Kuchyňské baterie – jak vybrat tu pravou?

Rate this post

Kuchyňské baterie jsou v dnešní době opravdu velké téma. Pryč jsou ty časy, kdy základní otázka v domácnosti při jejich výběru zněla pouze: „Koupíme baterii pákovou či kohoutkovou?“  Dnes je nabídka opravdu bohatá, což ovšem mnohdy zákazníkům působí velké problémy při výběru. Důležité je si tedy nejprve jasně definovat, co vlastně chci, co se mi líbí a hlavně, co můžu, s ohledem na různé okolnosti, mít. Samozřejmě, je nutné vycházet především z dispozice kuchyňské linky. To je hlavní vodítko pro to, abychom správně zvolili, zda zvítězí baterie stojánková či nástěnná. Pokud máme prostor stísněný, omezený a klasická baterie se nám do něj nevejde, nemusíme si zoufat, výbornou variantou je totiž například volba tzv. baterie pod okno.

A teď další bod k diskuzi. Je lepší baterie se sprchou či bez ní? Dá se říct, že co člověk, to názor. Někdo si už neumí vůbec představit, že by dokázal fungovat bez oblíbeného pomocníka v podobě praktické spršky, kterou si pohodlně opláchne nádobí i spláchne dřez. Jiný ocení na sprše hlavně možnost vytažení hadice a tím například možnost napouštět vodu do velkých hrnců mimo dřez. Takže hlavní kritéria jsou jednak prostorové dispozice a pak fakt, jaký důraz klademe na praktičnost baterie, protože upřímně řečeno, někomu jde hlavně o design. A to už vůbec nemluvím o materiálech. Na výběr je kromě standardního chromu a nerezu také keramika, nerez, granit, retro…. No a naprosto neocenitelné mohou být baterie s ohřevem.

Samozřejmě, že důležitým ukazatelem při výběru baterie by měla být i kvalita a tvrdost používané vody, protože vodní kámen, jak známo, je prevít. A proto je potřeba probrat, nejlépe s příslušným odborníkem, zda zvolená kuchyňská vodovodní baterie nebude trpět tím, že máme velmi tvrdou vodu a zda tím nebude snížena její životnost. Konstrukce některých baterií je totiž vůči tvrdé vodě odolnější, zatímco jiné naopak ztrácí na své funkčnosti.

A teď ruku na srdce, kolik žen nevybírá hlavně očima? Takže to znamená, že dřezová baterie sice musí být účelná a praktická, ale o design jde často v první řadě, protože kolik mužů chodí nakupovat kuchyňské baterie? No a neodmyslitelným kritériem při výběru je pochopitelně také cena. Máme tedy jasno co nás zajímá – a teď už se pojďme se podívat na recenzi nejoblíbenějších typů baterií na českém trhu.

Baterie se sprchou – praktický pomocník pro každého

Baterie se sprchou spojují jednoznačně praktičnost s elegancí. Vytahovací sprcha je rozhodně neocenitelným pomocníkem při každodenním mytí nádobí. Je to perfektní řešení, které rychle a efektivně pomáhá všem kuchařům a kuchařkám a usnadňuje a zrychluje jejich práci. Stačí pouze vytáhnout hadici se sprchou, zapnout mód sprchování a snadno a rychle odstraníte zbytky jídla a nádobí máte připravené pro finální mytí.

Tyto baterie jsou použitelné pro všechny typy dřezů a hlavně, je možné je mít v moderním designu i v současné době žádaném retro stylu. Každý si vybere a všichni budou spokojeni. Navíc je můžete mít v kombinaci s pákovým i kohoutkovým provedením baterie. Designově určitě zajímavá je i varianta baterie se samostatnou sprškou. A kromě toho, například v granitovém provedení vypadá baterie se sprchou prostě neodolatelně.

Nástěnné kuchyňské baterie – přežitek nebo ne?

Nástěnné kuchyňské baterie bývaly dříve asi nejrozšířenější a nejoblíbenější variantou, ale s rostoucí oblibou stále rozšířenějších kuchyní na míru, musely do jisté míry ustoupit bateriím stojánkovým. Nicméně i dnes mají své využití. Napojují se přímo na vývod ze zdi, takže jsou výhodné pro případy, kdy není možné do kuchyně umístit klasickou stojánkovou baterii. Pro nákup tohoto typu dřezových baterií je naprosto nezbytné znát správnou rozteč otvorů ve zdi. Nejčastěji jde o dvě varianty – rozteč 150 a 100 mm. Výhodné jsou tyto produkty i co do ceny a kvality.

Rozhodně se však nedá říct, že by se jednalo o nějaké zastaralé řešení, moderní nástěnné baterie jsou perfektním doplňkem, který je nejen praktický, ale také významně doladí vzhled vaší kuchyně. Výrobci tento typ baterií v žádném případě neopomíjejí, takže i zde najdete designově velmi atraktivní kousky.

Dřezové baterie zaujmou i usnadní práci

Dřezové baterie jsou nepochybně důležitou součástí, která významným způsobem ovlivní celkový design vaší kuchyně. Již dávno nejde pouze o praktický doplněk, ale svým způsobem vyjadřují váš vztah k vaší kuchyni a také vaši osobnost. Nabídka různých stylů je nepřeberná – od klasických přes moderní strohé či zajímavé retro kousky. Účelem této pestrobarevnosti je vyhovět opravdu každému a hlavně nabídnout plně funkční a praktický produkt, který si zákazník zamiluje.

Elegance a jednoduchost jdou ruku v ruce s pohodlným ovládáním a maximálním výkonem. Standardní klasický nerez doplňují moderní materiály, jako například granit nebo keramika. Navíc dnes výrobci na kvalitní produkty, kterým opravdu věří, poskytují zcela automaticky prodlouženou záruku. Už to samo o sobě svědč o spolehlivosti těchto výrobků.

Páková baterie – nestárnoucí klasika

Páková baterie je pro mnohé synonymem jednoduchosti. Obrovskou výhodou tohoto řešení je, že i když zastavím vodu, zůstává mi stále nastavena optimální teplota, což u kohoutkové baterie je mnohdy problém. Je možné je mít ve variantě vestavné i nástěnné. Poměrně často jsou považovány také za synonymum pro maximální úsporu vody i energie, protože významně snižují čas nezbytný pro nastavení finální teploty vody. Navíc jsou pákové baterie nenáročné i z hlediska údržby – v podstatě se dá říct, že jsou bezúdržbové. V případě problémů často stačí vyměnit pouze vnitřní část, tzv. kartuš a není třeba kupovat novou baterií. No a nezanedbatelnou výhodou je fakt, že nekape voda, takže nám svým způsobem šetří i peníze.

Kuchyňské baterie s ohřevem – vychytávka, kterou musíte mít

Ještě jste o nich neslyšeli? Chyba! Jsou to totiž produkty, které si vaši pozornost rozhodně zaslouží. Kuchyňské baterie s ohřevem vody jsou nepochybně tou kategorií, kterou byste neměli při výběru opomenout. Jsou dostupné v nástěnné i stojánkové variantě a pomocí topného tělesa vám zajistí ohřev vody až na teplotu 60 stupňů v čase cca 5-10 sekund, v některých případech i kratším.

vodovodní baterie s ohřevem vody

Jsou ideální volbou pro místa, kde není možnost ústředního ohřevu, a přesto je teplá voda vítaná, jako například chaty či zahradní domky. Mimo jiné nabízí i možnost regulace teploty vody. A ke všemu nám stačí jedna páčka… V dnešní době poměrně často nahrazují průtokové ohřívače vody, které zbytečně zabírají prostor.

Baterie stojánkové – 100x a pokaždé jinak

Stojánkové baterie zaznamenaly boom hlavně se vzrůstající oblibou kuchyní na míru se zabudovanými dřezy. Výběr je neuvěřitelně široký – různé typy použitých materiálů, nespočet designových variant. Široká je i nabídka z hlediska funkčnosti. Zmínit můžeme baterie s výsuvnou sprchou nebo pákové s otočným ramínkem nebo pružnou hubící. U stojánkových baterií můžeme rovněž volit typ ramene – šikmé, obloukové, otočné nebo pevné. Důležitá je při výběru rovněž výška baterie.

O vzhledu nemluvě – chrom, nikl, mat či lesk. Luxusní provedení nebo klasika? To jsou dilemata. Ať už si to při nákupu uvědomujeme či ne, volba baterie do jisté míry odráží naši osobnost a vtiskne kuchyni specifický ráz. A na to je potřeba při nákupu rovněž myslet.

Retro baterie – aktuální hit

Retro je dnes v módě, to je nepopiratelný fakt. A neméně to platí i u kuchyňských baterií. A to jak z hlediska tvarů – pochopitelně vedou klasické kohoutky, tak i co do barevného provedení. Je-libo matný chrom, zlatou, mosaz či měď? Nicméně retro neznamená staromódní, takže i retro baterie nabízí všechny moderní vychytávky, takže kupříkladu není problém pořídit si kuchyňskou baterii, která vypadá na první pohled, že pochází z dob našich babiček či prababiček, ale přitom obsahuje všechny moderní vymoženosti, jako například sprcha. Při koupi retro baterií je však zapotřebí vzít v úvahu styl kuchyně více, než u jiných typů.
retro baterie do kuchyně

Kuchyňské baterie a léty prověřené značky

Při výběru baterií je vhodné se řídit nejen vizuálním dojmem či oslňující nabídkou funkcí, ale je vždy dobré sáhnout po osvědčených a prověřených značkách, které nezklamou. Takže pokud sáhnete po baterii značky GROHE, NOVASERVIS či RAVAK, nemůžete se určitě splést. Nabízí obvykle produkty všech cenových kategorií a také různý design, takže si vybere milovník vysoce moderních tvarů i zastánce klasiky. Bohatá je také nabídka materiálů – klasický chrom či nerez je doplněn novými materiály, jako je granit, titan, keramika. A výběr mezi chromem nebo zlatou dnes výrazně komplikuje bohatá nabídka barevných variant.

Významnými hráči na tomto trhu jsou také výrobci dřezů, jako je například BLANCO či FRANKE. Ti se snaží dřezové baterie často designově sladit právě se svými dřezy, což je mnohdy vysoce estetické. Samozřejmě kvalitní výrobky má ve svém portfoliu i celá řada dalších dodavatelů, úžasné retro výrobky nabízí například značka Armando Vicario v řadě retro. Vždy je potřeba mít na paměti, že kvalita sice nemusí vždy znamenat vysokou cenu, ale na druhou stranu kvalitní kuchyňskou baterii do 500 Kč opravdu nepořídíte.

Vybírat, ale nepřebrat

Mezi zajímavé produkty nesporně patří například stojánková dřezová baterie Novaservis NOBLESS EDGE 36713.0, která se právem řadí mezi vyšší střední třídu baterií. Na první pohled zaujme neotřelým designem, kde se snoubí technická dokonalost a jednoduchost s elegancí. O praktičnosti a účelnosti netřeba pochybovat. Baterie obsahuje praktickou keramickou kartuš. O tom, že výrobce o kvalitě nepochybuje ani na okamžik svědčí i prodloužená pětiletá záruka. S touto baterií určitě nešlápnete vedle a ve vaší moderní kuchyni se stane rozhodně ozdobou.

Dalším produktem, který nezklame a navíc potěší i příznivou cenou je nástěnná baterie Balletto 81011. Chromový nestárnoucí design je vhodný do jakékoliv kuchyně. Přidá-li se bohatá nabídka příslušenství a rovněž dlouhá životnost a zákazníky potvrzená spolehlivost, máme zde produkt, který nabízí vysokou kvalitu za nízkou cenu, neboť necelých 900 Kč se rozhodně dá považovat za cenu rozumnou. Zřejmě proto také dosahuje vysoce kladných hodnocení.

Mezi stojánkovými bateriemi vyniká také páková směšovací baterie Franke FG 9547, která patří spíše do kategorie pro náročnější zákazníky. Je k dostání v různém provedení, od standardního leštěného chromu přes titan, nikl, grafit, různé barevné varianty až po matný, vysoce odolný a snadno udržovatelný nerezový povrch. Tato baterie je otočná se sprchou a cenová hladina se pohybuje mezi 2500 – 4500 Kč podle provedení. Nicméně, kvalitní a esteticky zajímavé provedení z ní činí jednu z nejoblíbenějších baterií ve své kategorii.

Kdo má zájem o extrémně praktickou a stylovou baterii, nabízející nejnovější technologie, sáhne po Delimano Instant Digital Horizontal, která patří do skupiny baterií s elektrickým ohřevem. Toto geniální řešení nabízí teplou vodu již za 3 sekundy. Velkou výhodu je kromě příjemné ceny kolem 1700 Kč i snadná manipulace a bezproblémová montáž, kterou zvládne každý. Také moderní a působivý design je určitě významné plus, které ocení nejedna hospodyňka. Takže pokud vás trápí třeba nízký tlak vody, nedostatek prostoru pro průtokové ohřívače nebo jen chcete mít na chatě k dispozici rychle teplou vodu, pak toto je ideální volba právě pro vás.

Srdce milovníků retro stylu jistě zaplesá nad baterií SINKS Armando Vicario RETRO 100 S, která je dostupná v několika variantách provedení – bronz, měď nebo chrom, lesklý i matný. Kombinace s bílou keramikou dodává této baterii zvláštní kouzlo a potěší i vysunovatelná sprcha a otočné raménko. Díky tomu, že italský výrobce používá výhradně součásti vyrobené v Evropě, nabízí standardně pětiletou záruku. Patří sice již mezi baterie s vyšší cenou, koupit ji můžete cca od 6500 Kč, ale rozhodně budete mít v kuchyni produkt, který je ojedinělý a neokoukaný. A nepochybně ohromíte všechny návštěvy. Jedinou nevýhodou jsou kohoutky, které sice dokreslují celkový vzhled, ale z hlediska praktičnosti nejsou úplně ideální volbou. Nicméně, Armando Vicario nabízí variantu RETRO 200 S, která má místo kohoutků praktickou páku.

Takže teď je zapotřebí vzít rozum do hrsti a zvážit všechna pro a proti. Hodně samozřejmě napoví uspořádání kuchyňské linky, prostorové možnosti, a samozřejmě také finanční stránka věci. Pokud už máte baterii vybranou, a hledáte odborníka, nejlépe instalatéra, který vám ji nainstaluje do kuchyně, může zkusit zadat poptávku na web Poptavej.cz – řemeslníci a firmy se vám ozvou sami s konkrétní kalkulací na míru vy si pak můžete mezi nimi vybrat tu nejvýhodnější nabídku.

2 replies to Kuchyňské baterie – jak vybrat tu pravou?

  1. Dobrý den, ano, naprosto souhlasím, je to určitě podstatné přemýšlet, jakou baterii si vybereme. My jsme vybírali dlouho a na trhu konkurencí nebylo lehké vybrat. Nakonec jsme ale na https://eshop-blanco.cz/454-drezove-baterie zakoupili Blanco a jsme moc spokojení.
    Děkujeme za článek, který nás inspiroval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *