Ceny elektřiny

Mnoho společností, které se zabývají právě prodejem elektřiny, se neustále předbíhají v tom, kdo má lepší, levnější elektřinu a neustále nám nabízejí své produkty. Je to velice dobrý a hlavně promýšlený tah obchodníků, kdy jejich největším závazkem je doba odebírání elektřiny. Pokud se tedy rozhodneme pro jiného dodavatele, raději si přečtěte vaše dosavadní smlouvy, protože často bývá v obchodních podmínkách zmínka o předčasném zrušené smlouvy s následnými sankcemi. A i když byste s jinou společnostní ušetřily nějaké ty peníze navíc, sankce bývají mnohem, mnohem vyšší. Nechci se ale zmiňovat o obchodních smlouvám a praktikách jednotlivých firem, tento článek vám přinese to, co ovlivňuje cenu elektřiny.

Co je to elektřina

Elektřina je projev elektrostatického pole, kdy výsledkem je elektrická práce. Obecněji řečeno, je to tření, díky němuž si dokážeme rozsvítit, zatopit, ale i ujet několik kilometru. Bez elektrické energie si již nedovedeme přestavit náš život. Patří mezi základní a nejdůležitější lidské potřeby, jako je voda, vzduch, potraviny. V minulých létech se tolik nedbalo na spotřebu elektrické energie, jako je dnes. Využívalo se především tepelného zdroje a na ochranu životního prostředí se tolik nedbalo. Tato doba je ale dávno pryč a vědci neustále hledají možnosti, kde nejlevněji a nejrychleji získat elektrickou energii. Známe 6 dostupných možnosti, jak získat elektřinu a to: jaderná, vodní, větrná, tepelná, sluneční a rozklad organických látek. Snad nejčastějším diskutovaným tématem, kde získat elektrickou energií, je slunce. Je to neustály zdroj tepla, energie a hlavně je zadarmo.

Kde dochází k výrobě elektřiny

K výrobě elektrické energie dochází v elektrárnách. Tak aby elektrárny měly co největší zisk, musí mít právě možnost jak co nejlevněji získat určitý zdroj elektrické energie. Proto mnoho firem začali stavět solární panely a jejich zisky, které jsou opravdu i v několika milionech, získávaly a získají právě od odběratelů. A proč by také ne, když stát jich ještě dotuje a nabízí jim až neskutečně dobré obchodní podmínky?

Faktory ovlivňující elektrickou energii

Cenu elektřiny tedy ovlivňují tyto faktory:

Burza

Nejdůležitější místo v obchodování s elektřinou. V Evropě je jen jedna společnost, která prodává elektřinu a jejím sídlem je Lipsko. Prodává se zhruba kolem 50 eura za jednu megawatthodinu. U nás je průměrná cena elektřiny přibližně 35 euro za jednu megawatthodinu. Dá se říct, že tato společnost je svým způsobem monopol a jak si tvoří cenu, nelze 100 % říci.

elektrická energie

 

Přebytek, nedostatek

Přebytek elektrické může být způsobeno nejen krátkou, slabou zimou, ale i modernizací technologií. Takovým nejdůležitějším přínosem pro šetření elektrické energie je konec klasických žárovek a nástup nových halogenových, LED žárovek. Svoji silou snižují od klasické žárovky elektrickou energii až o 80%. Dále je to dotace na zřízení menších solárních panelů pro rodinné domy, či menší obytné stavby.

Nedostatek elektrické energie nijak zvláště nepociťujeme. Ale někdy se opravdu stává, že firmy, které mají veliký odběr elektrické energie, můžeme mít za následek, snížení elektřiny pro domácnosti. Dále je to výpadek samotné elektrárny, která je závislá na různém typu příjmu, zdroje elektrické energie.

Kde ušetřit elektrickou energii

Cenu za elektrickou energii tedy ovlivnit nemůžeme. Ale vybrat si společnost, která nám nabízí levnější energii, můžeme – nejjednodušeji se dají dodavatelé porovnat přes tuto kalkulačku. Je dobré si napsat základní a nejdůležitější informace, abychom se později nespálili. Spotřebu elektrickou energii můžeme snížit nejen nákupem úsporných žárovek, ale taktéž i modernějšími elektrickými spotřebiči, či pravidelně zhasínat světlo s místností, kde zrovna nejsme. Taktéž necháme proudit více denního světla a nezatahujeme rolety, či žaluzie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *