Levný plyn – recenze a srovnání dodavatele

Rate this post

Na českém trhu nalezneme řadu společností, které nabízejí dodávky plynu. Samozřejmě, že ceny se velmi různí. Nezávisí to jen na dodavatelích, ale i na regionu, ve kterém zákazníci bydlí. Jednou z takových společností je i dodavatelská společnost LAMA Energy, pod kterou spadá právě Levný plyn.

O společnosti

LAMA Energy je společnost, která působí na českém trhu od roku 2007. Plyn dodává pod značkou levnyplyn.cz, a tvrdí o sobě, že oproti jiným dodavatelům dodává zákazníkům mnohem levnější plyn. Je to tím, že část dodávek pokrývá z vlastní těžby, a zbytek nákupem na energetických burzách. Pokud jde o její cílovou skupinu, pak ji tvoří domácnosti a maloodběratelé stejně jako velcí zákazníci, mezi které patří průmyslové podniky, nemocnice, městské úřady nebo teplárny. Od roku 2011 se pak rozhodla společnost podnikat také v oblasti elektřiny (přičemž používá podobnou značku jako u plynu – levnyproud.cz). Jejím hlavním zaměřením však i poté zůstalo podnikání v oboru plynu.

Ceny plynu  

Většinu z nás bude u dodavatele zajímat především cena. Pro velkoodběratele je připraven individuální přístup. Aby byly co nejlépe uspokojeny potřeby odběratelů velkého množství plynu, je potřeba se domluvit na podmínkách smlouvy. Pro to je potřeba znát jednak spotřebu plynu, a také maximální spotřebu. Ideální je v takovém případě uzavřít dlouhodobý kontrakt. Pro menší odběratele je připraven ceník ve dvou různých tarifech. První je nazvaný Quantum, druhý Premium, přičemž Quantum je o něco málo dražší. Cena je počítána podle vaší spotřeby (v MWh za rok), a čím více spotřebujete, tím je samozřejmě cena za megawatthodinu nižší. V poměrně přehledných cenících pak vidíte, kolik by vás stála jedna MWh, a kolik byste platili měsíčně. Cena však závisí, jak již bylo řečeno, také na tom, v jaké oblasti České republiky žijete. Jiné jsou tarify pro Jižní Čechy, jiné pro Prahu, a jiné například pro Jižní Moravu.

Nabídka elektřiny   

Společnost LAMA Energy zpracovává také nabídku elektřiny. Jako dodavatel dodává zákazníkům elektřinu od hlavních českých distributorů (tedy ne svou vlastní, jako je tomu v případě plynu). Z toho důvodu nemůže jít s cenou tak dolů, a věnuje se více plynu, u kterého snáze udrží levné a nízké ceny. V oboru elektřiny je totiž oproti konkurenci poněkud dražší, a ne tolik úspěšná.      

Online kalkulačka      

Na svých stránkách, ať již na těch o elektřině, tak i o plynu, nabízí tato společnost online kalkulačku, která vám vypočítá, kolik byste u ní platili za plyn, a porovná jejich nabídku s nabídkami firem ostatních. Tu můžete bezplatně využít, a spočítat si cenu plynu. Musíte však napřed zadat kraj, ve kterém žijete, a ideálně znát svou spotřebu. Pokud ji neznáte, bude doptání na to, kde bydlíte (jestli v domě, nebo v bytě), a na co plyn používáte (vaření, ohřev vody, topení,…). Následuje dotaz na vašeho současného dodavatele. To proto, aby nabídka společnosti Levný plyn mohla být porovnána především s tímto dodavatelem. Nikdo se vás však neptá na tarif, který využíváte, takže si prakticky systém může vybrat z několika cen. Následně se vás formulář kalkulačky zeptá na vaše osobní údaje – vaše jméno, příjmení, telefon a e-mail. Tam vám později pošle informace o nabídce společnosti. Následně zadáte, co vás vlastně zajímá (plyn, elektřina, nebo obojí), a necháte si vypočítat cenu. Po krátké chvilce, kdy systém prochází nabídky, se vám objeví výpis produktů ostatních firem, a nahoře nabídka LAMA Energy. U každého dodavatele je pak rozdíl v ceně, a červeným písmem je napsané, o kolik je dražší. Mezi tím svítí zeleně napsaná cena Levného plynu, a také úspora oproti vašemu současnému dodavateli.

Levný plyn

Srovnání s dalšími dodavateli         

Podle kalkulačky by Levný plyn měl ostatní dodavatele úplně převálcovat, protože z měření s nimi vychází vždy nejlépe. Avšak… Těžko soudit, nakolik je tato kalkulačka věrohodná, a nakolik slouží jako reklamní nástroj. Ani při desáté nabídce, s různými údaji, jsem nenašel jedinou společnost, se kterou bych proti svému současnému dodavateli ušetřil, kromě LAMA Energy. Ostatní dodavatelé by mi podle kalkulačky nabídli vždy dražší plyn. Navíc dle mého názoru se zobrazují ceny za naprosto nesmyslně zvolené tarify. Za služby, které byly do kalkulačky vloženy, bych hledal úplně jiné tarify, které by pro mě byly výhodnější. Dotaz na vámi používaný tarif totiž v kalkulačce chybí. Stejně tak mnozí dodavatelé (jmenovitě třeba E.ON Energie, nebo ČEZ Prodej) mají produkty v mnoha případech levnější. Takže tvrzení o nejlevnějších nabídkách neplatí. Pro přesnější srovnání tohoto dodavatele s konkurencí proto doporučujeme využít spíše tuto nezávislou kalkulačku od Tarifomatu.

Služby dodavatele

Otázkou je, nakolik fungují další služby dodavatele. Na svých stránkách inzeruje, že nemá zavedeny žádné skryté poplatky, a jako dodavatel s vlastní produkcí garantuje nejnižší cenu (což nemusí vždy platit). O poplatcích se můžeme přesvědčit až poté, co jeho služby vyzkoušíme v praxi, co však nepůsobí nejlepším dojmem, je, že po využití kalkulačky cen jsou vám, aniž byste o to žádali, na kontaktní mail odeslány nabídky a konkrétní služby dodavatele. Ovšem bez těchto údajů, jako je telefon a e-mail nebudete moci kalkulačku použít. Pokud jde o další služby, především o kontakt se zákazníky, pak je nutné říct, že internetová stránka dodavatele je plná reklam na něj, popisuje na každém řádku o kolik je levnější, a kolik potenciální zákazník ušetří, avšak servis pro zákazníka není příliš velký. V sekci „ke stažení“ je několik důležitých dokumentů, jako je smlouva nebo plná moc k vytisknutí, v sekci „časté dotazy“ je několik krátkých odpovědí na nejčastější otázky (popravdě, není jich zrovna moc), a navíc je na stránce číslo, kam se mohou zákazníci obrátit v případě problémů nebo dotazů, avšak jen s omezenou pracovní dobou. Součástí podobných stránek bývají často také sekce s články k tématu, diskuze nebo reference, ale nic takového na stránkách www.levnyplyn.cz není.

Názory zákazníků    

Názory zákazníků na tuto společnost se na internetu různí. Někteří jsou s tímto dodavatelem velmi spokojení, čemuž se dá věřit. Tarify, které nabízí jsou pro mnoho zákazníků vskutku výhodné a mnozí si chválí solidní jednání při uzavírání smlouvy, a také příjemné a vstřícné jednání v případě problémů, kdy volali na podporu. Co je však problémem, a hodně, nyní již bývalých, zákazníků si na to stěžuje, je přechod k jinému dodavateli. LAMA Energy se zdá se nechce jen tak vzdát svých klientů, a tak tahanice o ukončení smlouvy jsou často dlouhé, složité, a hrozí i pokuta. Lidé také často odsuzují poměrně agresivní reklamu této firmy (spíše v dřívějších letech), ovšem pokud se podíváme na její stránky, nejde si nevšimnout, že jsou jednou velkou reklamou, málo toho řeknou, ale zato neustále zdůrazňují jeden fakt – s námi ušetříte.     

Výhody a nevýhody

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody tohoto dodavatele? Plyn od společnosti Levný plyn je opravdu levný, jak tvrdí jeho název. Ne nejlevnější, to už závisí na hodně faktorech, ale levný ano. A určitě se jedná o nepříliš problémového dodavatele, který nedělá podomní prodej a naopak se snaží vyjít větším dodavatelům vstříc. Co jej však může srážet, je menší úroveň klientského servisu, nic moc neříkající stránky, a špatné recenze, které se objevují ve vztahu k ukončování smluv z jeho strany. Určitě se jedná o dobrého dodavatele, jen má své nedostatky, a je potřeba s nimi počítat.

One reply to Levný plyn – recenze a srovnání dodavatele

  1. Díky moc za článek a hlavně za skvěle zpracovanou recenzi. Už delší dobu si říkám, že by se mi možná také vyplatil nějaký jiný dodavatel plynu. Tito nevypadají špatně. Jak to tak ale vidím, tak prvně zkusím spíš mrknout na nějaký srovnávač nebo něco podobného a až pak se rozhodnu. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *