Servis plynových kotlů

Topení plynem je v poslední době více a více oblíbenější. Při topení plynem totiž mnohdy oproti jiným tuhým palivům (dřevo, uhlí) výrazně ušetříte. Pokud se tedy na tento typ paliva chystáte přejít, nebo jím již topíte, tak vás nejspíše bude zajímat, jak se o svůj kotel vhodně starat, jak předcházet jeho poruchám, nebo co dělat, pokud už se nám kotel pokazí. To vše v následujících řádcích.

Proč čistit kotel?

Každý ví, že žádný stroj neslouží donekonečna a má určitou záruční lhůtu, životnost. Pokud ji chceme natáhnout a v případě poruch uplatnit záruku, musíme se o svůj přístroj adekvátně starat. Výjimkou není ani plynový kotel, který taktéž vyžaduje pravidelnou péči, zejména čištění.

Jeho čištění není radno podceňovat, jelikož po namáhavé topné sézóně může být poměrně neadekvátně zanesen, a pokud se na jeho vyčištění během letních měsíců, nebo celkově v období, kdy není využíván, opomene, může docházet k nechtěným výpadkům, které vás pak stojí zbytečné peníze a mnohdy i dlouhé vyčkávání v servisech, jenž jsou zejména v podzimních měsících vytížené.

Výpadky funkčnosti kotle ale nejsou jediným důvodem, proč jej udržovat v „dobré kondici.“ Pokud podceníte jeho údržbu, může se stát, že vás topný systém bude pracovat o 10 % méně úsporněji, v krajních případech i o 50 %.

plynový kotel servis

Nejčastější poruchy

Poruchy kotlů také nejsou žádnou výjimkou. Některé mohou vyžadovat rychlý havarijní zásah, u některých si však stačí domluvit servisního technika, případně (což moc nedoporučujeme) vadu odstranit vlastnoručně. Může se jednat o „triviální“ poruchy:

  • zavřený uzávěr přívodu plynu
  • nefunkční elektrická zásuvka u plynového kotle
  • použití rozdvojky v elektrické zásuvce u plynového kotle,která způsobuje otočení fází
  • nedostatečné množství vody v uzavřeném oběhu ústředního topení,

ale i o závažnější problémy, které si popíšeme podrobněji:

Zanešený výměník – Problém, který může způsobovat nízký tah komína, zanedbaný servis (výše), vysoká prašnost okolí, či porucha ventilátoru pro odtah spalin. Zanešený výměník způsobuje únik oxidu uhelnatého do místnosti, což může při pobytu v takovéto místnosti způsobit až smrt. Pokud je výměník zanesený, nevytváří se ve spalovací komoře dostatečný podtlak a přichází do ní menší množství vzduchu než je třeba pro dokonalé spálení paliva. Výsledkem je zhoršení spalování a zvýšení množství plynu potřebného pro získání požadovaného množství tepla.

Nefunkční baterie – Tady je nám asi jasné, že s touto závadou sami nic neuděláme. Šikovnější jedinci si mohou opatřit nefunkčí součátku v servisu a kotel si sami opravit, jistější ale je si nechat topící stroj nechat opravit od odborníka.

Kde kontaktovat servis

V případě, že si opravdu nevíte rady, je dobré zkontaktovat prodejce vašeho kotle a nebo servisního technika.

Technici pro celou ČR

Nejrychlejší možností, jak oslovit firmy z vašeho okolí, co vám mohou provést servis, je v současnosti poptávkový server Poptávej.cz, který doporučujeme využít dříve, než začnete obvolávat značkové servisy, minimálně proto, abyste měli představu o tom, kolik služba může stát. Jak tedy přes tento portál sehnat servisního technika?

  1. Vložte do tohoto formuláře na webu Poptávej.cz svou poptávku (čím přesněji zadáte údaje, tím přesnější odhad ceny zpravidla dostanete)
  2. Počkejte, až se vám ozvou firmy z vašeho okolí a vyberte si z nich tu, co se vám nejvíce líbí. Nabídky se většinou sejdou do několika hodin od zadání. Rozptyl nabídek služeb může být v řádech i tisíců korun, proto se vyplatí počkat, než se jich několik sejde.

Značkové servisy

Značkové servisy jsou zpravidla o něco dražší, než služby, co můžete sehnat přes Poptávej.cz, máte u nich ale zase záruku, že najdete specialistu na Váš konkrétní typ. Je potřeba počítat s tím, že ne všechny značky mají oficiální servisní partnery pro každé město.

Dakon

V ČR naleznete několik set zákaznických center tohoto velice rozšířeného prodejce na českém trhu, nejvíce samozřejmě v Praze a Ostravě. Nebudeme vám tu samozřejmě vypisovat konkrétní adresy na zákaznická centra, to bychom tu byli ještě do půlnoci. Všechny potřebné informace naleznete pod tímto odkazem (http://www.dakon.cz/servisni-partneri/).

Telefon na podporu: 554 694 123/150

E-mail: servis@dakon.cz

Sídlo společnosti: Průmyslová 372/1, 108 00 Praha 10 – Štěrboholy

Protherm

Protherm je vyhlášenou firmou s prodejnami v Česku i v zahraničí. Proto není překvapením, že servisní síť nalezneme rozesetou téměř po celé republice. Hlavní sídlo společnosti naleznete na adrese Vaillant Group Czech s.r.o., Chrášťany 188, 252 19 Praha – západ.

Telefon na technickou podporu: +420 257 090 850

E-mail: protherm@protherm.cz

Viadrus

Dalším zajetým prodejcem plynových kotlů je Viadrus. Nenechte se zmást obdobným názvem jako jisté prášky na zlepšení sexuálního prožitku, jedná se opravdu o prodejce topných zařízení s obchody v ČR, ale i na Slovensku. Zjistěte si, zda-li se nachází servis v okolí vašeho bydliště, pod tímto odkazem (http://www.viadrus.cz/servis-109.html).

Telefon na infolinku: 800 133 133

E-mail: info@viadrus.cz

Sídlo společnosti: Bezručova 300, 735 81 Bohumín, Česká republika

Junkers

Historie firmy Junkers sahá až do počátků 20. století, od 30 let minulého století je vlastnictvím firmy Bosh, což zajišťuje dostatečnou kvalitu výrobků této světově proslulé značky. Servisy kotlů Junkers naleznete pod tímto odkazem (http://www.junkers.cz/pro_nase_zakazniky/kontakt_4/prodejni_a_servisni_sit/prodejni_a_servisni_sit).

Telefon na podporu: 840 111 190

E-mail: junkers.cz@bosch.com

Sídlo společnosti: Průmyslová 372/1, 108 00 Praha 10

Baxi

Nesmíme opomenout ani kotle od společnosti Baxi, které nabízí neméně kvalitní produkty, jako právě jmenované firmy. Servisní síť na přehledné mapě si můžete vyhledat pod tímto odkazem (http://www.baxi.cz/servisni-sit/).

Telefon na podporu: +420 271 001 627

Jiří Šikula (hlavní technik) – Telefon: 737 287 176

Sídla společnosti: Praha – Jeseniova 2770/56, 130 00 Praha 3

Brno – Antonína Slavíka 7, 602 00 Brno

Opravy kotlů podle měst

V poslední fázi článku si projdeme možnosti servisů kotlů v největších městech České republiky a poradíme vám, jak najít toho správného opraváře kotlů.

Všeobecně je nejlepší brát zřetel na recenze dané společnosti, ovšem dbejte na to, že se jedná o seriózní informace, ne o na zakázku sepsaný žvást. Proto buďte obezřetní a recenze služeb na stránkách poskytovatele berte spíše s nadsázkou. Můžete si také nechat poradit od kamarádů, zejména pokud jste si už vybrali nějakou firmu a nevíte, zda do toho máte jít a víte, že oni už s ní zkušenosti mají.

To ovšem platí u opraven, které nejsou na stránkách výrobce kotle označeny jako „partnerské servisy.“ V případě, že máte možnost dát kotel do oficiálního servisu, neváhejte a učiňte tak, zejména pokud máte topné zařízení ještě v záruce. Tak máte záruku, že nepřijdete o záruku v případě škody způsobené technikem.

Teď se ale vrhněme na možnosti servisu kotlů podle měst:

Brno

Brno je svou rozlohou i počtem obyvatel druhým největším městem Česka. Proto není divu, že se zde nachází spoustu „oficiálních“ i neoficiálních opraven plynových kotlů. Pokud jste jeho obyvatelem, tak nemusíte zoufat, opraváře najdete téměř na každém rohu.

Hledejte pod tímto odkazem (http://www.firmy.cz/Remesla-a-sluzby/Remesla/Servisy-a-opravarstvi/Plynoservisy/kraj-jihomoravsky/brno-mesto)

Plzeň

Plzeň, město vrcholového sportu, piva a bohaté historie se může pyšnit neméně bohatou sbírkou opravářů kotlů a plynařů. Svého opraváře naleznete pod tímto odkazem (http://www.firmy.cz/Remesla-a-sluzby/Remesla/Servisy-a-opravarstvi/Plynoservisy/kraj-plzensky/plzen-mesto).

Ostrava

Poblíž hranice s Polskem leží město Ostrava, město, které hostilo skupinu B na mistrovství světa v ledním hokeji 2015 a 2004, město proslulé univerzitou a bohatou historií. Se sháněním opraváře plynového kotle byste tedy neměli mít problém. Vyberte si toho svého zde (http://www.firmy.cz/Remesla-a-sluzby/Remesla/Servisy-a-opravarstvi/Plynoservisy/kraj-moravskoslezsky/ostrava-mesto).

Pardubice

Jako každé větší město nabízí i perníkářská metropole široký výběr zručných opravářů. Obyvatelé Pardubic se tedy o svůj kotel nemusí bát. (http://www.firmy.cz/Remesla-a-sluzby/Remesla/Servisy-a-opravarstvi/Plynoservisy/kraj-pardubicky/pardubice).

Hradec Králové

Město Hradec Králové má už leccos za sebou. Lidé se tu začali srocovat už v dobách prehistorických kvůli příhodným podmínkám na soutoku Labe a Orlice. Od té doby kvetlo a nechybí tu žádná služba, od obchodů až přes opravny plynových kotlů (http://www.firmy.cz/Remesla-a-sluzby/Remesla/Servisy-a-opravarstvi/Plynoservisy/kraj-kralovehradecky/hradec-kralove).

Vesnice

Lidé žijící na vesnici mají k takovýmto servisům mnohdy daleko. Buď tedy můžete zkusit zadat poptávku na servis kotle přes Poptávej.cz a nebo využít toho, že některé opravny poskytují možnost odvozu plynového kotle, opravu a jeho následnou dopravu zpět k zákazníkovi. Pro vesnice, které nemají takové štěstí jako např. Osík, je toto dar z nebes.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *