Elektrické podlahové topení – jak na to

Rate this post

Čeká vás v dohledné době montáž elektrického podlahového topení? Jestliže nemáte moc představu o tom, co vás čeká, potom vám jistě velmi dobře poslouží následující článek.

Co všechno je nutné připravit, čeho se vyvarovat a na co si dát pozor? Poradíme vám! Uvidíte, že instalace elektrického podlahového topení není tak náročná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Elektrické podlahové vytápění skýtá mnoho výhod a zejména v zimě je nedocenitelné. Teplo, které se šíří od podlahy, je mimořádně příjemné, takže si budete říkat, jak jste dosud mohli bez podlahového topení žít…Elektrické podlahové topení - jak na to

Na co je třeba dát si při montáži topných kabelů pozor

 • Před instalací je nezbytné podklad důkladně očistit a zbavit jej nejen nečistot, ale i úlomků apod.
 • Jednotlivé topné prvky se v žádném případě nesmí křížit, ani se nikde dotýkat.
 • Topné kabely by neměly křižovat dilatační spáry.
 • Topné kabely je nutné obalit materiálem, který odvádí teplo (například betonem, anhydritem).
 • Nutné je rozmístit topné prvky tak, aby nad nimi nebyly větší zařizovací předměty, neboť by tak byl omezen odvod tepla z povrchu. Pokud se nábytek nad topnou plochou přece jenom bude nacházet, je nezbytné umožnit proudění vzduchu jiným způsobem.
 • Od svislých konstrukcí by měly být topné kabely vzdáleny nejméně 5–10 centimetrů.
 • Topné kabely je třeba pevně přichytit k podkladu prostřednictvím fixačních pásků.
 • Spojka mezi topnou částí a studeným koncem se nesmí nacházet v ohybu.
 • Teplotní čidlo se musí instalovat do ochranné trubky se zaslepeným koncem.
 • Ochranná trubka s teplotním čidlem se instaluje do roviny s topnými kabely, mezi dva vodiče.

Instalace elektrického podlahového topení krok za krokem

První fáze: Elektropříprava

Na montáž podlahového topení je samozřejmě nutné myslet už při návrhu elektrických rozvodů. Do každé místnosti, ve které je plánování elektrické podlahové topení je třeba přivést napájení 230 V, přičemž každý přívod by měl být zajištěn patřičným samostatným jističem, v tomto případě je vhodné vše zkonzultovat s elektrikářem. Všechny přívody pro topné okruhy se následně zapojí přes proudový chránič.

Do každé místnosti, kde bude využíváno elektrické podlahové topení, je nutné připravit instalační krabici napojenou přímo na rozvaděč. Montážní krabice se obvykle umísťuje do výšky 1 metru, případně 1,2 metru od podlahy, tedy v úrovni vypínačů. Samotné umístění termostatu se odvíjí od preferencí budoucího uživatele. Vhodné je však předejít tomu, aby byla jeho funkce ovlivňována nežádoucími vnějšími vlivy, například průvanem apod.

V každé místnosti by tak měl být nachystán jeden otvor, který bude osazen krabicí. Z této instalační krabice na podlahu směřují dvě instalační trubky, takzvané husí krky o 12–16 milimetrů. Jedna trubka je určena pro přívod topného kabelu, druhá trubka pro kabelové teplotní čidlo. Drážky pro tyto trubky vedou kolmo dolů od montážní krabice k podlaze. Trubka pro studený konec by měla končit v podlaze zhruba 10 centimetrů od zdi. Naproti tomu trubka určená pro podlahové teplotní čidlo je zakončeno pozvolně, s minimem ohybů zhruba 50 centimetrů od zdi. Husí krk pro podlahové čidlo je zafixován až po položení podlahové izolace a fixačního pásku.Elektrické podlahové topení - jak na to

Druhá fáze: Pokládka izolace a obvodové dilatace a očištění podkladu

Následující kroky jsou velmi důležité a je třeba jejich provedení věnovat mimořádnou pozornost. Jakmile je podlahová izolace dobře vyrovnaná, může se na ni položit separační fólie a nalepit obvodová dilatace. Vše musí být precizně přelepeno páskou, aby vznikla celistvá vrstva sestávající právě ze separační fólie a obvodové dilatace.

Podklad je třeba před samotnou pokládkou topných kabelů důkladně očistit od všech nečistot, zejména od ostrých úlomků. Vhodné je vyznačit zařizovací předměty, zejména kuchyňské linky, vany apod.) a poté ještě jednou zvážit přesné umístění topných kabelů. Rovněž je třeba vypočítat rozteč smyček topného kabelu.

Třetí fáze: Instalace fixačních prvků

Než se pustíte do rozmisťování fixačních prvků, ještě jednou zkontrolujte čistotu povrchu. Topný kabel by měl být od svislých konstrukcí umístěn ve vzdálenosti nejméně 5–10 centimetrů, takže vzdálenost fixačního pásu od zdi činí přinejmenším 10 centimetrů, případně i více. Optimální je umístit topný kabel podél delší strany místnosti, fixační pásek by tedy měl vést podél kratší strany místnosti. Tam, kde se budou vyskytovat smyčky topného kabelu, jsou pásy zafixovány za pomoci vrutů či hřebíků.

Čtvrtá fáze: Samotná montáž topného kabelu

Pokládka topných kabelů je zahájena na jedné straně místnosti. Konec kabelu musí dosáhnout k instalační krabici. Smyčky by rovněž měly být rovnoběžně s husím krkem pro čidlo.

Při samotné instalaci je třeba myslet na to, aby studený konec topného kabelu byl dostatečně dlouhý a dosáhl k připravené krabici. Smyčky topných kabelů rovněž musí být rovnoběžně s husím krkem určeným pro podlahové čidlo.

Topný kabel je zafixován do oček fixačních pásků v daných roztečích, případně také samolepicí páskou. Očka se dotáhnou pomocí kleští. Tento postup probíhá od jedné strany místnost k protější stěně. Jeden topný kabel je možné vést i podél zdi, díky čemuž nebude vlhnout zeď v v rozích za nábytkem. U balkonových dveří a francouzských oken je vhodné instalovat topný kabel ve větších rozestupech, aby se předešlo rosení oken.

Husí krk je nezbytné zaslepit, jestliže k jeho zaslepení dosud nedošlo. Následně jej lze k podkladu připevnit pomocí příchytky, přičemž by měl být umístěn rovnoběžně s již instalovanými kabely.Elektrické podlahové topení - jak na to

Pátá fáze: Kontrola instalace a měření

Po instalaci topného kabelu přichází na řadu měření. Získané hodnoty se zaznamenají do stavebního deníku. Rovněž by mělo být zaměřeno a zakresleno umístění husího krku.

Jestliže bylo vytvořeno více okruhů i v jedné místnosti, potom je nutné tento postup zopakovat u všech. Husí krky i topný kabel je třeba dostatečně zajistit, aby nedošlo k jejich vyplavání během lití podlahy. Proto je žádoucí vše kontrolovat i při samotném lití podlahy.

Šestá fáze: Zalití podlahového topení

Jako poslední krok následuje samozřejmě zalití podlahového topení betonem, případně také anhydritem. Na závěr, jakmile se lze po ploše pohybovat, je nutné provést kontrolní měření a zaevidovat naměřené hodnoty. S následnou pokládkou podlahové krytiny je třeba počkat, dokud konstrukce dostatečně nevytvrdne, rovněž lze oříznout obvodovou dilataci, která přesahuje.Elektrické podlahové topení - jak na to

Jak na instalaci podlahového topení snadno a rychle?

Necítíte se na instalaci elektrického podlahového topení svépomocí? Nemá smysl pouštět se do jeho montáže, pokud by měl být celý proces zbytečně zdlouhavý, navíc s nejistým výsledkem. V takovém případě není na škodu obrátit se na profesionála, který dbá na všechny bezpečnostní opatření pro správné fungování elektrického podlahového topení. Při hledání by vám mohl být nápomocný poptávkový server Poptávej.cz, kde během chvilky zadáte svou poptávku se specifikací a následně si můžete vybrat z nabídek profesionálních firem nejen podle kalkulované ceny, ale také na základě doporučení předchozích spokojených zákazníků. Instalace elektrického podlahového topení bude rychlejší a snadnější, než byste čekali.

5 replies to Elektrické podlahové topení – jak na to

 1. topíme na elektrinu a hledame levnejsi nabidku poradi nekdo?

  • Jde o to u koho nyní jste, já bych vám mohl doporučit svého dodavatele Comfort energy, protože s ním mám zkušenosti dobré a mám od jak elektřinu tak i plyn zároveň. Ale cena je vždy individuální věc, podle spotřeby, takže důležité je od koho by se převod dělal.

 2. Už léta máme podlahové topení v koupelně a je to paráda. Teď ale zvažujeme, že bychom si jej nechali udělat i v obýváku. Stejně tam chceme dělat novou podlahu, tak bychom to takto alespoň mohli spojit. Něco jsem si o tom ale četla a prý ne všechny druhy podlah jsou pro podlahové topení vhodné. Třeba tady o tom mají super článek.

 3. Ono je fakt dobré si uvědomit, že podlahové topení je zcela jiný způsob vytápění. Navíc je tam potřeba pravidelná kontrola topných těles a podlahového vytápění, aby bylo dosaženo optimální efektivity té práce toho topení. Ale jako to je občas marné lidem vysvětlovat. Každý svého štěstí strůjcem, jak říkala moje babička. 🙂

 4. Taky budeme mít podlahové topení a topit elektřinou. Mám udělanou přípravu i pro krbová kamna, ale zatím nejsou úplně aktuální. Uvidíme, jak se bude hýbat cena elektřiny. Než dostavíme dům, tak to bude ještě chvíli trvat. Teprve totiž řeším zapojení rozváděčové skříně , pak mám dělat vodu, omítky, dlažbu a spoustu dalších věcí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *