Kotle Dakon – plynové i na tuhá paliva

Společnost Dakon je věnuje výrobě kotlů již několik desetiletí. A nutno podotknout, že úspěšně. Její historie se začala psát v roce 1949 a od té doby se zařadila mezi špičku na českém trhu. Kotle Dakon mají svoji výrobnu stále na tradičním místě – na Krnovsku. Nabídka kotlů Dakon je široká, zahrnuje ocelové a litinové kotle na různé druhy paliv. Stroje se pyšní zejména dlouhou životností a vysokou účinností. Velmi se dbá na šetrnost k životnímu prostředí.

Nabídka kotlů firmy Dakon se dělí do dvou základních větví. Jedná se o kotle na tuhá paliva a elektrokotle. Pojďme si nyní sortiment podrobně představit.

Kotle na tuhá paliva

I když trend v moderním světě je takový, že se od topení tuhými palivy upouští, je tento způsob stále rozšířen a existuje spousta kotlů právě na tyto paliva. Důvodem jsou především jejich nízké ceny. Velmi důležité je vybrat ten správný zdroj energie vzhledem k vytápěnému prostoru – jeho velikosti, stáří, zateplení apod. Ať již vyberete uhlí, dřevo, brikety či peletky, správná volba zdroje energie může výrazně pozitivním způsobem ovlivnit vaše náklady na běžný provoz kotle.

Kotle na uhlí a dřevo

Uhlí a dřevo reprezentuje tradiční způsob vytápěný, který je u společnosti Dakon realizován výhradně v ocelových kotlích. Velikým plusem této kategorie je legislativní zabezpečení, všechny nabízené produkty splňují přísné emisní normy třídy 3.

kotel Dakon

DOR F

Kotel DOR F se vyznačuje vysokou bezpečností, které pomáhá jednak bezazbestová izolace a jednak integrované chladící smyčka, jež kotel ochraňuje proti přehřátí. Další důležitou charakteristikou je jednoduchá manipulace při běžné práci s kotlem, jako je přikládání, jeho údržba a čištění. DOR F totiž disponuje velkou násypnou šachtou pro pohodlné přikládání shora.

Jak již bylo zmíněno, materiál kotle je výhradně ocel. Co se týče paliv, je konstruován primárně na dřevo a obě varianty uhlí, poradí si však také s uhelnými briketami a v krátkém časovém horizontu dokonce i s koksem.

Jedná se o kotel s velmi vysokou spolehlivostí, která podmiňuje dlouhou životnost. Je to způsobeno například absencí spalinového ventilátoru, který u podobných kotlů bývá standardem a je většinou první porouchanou komponentou.

Kotel na tuhá paliva DOR F je nabízen v několika různých výkonech. 13,5; 16; 20; 24; 27; 32 kW, to je nabízená výkonová řada. Dle konkrétních a individuálních potřeb zákazníka probíhá upřesnění a výběr toho ideálního výkonu. Malé rozestupy v jednotlivých výkonech v řadě dávají možnost volby kotle přesně dle tepelných ztrát vytápěného objektu.

Energie, která se v tomto kotli získává z pevných paliv plně postačuje, není již zapotřebí žádná další podpora energie elektrické.

DOR F 32 D

Jedná se o speciální verzi kotle DOR F. Jeho největší přednost spatřujeme ve vysoké účinnosti (až 82 %). Je určen pro spalování zejména kusového dřeva, je však možná i alternace v ostatních tuhých palivech. Primárním zdrojem energie by však mělo být právě kusové dřevo.

Kotle na uhlí a peletky

Tento typ kotlů je konstruován z oceli či litiny. Jeho základní charakteristikou je dlouhá životnost a vysoká spolehlivost.

FB2 Automat

Hnědě uhlí, černé uhlí a pelety, to jsou paliva, kterými lze do kotle FB2 Automat přikládat. Je vyroben z kvalitní tlakové litiny, jež zajišťují dlouhodobou životnost bez nějakých dalších výraznějších nákladů. Jedná se o plně automatizovaný kotel. Podávání paliva do hořáku je realizována pomocí tzv. šnekového podavače, což je řešení velmi pohodlné.

Důležitou komponentou je těleso s výměníkem. Je konstruováno ze speciální šedé litiny. Jeho hlavní funkce spočívá v účinném předávání tepla ze spalin do ohřívače vody. Plní tak základní funkci kotle, a to bez ztrát.

Tím, že je kotel plně automatizovaný, odpadají starosti s frekventovaným přikládáním. Zásobník paliva je totiž až 385 litrů veliký, kotel FB2 Automat tak vydrží pracovat až 3 dny bez doplňování paliva. Popelník má menší kapacitu, je nutné jej vyprazdňovat zhruba v intervalu 12 hodin.

Výkon kotle je řízen mikroprocesorovým regulátorem. Jeho správné používání zajišťují nízkou spotřebu a s ní ruku v ruce jdoucí ušetření provozních nákladů.

DOR N Automat

DOR N Automat je ocelový kotel, spalující uhlí a dřevěné pelety. Vyrábí se ve třech jmenovitých výkonech – 15, 20 a 25 kW. Dle těchto čísel je zřejmé, že je velmi vhodný i pro domy s nízkými tepelnými ztrátami.

Pomocí regulátoru lze pracovat s velikostí výkonu a snižovat jej až na hodnotu 30 %, což dává uživateli možnost pracovat s nízkou spotřebou a tedy ušetřit.

Obdobně jako u předchozího modelu je možné pravé i levé provedení. Existuje tedy možnosti přimontovat zásobník paliva na jakoukoliv stranu, což je velmi praktické. Zásobník disponuje 240 litry, které, dle nastavení výkonu, dokáží zásobovat kotel po dobu 3 – 5 dnů. Kotel DOR N Automat se chlubí až 90% účinností.

Zplynovací kotel na dřevo

NP Pyro

Zplynovací kotel na dřevo představuje ekologický způsob vytápění. Jako palivo se používá suché kusové dřevo. Kotel je charakteristický moderním vzhledem, což mu však neubírá na kvalitě konstrukce či materiálu a může se tak pyšnit dlouhou životností.

Je velmi snadno obsluhovatelný, čemuž napomáhá i elektronická regulace. S pomocí pokojového termostatu můžete pohodlně řídit celý topný systém a jeho výkon. Kotel pracuje s účinností spalování až 90 %.

Elektrokotle

I elektrokotle jsou zástupci ekologického zdroje vytápění. Byť to není primární produkt společnosti Dakon, není to nic, čemu by bylo dobré se vyhýbat.

Hlavním pozitivem je především ekologický a efektivní provoz. Díky svému technologickému řešení dokáží elektrokotle dosahovat až 100% účinnosti. Zároveň disponují snadnou obsluhou, možností řízení skrze pokojový termostat. Praktickým prvkem je také jejich tichý chod. Lze je použít buď jako primární či záložní nebo doplňkový zdroj elektrické energie.

Elektrokotle firmy Dakon se nabízení v sérii Daline PTE, jež je nabízena ve dvou výkonových řadách. 4 – 18 kW a 22 – 60 kW.

Donedávna se společnost Dakon zaměřovala i na výrobu a prodej závěsných plynových kotlů, před nějakým časem se však rozhodla tento sektor opustit a nyní v něm pouze spolupracuje se společností Junkers.

Konkurence

Konkurenci tvoří hned několik produktů od různých společností. V případě kotlů na tuhá paliva je to především firma Viadrus a její produktová řada Viadrus Hercules. Disponuje kotli na tuhá paliva se srovnatelnými vlastnostmi a podobnou cenovou hladinou. Rozdíly v nabídce, kvalitě, výbavě, výkonu apod. mezi Dakonem a Viadrusem jsou opravdu minimální.

Další firmy již představují většinou vyšší cenovou kategorii. Jedná se například o kotle Atmos, OPOP či Roje, (Rojek KTP25).

V oblasti elektrokotlů je výrazným konkurentem společnost Protherm, která se Dakonu vyrovná jak v ceně, tak kvalitě nabídky. Zejména produktová řada Protherm RAY je mezi zákazníky velmi oblíbená a zaujímá jedno z předních míst na českém trhu. Nabízí se v mnoha výkonových provedeních.

Další konkurenci tvoří firma Thermona, což je tradiční český výrobce různě výkonných kotlů. Za zmínku rozhodně stojí také kotle Kopřiva či Mora-top electra.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *