Nejlepší ochlazovače vzduchu – recenze

1/5 - (1 vote)

Poslední dvě léta byla v Čechách opravdu horká. O to víc horko prožíváte, když bydlíte, jako my, v nejvyšším patře panelového domu. Větrání nepřipadá v úvahu a stolní větrák pouze rozdmýchává horký vzduch kolem. Z těch veder jsem byla opravdu vyčerpaná.

Rozhodli jsme se proto pro pořízení ochlazovače vzduchu. Při výběru jsem narazila na rozdíl mezi ochlazovačem vzduchu a klimatizací. Před koupí jsme zohledňovali především cenu, ale i funkčnost přístroje. Ty, které se nám líbili nejvíce, jsem si mezi sebou porovnala. Ráda bych se s vámi o své poznatky podělila.

Co jsou to ochlazovače vzduchu a proč je dobré je používat?

Při výběru ochlazovačů vzduchu jsme narazili na rozdíl mezi klimatizací a ochlazovačem vzduchu. Do této chvíle jsem si myslela, že je to to samé, pouze jinak nazváno. Po přečtení pár internetových stránek jsme se dozvěděli, že rozdíl mezi nimi opravdu je. Klimatizace totiž obsahují takzvané chladivo (v údajích o výrobku ho najdete pod značkou R410A nebo R407C), které ochlazovače vzduchu nemají. Místo chladiva najdete u ochlazovačů vodní nádrž.

Ochlazovače vzduchu totiž ochlazují vzduch tím, že ho zvlhčují. Tato funkce se nám moc líbila, protože máme v bytě také velmi sucho. Tím bychom vyřešili dva problémy na ráz. Dále jsem ocenila to, že nemusíme do bytu nic instalovat a vrtat. Tyto přístroje se většinou prodávají jako mobilní a dají se tedy přesouvat z místnosti do místnosti. Další výhodou je multifunkčnost. Téměř všechny čistí vzduch od prachu a alergenů, čímž se snižuje riziko pro alergiky a astmatiky. Některé pak disponují dalšími funkcemi, jako je například ohřívání, ventilace, odmrazování atd. Na trhu se dá sehnat opravdu velké množství ochlazovačů s různými funkcemi, designem, ovládáním, velikosti a typu. Níže přidávám srovnání těch přístrojů, které nás zaujali nejvíce a nad jejichž pořízením jsme uvažovali.

Ještě na závěr bych ráda shrnula, proč jsme si vybrali ke každodennímu používání ochlazovač vzduchu. Na prvním místě je cena. Pořízení ochlazovače se pohybuje od 2 000 Kč výše a má nižší provozní spotřebu než například klimatizace. Co se týče údržby, také vyjde levněji než u klimatizace. Nemusí se tu totiž měnit filtry a není potřeba vyvádět žádné hadice, které by odváděly ven teplý vzduch. Pokud máte, stejně jako my, v bytě sucho, je ochlazovač ta správná volba, protože vypouštěným vzduchem vlastně místnost i zvlhčuje. Když je místnost hodně vlhká, vypne se, protože už vlastně nemá, co ochlazovat.

Pokud máte doma domácí zvíře i v tomto případě přístroj oceníte. Některé modely jsou totiž schopné pohlcovat i zápachy. Výše zmíněná multifunkčnost umožňuje, že nemusíte ochlazovač používat pouze během letních dnů, ale také během zimy jako topení nebo ventilátor v případě příliš zatopené místnosti. Při používání ochlazovačů bychom ale měli myslet na to, že kvůli vlhkosti, kterou vypouští, se mohou v domácnosti začít tvořit plísně. Proto bychom se měli naučit používat ochlazovače efektivně tak, abychom sami sobě ještě naopak neublížili. Nyní se už pojďme podívat na jednotlivé typy ochlazovačů a na jejich srovnání.

Nejlepší ochlazovače vzduchu a jejich porovnání

Níže dávám k dispozici přehled ochlazovačů vzduchu, které se pro nás zdáli být těmi nejlepšími. U každého najdete popis, výhody a nevýhody.

Clatronic CL 3637

clatronic cl 3637
Větší obrázek na MALL.cz

Tento model je mobilní a multifunčnkční ochlazovač vzduchu. Svému uživateli nabízí 3 hlavní funkce – ochlazování, odvlhčování a ventilování. Obsahuje v sobě 4 odnímatelné filtry, které se ale musejí čistit manuálně. Jako uživatele vás bude jistě zajímat jeho spotřeba. V tomto případě můžete být klidní. Řadí se do energetické třídy A, takže k té úspornější. K přepínání funkcí slouží přehledný LED display. Přístroj tak musíte obsluhovat manuálně.

Na dálkové ovládání bohužel nefunguje. Nastavit si můžete i časování. Nemůže se vám tak stát, že se v horkém letním dni vrátíte z práce do přehřátého bytu. 24 hodinový časovač vám tento komfort rozhodně zaručí. Co se týká hlučnosti, vydává hluk přibližně 65 DB, což se dá přirovnat ke klapání psacího stroje. Když si tedy představíte, že ho máte umístěný v obývacím pokoji, kde se díváte na televizi, může to pohodu celkem rušit..

Vlastnosti

 • nízká energetická třída
 • možnost přenášení díky kolečkům
 • 24 hodinový časovač
 • jednoduchý design
 • chybí dálkové ovládání
 • poměrně vysoká hlučnost
 • Zjistit aktuální cenu

Vivax ACP-09PT25AEH

vivax acp 09pt25aeh
Větší obrázek na MALL.cz

Svým jednoduchým designem se hodí nejen do domácností, ale i do kanceláří nebo společenských místností. I tento model je mobilní, na kolečkách, takže se jednoduše přemísťuje tam, kde je zrovna více potřeba. Ovládat se dá přímo na přístroji pomocí LED displeje anebo za pomocí dálkového ovládání. Disponuje třemi funkcemi – ochlazování, odvlhčováním a ohříváním. Nemusíte ho tedy používat pouze v létě, ale i v zimě jako přímotop do místností, kde není topení nebo které se hůře vytápějí (společné chodby atd.).

Hlučnost přístroje není vyšší než 51 DB, což odpovídá běžnému pouličnímu hluku.  Řadí se do energetické třídy A. Ideálně na noc můžete využít takzvanou sleep funkci, která umožní automatické vypnutí, např. po 1 hodině. Nemusíte tak usínat v horké místnosti, ale zároveň víte, že přístroj nepoběží celou noc. Využít můžete i funkci 24 hodinového časovače nebo memory funkci..

Vlastnosti

 • dálkové ovládání
 • sleep funkce
 • ochrana před vyfouknutím studeného vzduchu
 • nemá funkci čištění vzduchu
 • hlučnější
 • Zjistit aktuální cenu

Azuri AZO – MO35VA

Azuri AZO – MO35VA
Větší obrázek na MALL.cz

Již na první pohled mě tento ochlazovač velice nadchl. Jeho elegantní a moderní design se náramně hodí do moderní domácnosti. I tento typ je tak zvaně multifunkční. Jeho hlavní funkcí je samozřejmě ochlazování vzduchu, dále odvlhčuje a topí.

Ovládat se dá jak manuálně LED displejem, tak na dálkové ovládání. V údajích o výrobku se sice uvádí, že je tichý, nicméně hlučnost je 61 – 65 DB. To odpovídá například hlasitému hovoru a proto ani tento ochlazovač není podle mého názoru ideálním společníkem do dětského pokoje.

Zařazen je do energetické třídy A+, takže i v tomto případě můžeme hovořit o relativně úsporném přístroji. Co se týká kapacity chlazení a topení, v obou případech se pohybuje okolo 3,52 kW. Pokud bych porovnala dva doposud zmiňované přístroje s tímto ochlazovačem, má více méně stejné funkce a navíc má opravdu elegantní design. Při velmi příznivé pořizovací ceně za kterou se dá aktuálně koupit na Mall.cz, je pro mě tento opravdu top.

Vlastnosti

 • elegantní design
 • dálkové ovládání
 • hlučnější
 • chybí funkce 24 hodinového časovače
 • Zjistit aktuální cenu

Clatronic CL 3639

clatronic cl 3639
Větší obrázek na MALL.cz

Oproti výše zmiňovanému modelu CL 3637 má tento typ vyšší chladící výkon, tj. 8 000 BTU (2,35 kW). Opět je to mobilní přístroj na kolečkách, ovšem bez funkce topení. V zimních měsících ho můžete využít k filtrování vzduchu, ale nezahřeje vás. Tento typ umí „jen“ ochlazovat, ventilovat a odvlhčovat.

Ovládat se dá jak manuálně na LED displeji, tak na dálkové bezdrátové ovládání. Disponuje 4 odjímatelnými filtry, které je potřeba čistit manuálně. I u tohoto typu najdeme funkci 24 hodinového časovače, který nám umožní nastavit zapnutí a vypnutí přístroje na konkrétní hodinu, což se dá využít pro pravidelnou filtraci například během dopoledne, když jsou všichni v práci a nebo ve škole, a nikdo doma nevíří vzduch a nemusí poslouchat běžící ventilátor.

Obsahuje nádržku na vodu, do které odkapává vykondenzovaná vlhkost ze vzduchu. Pokud dojde k jejímu naplnění, upozorní na to přístroj na LED displeji. Cena je dle mého názoru poněkud vyšší, pokud přístroj porovnáme s funkcemi výše zmiňovaných.

Vlastnosti

 • vyšší výkonnost
 • upozornění na naplnění nádržky s vodou
 • manuální čištění filtru
 • ne příliš moderní design
 • Zjistit aktuální cenu

ECG MK 103

ecg mk 103
Větší obrázek na MALL.cz

Tento typ jsem vybrala proto, že od značky ECG máme doma více domácích spotřebičů a s jejich kvalitou a funkčností jsme spokojeni. S výkonem 2,9 kW se řadí zatím nejvýše ze všech zmiňovaných přístrojů. Hodí se tím do například prosklených kanceláří nebo skladových místností, kde je v létě opravdu velké horko.

Ovládat se dá přímo na přístroji nebo za pomocí dálkového ovládání. Kromě ochlazování ještě zvládne funkci ventilátoru a odvlhčovače. U ventilátoru je možné nastavit až 3 stupně. Protože se jedná opět o mobilní přístroj, vidím jeho velkou výhodu v tom, že je poměrně lehký. Váží 25 kg, takže pokud ho potřebujete přenést do patra, neměl by to být zas až tak velký problém. Tento přístroj je kombinací výhodné ceny a vysoké výkonnosti.

Vlastnosti

GUZZANTI GZ 1203

V případě tohoto ochlazovače se nejedná o mobilní, nýbrž o nástěnný přístroj. Pro uživatele to znamená, že si musí najít takové místo v domácnosti, kde ho nejvíce využije. Funkcí má hned několik – ochlazuje, ventiluje, topí, odvlhčuje, odmrazuje, samočistí se, eliminuje prach a pachy a umožňuje optimální nastavení proudění vzduchu podle přání.

guzzanti gz 1203
Větší obrázek na MALL.cz

 

Velkou výhodou je tichý proces vnitřní jednotky 30 až 40 DB, což se dá přirovnat k šeptání. Co se týče spotřeby energie, řadí se do energetické kategorie A++. Pokud vám tedy nevadí mít ho zabudovaný někde napevno, je to rozhodně další top, který bych při výběru zvolila. Cena je dle mého soudu úměrná výkonu a kvalitě.

Vlastnosti

Rhonson R 880 Polaris

Jedná se o menší a lehčí (24,5 kg) typ mobilního ochlazovače. Se svým elegantním designem se nemusíte bát ho umístit na viditelné místo vaší domácnosti nebo kanceláře. S hlučností 63 DB se sice řadí k těm hlučnějším, za to ale vyniká vysokým výkonem 2,35 kW. Opět disponuje třemi základními funkcemi, a sice chlazením, odvlhčováním a ventilací. Výhodou je režim SLEEP, kdy si můžete nastavit automatické vypnutí. Ovládat ho můžete jak na moderním displeji, tak na dálkové ovládání. Cena za tento přístroj je vzhledem k jeho funkcím velice příjemná. (Zdroj: Test mobilních klimatizací, Arecenze.cz)

Vlastnosti

Vyberte ten správný

Jak je z výše uvedených typů ochlazovačů vzduchu vidět, výběr je opravdu široký. Záleží opět na vás, co od konkrétního přístroje čekáte a kolik peněz jste do něj ochotni investovat. U nás vyhrál typ Azuri AZO, který splňuje přesně ty funkce, které v našem bytě potřebujeme. Ještě jsme se rozhodovali o Guzzanti, ale mobilní verze nakonec zvítězila před instalováním a vrtáním. Pokud chcete ušetřit, pořiďte si ECG. Ať už se ale rozhodnete pro jakýkoliv typ a značku, jistě budete za jeho pořízení v parných letních dnech vděční.

6 replies to Nejlepší ochlazovače vzduchu – recenze

 1. Trochu to nechápu.Píšete o ochlazovacích,ale potom vyberete samé klimatizace.Parker.

 2. Nevím, kdo vám ty popisy ochlazovačů píše, ale tvrzení, že ochlazují odpařováním vody
  a současně odvlhčují vzduch mi připadá nesmyslné. Odvlhčovat umí klimatizace.

 3. Nějak si protiřečíte – úvod je psaný o ochlazovačích, představené modely jsou všechny do jednoho klimatizace.

 4. Tak to vypadá,kdyz vsichni delají vsechno.Hovorí zasvecene o ochlazovacích a nabízí klimatizace.
  Nebo je tady skrytá reklama….Zkuste si to opravit,at vypadáte,ze nejste zádní „smejdi“,ale jen se v tom trochu plácáte.

 5. Nedávno jsem se bavil s jedním známým a ten teda říkal, že tady s těmi ochlazovači prý nemá moc dobré zkušenosti. Že si ho koupil domů a nefungoval tak, jak měl. Možná se to hodí víc do bytu, co já vím, ale díky tomuto teď spíš přemýšlím nad normální klimatizací. Jen teda do její montáže bych se asi sám nepouštěl. Naštěstí existují firmy, které nabízí i klimatizace s montáží.

 6. Tohle je něco, nad čím jsem ještě nedávno také uvažoval. Nakonec jsem ale došel k závěru, že klasická klimatizace je prostě lepší. Sám právě nad pořízením nějaké klimatizace dost přemýšlím. Zkoušel jsem si hledat například klimatizace Hradec Králové a narazil jsem na jednu firmu, která by byla schopná nám klimatizaci prodat i nainstalovat, tak do toho asi příští rok půjdu. Teď takový nákup asi moc nedává smysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *