Elektrické kotle pro ústřední topení

Elektrické kotle slouží pro vytápění objektů elektřinou. V některých oblastech, kde nejsou zavedené rozvody plynu, se jedná o jediný možný zdroj vytápění, počítáme-li v úvahu fakt, že se majitelům nechce pravidelně chodit zatápět uhlím či dřevěnými polínky.

Princip fungování elektrických kotlů

Elektrické vytápění funguje tak, že elektrická energie, která přichází do kotle z rozvodné sítě, je za pomoci topného převedena na energii tepelnou. Oním topným tělesem může být například elektrický kotel. Jeho hlavním plusem je, že nevytváří žádné spaliny, při jeho instalaci tak odpadá řešení jejich odvodu ven z objektu. Stačí, aby bylo zajištěno připojení do elektrické zásuvky či na stávající elektrorozvaděč. Hovoříme-li o instalaci, velmi důležitou problematikou je řešení vhodného jističe. Jistič musí dostatečně odpovídat výkonu elektrokotle, respektive jeho spotřebě energie. Stejná slova platí také pro přívodní kabely.

Princip fungování elektrického kotle spočívá ve využití teplovodního principu. Teplonosným médiem zde není samotný kotel, nýbrž voda, obsažená v něm. Tak se v průtokových tyčích ohřívá na požadovanou teplotu a následně je rozváděná do radiátorů trubek podlahového topení. Rozvod probíhá pomocí oběhového čerpadla.

Existuje základní dělení elektrických kotlů, a to na dvě základní skupiny: přímotopné a akumulační. Hlavní rozdíl spatřujeme v tom, že přímotopný elektrický kotel vyžaduje elektrický příkon v takové výši, jaká je maximálně okamžitá potřeba tepla pro vytopení určitého prostoru. Oproti tomu akumulační typ kotle nevyžaduje takto plný příkon, je k němu však zapotřebí prostoru pro akumulační nádrž s vodou.

Hlavní výhody používání elektrokotlů pro ústřední vytápění

Hlavní výhody elektrických kotlů se skrývají v následujících bodech:

 • Plně automatický provoz

Není potřeba se kotli při jeho práci žádným způsobem věnovat, na rozdíl například od kotlů na tuhá paliva, kdy je potřeba palivo fyzicky do kotle dopravit.

 • Nenáročnost na údržbu
 • Nízké pořizovací ceny v porovnání s ostatními typy kotlů
 • Možnost využití výhodného tarifu pro vytápění
 • Možnost ovládání na dálku (pomocí SMS, internetu, mobilního telefonu)
 • Jednoduchá a lehká konstrukce
 • Malá hmotnost

 Jak je to s cenou za elektrickou energii při ústředním vytápění elektrokotlem?

Velmi důležitým kritériem při pořizování elektrického kotle pro ústřední vytápění je cena elektrické energie a s ní ruku v ruce jdoucí její spotřeba. Byť samotnou cenu elektrické energie nelze nijak ovlivnit, ta je určena trhem, existují způsoby, jak v tomto ohledu ušetřit. Existuje totiž věc, která se nazývá přímotopný tarif. Ten slouží právě pro ty, kteří disponují elektrickými vytápějícími zařízeními. Cena za kWh může být v tomto tarifu až o jednu polovinu nižší oproti běžné sazbě elektrické energie. Na takto levné elektřině můžete tak jednoduše založit vytápění své domácnosti.

Druhou stranou mince je spotřeba elektrické energie. Ta záleží na tom, jak často je elektrokotel využíván, na jakou teplotu se objekt vytápí apod. K dispozici je pro uživatele několik tipů či vychytávek, které slouží ke snížení spotřeby elektrické energie, tedy k ušetření nákladů za ní. V případě, že teplo v podobě ohřáté vody vám proudí do radiátorů, je velmi vhodné je doplnit termostatickými hlavicemi a ventily. Skrze ně můžete regulovat množství tepla a tím zprostředkovaně i hlídat své náklady. Při správném zacházení s nimi může úspora tepla dosáhnout čísla mezi 5 – 10 %.

elektrický kotel

Dalším tipem pro ušetření je termostat. Princip jeho fungování je založen na výši aktuální teploty v místnosti. Dle ní kotel sám reguluje další vývoj teploty v dané místnosti. Ve chvíli, kdy aktuální teploty klesne pod zadanou optimální teplotu, kotel se sepne, naopak, když současná teplota překročí zadaný limit, kotel se vypne. Výhodou je, že tímto způsobem pracující termostaty lze ovládat i na dálku za pomocí mobilního telefonu a internetu.

Celkové provozní náklady při vytápění elektrickým kotlem se pochopitelně liší dle velikosti vytápěného prostoru. Platí však fakt, že v případě správné regulace a zacházení s elektrokotlem by se mohlo jednat o ušetření oproti jiným způsobům vytápění.

Využití elektrokotlů

Využití elektrokotlů je výhodné například v nízkoenergetických domech či čerstvě zrekonstruovaných stavbách, které disponují kvalitní tepelnou izolací. Způsob, kterým by měly být, ať už tyto či jiné objekty, vytápěny by neměl být stejný po celou dobu. Naopak, výhody v podobě jednoduché manipulace s kotlem a regulace teploty, splňují ideální podmínky pro využívání přerušovaného vytápění. Konkrétní časy, kdy bude kotel pracovat a kdy ne, lze při pořízení termostatu dokonce s předstihem naplánovat. Pro maximální úsporu při používání elektrokotle doporučujeme pravidelně sledovat aktuální tarify elektřiny – například pomocí této kalkulačky.

Jak vybrat správný elektrokotel pro ústřední vytápění?

Při vybírání správného kotle pro ústřední vytápění je nutné dbát na některá základní kritéria. V první řadě je nutné zvolit kotel se správným výkonem. V tomto ohledu doporučujeme svěřit se do rukou odborníků, kteří dovedou pomocí příslušného měření přesně určit elektrokotel s výkonem přesně pro vás. Je totiž důležité, aby byl výkon dostatečný pro vytopení daného prostoru, na druhou stranu nesmí být však přehnaný, docházelo by pak ke zbytečným ztrátám energie a tudíž i peněz. Obecně se výkon kotle řídí velikostí vytápěné plochy. Pro skutečné a správné využití vzniklého tepla je zapotřebí využívat regulace elektrokotle.

Další oblastí, na kterou je dobré se zaměřit, jsou fyzické rozměry kotle. V bytě či domě je nutné nalézt dobře přístupné místo, zároveň však takové, aby na něm kotel nepřekážel. Dobrou zprávou v tomto ohledu je, že výrobci elektrokotlů tento problém řeší vyráběním lehkých, nerozměrných a ne těžkých kotlů. Navíc, většina z široké nabídky kotlů na trhu je v závěsném provedení.

Zapomínat se nesmí ani na další informace o kotli, nikoliv pouze na jeho výkon a cenu elektrické energie. Vlastnosti jako spolehlivost či životnost mohou při špatném výběru kotle způsobit nemalé finanční náklady, které, v případě že jim nevěnujete dostatečnou pozornost, mohou převýšit případnou úsporu.

Poslední věcí, jejíž význam však v žádném případě neleží v poslední řadě, je správný jistič s dostatečnými parametry, které korelují s výkonem elektrokotle.

Konkurence elektrokotlů

Konkurenci elektrickým kotlům tvoří elektrické přímotopné systémy. Nevíte, co si pod tím pojmem představit? Jedná se například o podlahové topení či nástěnné a stropní panely. Většinou se jedná o levnější a komfortnější řešení při vytápění elektřinou, a to jak co se týče například pořizovací ceny, tak životnosti.

Kam se při výběru elektrokotle pro ústřední vytápění obrátit?

Na českém trhu se pohybuje množství výrobců, nabízející elektrické kotle pro vytápění. Číselně vyjádřeno se jedná o několik málo desítek, od prověřených firem po ambiciózní nováčky na trhu. Vybrali jsme pro vás pětici výrobců, která je v očích zákazníků nejoblíbenější, soudě dle množství zakoupených elektrických kotlů.

Protherm

protherm logo

Společnost Protherm nabízí kotle ve výkonovém rozmezí 1 – 28 kW s plynulou modulací výkonu. Hmotnost závěsného kotle se pohybuje okolo hranice 34 kg, manipulace tak není, obdobně jako provozní obsluha, nijak složitá. Velmi úspěšnou řadou firmy Protherm se staly kotle Ray.

MoraTop

moratop

Nabídka nástěnných elektrokotlů značky MoraTop je charakteristická moderním designem. Obsahuje výkonové řady 5 – 28 kW a slouží pro objekty s tepelnou ztrátou do 22,5 kW. Slibuje nízké provozní náklady.

Thermona

thermona logo

Další stálice na trhu s kotli všeho druhu. Poskytuje elektrokotle s jednoduchou obsluhou a dotykovým displejem pro jednodušší ovládání. To lze realizovat také dálkově, pomocí SMS zprávy. Disponuje zabezpečením proti zatuhnutí či zamrznutí.

Dakon

dakon logo

Ekologické kotle s vysokou účinností, tak hlásá společnost Dakon o svých produktech. Snadné ovládání a možnost kombinace s dalšími zdroji vytápění, to jsou další klíčové charakteristiky těchto elektrických kotlů.

Kopřiva

kopřiva kotle

Tradiční český výrobce elektrokotlů nabízí několik různých typů kotlů pro různá využití. Jak samostatné kotle pro ústřední vytápění, tak ty, sloužící jako alternativní zdroj energie v kombinaci s dalšími typy vytápění (sluneční kolektory…).

Kde sehnat technika nebo firmu na montáž kotle?

Nejrychlejší možností, jak oslovit firmy z vašeho okolí, co vám mohou provést servis, je v současnosti poptávkový server Poptávej.cz, který doporučujeme využít dříve, než začnete obvolávat značkové servisy, minimálně proto, abyste měli představu o tom, kolik služba může stát. Podobnou službou nabízí také nově nabízí portál Robeeto, kde je zatím nabídka řemeslníků menší, ale rychle se rozvíjí, takže také stojí za vyzkoušení – je možné, že cenově výhodnější nabídku dostanete právě přes něj. Nejlepší postup, jak sehnat revizního technika tedy je:

 1. Vložte do tohoto formuláře na webu Poptávej.cz svou poptávku (čím přesněji zadáte údaje, tím přesnější odhad ceny zpravidla dostanete). Abyste získali ještě více nabídek, můžete poptávku také zadat na portál Robeeto.
 2. Počkejte, až se vám ozvou firmy z vašeho okolí a vyberte si z nich tu, co se vám nejvíce líbí. Nabídky se většinou sejdou do několika hodin od zadání. Rozptyl nabídek služeb může být v řádech i tisíců korun, proto se vyplatí počkat, než se jich několik sejde.

2 replies to Elektrické kotle pro ústřední topení

 1. Kdo zajišťuje servis a opravy vašich elektrických kotlů a topení ?

  • d.den ktera firma dela elek.kotel ustředni topeni okr. Rokycany dik

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *