Stolová pila Scheppach HS 100 S – recenze

3.8/5 - (5 votes)

Snad každý, kdo žije v rodinném domě, má chalupu nebo zahradu anebo je domácí kutil, se někdy potkal s potřebou uříznout si kousek dřeva nebo jiného materiálu přesně na míru. Ať při výrobě poličky, opravě plovoucí podlahy nebo stavbě zahradního altánu. Všude tam využijete stolovou pilu Scheppach HS 100 S.

Kde všude pilu Scheppach HS 100 S využjete?

Samozřejmě je i několik dalších možností jak to udělat, od využití služby „Přířezů na míru“ v místním hobby marketu přes řezání ruční pilou, maflem anebo přímočarou pilou. Když ale potřebujete provést rovný řez, řez pod určitým úhlem nebo řez do úkosu, jsou předchozí možnosti problematické. Ať už z hlediska ergonomie práce, přesnosti nebo pracnosti. Využitím stolové pily s možností nastavení sklonu kotouče si práci značně zjednodušíte a zpřesníte. A pokud neřežete velké objemy materiálu naráz, nebo se vám nechce investovat do profesionálního truhlářského náčiní, je využití levnější hobby varianty dobrým řešením. Jedním ze zástupců této kategorie je i zmiňovaná pila Scheppach HS 100 S.

Její parametry, ač jsou v rámci kategorie výrobků pro hobby použití velmi dobré, neodpovídají standardům pro profesionální nástroje v truhlářské dílně, což se pozitivně odrazí na ceně. Za velmi příznivé peníze si tak můžete pořídit kvalitní produkt pro vaši domácí dílnu.

Parametry pily

Stolová pila Scheppach HS 100 S je pila kvalitního německého výrobce. Je osazena na stabilním kovovém podstavci z pevných profilů. Dalšími komponenty jsou motor o dostatečném výkonu a kvalitní řezný kotouč se stavitelnou výškou řezání i jeho sklonem. Pro dosažení dobré ergonomie práce je pracovní stůl opatřen bočním dorazem i úhlovým pravítkem, a v případě potřeby je možné jej rozšířit v bočním směru. Bezpečnost práce je zvýšena využitím ochranného krytu kotouče, jenž je integrovaný s odsavačem pilin.

scheppach hs 100

Obsahem balení jsou dva kotouče, jeden pro běžné řezy s průměrem 250 mm a 24 tvrzenými zuby, druhým je pilový kotouč pro jemné řezy se 48 zuby.

Pila má rozměry 940 × 642 × 830 mm a stůl o výšce 830 mm a ploše 940 × 642mm. Váží 22 kg. Je tedy opravdu velmi kompaktních rozměrů a nízké hmotnosti. Snadno se s ní manipuluje a vejde se i do kufru auta. Je tedy možné ji snadno převéz z domu na chalupu a naopak.

Výrobce umožňuje prodloužení záruky ze 2 na 4 roky, podmínkou je zaslat před koncem dvouleté záruky stroj na generální servisní prohlídku.

Model Scheppach HS 100 S je kompromisním modelem mezi menšími HS 80 (bez rámové konstrukce) a HS81(s vlastním stolkem). Oba modely mají o ¼ menší příkon, otáčky jsou stejných 5000 ot/min. jako u HS 100 S, ale kotouč má průměr jen 210 mm. Jsou tedy určeny pro méně časté použití a spíše slabší materiály. Neumožňují takovou variabilitu použití jako HS 100 S.

Naopak model vyšší, tedy Scheppach HS 120 přidává na výkonu 200W, řeže při otáčkách 2800 ot/min. a je osazen kotoučem o průměru 310 mm. Má tedy lepí parametry, a lze jej použít i v některých profesionálních provozech. Jeho cena je však výrazně vyšší. Z mého pohledu tedy Scheppach HS 100 S představuje skutečně dobrý kompromis mezi oběma modely a je pro domácí kutily naprosto vyhovující. Za velmi příznivou cenu přináší kvalitní a precizní zpracování a dostatečný výkon.

Stolová pila Scheppach HS 100 S má řadu skvělých vlastností. Mezi nimi bych zmínila:

 • Nízkou hmotnost a kompaktní rozměry. Je tedy snadno manipulovatelná a nezabírá v dílně zbytečně moc prostoru.
 • Vysoký výkon, pila je výkonnější než je v dané kategorii nástrojů obvyklé.
 • Vysoká bezpečnost práce díky krytu kotouče.
 • Čistota provozu, nadměrná prašnost a odpad jsou okamžitě odsávány integrovaným odsavačem ústícím do krytu kotouče.
 • Velmi dobrý poměr cena/výkon.

Při použití se objevují i určité nedostatky, což je u hobby přístrojů obvyklé. Za nejvýraznější považuji:

 • Vyšší hlučnost provozu
 • Nemá motor s plynulým rozběhem
 • Přívodní kabel je plastový, hrozí jeho zlomení
 • Úhlové vodítko má vůli, takže, stejně jako u jiných stolových pil určených pro domácí užití, na stupeň přesné řezání není možné.

Kde ji využijete?

Stolová pila Scheppach HS 100 S s motorem o příkonu 2000 W a 5000 ot./min. garantuje dostatečný výkon pro práce v domácí dílně, i méně náročné úkoly v dílnách truhlářských. Kotouč o průměru 250 mm s 24-mi tvrzenými zuby umožňuje maximální prořez 85 mm a je pro hobby využití tak akorát. Pro jemnější řezy je s pilou dodáván i kotouč s 48 zuby a totožným průměrem.

Velkou výhodou je možnost nastavit výšku prořezu, to umožní výrobu drážek a per například do podlahových prken.

A jako jedna z mála ve své kategorii nabízí možnost nastavení sklonu kotouče v rozmezí úhlu 90° – 45°. Stůl umožňuje navíc natočení v úhlu 0° – 45°. Obojí je velmi užitečné pro vytváření šikmých řezů a řezů pod úkosem pro výrobu různých rámečků, obložení dveří a dalších výrobků.

Přesnost řezání zvyšují posuvná pravítka, a to jak boční tak úhlové, která usnadní řezání souběžných ploch a kolmých hran ve zvolené šířce a pod potřebným úhlem.

schepach hs 100 použití v praxi

Ukázku použití i jednotlivých funkcí naleznete ve videonávodu výrobce:

Jak si stojí v hodnocení uživatelů?

V hodnocení uživatelů a zákazníků si pila Scheppach SH 100 S vede velmi dobře. Více než 90% hodnotících je s výrobkem spokojeno.

Hodnotí jej jako velmi dobrý nástroj pro domácí použití. V podstatě se shodují, že parametry výrobku a jeho cena jsou výborné. Pro běžné použití doma nebo na chalupě je, podle jednotlivých recenzentů,pila naprosto dostačující.

Dle statistik prodeje se jedná o nejprodávanější okružní pilu mezi stolními hobby pilami.

scheppach hs 100 recenze

 

Alternativní výrobky

Vzhledem k vlastnostem pily se její alternativy hledají velmi těžko, na trhu mnoho podobných výrobků skutečně není. Buď neodpovídají cenou nebo nedosahují takových parametrů jako HS 100 S. Ale z nabízených jmenujme:

Stolní okružní pilu MAKITA 2712

S příkonem 2000 W, otáčkami 2950 ot/min, výškou prořezu 85 mm,a kotoučem o průměru 315 mm. Tato pila stojí téměř 2x více než HS 100 S. Nenabízí možnost zvolit si náklon kotouče a řezat tak pod úkosem. V základní výbavě je jen jeden kotouč. Navíc nemá odsávání pilin a prachu, to je nutné dokoupit zvlášť. Její vyšší hmotnost i větší rozměry ji předurčují k použití ve větších dílnách, protože zabírá více místa a není tak snadno přenosná jako HS 100 S.

Stolová pila SCHEPPACH HS 105 s laserem

Jedná se o téměř totožný výrobek jako Scheppach HS 100 S,jen je navíc opatřena laserem pro vyznačení plánovaného řezu. Ten v domácích podmínkách, ale spíše nevyužijete. Své uplatnění najde v řemeslných dílnách, kde výrazně urychlí řezání, zejména tam, kde je potřeba připravit více kusů o stejných rozměrech v jedné výrobní dávce. Cena HS 105 je  výrazně vyšší než u HS 100 S.

Stolní okružní pila MAKITA MLT100X

S příkonem 1500 W, otáčkami 4500 ot/min, výškou prořezu 915 mm,a kotoučem o průměru 255 mm se sice HS 100 S blíží, ale zase nemáte možnost nastavit náklon kotouče a řezat tak pod úkosem. Stejně jako u předchozí pily značky Makita je v základní výbavě je jen jeden kotouč. Rovněž odsávání pilin a prachu si k ní musíte dokoupit jako nadstandardní výbavu. Cena je opět výrazně vyšší než u pily Scheppach HS 100 S.

Stolová okružní pila Scheppach HS 100 S je, jak vidno z porovnání ostatních alternativ, jedinečným výrobkem mezi stolovými pilami pro běžné domácí použití.

Jestli vás baví vyrábět si vlastní nábytek nebo zařízení na zahradu, rádi doma kutíte nebo máte radost z toho, když se vám podaří opravit si domácí zařízení vlastními silami, Scheppach HS 100 S vám může velmi usnadnit práci.

Skvělým tipem je využití stolní pily k výrobě hraček pro děti, ať už učící věže, activity boardu nebo dřevěných kostek vlastní výroby. I toto jsou činnosti, při kterých si HS 100 S uživatelé chválí.

2 replies to Stolová pila Scheppach HS 100 S – recenze

 1. Zrovna včera se manžílek vrátil z veletrhu kutilů a říkal, že si budeme v Hornbachu asi zase něco domů kupovat. Já vám nevím, tak my tam jezdíme skoro každý týden a jemu je toho furt málo? Doma výbava za 150 tisíc.. Naštěstí jsme aspoň něco ušetřili díky http://kuponozdroj.cz. Představa, že platíme plnou cenu… no to mě potěš tedy.

 2. Minulé léto jsem měl takový plán, že bych dětem na zahradě postavil takové menší dětské hřiště. Materiál na to mám, ale právě pila bylo to, na čem to celé ztroskotalo, protože tu se mi nepodařilo sehnat. Z plánu jsem ale neustoupil, jen to nakonec dopadlo tak, že jsem tady objednal hotové díly a hřiště postavil z nich.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *