Right Power Energy – recenze

5/5 - (1 vote)

Poskytovatel energie RIGHT POWER je na českém trhu od roku 2006 (což píše na svých oficiálních stránkách, informace se napříč weby zaměřenými na energetiku však různí, některé uváději i rok 2005) a je jedním z prvních alternativních dodavatelů. Zpočátku společnost fungovala pod značkou Bicorn s.r.o. Za cíl si dala vybudovat skupinu firem, která bude především stabilní. Svoje podnikání v odvětví energetiky se rozhodla kromě České republiky realizovat též na Slovensku. Přičemž společnost uvádí pro Českou republiku kontakt na ostravskou pobočku. Podle dostupných zdrojů společnost sídlí v Praze. Pro Slovenskou republiku je adresa na webových stránkách uvedena na pobočku v Žilině. Prvními kroky celé společnosti se stalo poskytování velkoobchodu a poradenství, postupem času začala také energie vyrábět a zajišťovat jejich dodávku až k zákazníkovi. RIGHT POWER na svých webových stránkách informuje, že se stal partnerem pro více než osmdesát tisíc klientů, a to ať už domácností nebo průmyslových či komunitních zákazníků. Společnost poskytuje jak elektřinu, tak i plyn.

Pod hlavičkou společnosti RIGHT POWER SERVICES, a. s., která je součástí skupiny RIGHT POWER a. s., zároveň vznikl i další virtuální mobilní operátor – RIGHT MOBILE.

Poskytování energií pro domácnosti

Abyste si mohli vůbec rozmyslet, zda změnit poskytovatele energií, potřebujete mít srovnání. RIGHT POWER na svém webu zákazníkům nabízí možnost nechat si analyzovat dosavadní výdaje za plyn a elektřinu. Následně vám společnost učiní nezávaznou nabídku. Vše je navíc možno řešit elektronickou cestou. Vyplníte předem připravený formulář, uvedete na sebe kontaktní spojení a počkáte, až se vám zástupci společnosti ozvou.

Už jste se rozhodli, že k RIGHT POWER přejdete? Doporučejme primárně podívat se do této kalkulačky, kde uvidíte, zda je pro vaše účely tento dodavatel skutečně výhodnější než ostatní. Společnost slibuje, že vás smlouva nebude vázat a nedočkáte se žádných nečekaných výdajů v podobě pokut a skrytých poplatků. Pokud si převedete k tomuto dodavateli jak dodávky plynu, tak elektřiny, dostanete výhodnější sazbu. Zároveň si nemusíte dělat starosti s administrativou. Změnu dodavatele vám zdarma RIGHT POWER zařídí. Samozřejmostí je péče o zákazníka v podobě bezplatného poradenství. Dále máte k dispozici internetovou klientskou zónu PowerWeb. Obrátit se se svými dotazy můžete na zákaznické centrum. Ať už je chcete řešit elektronicky, po telefonu nebo osobní návštěvou. Využít také můžete program benefitů CARTE, kdy se stanete majitelem pro většinu z nás jistě hned několikáté slevové kartičky. Ta vám zajistí slevu až 30 % na více než 3000 obchodních místech. Přičemž pro ty z vás, kteří zrovna neholdují davům v obchodech, má celý systém výhodu v tom, že ke spolupráci byly přizvány také internetové obchody.

V současné době nabízí jedenáct tarifů pro elektřinu a osm pro plyn. Technická asistence je za příplatek plus 10 Kč měsíčně.

right power energy

Poskytování energií pro firmy

Firmy se RIGHT POWER snaží zaujmout v podstatě obdobnými benefity jako domácnosti. To znamená smlouvy bez poplatků, zvýhodněná sazba v rámci poskytování plynu i elektřiny najednou, zdarma změna poskytovatele a zároveň vyřízení převodu, bezplatné poradenství, technická asistence, vstup do klientské zóny a možnost obrátit se případně na zákaznické centrum.

A jak to vypadá v praxi

Přesuneme-li se od slov k reálnému fungování poskytovatele, tak samotní klienti společnosti dávají k dobru především neocenitelnou radu, která platí vždy a všude: Čtěte, co podepisujete. Samozřejmě vám nesmí nikdo cokoli vnutit. Ale to je především na vás samých, jestli si nic vnutit nenecháte. Náklady si určitě spočítejte a dejte si je porovnat. V klidu si údaje přečtete a popřemýšlejte o nich. Potom se teprve rozhodujte. Předložená nabídka nemusí vždy být ta reálně nejvýhodnější. Skutečně lze ušetřit, ale o úspoře si rozhodnete především vy sami.

Rozhodně také trvejte na dodání všech potřebných dokumentů, RIGHT POWER má dle dostupných ohlasů ještě jisté rezervy v jednání se svými klienty (neposkytnutí kopie smlouvy, svévolná přeměna původního závazku na dobu určitou ve smlouvu na dobu neurčitou).

RIGHT POWER na svých webových stránkách má k dispozici aktuální ceníky, takže si můžete porovnat náklady za energie i sami. Pro zjednodušení lze také použít výpočet za pomoci jednoduchých srovnávacích internetových kalkulaček.

Srovnání v řeči čísel

Podle dostupného nezávislého srovnání však v roce 2014 byla i individuální nabídka kalkulace ceny elektřiny od této společnosti dražší oproti porovnávané konkurenční veřejné nabídce. A to i přesto, že se tento krok pokouší vzbuzovat exkluzivní dojem s tím, že je klientovi věnována individuální péče a snaha najít pro něj to nejlepší. Porovnávala se dvě odběrná místa a v prvním případě stála nabídka RIGHT POWER více hned o pět set korun bez DPH. Ve druhém případě dokonce o 2 200 Kč.

Dle výsledků testu časopisu dTest v roce 2015, který se porovnávání cen elektřiny věnoval, vyšla nabídka RIGHT POWER při odběru 2,5 MWh/rok v sazbě D02d o více než 600 Kč dráž oproti nejlevnějšímu zástupci ve srovnání. Při odběru 5 MWh/rok (3 MWh ve vysokém, 2 MWh v nízkém tarifu) a sazbě D25d činil rozdíl více než 1100 Kč. Třetí srovnání při odběru 15 MWh/rok (6 MWh ve vysokém, 9 MWh v nízkém tarifu) se sazbou D45d dopadlo opět v neprospěch společnosti, když rozdíl byl více než 2200 Kč oproti nejlevnější nabídce.

Pro ilustraci si dodejme ještě výsledky, ke kterým došel při svém srovnávání v září roku 2014 web finance.cz. Jako modelový příklad posloužila domácnost žijící v Plzni. Její spotřeba je 1,9 MWh ročně, příklad počítá s elektřinou využívanou na svícení a provoz neběžnějších přístrojů jako televizor nebo lednička. V rámci distribuční sazby D02d by taková rodina u nejlevnějšího poskytovatele zaplatila 9 082 Kč za rok. U RIGHT POWER by se oproti tomu dostala na sumu 9 830 Kč.

Doplníme si ještě srovnání cen plynu. Server finexpert.cz se tomuto tématu také věnoval již v roce 2014. Příklad je založený na rodině žijící v Českých Budějovicích, která plynem ohřívá vodu. Roční spotřeba činí 6 500 kWh energie. Pokud by naše modelová rodina využila nejlevnější nabídku, stálo by ji to ročně 10 320 Kč. Chtěla-li by jako svého poskytovatele zvolit právě RIGHT POWER, náklady za plyn by se vyšplhaly na 10 890 Kč. Rozdíl tedy je přesně 570 Kč.

Pokud by druhá rodina z Ostravy využívala plyn k vytápění celého domu a její spotřeba činila 21 000 kWh, v rámci nejlevnější nabídky by si musela připravit 27 625 Kč. U společnosti RIGHT POWER by plyn ročně stál už 31 394 Kč.

Etický kodex

Společnost stejně tak dosud chybí mezi signatáři etického kodexu poskytovatelů energií navrženého Energetickým regulačním úřadem. Aktuální seznam členů kodexu je, citujme si poněkud nešťastně češtinářsky formulované upřesnění, soubor základních pravidel etického a profesionálního jednání obchodníka s elektřinou či plynem. To ve zkratce znamená, že zástupce společnosti musí vždy uvést, za kterou společnost přichází jednat, nesmí na klienta vyvíjet nátlak, jakýmkoli způsobem očerňovat konkureční společnosti, vždy výslově informuje o změně dodavatele a zároveň nikdy klienta nedostane do situace, že by musel u původního dodavatele platit pokutu kvůli vypovězení smlouvy. V nové smlouvě jsou zároveň uvedeny výše zálohy, způsob platby za ně, termín zahájení dodávky energií, obchodní podmínky a ceníky. A rovněž musí zákazníkovi vysvětlit, že od smlouvy má možnost odstoupit. Přeplatek je vrácen do patnácti dnů. Přičemž dodržování kodexu je závazné a porušení podmínek je správním deliktem, za který hrozí pokuta okolo 60 000 Kč. Finanční postihy za závažnější prohřešky se mohou vyšplhat až k částkám v řádech milionů korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *