Porovnání cen elektřiny dle dodavatelů

5/5 - (1 vote)

Vybrat si svého dodavatele v dnešní době není snadnou záležitostí. Na trhu aktuálně operuje přes 70 dodavatelů plynu a elektřiny a každý jeden z nich se vás snaží přesvědčit, že právě ta jeho nabídka je nejlepší ze všech.

Kde je pravda? Dnes se na tuto problematiku podíváme zblízka.

Složení ceny elektřiny

Komu a za co vlastně platíme?

žárovka

Konečná cena elektřiny se skládá ze dvou částí – z regulované a z neregulované složky. Větší část celkové ceny je stanovována samotným dodavatelem a říkáme jí neregulovaná složka. Dodavateli platíte především za tzv. silovou elektřinu – což je skutečně dodaná energie do vašich zásuvek. Dále pak měsíční paušál, kterým obchodník pokrývá například administrativní náklady. Zbytek ceny je složka regulovaná. Prostřednictvím Energetického regulačního úřadu ji pevně každým rokem nejpozději k 30. listopadu stanoví stát. Zahrnuje zejména systémové služby, daň z elektřiny (tzv. ekologická daň, která pokrývá náklady na údržbu životního prostředí) či poplatky za distribuci elektřiny – ty jdou na účet distributora, kterého změnit nemůžete (je určen na základě vašeho bydliště). V ČR máme 3 hlavní distributory, kterým patří „dráty“, jež přivádějí energii do vašich domovů. ČEZ distribuce (většina republiky), E.ON distrubuce (jižní okresy) a PRE distribuce (Praha).

Celková cena elektřiny se nakonec ještě daní 20% DPH.

Abychom to shrnuli – tím, že si dodavatelé určují více než 50 % z konečné ceny za elektřinu sami, můžete výběrem vhodného dodavatele výrazně ovlivnit výši vašich celkových plateb za elektřinu. Jednotlivé dodavatele můžete mezi sebou srovnat pomocí této kalkulačky.

Pojďme jednotlivé dodavatele důkladně prozkoumat.

Jak to tedy funguje?

Připomeňme si základní informace. Českou republiku rozdělují tři distribuční regiony, kde platí odlišné ceníky: ČEZ distribuce (většina republiky), E.ON distrubuce (jižní okresy) a PRE distribuce (Praha). Pravdivé srovnání cen elektřiny tedy musí zohlednit územní členění. Pro větší přehlednost použijeme také hodnotu 2500 kWh, což je spotřeba běžné české domácnosti za rok (pokud elektřinu nepoužívá k vytápění), a cenu za ni u jednotlivých dodavatelů. Následující srovnání cen elektřiny zahrnuje dodavatele, kteří zásobují alespoň 5 000 odběrných míst proudu a zemního plynu.

Distribuční region ČEZ

Jednodušší než napsat které kraje do tohoto regionu patří je vypsat ty, které do něj nenáleží. Jedná se o kraje Praha, Jihočeský, Jihomoravský, většinu kraje Vysočina a zhruba polovinu kraje Zlínského. Zbytek tam náleží. Průměrná cena za 2500 kWh v tomto kraji činí 12 280 kč. Nejlevněji vychází Amper Market-Home za 11 562 kč a nejdráže Global Energy – Standart za 12 884 kč. Pro většinu z vás budou toto asi neznámá jména, a proto se zaměříme i na „velké ryby“, které zajímají každého. Za ČEZ Prodej-Comfort si zaplatíte 12 506 kč, E.ON Energie – Elektřina přijde na 12 737 kč a u RWE Energie – Standart necháte 12 430 kč. Další příklady: RPE (12 212 kč), Lama Energy – Standard (12 487 kč), X Energie – Domácnosti (12 330 kč), Vemex Energie – Standard (12 445 kč).

Distribuční region E.ON

Do tohoto regionu patří právě kraje Jihočeský, Jihomoravský, většina kraje Vysočina a asi polovina Zlínského kraje. Průměrná cena za 2500 kWh v tomto kraji je 11 900 kč. Nejlevněji pořídíte opět u Amper Market-Home za 11 140 kč a nejdráže Global Energy – Standart za 12 552 kč. Podíváme se i na naši největší trojici dodavatelů. ČEZ Prodej-Comfort stojí 12 083 kč, E.ON Energie – Elektřina vyjde na 12 314 kč a RWE Energie – Standart 12 091 kč. Další příklady: RPE (12 038 kč), Lama Energy – Standard (12 066 kč), X Energie – Domácnosti (11 930 kč) a Vemex Energie – Standard (12 023 kč).

Distribuční region PRE

V tomto regionu najdeme pouze Prahu a průměrně zde za 2500 kWh zaplatíte 12 059 kč. Stejně jako v předchozích regionech je nejlevnější variantou Amper Market-Home za 11 267 kč a nejdražší Global Energy – Standart za 12 873 kč. Největšímu českému prodejci za tarif ČEZ Prodej-Comfort dáte 12 211 kč, E.ON Energie – Elektřina vás bude stát 12 442 kč a u RWE Energie – Standart ročně „propálíte“ 12 350 kč. Další příklady: RPE (12 194 kč), Lama Energy – Standard (12 399 kč), X Energie – Domácnosti (12 190 kč) a Vemex Energie – Standard (12 150 kč).

Jak dodavatele změním?

papír

Teď již víme kolik nás který dodavatel stojí a někteří z vás se možná rozhodli pro změnu. Závěrem si tedy ukážeme jak na to.

  • Srovnejte nabídky dodavatelů mezi sebou v této kalkulačce.
  • Najděte si stávající smlouvu s vaším dodavatelem elektřiny, kde zjistíte výpovědní lhůtu.
  • Na stránkách nového dodavatele si najděte příslušné formuláře (smlouva o sdružených službách dodávky elektřiny, plná moc) nebo zavolejte na zákaznickou linku a poraďte se, kde formuláře najdete a jakým způsobem je ideální postupovat.
  • Vyplňte formuláře (smlouva o dodávkách elektřiny od nového dodavatele, plná moc opravňující vámi vybraného dodavatele jednat vaším jménem i ve věci výpovědi stávajícímu dodavateli) a odešlete je (emailem, on-line, poštou nebo faxem) novému dodavateli. Ten za vás vypoví smlouvu vašemu stávajícímu dodavateli a vy se již o nic nemusíte starat.
  • Vyčkejte na ukončovací fakturu od stávajícího dodavatele elektřiny, kterou obdržíte po uplynutí výpovědní lhůty. Od nového dodavatele elektřiny byste měli dostat podepsanou smlouvu o dodávkách elektřiny a po zahájení odběru elektřiny také první fakturu.

One reply to Porovnání cen elektřiny dle dodavatelů

  1. Já jsem v distribuční oblasti čezu a rwe, ale energie už od nich dávno neodebírám, změnil jsem dodavatele už před nějakýma třema rokama, když u mě byl díler od comfortu energy. Bylo to pro takto mnohem snazší změnit dodavatele než se s ním vyhledávat přes kalkulačky, stejnak nevím jestli bych to přes ně dokázal vyřídit, takhle do týpek udělal za mě. Pro mě je teďka přední, že se mi to u nich zlevnilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *