

změna

 

Poměrně vyhledávanou cestou k úsporám je v poslední době také změna dodavatele plynu. I ta nám může pomoci ušetřit opravdu nemalé peníze. Pokud bychom měli být konkrétní, potom samotná změna rozhodně nemusí být nic složitého, ani náročného. Pomocí tohoto internetového porovnávače lze velmi snadno zjistit, jací dodavatelé se nacházejí právě ve vašem okruhu, stejně jako je velmi jednoduché zjistit i to, jakou mají cenu a samozřejmě se dá jednoduše zjistit i to, kolik byste s vaší spotřebou platili i u nich samotných.

Jakmile je takový dodavatele nalezený, není dnes žádný problém ho nejenom oslovit, ale dát mu i plnou moc k tomu, aby vše zařídil. A to jak samotnou výpověď u dodavatele stávajícího, tak i přípravu nové smlouvy, kterou už jenom podepíšete. A od konkrétního data již budete brát plyn od dodavatele nového. A právě možnost využít těchto služeb je pozitivní práva pro všechny, kteří uvažují nad tím, že k novému dodavateli přestoupí, ale nechtějí ztrácet čas právě různými administrativními nezbytnostmi, bez kterých se tento krok zkrátka neobejde. Dodat musíme i to, že dnes tento komfort nabídne většina dodavatelů na našem trhu, primárně potom ti menší.

Změna je pouze administrativní

papír

 

Samozřejmě mnoho lidí má ze změny dodavatele poměrně velké obavy, a to hlavně z toho důvodu, že se bojí toho, že dojde i ke změně plynových rozvodů, nebo ke změně kvality plynu. Jedná se však o obavy zbytečné. Plyn totiž bude stále stejné kvality, stejně jako budce proudit stejnými rozvody. Samotná změna je totiž primárně jenom papírová a tak se není třeba bát různých výraznějších změn, které by se týkaly také vaší nemovitosti.

Je dobré sledovat i aktuální promoakce

slevy

 

Pokud u dodavatelů ještě zůstaneme, je určitě dobré sledovat jejich mimořádné nabídky a v případě zájmu na ně přistoupit. Mohou to být třeba úpravy smluv, které mohou přinášet třeba i různé garance, a to jak s ohledem na celkovou cenu plynu z globálního hlediska, tak i s ohledem na to, jak si stojí ostatní dodavatelé. Mezi nejčastější garance patří to, že cena se bude rok od roku snižovat, stejně jako lze dosáhnout i toho, že právě váš zvolený dodavatel bude vždy patřit mezi ty nejlevnější, kteří na trhu vůbec jsou. I to souvisí s tím, za kolik budete plyn odebírat, a to jak nyní, tak i v budoucnu.

Pozor si však je dobré dát na to, jaká může mít taková akce konkrétní podmínky. Velmi často vás totiž může čekat i to, že je třeba se smluvně uvázat třeba na několik měsíců, nebo několik let. Pokud tedy už budete o této nabídce uvažovat, je dobré se informovat u odborníků, co předpovídají na následující roky. Tedy zda by plyn měl primárně klesat, nebo by naopak mělo docházet k tomu, zda bude stoupat. I to by vám mělo pomoci v rozhodnutí, zda se uvázat, nebo raději nikoliv.

Ušetřit pomohou i jednorázové odměny

odměna

 

U různých dodavatelů se můžeme setkat i s tím, že nám nabídnou různé jednorázové odměny, a to především ty finanční. Zde už je třeba více počítat, a to jak s tím, kolik skutečně zaplatíte, tak s tím, kolik jako odměnu dostatek. Pokud tyto částky jednoduše odečtete od sebe, máte možnost zjistit, kolik vlastně za plyn zaplatíte v reálné výši. Pokud by dodavatel dle ceny za jednotku nepatřil nutně mezi ty nejlevnější na našem trhu, může díky této odměně mezi nejvýhodnější variantu nakonec skutečně patřit. Přitom stačí opravdu jediné, a to porovnat si nabídky, sledové akce a poté vybrat toho správného. Hledět je ale dobré nejenom na pozitiva, ale na všechny podmínky, které se vážou k samotnému přestupu a odběru plynu k němu. Ne vždy totiž musí být cena a odměny rozhodujícími faktory.

Dávejte pozor i na úniky plynu

únik plynu

 

Poměrně velkým problémem současných domácností může být i únik plynu. Nejenom, že to může být nebezpečné z hlediska zdravotního, ale ke každému úniku samozřejmě dochází až v oblasti za plynoměrem. Reálně tedy plyn nijak nespotřebováváme, ale tím, že uniká, dochází k tomu, že nám je naúčtován. Pokud se jedná o drobný únik, nemusíme dlouhá léta tušit, že k němu dochází a tak pouze děláme pouze to stejné, a to platíme za něco, co reálně nevyužijeme. I na tento problém je dobré se zaměřit, jelikož nám také pomůže k tomu, jak za plyn platit co nejméně.

Pomohou pravidelné revize

revize

 

Cestou k tomu, jak zjistit případný unikající plyn není nic jiného, než pravidelná revize. Ta je samozřejmě zákonem stanovena ale ne u každého opravdu probíhá. Je proto dobré obrátit se na odborníka, který zkontroluje nejenom samotné rozvody plynu, ale samozřejmě i spotřebiče. I z nich totiž může plyn ve větším nebo menším množství unikat, což vede ke zvýšené spotřebě a tedy i ke zvýšeným platbám. Dbejte také na to, že případný člověk, který revize provádí, by měl mít také potřebná osvědčení, kterými by se měl provázat. Dané revize samozřejmě probíhají jak v rámci bytových domů, tak i vašich bytů v panelových či jakýchkoliv jiných domech. Zkrátka všude tam, kde se plyn používá.

Použít lze i vlastní zásobníky plynu

zásobník plynu

 

Tato možnost je určena primárně rodinným domům, jelikož je třeba mít prostor, kam bude právě vlastní zásobník plynu umístěn. Důvod, proč ho zvolit, je samozřejmě také ona úspora. A to hlavně s ohledem na to, z čeho se dnes skládá cena plynu, který k nám proudí klasickými rozvody. Součástí kalkulací jsou totiž nejenom samotné ceny této suroviny na burze, ale jsou to i ceny, které se týkají právě dané distribuční soustavy a její správy, stejně jako se část ceny může dotýkat i potřebného rezervovaného množství, které má každý uživatel. Právě vybudováním vlastního zásobníku se tak můžeme jednoduše odpustit od daných poplatků.

V principu vše funguje tak, že zásobník plynu je umístěn v blízkosti našeho objektu a právě z něho plyn v našem domě čerpáme. Pokud samozřejmě jeho zásoby dochází, můžeme si ho jednoduchým způsobem i řady těžebních a dodavatelských společností objednat. Zásobník nám je jednoduše doplněn a my tak platíme pouze za danou surovinu + několik souvisejících poplatků. I to tak může být cesta, jak snížit cenu, a to hlavně tím, že nebudeme muset platit především onu regulovanou složku ceny, které je nezbytnou součástí cenotvorby.

Účastněte se aukcí plynu

aukce plynu

Obecně samozřejmě platí, že tu nejnižší cenu plynu za jednotku dnes mají velkoodběratelé. Stát se jím jako samostatná osoba může být poměrně náročné a složité. Přesto ale jedna možnost existuje, a je nazývána jako aukce plynu. Ta často souvisí s městem, ve kterém bydlíte. Pokud se právě to rozhodne uzavřít smlouvu s daným dodavatelem, můžete toho využít i vy. Město totiž na základě obrácené aukce vybere takového dodavatele, který samozřejmě nabídne plyn nejlevněji. Vy jako jeho obyvatelé z toho můžete těžit tak, že se do daného záměru města také přihlásíte. Tedy že se stanete jednou z těch domácností, kam chcete, aby daný dodavatel plyn také dodával. A to za nikoliv běžnou cenu, ale právě za onu cenu vysoutěženou. V praxi to znamená, že celé město a ti obyvatelé, kteří měli zájem, navenek působí jako jeden velký odběratel, který může plyn brát za nižší ceny.

V rámci této možnosti je třeba oslovit právě vaše město ohledně toho, zda podobnou aukci nebude pořádat, popřípadě mu dát podnět k tomu, aby se začalo tuto možnost samozřejmě mnohem aktivněji zajímat. U některých měst je dokonce možné se přidat i zpětně, a to ve chvíli, kdy už aukce proběhla a kdy už jsou samozřejmě dané smlouvy uzavřeny.

Cenu plynu sledujte pravidelně

kalkulačka

 

Poslední možností, jak můžete dobře a celkem jednoduše ušetřit, je neustálé sledování cen plynu. Je totiž chybné se domnívat, že pokud už jednou výhodné ceny dosáhnete, může vám být dostupná napořád. Takto to samozřejmě nefunguje, jelikož ceny se na našem trhu neustále mění, stejně jako vznikají stále noví a noví dodavatelé, nebo dochází k úpravám různých tarifů. Pro vás jako odběratele by to mělo znamenat snahu o to, sledovat dané ceny plynu pravidelně, a to alespoň jednou až dvakrát do roka. Pomůže vám v tom zmíněná možnost porovnávače, díky které to zvládnete z pohodlí domova, a to během několika málo minut.

Na co si dát pozor?

To že ceny sledujete, by samozřejmě mělo být spjato také s možností toho, že můžete snadno přestoupit. Pokud plánujete šetřit právě tímto způsobem, tedy tím, že budete často přestupovat k jiným dodavatelům, je rozhodně dobré zaměřit se právě na to, jak bude koncipována jejich smlouva. Často totiž můžete být uvázáni na určitý čas, s čímž souvisí také případná garance ceny. Je proto lepší vyhledávat takové dodavatele, kde uzavíráte smlouvu skutečně jenom na dobu neurčitou a kde máte jistotu, že to jediné, co vás u něho bude držet, bude dnes poměrně standardní věc, kterou je výpovědní lhůta.

5 replies to Jak ušetřit za plyn

  1. My jsme tedy letos začali šetřit kde se dá. Protože nám poslali fakturu za energie na příští rok a co si budeme povídat, není to úplně málo. Našla jsem si tedy také jak ušetřit kde se dá a třeba vymalování by mi hodně pomohlo. Takže článek jak si vymalovat svépomocí mi hodně pomohl. Palec hore.

  2. No, my doma bohužel topíme plynem a to, jak teď letí nahoru mě dost znepokojuje. Právě kvůli tomu jsem začal přemýšlet nad nějakým alternativním typem vytápění. Vidím to buď na kotel na tuhá paliva nebo tepelné čerpadlo. Kalkulačka úspor za vytápění na kterou jsem nedávno narazil na internetu mi ukázala, že to tepelné čerpadlo by bylo asi výhodnější. Ta investice do něj je ale na druhé straně i podstatně vyšší.

  3. Toto jsou určitě dobré rady. Zvlášť v dnešní době. Myslím si, že domácnosti toto přečkají, ale podniky na tom budou mnohem hůře. Mám známého, jehož podnikání je na plynu závislé a říkal, že už při těchto cenách to zvládá tak tak. A to šetří kde se dá. Říkal, že se nejvíc obává toho, že ani jemu se nakonec nevyhne likvidace s.r.o.

  4. Já jsem doma nechtěla plyn ani dokud byla jeho cena normální. Jsem ráda, že vaříme na elektrickém sporáku a topíme dřevem v akumulačních kamnech Norsk Kleber https://www.flamen.cz/product-brands/norsk-kleber/ , takže nás režie domácnosti nevychází draho. V kamnech navíc stačí topit chvíli, protože jednak jde teplo do místnosti, ale taky se nahřívají kamna, ze kterých se pak po zhasnutí kamen teplo uvolňuje, takže kamna topí ještě dobu potom.

  5. Super tipy. My už plyn ani zdaleka nevyužíváme tolik jako dřív. Dřív jsme ho používali na vytápění, ale teď už ho používáme jen na vaření. S čím jsme ale minulý rok museli hodně šetřit byla voda. Máme vodu z vlastní studny a bohužel tu přes léto bylo hrozné sucho. Dokonce jsem kvůli tomu snad poprvé ani nenapouštěl náš přelivový bazén. Letos to snad bude lepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *