Recenze: kotel Dakon Dor F 24 kw

3.3/5 - (14 votes)

Kotel Dakon DOR F 24 kW je určen ke spalování tuhých paliv. Jaké má tento způsob vytápění přednosti a co vám přinese využití tohoto kotle oproti jiným produktům?

Jak si vybrat vhodný zdroj vytápění

Jaký způsob vytápění zvolit, to bývá jedna z nejpalčivějších otázek, jíž jsou majitelé rodinných domů vystaveni.

Základní myšlenka pro většinu z nich jednoznačně je: Vyhnout se příliš vysokým nákladům za vytápění. Do těch je nutné zahrnout každoroční náklady na topení, ale také vstupní výdaje spojené s pořízením a instalací například kotle. Svou roli hrají ale i další faktory: To, jak náročná instalace vytápění vůbec je atd, nutnost pravidelné údržby atd.

dakon dor f 24

Kotle na tuhá paliva – obecně

Kotle na tuhá paliva představují obecně velmi rozšířený segment. Jejich zásadní výhodou je v porovnání s ostatními typy především nízká pořizovací cena. Technologie vytápění je u moderních kotlů nejdůležitějším faktorem pro rozhodování při koupi.

Obdobně to platí i pro další výdaje související s provozem. Tuhá paliva jsou stále poměrně levná, i když nejvíce tuto úsporu pocítíte zejména u dřeva. Vhodné je také dávat si pozor na to, kdy tuhá paliva kupujeme. V průběhu letního období máme šanci na jejich pořízení znatelně ušetřit.

Ekonomická stránka věci však není jediným aspektem. Je zapotřebí si uvědomit, že kotle na tuhá paliva se hodí těm, kteří mají prostor. Palivo je totiž přirozeně nutné někde skladovat. Před pořízením kotle je proto nezbytné si říct, zda máme, kde.

A poslední zásadní věc, kterou si musíme uvědomit: Kotle na tuhá paliva zkrátka vyžadují přikládání. Chceme a můžeme se mu věnovat pravidelně?

Jak si vybrat kotel na tuhá paliva

Obecně lze jako nejdůležitější vlastnost u kotlů na tuhá paliva definovat jejich schopnost řízení spalovacího procesu. Což tedy znamená jejich kontrolu nad přísunem paliva a spalovacího vzduchu do ohniště. Přísun spalovaného vzduchu lze rozdělit na přirozený nebo nucený. Z hlediska přísunu paliva rozeznáváme kotle s ruční dodávkou paliva, případně modely se samočinnou dodávkou paliva.

Před koupí bychom se měli zaměřit také na konstrukci výměníku. Tento faktor je zásadní pro celkovou životnost našeho kotle. Kvalitní výměník se totiž snadno nepropálí. Podobně je to s materiálem, ze kterého je vyrobeno samotné těleso kotle. Starší litinové modely vám pravděpodobně tak dlouho nevydrží.

Před koupí kotle je také nutné vypočítat požadovaný výkon. Ten se odvíjí od velikosti objektu, který chceme vytápět. Podstatnou roli hraje ovšem i stávající technický stav objektu, kvalita zateplení atd. Na místě je tak určitě nechat výpočty konkrétních parametrů na odbornících.

O kotli Dakon DOR F 24 kW

Univerzální kotel je určen pro spalování tuhých paliv. Konkrétně v něm lze spalovat dřevo, hnědé uhlí a brikety, černé uhlí, krátkodobě schvaluje výrobce rovněž koks. Velká násypná šachta pojme dostatečné množství paliva, takže není nutné přikládat příliš často.


Dakon DOR F 24 kW lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Jeho konstrukce z kvalitní oceli mu propůjčuje vysokou odolnost. Odolnost a vysoká kvalita zpracování jsou pilíři filosofie veškerých modelů značky Dakon. Zároveň byl při výrobě kladen důraz i na bezpečnost a kotel je vybaven kvalitní bezazbestovou izolací.

Kotel charakterizuje rovněž vysoká účinnost, která se při použití předepsaného paliva pohybuje v rozpětí 74 až 78 %. Jmenovitý výkon dosahuje 24 kW. Zároveň tento model charakterizuje ekologický provoz díky nízké úrovni produkovaných emisí. Kotel splňuje podmínky Ekodesignu. Velmi podstatnou výhodou je taktéž snadné ovládání.

Podobně bezproblémová je i montáž kotle, výhodou jsou shodné rozměry přípojek. Jednoduše tak stačí stávající model vyměnit za nový, vývody kotle se s předchozími typy shodují.

Za nevýhodu lze u tohoto modelu považovat snad jen zachytávání kusového dřeva v prostoru nad roštem. Proto se při topení dřevem vyžaduje častější kontrola.

Výhody produktu:

  • vysoká odolnost
  • kvalita zpracování
  • účinnost při vytápění
  • snadné ovládání

Nevýhody produktu:

  • zachytávání kusového dřeva
  • horší konstrukce oproti dříve prodávaným modelům

Hodnocení uživatelů

Zejména z hlediska poměru ceny a výkonu představují kotle Dakon stálice na současném trhu oblíbené mezi mnoha uživateli. Což dokazují i četné pozitivní reference od těch, kteří si kotel pořídil, a to mnohdy již jako několikátý v pořadí od téhož výrobce.

Srovnání alternativních modelů kotlů

Kalor Kompakt 16


Kalor Kompakt 16 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Jedná se o automatický kotel na tuhá paliva, konkrétně na pelety. Nový model charakterizuje vysoká účinnost vytápění až 92 %. Jmenovitý výkon se u modelů kotle Kalor Kompakt pohybuje v rozpětí 16,2 až 31,8 kW. Hodí se pro vytápění rodinných domů i komerčních prostor.

Kotel zajišťuje moderní a efektivní způsob vytápění. Další zásadní předností je stejně tak velmi snadné ovládání. To usnadňuje i přehledný displej Micronova. Řídicí jednotka Micronova pak zajišťuje konfiguraci pro každý topný systém.

Použitá technologie navíc umožňuje vzdálené ovládání například za pomocí GSM modulu nebo dokonce wifi internetového ovladače. K ovládání kotle pak můžete snadno využít například svůj mobilní telefon.

OPOP H 416 EKO


OPOP H 416 EKO lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Kotel charakterizují především nízké provozní náklady. Proto je tento model vhodný pro všechny, kteří hledají úsporný zdroj vytápění.

Jedná se o kotel na tuhá paliva, konkrétně je určen na spalování dřeva či uhlí. Výkon dosahuje rozpětí 12 až 25 kW. Při vytápění je dosaženo vysoké účinnosti a zároveň zůstává zachována nízká spotřeba paliva. Ve své kategorii i samotný kotel OPOP H 416 EKO rovněž vyniká nízkou pořizovací cenou.

Vzhledem ke splnění emisní třídy 4 na uhlí a emisní třídy 3 na dřevo zajišťuje tento model i vysoce ekologický provoz. S kotlem se rovněž velmi pohodlně manipuluje, neboť násypná šachta je dostatečně velká.

Ocenit lze také zdařilé zpracování a snadnou instalaci. Výměna starších modelů za novou verzi je naprosto bezproblémová.

Atmos DC 18 S


Atmos DC 18 S lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Kotle Atmos pracují na principu generátorového zplynování. Určeny jsou primárně ke spalování dřeva. Jejich výkon se pohybuje v rozmezí 14 až 20 kW. Účinnost se v závislosti na konkrétním zakoupeném modelu pohybuje od 81 až do 87 %.

Vysoce kvalitní konstrukce kotle je vyrobena z kvalitních ocelových plechů. To zaručuje dlouhou životnost celého zařízení. Výtku si však z hlediska zpracování zaslouží horší kvalita u ovládacích prvků. Kotel Atmos vyhovuje měřítkům ekologického provozu. Zařazeno je toto zařízení do emisní třídy 3.

Obsluhu kotle usnadní velký zásobník na dřevo. Výhodou je jednoznačně i možnost spalování rozměrnějších kusů dřeva. Rovněž pozitivem, které by mohlo nerozhodného nakupujícího přimět k pořízení právě tohoto kotle, je také nízká spotřeba paliva.

Vedle jednoduchého ovládání patří k ceněným atributům kotle Atmos jednoznačně i nízká pořizovací cena ve srovnání s jinými podobnými produkty.

Závěrečné hodnocení

Kotel Dakon reprezentuje ve své třídě vysoký kvalitativní standard a zároveň dokáže výrobce nabídnout koncovému spotřebiteli i příznivou pořizovací cenu. Hledáte-li spolehlivý, účinný a zároveň ekonomický způsob vytápění, který vyhoví i emisním limitům, je kotel Dakon volbou, kterou lze jednoznačně doporučit. Čerpat na jeho pořízení můžete i příspěvek v rámci dotačního programu tzv. kotlíkové dotace.

One reply to Recenze: kotel Dakon Dor F 24 kw

  1. Tak jak si to tak čtu, tak přemýšlím, jestli není jednodušší mít nějaké centrální topení, které je napojeno na elektřinu. Nějaké třeba přímotopy. Nebo podlahové topení, které vyjde vlastně nejlépe a mít na střeše bateriové úložiště, které sbírá a vyrábí energii a jste tak vlastně svým vlastním pánem a nemusíte moc řešit cenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *