Cena plynu zajímá každého z nás. Všichni jej používáme v našich domácnostech. Jedná se nejen o vaření, ale mnozí zemním plynem i vytápějí své domovy. Trh s ním byl podobně jako s elektrickou energií deregulován a tím zrušen monopol společnosti RWE na jeho dodávky. Dodavatelé plynu jej dnes nakupují na burze a prodávají za své ceny. Ty se mohou u jednotlivých firem značně lišit. Na internetu se seznámíme s nabídkami tarifů všech společností nabízejících tuto surovinu. Přehledné srovnání cen nám také poskytnou kalkulačky. Do nich si můžeme zadat naši spotřebu a vyjedou nám nejvhodnější nabídky.
Zásoby zemního plynu v České republice jsou malé a nestačí pokrýt potřebu jeho obyvatel. Tato důležitá surovina se v omezeném množství těží u nás hlavně na jižní Moravě u Hodonína. Většina se proto dováží. Hlavní exportéry zemního plynu najdeme v oblasti Perského zálivu a zemích bývalého Sovětského svazu. Obě tyto oblasti patří k politicky nestabilním, což se promítá do ceny. Oblast Blízkého východu se potýká s extremismem v podobě Islamského státu, který ovládl některá naleziště v Iráku. Teritorium bývalého Sovětského svazu je zase zasaženo ukrajinskou krizí vyvolanou loňskou ruskou anexí Krymu a vyhlášením samostatnosti samozvané Luhanské a Doněcké republiky. To západní země odsoudily, což zapříčinilo výrazné zhoršení vztahů s Ruskou federací. Ukrajina je hlavní tranzitní zemí zemního plynu do Evropy. Má však problémy s platbou za něj, což má za následek snížení či zastavení dodávek do této země. To se projevilo již několikrát menším vývozem nebo jeho ukončením. Evropské země proto chtějí více využívat norský plyn, protože Norsko má jako jediná země na našem kontinentě větší zásoby této suroviny než vlastní spotřebu. V plánu bylo rovněž vybudování plynovodu z Ruska přes Balkán a pak do Evropy. Tím by se trasa vyhnula problematické Ukrajině. Projekt dostal název South Stream a měl vést pod Černým mořem z ruského Novorossijsku na bulharské pobřeží a dále pozemní cestou do Itálie. Po odmítnutí Bulharskem se práce na jeho přípravě zastavily. Existovaly také další projekty budování plynovodu z Turmenistánu do Evropy, přičemž by se přeprava vyhnula také Rusku.
Jako u dalších surovin má však hlavní vliv na cenu zemního plynu poměr poptávky k nabídce. Jeho spotřeba v Evropské unii klesá, což zapříčinily dotované energetické zdroje. Na poptávce po této surovině se projevilo také snížení využití v energetickém sektoru. Naopak spotřeba zemního plynu roste v rozvojových zemích. Předpokládá se, že její nárust v Číně v horizontu pěti let může činit až 90 %.
Předvídat cenový vývoj nejen zemního plynu ale i dalších surovin je i pro odborníky mnohdy těžké. Některé společnosti nabízejí garantovanou cenu po dobu trvání smlouvy. Nyní je těžké odhadnout, na kolik je toto pro zákazníka výhodné. Při poklesu ceny totiž bude tratit. Objevují se také nabídky, které zajišťují odběratelům tarif, který bude stabilně patřit k třem nejlevnějším na českém trhu. Tato nabídka již více stojí za zvážení.
Pokud se již rozhodneme pro změnu, prohlédněme si nabídky co možná největšího množství dodavatelů – doporučujeme využít tuto kalkulačku a porovnat v ní všechny dodavatele mezi sebou. Ti nabízí často široké spektrum tarifů šitých na míru jak velkoodběratelům, tak lidem s nízkou spotřebou. Kromě ceny by nás také měl zajímat zákaznický servis, na který se v případě eventuálních nesrovnalostí s dodávanými službami budeme obracet. Mnoho menších dodavatelů totiž nemá husté pokrytí pobočkami a dotazy zákazníků jsou odbavovány hlavně prostřednictvím telefonických linek. Naopak větší společnosti mají svá zastupení i v menších městech. Téměř všichni dodavatelé nabízejí zajímavé bonusy pro nové i dlouhodobé klienty.
Myslím si, že asi nejsem jediný, kdo má z vývoje cen plynu a energií celkově strch. Zvlášť když mé podnikání je na plynu závislé. Měl jsem teď v plánu do firmy investovat a koupit do ní nové šroubové kompresory. Bohužel ale kvůli těm vysokým cenám jsem toto byl nucen odložit. Teď se taková investice prostě nehodí.