Jak vybrat LED svítidlo

Rate this post

Od roku 2009, kdy byla zahájena regulace světelných zdrojů, byly klasické žárovky postupně stahovány z trhu a dnes se již v EU nesmějí vyrábět. Navíc od 1. září 2016 z pultů zmizí i žárovky energetické třídy C, do níž patří i mnohé halogenové žárovky. Naštěstí ale budoucnost osvětlení nepatří ani klasickým ani  halogenovým žárovkách. Patří totiž technologii zvané LED.

Jak se LED žárovka liší od těch klasických?

Na trhu dnes nalezneme LED žárovky v mnoha provedeních, v zásadě jsou však podobné těm dobře známým klasickým žárovkám. Neliší se ani v použitých paticích (závitech) a díky tomu se dají použít takřka všude, kde se používali žárovky klasické.

LED žárovka má však na rozdíl od té klasické řadu výhod. Zatímco klasická žárovka má energetickou účinnost pouze okolo 5 % a zbylých 95 % se promění v teplo, LED žárovky se vyznačují tím, že takřka žádné teplo nevyzařují a účinnost tak může dosahovat až 50 %.

Stejně tak je u LED žárovek vyšší i světelná účinnost. Ta udává celkové množství světla, které daný zdroj vyzařuje. U klasických žárovek dosahuje maximálně 15 lm/W naopak u LED žárovek se pohybuje v rozmezí 60 – 130 lm/W. Světelná účinnost klasické žárovky tedy představuje asi 14 % účinnosti LED žárovky.

Čím vyšší potom účinnost je, tím je žárovka úspornější. Navíc má LED žárovka mnohem menší příkon a celkově je tak spotřeba LED žárovek o 80-90% nižší než u těch klasických.

led svítidla

Další výhodou LED žárovek je jejich dlouhá životnost. Ta dosahuje obvykle délky nad 20 000 hodin, zatímco u klasické žárovky se jedná pouze o 1000 hodin. LED žárovku rovněž nijak nepoškozuje časté zapínání a vypínání a počet spínacích cyklů zpravidla bývá 25 tisíc a více. Navíc začne LED žárovka svítit okamžitě plnou intenzitou.

Na rozdíl od LED žárovek klasické žárovky rovněž neumožňují změnu barevné teploty. Klasická žárovka totiž dosahuje 100 % indexu podání barev – tedy nezkresluje barvy, což v praxi znamená, že svítí stále stejnou barvou. Naproti tomu většina LED žárovek má index podání barev 80% a navíc lze dosáhnout barevných teplot mnohem vyšších. Můžete si tak vybrat z mnoha barevných odstínů.

Jedinou nevýhodou je tak poněkud vyšší pořizovací cena LED žárovek avšak díky delší životnosti a menší spotřebě se Vám tato investice několikrát vrátí.

Jaké jsou typy LED svítidel?

LED svítidla v sobě kombinují moderní design s technologií LED a jsou vhodná pro použití v exteriéru i interiéru. Na trhu je dnes takových LED svítidel velká spousta. Níže jsou uvedeny ty nejčastější typy.

1)    LED stropní a nástěnná svítidla

Na trhu je dnes nepřeberné množství LED svítidel, které se liší nejen svými rozměry, ale i vhodností svého použití. V praxi se však setkáte se stropními svítidly v trojím provedení. Tím prvním jsou svítidla podhledová, která jsou zapuštěná do sádrokartonového stropu či stěny a hodí se tak do místností s nízkým stropem. Druhým typem jsou svítidla přisazená, která ke stropu či stěně přímo přiléhají, avšak nejsou v nich zabudovaná. Třetím typem jsou svítidla závěsná, neboli lustry, které jak už název napovídá, jsou zavěšeny ke stropu nejčastěji pomocí lanek.

a)     LED bodovky

Jednou z variant stropních a nástěnných svítidel jsou LED bodovky. I ty jsou ve dvou provedeních. Bodovky přisazené jsou výhodné díky možnosti libovolného natáčení. Při správném nastavení tak lze dosáhnout dokonalého osvětlení v každém koutě místnosti. Led bodovky podhledové lze zapustit nejen do stropů a stěn, ale také například do nábytku, například do křesla v obývacím pokoji. Při použití bodovek jako hlavního zdroje osvětlení se pro zesílení intenzity světla zpravidla instalují ve více kusech. Oblíbené jsou především v koupelnách, chodbách, či kuchyních.

b)    LED panely

Dalším typem stropních svítidel jsou LED panely. K dispozici jsou převážně ve čtvercovém a kruhovém provedení. Jejich hlavní výhodou je rovnoměrné rozptýlení světla díky speciálnímu světlovodivému materiálu v ploše panelu. Díky tenkému provedení rámečku mohou být nainstalovány jako svítidlo přisazené a jsou tak výborným řešením v případě, že není možné svítidlo zapustit. I to však LED panely dovolují a lze je dokonce i zavěsit. Nejčastěji se používají v kancelářích, prodejnách ale i v domácnostech.

c)     LED závěsná svítidla (lustry)

Třetí variantou stropních svítidel jsou klasické lustry. Tuto možnost ocení především příznivci klasiky, přesto se jedná o elegantní řešení. Svítidlo je bezpochyby důležitým prvkem interiéru a kvalitní lustr může sloužit jako dokonalý designový prvek. Závěsná LED svítidla se hodí především do místností s vysokým stropem a lze je využít například ve vstupních halách, obývacím pokoji nebo nad jídelním stolem.

2)    LED pásky

Jedná se nejčastěji o plastové pásky, které jsou rovnoměrně osazeny LED čipy. Pásky jsou vybaveny oboustrannou lepicí páskou a stačí je tak jednoduše nalepit. Vstupní napětí pásků je buď standartních 230 V, anebo 12 V, v tomto případě je nutné použít speciální trafo. Hlavní výhoda LED pásků je jejich flexibilita, vysoká ohebnost a snadná instalace. Můžete si zvolit libovolnou délku pásku a navíc je lze na sebe snadno napojovat. K dispozici jsou i modely odolné vůči vodě. Pomocí ovladačů lze navíc měnit intenzitu a barvu světla. Oblíbené jsou především v kuchyních, kde je lze použít na osvětlení kuchyňských linek a skříněk. Uplatnění nachází i v koupelně například k osvětlení zrcadla. V exteriéru je možné je použít například k osvětlení cest a chodníků. LED pásky se však primárně nepoužívají na osvětlení místnosti a jejich funkce je spíše estetická. V kombinaci s LED technologií ale tvoří úsporné, přesto moderní a originální řešení.

3)    LED trubice

LED trubice jsou vlastně zářivky využívající LED technologii. Oproti nim však mají řadu výhod. Mají menší spotřebu a vyšší svítivost, mají delší životnost a navíc se rozsvítí takřka okamžitě a nesetkáme se zde tedy s žádným blikáním. Díky absenci škodlivých látek je lze navíc snadno recyklovat. Stejně jako u těch klasických i zde máte na výběr z několika velikostí a barevných provedení. Nejvíce se využívají ve velkých prostorách, jako jsou sklady, haly, nemocnice, školy nebo kanceláře. V domácnosti je lze použít jako náhradu jakékoliv zářivky. Jsou rovněž součástí LED lineárních svítidel.

4)    LED reflektory (světlomety)

LED reflektory jsou dokonalou náhradou již zastaralých halogenových světlometů. Opět disponují mnoha výhodami. Jsou úspornější, nevyzařují žádné teplo ani UV záření a nezpůsobují tak blednutí nasvíceného předmětu. Díky dlouhé životnosti navíc nebudete muset u LED reflektoru nic měnit a můžete ho tedy použít i na hůře dostupných místech. Podle způsobu použití si můžete vybrat z reflektorů o různých výkonech. Modely určené do exteriéru jsou samozřejmě voděodolné. Lze je použít k nasvícení výloh, expozic, výstav, billboardů, nebo je můžete použít jen k nasvícení zahrady.

5)    LED moduly

Jsou specifická LED svítidla, která jsou nejčastěji tvořena 3 až 4 LED čipy připevněnými na tzv. modulu. Jsou užívány k výrobě světelných reklam, log, nebo jsou součástí informačních a obrazových systémů. Kombinací několika LED modulů lze vytvořit takřka jakýkoliv nepravidelný tvar. Díky své dlouhé životnosti jsou LED moduly schopné nepřetržitého svícení. Zvláštním druhem LED modulů jsou moduly určené do stropních svítidel, kde mohou snadno nahradit zastaralou klasickou žárovku.

Výhodné řešení

Budoucnost svítidel patří LED technologii. Již dnes má oproti ostatním zdrojům světla značné výhody a navíc lze předpokládat, že bude postupně docházet k dalšímu zdokonalování. Přechod na LED svítidla se bezpochyby vyplatí. Nabízí totiž plnohodnotné, moderní a navíc úsporné řešení pro kteréhokoliv uživatele. Z hlediska úspory však není přechod na LED jedinou možností. Důležitá je také cena elektřiny a její dodavatel. Volbou toho správného dodavatele totiž můžete ušetřit ještě více. Pokud potřebujete porovnat ceny elektřiny a spočítat, která nabídka je pro Vás ta pravá, využijte online kalkulačky, která Vám pomůže najít to správné řešení na míru.

7 replies to Jak vybrat LED svítidlo

  1. Led světel je opravdu velké množství. My jsme s nimi začali tak, že jsme si z https://www.bytova-svitidla.cz/ objednali krásný lustr do obýváku. Jsou v něm led žárovky a lustr svítí až moc. Světlo se z něj s tím od klasických žárovek nedá vůbec srovnávat. Objednali jsme si pak i ostatní bytová svítidla s led žárovkami, takže máme doma krásné světlo.

  2. My jsme si před nějakou dobou domů koupili takový ten LED pás a to je teda fakt parádní věc. Máme takový ten co umí měnit barvy a dali jsme si ho do lišty u země v obýváku. Na dotvoření atmosféry naprosto perfektní. Přemýšlím, že koupíme ještě jeden bílý a dám si ho nad linku jako takové pracovní světlo. Koukala jsem, že to tak spousta lidí má vyřešené.

    • Právě na té lince to mám já a je to skvělé, určitě to udělejte. Lepší než nějaké zářivky. Celkově jsou ty dnešní LED svítidla na opravdu dobré úrovni. My nedávno třeba kupovali nové světlo do obýváku a docela jsem koukala kolik světla dokáže vydávat tak malinkaté světlo. To je šílené.

  3. Zdravím, chtěl bych se na něco zeptat. Pro svoji firmu se teď chystám na stavbu nové výrobní haly a přemýšlím nad tím, jaké by tam bylo vhodné zvolit osvětlení. Určitě chci LED kvůli jejich úsporám, ale jde mi o to jaký typ? Myslíte si, že by třeba ty LED reflektory byly vhodnou volbou?

    • S osvětlováním výrobních hal teda bohužel zkušenosti nemám. V jedné jsem ale poměrně dlouho pracoval a jako osvětlení tam byly použité právě LED reflektory. Vzhledem k tomu, že tam bylo potřeba mít hodně světla, tak byly poměrně silné. A naštěstí měly i příjemnou barevnou teplotu, na to bych se být vámi možná také zaměřil.

  4. Ahoj, chci se na něco zeptat. Nemáte tip na nějaké venkovní světlo na elektřinu, které by se dalo dát pod pergolu? Už delší dobu něco sháním, ale bez úspěchu. Naštěstí pod pergolou máme normálně zásuvku. Používáme tam totiž náš elektrický gril – https://www.avenberg.cz/k112-grilovani-elektricke-grily Chtělo by to ale ještě nějaké osvětlení, abychom přes léto mohli pod pergolou trávit čas i v noci.

  5. V tomhle ohledu mi přijde hodně zajímavé dokonce i CRI osvětlení. Myslím si, že je to technologie, která je na stejné úrovni jako LED. Respektive bych to řekl přesně, je důležité myslet na to, že CRI ovlivňuje to, jak vnímáme třeba barvy v místnosti. A na to se zapomíná třeba i u toho výběru LED osvětlení. Ona není LEDka jako LEDka. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *