Kalkulačka plynu

5/5 - (1 vote)

Snad každá domácnost používá plyn. Potřebujeme jej k vaření, ale mnozí s ním také topí. S koncem monopolu RWE na dodávky zemního plynu se objevila spousta dalších dodavatelů. Nekteří z nich se za poslední dobu vypracovali ve známé firmy. Avšak rovněž malé společnosti mohou mít pro nás zajímavou cenovou nabídku. Správnou změnou dodavatele se dají ušetřit nemalé finanční prostředky.

Cenu zemního plynu určuje burza. Do roku 2004 byla regulována Energetickým regulačním úřadem. Dnes se cena zemního plynu stanovuje trhem. Regulována ale stále zústává u distribuce pro domácnosti. Cenu zde stanovuje jednou ročně Energetický regulační úřad. Platba za distribuci činí zhruba polovinu všech nákladů za zemní plyn. Cena této suroviny se udává za energetickou jednotku kWh. Pro přepočet lze využít tento poměr 1 metr krychlový je zhruba 10,5 kWh. Přesně si to můžeme spočítat na kalkulačce plynu, kterou najdeme na internetu. Cena zemního plynu se liší podle naší spotřeby. Čím více této suroviny odebíráme, tím méně pak platíme za jednotku. Cena se u větších odběratelů se spotřebou nad 63 MWh ročně pohybuje okolo 1150 Kč / kWh. Při menším odběru do 1,82 MWh se však u některých dodavatelů přehopla přes dvoutisícovou hranici.

 

Pokud se rozhodujeme pro změnu dodavatele, shromážděme si co nejvíce nabídek. Většina firem nabízí různé tarify, takže zjišťování pro nás výhodné ceny se může zdát být složité. Na internetu však najdeme tuto kalkulačku, kde si lze celkem jednoduše porovnat cenové nabídky všech dodavatelů. Do ní vložíme naši spotřebu, případně zašrtneme, nač zemní plyn využíváme. Důležité je také uvést lokalitu odběrného místa. Vybírat si můžeme také, zda chceme mít fixní cenu po celou dobu trvání smlouvy či ne. Nejen pro laika je těžké odhadnou její vývoj. Zvolit si můžeme také dobu, po kterou budeme zemní plyn odebírat. Veškeré informace najdeme také na internetových stránkách jednotlivých společností. Změna dodavatele plynu však není proveditelná hned. Všechny smlouvy totiž zahrnují ustanovení o výpovědní lhůtě. Ta většinou činí tři měsíce u dodávek sjednaných na neurčitou dobu. Až po ní budeme skutečně odebírat plyn od jiné firmy. V rámci konkurenčního boje mezi jednotlivými dodavateli jsou jimi často nabízeny doplňkové bonusy. Mezi ně patří například sleva na dodávku elektrické energie. Většina dodavatelů plynu ji totiž také nabízí. K dalším oblíbeným benefitům patří věrnostní karty pro nákup v obchodních řetězcích nebo levnější volaní. Pokud seženeme dalšího nového zákazníka, můžeme být odměněni zajímavou finanční částkou.

kalkulačka plynu

Podobně jako u jiných smluv si i tady vše důkladně před podpisem přečtěme. Na případné nejasnosti se vždy raději zeptejme.  Dodavatelé zemního plynu často mají sankčí opatření za předčasné ukončení smlouvy. Tu můžeme bez finančního postihu zrušit pouze u pár společností. Výjimkou je pouze změna obchodních podmínek. Jedná se především o navýšení ceny, pokud ji máme ve smlouvě fixně stanovenu. První fakturu si důkladně zkontrolujme, jestli se neliší od sjednaných podmínek. Zajímat by nás také měl klientský servis. Větší společnosti mají své kanceláře ve všech významnějších městech. U menších se pak můžeme spolehnout na zákaznickou linku. Tam nám pracovníci call centra zodpoví naše případné dotazy nebo pomohou vyřešit nastalý problém.

Se změnou dodavatele zemního plynu podobně jako v případě elektrické energie se nám nemění jeho distributor. Ten je v případě zemního plynu pouze jeden a to RWE. Takže pokud najdeme levnějšího dodavatele řekněme o 10 %, ve výsledku ušetříme pouze 5 %, protože náklady na dopravu představují zhruba polovinu konečné ceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *