Recenze: Kotel Viadrus Hercules U 68 5 čl.

Rate this post

Topení dřevem má stále mnoho předností a pro některé majitele nemovitostí může být vhodnou alternativou. Jak si vybrat ten správný kotel?

O kotlech na dřevo

To první, co většina nových zájemců o koupi kotle řeší, je cena. Jednak jde o cenu kotle jako takového, ale jednak přirozeně i o cenu paliva, a tedy i o to, jak nákladný bude jeho provoz a kolik budou muset zaplatit celkem za vytápění.

Výhodou kotlů na dřevo je bezesporu nižší cena paliva. Tento způsob vytápění je velmi efektivní a také ekologický. Do výsledné ceny ale musíme napočítat i dopravu. Nutné je dřevo navíc zajistit, tento způsob vytápění tak lze doporučit primárně těm, kteří k dřevu mají zajištěn přístup. Pak vám kotle mohou poskytnout jistou nezávislost.

Viadrus Hercules U 68 5 čl

Obsluha kotlů je náročnější, a to i z hlediska času. U dřeva se stále ještě nelze vyhnout klasickému ručnímu přikládání. Pro někoho romantická představa, pro jiného ztráta času. Mnozí také upozorňují na jednu zásadní věc: Síly vám budou jednoznačně postupem let ubývat a na práci se dřevem, která vám dnes připadá bezproblémová, se za několik (desítek) let budete dívat poněkud jinak. Dřevo je potřeba i vhodně uskladnit. Svůj výběr proto musíte velmi důkladně zvážit.

Co jsou zplynovací kotle

Zplynovací kotle fungují na principu principu zplynování s použitím odtahového nebo tlačného ventilátoru. Odtahový ventilátor odsává spaliny z kotle, kdežto ventilátor tlačí vhání spalovací vzduch do kotle.

Jak si vybrat vhodný kotel

Určující je výkon kotle. Ten můžete odhadnout i sami, pokud se pokusíte spočítat tepelné ztráty svého domu. Práci vám usnadní internetové kalkulačky, nejjednodušší je samozřejmě si přesný výpočet zadat.

A pozor, kupovat si kotel s vyšším výkonem, než je zapotřebí, určitě nemá smysl. Dojde k tomu, že kotel dehtuje, čímž se paradoxně sníží jeho účinnost a hlavně si tak významně sami zkrátíte životnost zařízení. Kromě toho budete muset takovému kotli věnovat i náležitou údržbu, což vám v konečném důsledku sebere čas.

Konkrétně u kotlů na dřevo pak platí, že je lze doporučit primárně do větších prostor, kde je výraznější tepelná ztráta. Charakterizuje je totiž vysoký výkon. Ty nejběžnější se pohybují v rozmezí 20 až 40 kW, přestože i kotle s nižším výkonem lze sehnat.

Kotel Viadrus HERCULES U68 5 čl.

Litinový kotel je navržen k ekologickému spalování kusového dřeva. Dřevo se spaluje přirozeným odtahem spalin v teplovodních systémech s přirozenou i nucenou cirkulací topného média. Nenechme se tak mást tím, že se prodává pod označením zplynovací.

Tento model má současně nízké nároky na komínový tah. Kotel k svému provozu nepotřebuje nucený odtah spalin a ani oběhové čerpadlo. Proto je zcela nezávislý na elektrické energii. Pevné rošty jsou chlazeny vodou.

Uživatelé ocení také nízkou spotřebu paliva a jednoduchou obsluhu a údržbu. Podobně není složitá ani instalace kotle, a to díky závitovým přírubám.

Deklarovaná účinnost dle výrobce činí až 90,7 %. Litinový výměník je české výroby, společnost Viadrus proto uvádí jeho dlouhou životnost. Na litinové těleso je poskytována záruka v délce 10 let. Kotel současně splňuje parametry ekodesignu.

Zařazen je do emisní třídy 5. Sám výrobce jej proto doporučuje těm uživatelům, kteří již potřebují nahradit starší kotle, jež nevyhovují aktuálně platným ekologickým limitům. Pro pořízení konkrétního produktu je vhodné oslovit instalační firmu, která vám pomůže zvolit adekvátní výkon kotle.

Mezi problémy, které vás mohou s pořízením tohoto zařízení potkat, uživatelé zmiňují zejména vyšší hlučnost, v některých případech taktéž netěsnící hlavní redukční ventil. Úskalím může být pokus o napojení kotle na starý komín. I s tím by vám měla spolehlivě poradit servisní firma.

Jak se o kotel starat

Instalaci bychom v domácích podmínkách zaručeně zkoušet neměli. Tu nechte na odborníkovi. Nutnou údržbu ovšem sami určitě zvládnete: Jednou denně je vhodné vyčistit průchody a jednou za dva týdny se věnovat údržbě důslednější. Zapomenout nesmíme na vymetení sazí.

Výhody a nevýhody kotle Viadrus HERCULES U68 5 čl.

Výhody:

  • 10 let záruční lhůta
  • bez elektroniky (možný provoz v samotížných systémech)
  • ekologický provoz

Nevýhody:

  • malá spodní nádoba na popel
  • horší servis
  • nutnost opravit starý komín (většinou frézovat a vyvložkovat)

Viadrus Hercules U 68 5 čl. lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Názory uživatelů

Přes občasné stížnosti na to, že kotel dehtuje a čoudí, jsou uživatelé vesměs se svým nákupem spokojeni a výrobek hodnotí pozitivně.

Srovnání konkurenčních produktů

Kotlů na tuhá paliva existuje přirozeně vícero a Viadrus není jediným producentem kotlů na dřevo. Pojďme se v detailu podívat i na další zástupce této kategorie.

Viadrus Hercules U32 5 čl.


Viadrus Hercules U32 5 čl. lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Tento model od stejného výrobce se liší především v tom, že je určen nejen ke spalování dřeva, ale také uhlí.

Podobně jako u recenzovaného modelu platí to, že se nejedná tak zcela o zplynovací kotel, jelikož jeho definici nenaplňuje zcela. Tento kotel totiž nepoužívá odtah spalin za pomocí ventilátoru. Vystačí si s přirozeným odtahem.

Také nabízí možnost samotížného provozu a provoz nezávislý na elektrické energii, protože nepotřebuje nucený odtah spalin a ani oběhové čerpadlo. Účinnost v tomto případě dle výrobce dosahuje 89 %. Shodné je i to, že využívá vodou chlazené pevné rošty.

Vzhledem ke svým parametrům splňuje přísné normy a může být proto zařazen do emisní třídy 5. litinový výměník je i zde české výroby a dodavatel tudíž slibuje dlouhou životnost. Výhodou je i snadná montáž a jednoduchá obsluha a údržba.

PRITY MA 18 NEW LINE


PRITY MA 18 NEW LINE lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Tento kotel je určen nejen ke spalování dřeva, ale také dřevěných a hnědouhelných briket. Jedná se o výkonný kotel s teplovodním výměníkem, jehož tělo i teplovodní výměník jsou vyrobeny z ocelového plechu. Vybaven je ukazatelem teploty a tlaku.

Charakterizuje ho provozní výkon maximálně 18 kW. Deklarovaná účinnost je až 75 %. Automatická regulace primárního vzduchu stojí za vysokou efektivitou provozu tohoto kotle, neboť umožňuje nepřerušovaný proces hoření.

Kotel si navíc vysloužil zařazení do ekologické třídy 4. To patří spolu s jednoduchou obsluhou k jeho největším přednostem. Stejně tak lze v porovnání s dalšími produkty této kategorie rozhodně ocenit v poměru k výkonu příznivou cenu.

Z hlediska konstrukce je poměrně jednoduchý, což je záměrem výrobce, který se tak snaží o maximálně bezproblémový chod do budoucna.

Atmos DC 25 S


Atmos DC 25 S lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Zplynovací kotel umožňuje spalovat i velké kusy dřeva. Výrobce u svých modelů uvádí účinnost 85 až 90 % v závislosti na typu kotle.

Kladem je především jednoduchá obsluha. Je opatřen odtahovým ventilátorem, což má pro uživatele praktický dopad v podobě bezprašného vybírání popela. Kotel také neobsahuje trubkovnici, čištění je tak pohodlnější. Velký zásobník na palivo garantuje delší dobu hoření. Podobně má dostatečnou kapacitu stejně tak spalovací prostor pro popel, který nemusíte tím pádem často vybírat.

Díky spalinovému termostatu je zaručeno automatické vypnutí zařízení po dohoření paliva. Kotli nehrozí poškození díky vybavení chladící smyčkou proti přetopení.

Závěrečné shrnutí

Výkonný, snadno ovladatelný a především ekologický. Tak by se daly ve stručnosti shrnout důvody, proč si pořídit právě kotel Viadrus Hercules U32 5 čl., který se právem zařadil mezi ty nejprodávanější produkty.

3 replies to Recenze: Kotel Viadrus Hercules U 68 5 čl.

  1. Je nutné instalovat šikmý rošt

  2. Viadrusy jsou fakt skvělé kotle. Naše montovaná hala na něm funguje už několik let a musím říct, že teda bez sebemenšího problému za tu dobu. Ale jako rozumím i tomu, že ne pro každého to je. Viadrus má třeba tu nevýhodu, že je tam poměrně drahý servis, který ne jen tak každý umí, takže si to samozřejmě umějí ti řemeslníci nacenit.

  3. Díky moc za recenzi. Já jsem se minulý rok také rozhodl, že doma začnu topit dřevem. Nakonec jsem si ale zde koupil domů jen obyčejná krbová kamna. Zatím jsem s nimi moc spokojený. Vzhledem k tomu, že náš domek není nijak velký, tak taková krbová kamna bohatě stačí. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *