Plyn už dávno nemusíme využívat jenom k vaření na plynovém sporáku. Mnozí z nás využívají kotle na vytápění, stejně jako je pomocí něho ohřívána voda, která následně vytéká z našich kohoutků. Pokud i vy plyn aktivně využíváte, určitě jste se někdy pozastavili nad tím, co ovlivňuje jeho cenu. Pojďme se podívat, jaké hlavní faktory s cenou plynu souvisí.
Část ceny ovlivňuje stát a regulační poplatky
Ačkoliv to mnoho lidí neví, část ceny plynu ovlivňuje také náš stát. Konkrétně potom Energetický regulační úřad, který má dohled právě nad jednotlivými dodavateli. A těm dnes doslova diktuje, jaké ceny mohou nastavit v rámci několika svých služeb. Pokud se na tuto regulovanou složku ceny podíváme blíže, jedná se především o náklady spojené s přepravou plynu, dále náklady spojené s jeho distribucí a dále náklady spojené s Operátorem trhu. Jedná se o společnost, která zajišťuje možnosti obchodování s danou komoditou.
Samozřejmě cílem regulovaných cen je ze strany státu to, aby byly nastaveny maximální limity toho, kolik si jednotliví dodavatelé mohou účtovat. Dané regulace tak zcela logicky hrají do karet nám spotřebitelům, jelikož můžeme odebírat plyn levněji, než pokud vše necháme v rukou dodavatele. A to i proto, že regulovaná složka může tvořit i třetinu ceny plynu.
Co tvoří neregulovanou složku ceny?
Druhou cenovou složkou je část neregulovaná. Zde už záleží na konkrétním dodavatel a jeho cenové politice. Tato cenová složka totiž zahrnuje už jenom samotnou cenu plynu. Ten každý dodavatel v rámci burzy samozřejmě nakoupí a následně nesmí zapomenout připočítat svou marži a případné daně, čímž vznikne právě cena konečná. Pokud pomineme daňové zatížení, je už čistě v rukou samotného dodavatele, jak cenu nastaví.
Konkrétní výši cen ovlivňuje i poptávka a spotřeba
Stejně tak cenu plynu řídí také trh. Konkrétně potom nabídka a poptávka. Dle ekonomických zákonů jasně platí, že čím je poptávka vyšší, tím může docházet k tomu, že je zvyšována cena. Naopak čím méně je o plyn zájem, tím mohou dodavatele zlevňovat. Vliv na cenu má také naše spotřeba. Pokud patříme mezi velkoodběratele, můžeme mít cenu za jednotku výrazně nižší, než běžná domácnost. I proto dnes většina dodavatelů nabízí různé tarifní skupiny, stejně jako možnosti sjednat si individuální podmínky.
Proč je volba dodavatele důležitá?
Jak z výše uvedeného textu vyplývá, velkou roli v oblasti cen hraje hlavně samotný dodavatel. I proto je dobré se na správný výběr dané společnosti dobře zaměřit. Zatímco v minulosti bylo na trhu pouze několik hlavních dodavatelů, dnes se trh rozšířil na několik desítek možností. Cílem každého by tak mělo být jejich porovnání. To lze učinit velmi jednoduše, a to tímto online porovnávačem. Díky němu získáte během pár vteřin informace o tom, jací dodavatelé ve vaší lokalitě působí a jaké mají ceny.
Pro objektivní porovnání je samozřejmě třeba také vyplnit několik klíčových údajů, jako je bydliště a cena. A to proto, aby mohla být vybrána i konkrétní tarifní skupina, do které bude vaše domácnost spadat. A tím nejlepším na konec je to, že právě online lze i danou smlouvu ihned sjednat.
Menší platby si zajistíte i šetřením
V cestě za levnějším plynem musíte udělat první krok vy sami. A to třeba už u vás samotných. A to tak, že s ním budete šetřit. A jak? Při vaření je nutné používat poklice a zkracovat tak dobu přípravy, při vytápění dobře nastavit termostat, aby se topilo jen v požadovanou dobu a na požadovanou teplotu. U ohřevu vody je zase třeba myslet na to, aby jí bylo spotřebováno skutečně co nejméně. Zvláště potom u kotlů, které fungují na bázi průtokového ohřívače, který bývá nejběžnějším řešením.
Pingback: S pomocí energetické kalkulačky snadno zjistíte, jestli neplatíte zbytečně mnoho za plyn. Využijte ji a šetřete již dnes. - Byt a nábytek