Jak vybrat elektrický kotel

5/5 - (4 votes)

Kotle jsou účinná zařízení na vytápění našeho domu. Setkáme se hned s několika druhy. Na českém trhu to jsou elektrické a plynové kotle, narazíme však i na zařízení spalující dřevo nebo palety. Při výběru nejvhodnějšího výrobku je třeba zvážit několik faktorů jako jsou například náklady na provoz, výhřevnost či jeho samotná cena. Pořízení elektrického kotle je méně finančně náročné než v případě plynového. Náklady na provoz jsou však díky vysoké ceně elektřiny mnohem vyšší.

Rozvody topení na elektřinu

Dnešní moderní elektrické kotle jsou vysoce efektivním zdrojem tepla. Mezi jejich přednosti patří ekologický provoz, neboť při něm nevznikají skleníkové ani žádné jiné nebezpečné plyny. Elektrické kotle jsou většinou závěsná zařízení, která nejsou náročná na obsluhu, mají snadnou regulaci a nepotřebují komín pro odvod zplodin. Protože mají velkou spotřebu elektrické energie, je nutné vybrat vhodnou hodnotu jističe a přívodních kabelů. Topné zařízení je zahříváno přímo přes akumulační vodní výměník nebo kombinovaným způsobem. Elektrické kotle využívají k ohřevu teplovodní princip. Během něj se odporovými průtokovými tyčemi ohřívá voda v topné soustavě. Ta se pak pomocí oběhového čerpadla dostává do radiatorů nebo topení v podlaze. Elektrické kotle můžeme rozdělit na několik skupin. Tu první tvoří přímotopy, které vyžadují elektrický příkon podobný maximální spotřebě tepla. Provoz nevyžaduje téměř žadnou obsluhu a vyznačuje se tichým chodem. Druhou skupinou jsou kotle s akumulací tepla. Tady je nutné brát v potaz prostor navíc pro akumulační nádrž s vodou. Tyto přístroje na rozdíl od přímotopů však nepotřebují plný příkon elektřiny. U nás se ale nejčastěji setkáváme s teplovodními elektrickými kotli.

Výhody topení elektřinou

Výhody elektrických kotlů spočívají především v jejich plně automatickém a nenáročném provozu. Na rozdíl od jiných typů jsou také relativně levné. Nevýhodou je však v porovnáný s obdobnými plynovými zařízeními drahý provoz. Proto pokud již se rozhodneme pro vytápění elektrickou energií, je třeba propočítat náklady. Mnozí dodavatelé elektřiny nám však mohou nabídnou výhodnější tarif, čímž se nárust ceny aspoň částečně sníží. Elektrické kotle jsou vhodné zejména do nízkoenergetických domů nebo rekonstruovaných staveb, které prošly zateplením. Na mysli se má předevśím kvalitní tepelná izolace tak, aby tepelné ztráty byly co nejnižší. Snížit již tak vysoké provozní náklady se dá několika způsoby. V mnoha případech není nutné celodenní vytápění, proto si vystačíme pouze s regulovaným nebo přerušovaným.

Pro ekonomické vytápění budov, nízkoenergetických domů a menších rekreačních objektů je určen napříkad elektrokotel Electra Light. Automatickou regulací výkonu lze zajistit jeho úsporný provoz. Tento výrobek je řízen elektronikou Mora  – Top. Čerpadlo kotle má výtlak 5 metrů a topné těleso je složeno ze tří tyčí (každá o výkonu 2,5 kW). Jejich rotací se zvyšuje životnost kotle. Elektrický kotel Electra Light lze ovládat pokojovým termostatem. Malými rozměry se vyznačuje další elektrický kotel Electra Mini. Jde o velice spolehlivý výrobek. V základní výbavě se dodává bez expanzní nádoby a čerpadla. Toto příslušenství však není problém dokoupit a připojit. Electra mini je vhodný jak pro běžné systémy vytápění, tak své využití najde jako záložní zdroj u systémů moderních a více propracovaných s tepelným čerpadlem nebo solárním ohřevem. Oba výrobky jsou vyráběny ve firmě Mora v Uničově s padesátiletou tradicí ve výrobě kotlů. Navíc překvapí svou nízkou cenou. Nástěnné elektrické kotle vyrábí také firma ACV. V její výrobní řadě najdeme pět modelů s rozsahem výkonu od 4,2 do 36 kW. Teplota topné vody může být omezena pro podlahové vytápění. Kotle jsou dodávány společně s expanzní nádobou o obsahu 10 litrů. K jejich příslušenství také zároveň patří teploměr s nanometrem, pojistný ventil, pojistný odvzdušňovací a tlakový spínač nebo čerpadlo. Těleso kotle je z kvalitní svařované oceli s vyměnitelnými topnými prvky.

Video: ukázka elektrického kotle

U těchto kotlů si lze nastavit výkon podle aktuální potřeby. Na českém trhu se setkáme také s výrobky firmy Dakon. Ta nabízí svým zákazníkům širokou škálu nástěnných elektrokotlů, které se vyznačují svou vysokou účinností a bezpečným provozem. V nabídce najdeme malé modely o výkonu 4 kW až po výkonné 60 kilowatové výrobky. Sestavy elektrokotlů nabízí výrobce Protherm. Ty sestávají z kotle Ray a zásobníků teplé vody. Dodávka navíc obsahuje hydraulickou propojovací soustavu složenou z trojcestného ventilu a NTC čidla zásobníku. Značka Thermona reprezentuje účinné elektrokotle s nuceným oběhem vody. Její výrobky najdou své uplatnění především v ústředních a etážových vytápěních. Bezobslužný provoz u nich zajišťuje vnější regulátor. Výrobky značky Termona mají moderní design a mimořádné tichý provoz. Snadno je můžeme obsluhovat pomocí ergonomockého, interaktivního digitálního ovládání. Mají také protinámrazovou ochranu. Součástí dodávky je také integrované čerpadlo Grundfos a expanzní nádoba. Rozsah jejich výkonu je 5 – 45 kW.

 

Pokud se rozhodneme již pro koupi elektrického kotle a chceme si vybrat ten nejvhodnější model, uvažme dobře hned několik věcí. Vyberme si pouze ten, jehož výkon odpovídá nejlépe našim požadavkům. Neméně důležitá je také účinná regulace a to tak, ať vyrobené teplo skutečné využijeme. Nezapomeňte také na to, že kromě výměny kotle jsou také jiné cesty, jak se dá ušetřit na energiích – například změna dodavatele (ověřit, jestli by se vám vyplatila, můžete například v této kalkulačce). Kotle jsou vyráběny v různých rozměrech, proto se snažme vždy vybrat takový model, který můžeme v domě vhodně umístit, aby nám nezavázel v našich každodenních činnostech.

Kde sehnat firmu na montáž kotle?

Nejrychlejší možností, jak oslovit firmy z vašeho okolí, co vám mohou provést montáž (nebo opravu) kotle, je v současnosti poptávkový server Poptávej.cz, který doporučujeme využít dříve, než začnete obvolávat značkové servisy, minimálně proto, abyste měli představu o tom, kolik služba může stát. Podobnou službou nabízí také nově nabízí portál Robeeto, kde je zatím nabídka řemeslníků menší, ale rychle se rozvíjí, takže také stojí za vyzkoušení – je možné, že cenově výhodnější nabídku dostanete právě přes něj. Nejlepší postup, jak sehnat revizního technika tedy je:

  1. Vložte do tohoto formuláře na webu Poptávej.cz svou poptávku (čím přesněji zadáte údaje, tím přesnější odhad ceny zpravidla dostanete). Abyste získali ještě více nabídek, můžete poptávku také zadat na portál Robeeto.
  2. Počkejte, až se vám ozvou firmy z vašeho okolí a vyberte si z nich tu, co se vám nejvíce líbí. Nabídky se většinou sejdou do několika hodin od zadání. Rozptyl nabídek služeb může být v řádech i tisíců korun, proto se vyplatí počkat, než se jich několik sejde.

2 replies to Jak vybrat elektrický kotel

  1. Já kudy chodím tak doporučuji Protherm, máme ho už 10 let a bez jediné závady

  2. Hledám firmu k montáži Elektro kotlů a rozvodů radiátorů. Okolí Frýdek-Místek volat 737937317

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *