Bez nadsázky je možné tvrdit, že skutečným srdcem domu bývá plynový kotel. Jestliže nefunguje, zastaví se i život v něm. V dnešní době často nabídka převyšuje poptávku. V kamenných i internetových obchodech je možné sehnat celou řadu kotlů rozličných značek a problémem zůstává především vybrat takový, který by byl skutečně kvalitní. Jaký byste si vybrali vy sami? Určitě byste vyžadovali, aby byl bezporuchový, co nejvíce výkonný a v dnešní době je třeba, aby byl pokud možno i co nejvíce ekologický. Při nákupu plynového kotle hraje rozhodující roli stanovení výkonu plynového kotle a tepelná ztráta objektu. Pokud si vybavujete dům a kotel do něho kupujete poprvé, určitě byste tak neměli činit na vlastní triko, ale je záhodno poradit se s odborníkem.
Zpravidla existují dvě možnosti připojení a dva typy plynových kotlů. Prvním jsou plynové kotle s odkouřením do komína, kdy spaliny odchází do komínového tělesa, jež musí být vyvložkováno. Druhý typ představují plynové kotle s nuceným odtahem spalin, jež se používají tehdy, když nelze z rozličných důvodů instalovat plynový kotel, který by měl odtah do komína. Těmto kotlům se jinak říká turbo kotle a fungují tím způsobem, že odvádí spaliny prostřednictvím integrovaného ventilátoru a dodávaného odtahového systému z kotle do vnějšího prostředí, což se často děje přímo přes zeď, na níž je kotel instalován. V obou případech je třeba poradit se s kominickou firmou ohledně spalinové cesty.
Další rozdíl spočívá v tom, jestli bude kotel používán jen pro vytápění objektu nebo také na ohřev teplé užitkové vody TUV. Potom lze hovořit o plynových kotlích topných nebo kotlích s výrobou teplé užitkové vody TUV, kdy se ohřev děje průtokovým ohřevem nebo ohřevem v zásobníku.
Po změně kotle se většinou také změní spotřeba plynu. Doporučujeme po několika měsících provozů zadat údaje do této kalkulačky a vyhodnotit, zda by se vám nevyplatila změna tarifu.
Mezi nejkvalitnější plynové kotle jednoznačně patří Junkers ZW 24-2 DH AE CERACLASS, který má jedinečné rozměry 700 x 400 x 298 mm. Jeho provoz je zásluhou regulace výkonu v rozsahu 30-100 % velmi úsporný. Pro jeho nákup hovoří také jednoduchá obsluha a servis pomocí multifunkčního displeje. Zákazníci se také zpravidla nemohou vynadívat na jeho elegantní a moderní design.
Dalším výborným plynovým kotlem je PROTHERM Gepard 23 MOV. Zde jde o kombinované kotle, kde dochází k průtokovému ohřevu TV v deskovém výměníku. Zmínit je třeba i plynulou modulaci výkonu a autodiagnostiku. Tento kotel je vybaven i pětilitrovou expanzní nádobou, čerpadlem, ochranou proti zamrznutí, digitálním ovládáním a elektrickým krytím IPX4D.
Mnoho zákazníků si domů pořizuje i Protherm Panther 25 KTV v.19, což je závěsný plynový kotel, jenž se využívá pro vytápění s průtokovým ohřevem teplé vody. Sestává z turbo provedení, má plynulou modulaci výkonu i automatické zapalování. Kotel disponuje i elektronicky řízeným oběhovým čerpadlem a expanzní nádobou OV. Má vestavěný třícestný ventil a ochranu proti zamrznutí. Ocenit je možné jednoduchou obsluhu a autodiagnostiku, stejně jako skutečnost, že kooperuje s eBus regulátory Protherm Thermolink.
Také PROTHERM Panther 12 KTO v.19 je velmi populární. Jde o závěsný kotel pro vytápění s možností propojení s externím zásobníkem teplé vody. Zahrnuje turbo provedení, sortiment certifikovaného odkouření, plynulou modulaci výkonu, ale také automatické zapalování. K dalšímu vybavení patří elektronicky řízené oběhové čerpadlo, expanzní nádoba OV, vestavěný třícestný ventil, bezpečnostní prvky a ochrana proti zamrznutí. Majitelé si chválí také jednoduchou obsluhu a autodiagnostiku.
Mezi nejlepší kotle na českém trhu patří také PROTHERM kotel Panther Condens 25 KKO, což je závěsný plynový kondenzační kotel určený jen pro vytápění. Sestává z kondenzačního provedení a sortimentu certifikovaného odkouření. Můžeme u něho nalézt elektronicky řízené oběhové čerpadlo, expanzní nádobu OV, vestavěný třícestný ventil, bezpečnostní prvky i ochranu proti zamrznutí. Také tento kotel se lehce obsluhuje a spolupracuje s eBus regulátory Protherm Thermolink.
Pod sympatickým názvem Protherm Medvěd 30 Klom 16 se pak skrývá kotel, jenž je určený pouze pro topení a má plynulou modulaci výkonu a ekvitermní regulaci s možností útlumu. Poskytuje rovněž možnost ohřevu TUV v externím zásobníku. Nepostrádá žádné důležité hydraulické ani bezpečnostní prvky, je chráněn proti zamrznutí kotle i zásobníku. Svorkovnice kotle jsou připravené pro zapojení všech externích zařízení a je tu i možnost použití ventilátorového nástavce PT – POLO- TURBO pro nucený odtah spalin.
Ne každý však musí nutně vyznávat kotle PROTHERM. Jinou kvalitní variantou je DESTILA DPL 25 A, kdy DESTILA DPL Ocelot je zdrojem tepla pro ústřední a etážové topení. Je jen na vás, jaký si vyberete, protože k dispozici je široká paleta typů s výkonem 7, 12, 18, 25, 31, 37 a 50 kW. Je možné je využít také k ohřevu TUV díky přídavnému zásobníkovému ohřívači vytápěnému vodou z kotle. Kotlové těleso je vyrobeno z ocele, svařované a tepelně izolované, je využitelné pro samotížný i nucený topný systém. Pokud se někdo chystá k realizaci vyšších topných systémů, má možnost využít kaskádní zapojení více kotlů. Kotle DPL je možné sehnat i v moderním provedení AUTOMATIK s bezplamínkovým úsporným provozem. Jejich velkou předností je bezpečnost, protože mají komínový termostat, takže ve chvíli, kdy dojde k poškození komínu, jsou vyřazeny z provozu. Kotle jsou určeny jen pro spalování zemního plynu a odvod spalin lze provést pouze do komína, což může být někdy trochu limitující. Na druhou stranu to vyváží vysoká účinnost, hospodárný provoz i vysoká kvalita použitých prvků i materiálů. Majitelé mohou využít i tříletou záruku.
Máte v bytě málo místa? V tom případě váš problém spolehlivě vyřeší IMMERGAS NIKE STAR 24, což je nástěnný plynový kotel, který vyniká malými rozměry a vysokým výkonem. Je určený pro vytápění a průtokový ohřev TUV. Jeho rozměry jsou skutečně malé, vždyť hloubka kotle je jen 24 cm a kvůli elegantnímu provedení je nezvykle adaptabilní do každého bytu.
Jméno antického boha nese ve svém názvu IMMERGAS VICTRIX ZEUS 26 a nutno říci, že právem, protože je skutečně boží! Pracuje totiž s novými technologiemi kondenzace, díky nimž vzrostla účinnost a klesla spotřeba. Jeho spalovací uzavřená komora má tepelný výkon 3-26 kW a tento kotel je určen pro vytápění a ohřev TUV ve vestavěném nerezovém boileru o objemu 45 litrů. Zásluhou elektrického vybavení u něho je možné připojení řídicí jednotky ARC Uni nebo jednotky CARV2 (v drátovém provedení). Tyto modulační řídicí jednotky garantují monitorování kotle, vzdálené ovládání i regulaci v závislosti na panujících klimatických podmínkách. Elektronika kotle rovněž dovoluje připojení zónových jednotek DIMV2 nebo samostatnou zónovou centrálu.
Kompaktní konstrukce s malou hmotností, velmi malé nároky na prostor a takřka nepostřehnutelná hlučnost, to jsou typické znaky plynového kotle Vaillant VUW 242/3-5 turbo TEC Plus. Proto bývá často pořizován do obytných prostorů – předsíně, koupelny aj. Protože elektronická jednotka dovoluje plynule přizpůsobovat výkon kotle reálným požadavkům na tepelnou energii, dochází někdy až ke 12 % úspory ve spotřebě plynu. Nastavitelná teplota topné vody je mezi 35 až 87 stupni a kotle bývají využívány i pro nízkoteplotní podlahové systémy.
Kde sehnat řemeslníka nebo firmu na montáž kotle?
Nejrychlejší možností, jak oslovit firmy z vašeho okolí, co vám mohou provést servis, je v současnosti poptávkový server Poptávej.cz, který doporučujeme využít dříve, než začnete obvolávat značkové servisy, minimálně proto, abyste měli představu o tom, kolik služba může stát. Podobnou službou nabízí také nově nabízí portál Robeeto, kde je zatím nabídka řemeslníků menší, ale rychle se rozvíjí, takže také stojí za vyzkoušení – je možné, že cenově výhodnější nabídku dostanete právě přes něj. Nejlepší postup, jak sehnat revizního technika tedy je:
- Vložte do tohoto formuláře na webu Poptávej.cz svou poptávku (čím přesněji zadáte údaje, tím přesnější odhad ceny zpravidla dostanete). Abyste získali ještě více nabídek, můžete poptávku také zadat na portál Robeeto.
- Počkejte, až se vám ozvou firmy z vašeho okolí a vyberte si z nich tu, co se vám nejvíce líbí. Nabídky se většinou sejdou do několika hodin od zadání. Rozptyl nabídek služeb může být v řádech i tisíců korun, proto se vyplatí počkat, než se jich několik sejde.
Dobrý den,
snažně vás prosím o radu. Mohli byste mi poradit nebo zaslat tel.číslo, kde by mi poradili ? Chtěl bych si pořídit (vyměnit) za Vaillant 24KW 22 let kondenzační kotel Qantum Q7 Combi 36/30. Na výstavě mě tento kotel velice zaujal. Hliníková spalovací komora s měděnými trubkami, absence trojcestného ventilu ( úplně jednoduchý kotel za přijatelnou cenu vyrábí Holandská firma Intergas). Můžete mi, prosím, pomoci a poradit, jestli je to dobrá volba nebo ne ? ( problémy, poruchy, zkrátka vše, co o něm víte).
Moc děkuji Šrom
mám stejný problém s kotlem Veillant a dotaz na nový, holandský kotelQvantum q7 36/30
Vaillant VUW CZ po 18 letech se začal chovat tak, že topil vždy jen 2-3 minuty a potom půl hodiny nic. Pochopitelně v domě nastala zima. Přivolaný servisák pravil, že je vadný trojcestný ventil, ručně ho přetáhnul do pozice topení a odkráčel. Evidentně tomu vůbec nerozuměl. Zato se hned ptal, jak je ten kotel starý a že by rádi dodali nový, kondenzační, s vyvložkováním komína za pouhých 65 tisíc. No nekup to… Dosud jsem za plynové topení a teplou vodu platil okolo 30 tisíc Kč za rok, takže za plyn bych u kondenzačního kotle z vyšší účinností ušetřil cca 3 tisíce ročně. Takže náklady by se vrátily za pouhých 22 let… S ohledem na životnost kotle tedy nikdy.
Nezbylo tedy, abych se pustil do opravy sám. Postahoval jsem si z netu ke kotli papíry. Po odstavení kotel hlásil S.33. Tento kód sice v servisní dokumentaci nebyl zmíněn, ale pochopil jsem, že souvisí s kódem F.33, což je porucha odsávání spalin. Domníval jsem se tedy, že je přiucpaný komín, protože odsávací ventilátor běžel normálně. Ale kdepak. První závadu jsem objevil u tlakového spínače (vedou k němu 2 hadičky a říká se mu „manostat“). Při jeho sepnutí kolísal odpor od 200 ohmů do nekonečna. Tedy špinavé oprskané kontakty… k očištění stačila plochá baterie a paralelně připojený elektrolytický kondenzátor 2200µF/6V, který, když se vybije přes sepnuté kontakty, je očistí. Týden to fungovalo. Potom se stejný problém objevil znovu… Vymontoval jsem tedy odtahový ventilátor, vyčistil ho a zjistil, že tedy zase tak moc nefouká. Náhodou jsem zjistil, že i při zabrždění turbínového kola se motorek točí dál… Takže rozborka motorku a zjištění, že jeho rotor se protáčí na hřídelce, která je spojena s turbínovým kolem… tedy evidentní závada, kterou by servisák vyřešil novým ventilátorem za cca 6700Kč… Já jsem ty vyřešil zadarmo: hřídelku jsem upnul opatrně (přes tkaninu) do svěráku a v místě, kde na ní je rotor asynchonního motorku, hřídelku posekal důlčíkem. Nyní již na hřídelce naklepnutý rotor držel pevně. Následovala sborka ventilátoru a zkušební zapnutí na stole. Ventilátor foukal nesrovnatelně více a tlakový spínač spínal jak o život. Zbývalo kotel smontovat (a to včetně trojcestného ventilu) a plánovat, za co utratíme prozatím ušetřených 65 tisíc Kč.