Recenze: kotel Atmos DC 25 S

4.7/5 - (7 votes)
Minulý rok v období podzimu jsem začala řešit zásadní problém. Můj starý kotel přestal fungovat, a já  měla strach, jak zabezpečím teplo pro svoji rodinu na nadcházející zimu. Jak teploty klesaly, rostl můj stres a strach Nechtěla jsem, aby moje děti byli nemocné anebo aby jim byla zima. Se starým kotlem se již nedalo nic dělat, a tak jsem uvažovala o koupi nového. Na internetu se v tom obrovském množství kotlu nedalo vybrat, až jsem narazila na jeden, který mi vyhovoval. Jednalo se o kotel Atmos DC 25 S, se kterým jsem již po dvě sezóny velice spokojená, a tak jsem se rozhodla popsat ho trochu i pro vás.


 

Co by si měl každý promyslet, než koupí tento typ produktu

Kotel Atmos se svým výkonem je vhodných do rodinných domů či větších bytů. Je to kotel na spalování dřeva s velkým zásobníkem dřeva a dlouhou dobou hoření. Mně samotné toto vyhovuje, nemusím se o kotel strat, když jdu např. do obchodu a děti jsou sami doma. Nahážu dřevo jednoduše dovnitř a nechám kotel, aby pracoval.

Pokud jste však třeba starší člověk, co už si nedokáže sám naštípat dřevo a nikdo mu nepomůže, tento typ kotle se pro vás úplně nehodí a měli byste spíše uvažovat nad jinou variantou-kotlem vytápěným na pelety nebo plynovým kotlem.

Věci, které byste měli vědět, než si koupíte tento kotel:

1.Jedná se o kotel na dřevo. Měli byste si tedy dopředu promyslet, kam uložíte dřevo. Je třeba zajistit suchou místnost bez vlhkosti, aby nedocházelo k poškození dřeva.

2.Kotel je ekologický (funguje na principu obráceného spalování) a díky tomu je na něj od státu poskytována dotace. Nebojte se proto zajít na úřad a zajistit si kotlíkovou dotaci a tím pádem získat příspěvek od státu. Vyřízení není složité a každá koruna se hodí.

3.Jak velké prostory chcete vytápět? Pro rodinné domy a byty se hodí kotle s menším výkonem než třeba kotle vhodné do kancelářských prostor. Kotel Atmos má výkon v rozmezí 21-30 kW a proto je vhodný pro prostory 250 m2 až 400 m2. Sama jsem si ho koupila do našeho rodinného domečku a jeho výkon je dostačující.

Představení produktu

Tento kotel patří do rodiny kvalitních kotlů Atmos od českého výrobce. Díky ekologickému spalování na principu generátorového zplynování s použitím odtahového ventilu, který odsává spaliny z kotle, je topení ještě kvalitnější a efektivnější. Kotel se skládá z násypky paliva, která je ve spodní části opatřena zplynovací tryskou, skze kterou odchází spaliny a plyn. Díky velkému zásobníku se nemusíte bát spalovat i větší kusy dřeva. Kotel navíc obsahuje nejrůznější bezpečnostní opatření, což ocení snad úplně každý. Chladící smyčka proto přetopení nebo spalinový termostat jsou tak pojistkou proti případným potížím. Zaručená česká kvalita kotlů Atmos známá po celém světě a následné vyzkoušení kotle mnou a mojí rodinou mě přesvědčilo o tom, že pojem „zlaté české ručičky“ ze světa ještě nevymizel.

Výhody

1.Kotel neobsahuje trubkovnice a naopak je opatřen odtahovým ventilátorem – čištění je tak mnohem jednodušší a pohodlnější. Konstrukce kotle je navíc uzpůsobena tak, aby vybírání kotle bylo pohodlné a časově nenáročné-stačí jednou za týden.

2.Tento typ kotle je relativně malý a také tolik zase neváží. V domácnosti nezabere moc místa.

3.Ovládání kotle je jednoduché a pochopí jej úplně každý. Dnešní moderní kotle obsahují nejrůznější tlačítka a jsou vybaveny obrovským množstvím ovládacích prvků. Pokud jste trochu technický antitalent jako já, to by vám mohlo činit potíže. Tento kotel ale takový není. Jednoduše kotel zapnete nebo vypnete pomocí jednoho tlačítka a kotel se už o zbytek postará za vás.

4.Osvědčená česká kvalita ověřená množstvím certifikátů ze zemí jako je Německo, Slovensko, Rakousko a další. Platíte tak za ověřenou kvalitu a bezpečnost.

5.Můžete spalovat i velké kusy dřeva a to až o průměru 200 mm.

Nevýhody

1. Je to kotel na dřevo-musíte tedy mít suché místo, kde budete dřevo skladovat.

2. Může to být změna oproti jinému typu kotle. Pokud jste byli doposud zvyklí na elektrokotle nebo plynové kotle.

3.Kotel nelze řídit na dálku skrze telefon, což některé jiné kotle umí-jejich cena je však mnohonásobně vyšší.

Výhody a funkce

1.Ekologické zplynování poháněné dřevem.

Kotel Atmos DC 25 S funguje na principu generátorového zplynování. Dohořovací prostor je opatřen keramickými tvarovkami pro ideální vyhoření všech spalitelných látek s vysokou účinností. Tím pádem nemusíte tak často přikládat a ušetříte tak čas, který můžete trávit s rodinou.

 

2.Vysoká výhřevnost prostor díky výkonu vhodnému i pro větší rodinné domky.

Velký zásobník dřeva navíc zaručí i uživatelský komfort-nechodí se tak často přikládat, jako jsme byli zvyklí ještě u starých neekologických kotlů. Práce je vám také ulehčena díky možnosti spalovat i velké kusy dřeva.

 

3.Bezpečnostní prvky, díky kterým se nemusíte bát nechat kotel zapnutý i mimo domov.

Díky principu obráceného spalování, kdy předehřátý vzduch a keramický spalovací prostor umožňují prakticky dokonalé spalování, dochází k odchodu minimálního množství škodlivých látek, které bychom mohli později vdechnout. Součástí jsou i další prvky jako odtahový ventilátor nebo chladící smyčka proti přetopení. Odtahový ventilátor, který doplňuje konstrukci kotle, navíc umožňuje bezprašné vybírání popela. To se mi hodně oplatilo, protože v zimě suším v kotelně prádlo a nemusím se bát, že bude kotelna plná kouře.

 

4.Uživatelský komfort.

Díky jednoduchému ovládání, vybírání popela z kotle bez prachové špíny a dlouhé době výhřevnosti je obsluha stejně jako čištění a ovládání kotle naprosto jednoduché a pohodlné.

5.Jednoduché čištění.

Obrácené spalování je vysoko účinné a ekologicky šetrné. Nezůstává po něm tak tolik popela a čistění je jednodušší. I vybírání popela je pohodlné díky velkému keramickému spalovacímu prostoru pro popel. Osvědčilo se mi, že stačí vybírat popel jednou do týdne, maximálně 10 dnů podle zatíženosti kotle.

6.Osvědčení certifikace.

Všechny kotle české značky Atmos jsou certifikovány ve zkušebnách pro nejrůznější země, jako je Německo, Lotyšsko nebo Švédsko.

7.Instalace.

Kotel je potřeba zapojit v kombinaci s Ladddomatem 21, 22 nebo s termoregulačním ventilem. Tyto prvky jsou potřeba pro docílení minimální teploty vratné vody do kotle a zvýšení efektivnosti výhřevnosti. Kotel má také malé rozměry a nízkou hmotnost, takže jeho instalace není nějak náročná. Nezabírá ani tolik místa, takže i v menší kotelně se najde prostor na kola nebo sušení prádla, jako to mám já.

 

Hodnocení zákazníků

Předtím, než jsem si sama kotel koupila, jsem samozřejmě přečetla nejrůznější recenze na internetu, abych se přesvědčila, že nekupuji nekvalitní výrobek. Co mě ale překvapilo, byly vesměs velice pozitivní reakce a hodnocení od lidí, kteří kotel vlastní. Lidé si pochvalovali především příjemnou cenu, rychlost, jednoduchou obsluhu a malou spotřebu paliva.

Alternativy

Starší bratříček kotle Atmos DC 25 S-kotel Atmos DC 18 S

Tato verze kotle stejné značky je pochopitelně o pár tisíc levnější než jeho mladší a dokonalejší bratříček. Kotle jsou si v mnoha parametrech podobné, přesto jsou však vyladěny některé detaily. Atmos DC 25 S je navíc o něco výkonnější.


Atmos DC 18 S lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Viadrus Hercules U 68 5 čl.

Tento kotel je o něco dražší než Atmos, stejně jako on je ale určen k ekologickému spalování kusového dřeva. Nedostanete na něj od státu kotlíkovou dotaci, ale značka Viadrus si s tím poradila-nabízí šrotovné. Při splnění podmínek od značky dostanete peníze za likvidaci starého kotle. Neobsahuje však tolik bezpečnostních prvků jako Atmos není ani tolik výkonný.


Viadrus Hercules U 68 5 čl. lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Attack DP 25 Standard

Tento kotel je ze všech zde jmenovaných nejdražší. Stejně jako Atmos obsahuje bezpečnostní prvky jako automatické odstavení kotle při vyhoření paliva nebo dochlazovacím okruhem. Je i zhruba stejně výkonný a stejně jako on určen na topení dřevem.


ATTACK DP 25 STANDARD lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Souhrn

Proč jsem si tedy zvolila já sama kotel Atmos? Chtěla jsem kotel kvalitní české značky, který nebude tolik náročný a složitý na obsluhu a zároveň z něj nebude takový nepořádek – a to mi přesně tento kotel splnil!

7 replies to Recenze: kotel Atmos DC 25 S

  1. My jsme nahradili kotlem klasická krbová kamna. Poradil nám to technik z https://skorsten.cz/sluzby/revize-kominu/ když nám dělal revizi komínu. Teď máme relativně klid, je to o dost čistší topení. Navíc manželka oceňuje, že nenosíme domů nepořádek ze dřeva a taky je o dost méně prachu, protože přikládám ve sklepě v kotelně a ne v obýváku, kde jsme měli krbovky s výměníkem.

  2. dobrý den. jak už to holt v životě chodí, tak jak přichází zima. Odchází nám pomalu starý kotel :/ s dětmi i ženou jsme se shodli na tom, že si pořídíme krb. Našel jsem zde: https://rocal.cz/designove-krby mají to být ale designové krby, nemáte s nimi někdo zkušenost, jak dobře dokážou vytopit celý dům? děkuji

  3. Také jsme se nedávno rozhodli investovat do nového kotle. V televizi jsme viděli reportáž, ve které říkali, že by se měli kotle pravidelně vyměňovat, jinak by mohlo dojít i k vážné havárii. Té se chceme samozřejmě vyhnout, a tak jsem koupil kotel, který by měl splňovat všechny potřebné parametry a kritéria. Navíc je i výkonnější, což je další výhoda.

  4. My hodně přemýšleli nad tím, že bychom si na tuto topnou sezónu koupili nový kotel. Nakonec to ale dopadlo tak, že jsem místo toho investoval do krbové vložky. Je to naprostá paráda. Trošičku nevýhoda teda bylo, že jsem kvůli ní musel koupit i nový komín, ale to naštěstí až tak nevadilo.

  5. Kotel na tuhá paliva je podle mě aktuálně asi nejlepší možností. Nejprve jsme chtěli plyn, ale ten je teď opravdu šíleně drahý. Investovali jsme tedy do pořádného kotle, se kterým se dá vytopit téměř celý dům. Alternativou jsou pak designové krby, nad čímž také pomalu uvažujeme a asi si ho pořídíme do obývacího pokoje.

  6. Já se snažím šetřit, co se dá, takže když jsem přišel na to, že se dá snížit spotřeba i s kotlem, neváhal jsem. Ihned jsem začal hledat dostupné informace a opravdu příjemně mě překvapilo, že si mohu na něj nechat vyplatit i dotaci. Kromě toho snižuji i náročnost zahrady, kde aktuálně jede pouze filtrace pro jezírka a zavlažovací systém.

  7. Chystá nás tento víkend montáž krbových kamen. To zase bude něco pro mě. Já se na ty manuální práce nikdy netěším. Nejraději bych to zadala nějaké firmě, ale na to také nemáme peníze. Chystáme se totiž co nejvíce topit v domě za pomoci dřeva. Máme totiž už teď šíleně drahou elektřinu. To je náročné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *