Kompresor se neztratí v žádné domácnosti ani dílně. Podle čeho byste si měli vybrat ten nejvhodnější?
Co to je kompresor
Kompresor je určený ke stlačování plynů a par. Právě podle nejdůležitějšího procesu neboli stlačování byl odvozen jejich název.
Jednoduchý mechanismus má velmi široké možnosti využití. Uplatňuje se v průmyslu i v potravinářství a samozřejmostí je i jeho hobby použití. Pro běžné předměty v každé domácnosti vám v podstatě stačí i ten nejobyčejnější kompresor. S ním natlakujete bez problémů nejen nafukovací dětské hračky, ale i pneumatiky v osobním autě.
Typy kompresorů
Pístové kompresory
Kompresory se podle principu funkčnosti dělí na dva základní typy. Jsou to kompresory pístové a šroubové. Princip pístového kompresoru je podobný jako u pístového motoru auta. Vzduch se v něm stlačuje pod pístem, který se pohybuje ve válci sem a tam. Pohyb pístu zajišťuje kliková hřídel poháněná elektromotorem. V závislosti na pohybu pístu se vzduch jedním směrem nasává a druhým je vháněn do tlakové nádoby.
Pístové kompresory se objevují nejčastěji. Je to především pro jejich příznivou cenu. Hodí je pro příležitostné použití, jejich výkon dostačuje například na nafouknutí bazénu. Slabší stránkou těchto zařízení je ale nadměrná hlučnost. Kdo ale potřebuje dvakrát za rok nafouknout člun, určitě je pro něj dražší kompresor naprosto zbytečný.
Pístové kompresory se dále dělí na olejové a bezolejové. Olejový kompresor s nádrží zajišťuje hladký chod celého zařízení, olejem se kompresor promazává. Bezolejové kompresory se využívají tam, kde kontaminace poháněného zařízení olejem není z nějakého důvodu možná, například v potravinářství či ve farmacii nebo při technologii airbrush.
Šroubové kompresory
Šroubový kompresor funguje na rozdíl od pístového jinak. Odvalují se v něm dva šrouby, které do sebe zapadají. Díky jejich specifickému tvaru se tak do zařízení nasává vzduch. Stlačený vzduch je poté vytlačován a vháněn do vzduchového zásobníku neboli vzdušníku. Vzdušník není podmínkou, pro drobné práce jej na kompresoru mít nemusíte.
Šroubové kompresory jsou charakteristické svou kvalitou i výkonem. Jsou určeny pro trvalé zatížení. Zásadní předností oproti pístovým kompresorům je minimální hlučnost. Nesvědčí jim časté vypínání, tím můžete zařízení výrazně zkrátit životnost. Jsou nepřenosné a počítá se s tím, že v místě použití budou instalovány natrvalo.
Dlouhá životnost i při vysoké zátěži je u těchto zařízení daná především tím, že jejich konstrukci tvoří litinový blok, která má vysokou tepelnou odolnost.
Jak na výběr nejvhodnějšího kompresoru
U kompresoru jsou nejdůležitějšími parametry množství odebíraného vzduchu spotřebičem a pracovní tlak. Jakmile se dostaneme ke konkrétním číslům z hlediska objemu odebraného vzduchu, můžeme se rozhodnout pro konkrétní přístroj.
Plnicí výkon se udává se v litrech za minutu. Většina podobných výrobků sice dokáže vyvinout tlak 8 až 10 barů, ale často jim chybí právě plnicí výkon, proto je nutné zohlednit oba uváděné parametry.
Lze říci, že kompresory můžeme podle tohoto parametru rozdělit na výrobky od těch vhodných do domácnosti na přístroje pro profesionální použití. Kategorizovat je možné následovně:
- 50 – 160 l/min.
- 100 – 260 l/min.
- 260 – 410 l/min.
- 410 – 660 l/min.
Ohled musíme brát i na parametr tzv. provozní náročnosti. Tedy zda budeme potřebovat odběr vzduchu přerušovaný nebo nepřerušovaný podle toho, jak dlouho budeme chtít mít kompresor v provozu. Kategorii šroubových kompresorů je vhodné využít spíše pro dlouhodobý odběr vzduchu ve větším množství.
Můžeme obecně říci, že pro domácí použití se většina uživatelů nejspíše uchýlí ke klasickému pístovému kompresoru. V závislosti na konkrétním účelu pak můžeme vybírat mezi modely olejovými nebo bezolejovými.
Na základě posouzení otáček a výkonu kompresoru bude také nutné vyhodnotit hlučnost. Hlučnost je přímo úměrná otáčkám, to znamená čím vyšší otáčky, tím hlučnější zařízení bude. Nadměrný hluk může být u kompresoru velmi obtěžující.
Dejte si pozor také na neznačkové produkty. Speciálně jsou to nejlevnější kompresory ze supermarketů. Nejlepší je si vybrat u renomovaného výrobce. Jednak máte jistotu, že kompresor nepřestane fungovat při třetím použití a jednak máte záruku kvalitního servisu a dostupných náhradních dílů.
Scheppach HC 53 dc
Kompresor Scheppach HC 53 dc je určen pro trvalé zatížení. Vhodný je tak i do náročnějšího provozu. Využít ho mohou profesionálové pro uvolňování šroubů, stříkání a celou řadu dalších činností.
Olejový kompresor dokáže vyvinout maximální tlak 10 barů. Plnící množství je 272 l/min. Rychlý sací výkon z něj činí mimořádně výkonné zařízení s dlouhou životností. Využitelný je například na lakování, a to vzhledem k vysoké mobilitě také v terénu. Výrazným plusem je také velmi snadná montáž. Kompresor proto snadno uvedete do chodu kdekoli.
Za nevýhodu lze jednoznačně považovat vyšší hlučnost, která je daná dvěma písty. Ve své kategorii se také kompresor vyznačuje vyšší pořizovací cenou. Nutné je také vědět, že olej má již po krátkodobém použití sklony k tomu se špinit a musí se proto včas vyměnit. Průměrné je také mechanické zpracování některých dílů.
Výhody:
- dostačující výkon
- vysoká mobilita
- snadné sestavení
Nevýhody:
- mechanické zpracování
- vyšší hlučnost
Recenze uživatelů
O vlastnostech konkrétního produktu nejlépe vypovídají hodnocení těch, kteří si je zakoupili a mají s ním osobní zkušenost. Že kompresor Scheppach HC 53 dc patří ve své třídě k nadprůměru, to dokazují i recenze uživatelů, které najdete na internetu.
Srovnání konkurenčních produktů
Scheppach HC 25
Olejový kompresor je vhodný pro příležitostné použití v domácnosti nebo pro kontinuální použití v dílně. Oproti recenzovanému modelu má nižší výkon, vhodný je na většinu běžných činností jako dofukování pneumatik. Maximální tlak činí 8 barů, průtok je 110 l/min, přičemž se uvádí, že tlak nejpoužívanějších kompresorů se pohybuje okolo 250 l/min. Celková hmotnost pouze 23 kg předurčuje kompresor k univerzálnímu použití díky mimořádně vysoké mobilitě. Pro pořízení běžnými kutily určitě hovoří také velmi nízká cena.
TAGRED TA322B
Maximální tlak v rezervoáru činí 10 barů, tlakové čerpadlo dosahuje tlaku až 8 barů. Teoretická účinnost je stanovena na 350 l/min., musíme však počítat s tím, že reálná čísla vycházejí o něco nižší. Dvoupístový kompresor poskytuje samozřejmě i tak dostatečný výkon. Technické parametry kladou navíc důraz na splnění požadavků EU. Současně používá i vysoce kvalitní materiály. Olejový kompresor se vyznačuje taktéž nízkými provozními náklady a velmi malou hmotností. Výrobek je opatřen dvěma kolečky, díky tomu je manipulace s ním velmi flexibilní.
Scheppach Air Force 3
Na rozdíl od předcházejících typů se jedná o kompresor bezolejový. Proto může být použit v širokém spektru oborů, také tam, kde není žádoucí, aby se do vzduchu vypouštěly olejové výpary. Maximální nasávané množství v l/min. se udává na hodnotě 180 litrů. Maximální tlak je ve specifikacích stanoven na 8 barů. Díky tomuto pracovnímu tlaku zvládne většinu běžných činností v domácnosti a zejména na cestách. Se svou nízkou hmotností 5,5 kg se hodí na chalupaření a kempování. Jistou nevýhodou je pouze jeho vyšší hlučnost.
Shrnutí
Chcete-li sáhnout po ve své třídě nejvýkonnějším zařízení, jednoznačně zvolte kompresor kompresor Scheppach HC 53 dc. Jeho výhodou je mimo výkonnosti také dlouhá životnost a dostačující mobilita.
Díky mockrát za recenzi. To se mi celkem hodí. Do nějakého kompresoru bych totiž teď také rád investoval. Musím ale říct, že mě spíš zaujaly šroubové kompresory Boge. Mám na mysli takovéto https://www.kompresory-filtry-servis.cz/produkty/kompresory/kompresory-boge/sroubove-kompresory-boge Je to sice celkem drahá sranda, ale říkám si, že když už kompresor, tak pořádný.
Tento kompresor není vhodný na profesionální zařízení brusek , a pistoli . Jako hobby ano .