Nejlepší plynové sporáky – recenze

Jelikož naše kuchyňská linka projevovala známky stáří a vysoké opotřebovanosti, rozhodli jsme se pro koupi nové a zároveň pro rekonstrukci celé kuchyně.  Celá rekonstrukce s sebou nesla i výměnu starých spotřebičů. Ačkoliv je naše domácnost připojená na plyn, používali jsme z nějakého neznámého důvodu elektrický sporák. Nyní jsme se rozhodli vyměnit elektrický sporák za plynový. Protože jsem neměla s plynovými sporáky žádné zkušenosti, rozhodla jsem se sepsat si seznam všech sporáků, které nám vyhovovali jak cenově, tak i funkčně. Ráda bych se s vámi o své poznatky podělila.

Co jsou to plynové sporáky a v čem je výhodné je používat?

Nejprve bych uvedla na pravou míru slovo sporák. Jak jsem se totiž během pořizování sporáku dozvěděla, každý má pod tímto názvem ukryto něco jiného. Jako sporák se označuje spotřebič, který je samostatně stojící a obsahuje varnou desku a pečící troubu. Na českém trhu najdete nepřeberné množství různých druhů sporáků lišících se v designu, rozměrech, funkcích a ceně.

 

Co se týká značek, vybírat můžete jak ze známých, tak i méně známých, českých i zahraničních. Je pak na vás, jaký typ vyberete. Podle svých zkušeností jsem se rozhodla pořídit všechny spotřebiče od stejné firmy. Původní elektrický sporák nám vydržel něco přes 20 let, takže i z tohoto důvodu jsme kladli důraz hlavně na kvalitu výrobku.

Abyste mohli plynový sporák používat, potřebujete přívod plynu. Ačkoliv znám i rodiny, kde používají k chodu plynového sporáku plynové bomby. Takováto varianta se vám může vyplatit třeba na chatě anebo v domácnosti, kde se moc nevaří. Jak již bylo výše zmíněno, sporák se skládá z varné desky a trouby. U plynových sporáků se můžete často setkat i s kombinací plynu a elektriky, kdy varná deska je plynová a trouba elektrická. Ze své vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že elektrická trouba peče mnohem lépe, než ta plynová. Plynové trouby pečou spíše zespoda a tak se může stát, že máte bábovku dole připálenou a nahoře syrovou. To ale nemusí platit u všech typů sporáků. Na druhou stranu nedám dopustit na plynovou varnou desku.

Nejlepší plynové sporáky

Jako největší výhodu vidím v rychlé regulovatelnosti plotýnek. Pokud snížíte výkon, projeví se to okamžitě. V tom je hlavní rozdíl mezi plynovými a elektrickými sporáky. U těch elektrických plotýnek čekáte dlouhou dobu, než se výkon sníží nebo zvýší a než se plotýnka na začátku vaření vůbec rozpálí. Z čeho jsem měla osobně před pořízením plynového sporáku strach, byl otevřený oheň a samotné zapalování sporáku. V tom vidím asi jediné, zároveň ale největší riziko. Dodržování bezpečnosti je samozřejmostí. V takovém případě se nemůže nic stát. Ale to si každá hospodyňka musí vyzkoušet sama.

Samozřejmě i u jiných typů sporáků číhá riziko popálení. Jak již bylo zmíněno, elektrické plotýnky pomalu vychládají a tak se také může stát, že na ně sáhnete ještě před tím, než dostatečně vychladnou. U plynových sporáků se pokrmy právě díky otevřenému ohni přivedou rychleji k varu a díky rychlé regulaci plotýnek snadno zabráníte i připálení nebo přetečení vody z hrnce. Někdo se také může obávat toho, že nádobí na mřížkách nedrží a může sklouznout. K tomu je potřeba říci, že musíme při vaření přemýšlet, jak velkou nádobu posadit na jakou plotýnku. U některých typů sporáků se prodávají i speciální nástavce, které můžete na plotýnku přidat a zajistit tak větší stabilitu nádobí.

Nejlepší plynové sporáky a jejich porovnání

Níže dávám k dispozici přehled plynových sporáků, které se nám zdáli nejlepší. U každého najdete popis, cenovou relaci, výhody a nevýhody.

Mora PS 100 MW

Plynový sporák mora ps 100 mw
Větší obrázek na MALL.cz

Jedná se o celoplynový sporák od českého výrobce. Varná deska obsahuje klasicky 4 varné zóny s ochrannými mřížkami. Hořáky nemají pojistku, proti úniku plynu. U plynové trouby stojí za zmínku hned několik funkcí. Rodiny s malými dětmi jistě ocení funkci Cool Door, která snižuje teplotu dvířek.

Nemusíte mít tedy strach, že byste se vy nebo vaše děti o dvířka spálili. Dvířka mají dále odmontovatelnou lištu. Tuto funkci oceníte především při čištění dvířek. Co se týká čištění trouby samotné, to by měla usnadnit keramická vrstva, která omezuje vznik nečistot již při pečení. Tyto poslední dvě jmenované funkce ocení nejedna hospodyňka. Ve spodní části trouby pak standardně naleznete dosti prostorný úložný prostor. Trouba má funkci spodního ohřevu a její objem je 53l. Cena je velmi přívětivá.

Výhody

 • funkce Cool Door
 • odnímatelné skleněné dveře
 • keramická vrstva v troubě

Nevýhody

 • jednoduchý design
 • hořáky bez pojistky

>> Zjistit aktuální cenu

Mora PS 100 GW

mora ps 100 gw
Větší obrázek na MALL.cz

Velmi podobný typ celoplynového sporáku od českého výrobce Mora. Jednoduchým designem se hodí pro nenáročné hospodyňky. Stejně jako výše zmíněný sporák, má i tento funkci Cool Door. Nízká teplota dvířek je zajištěna dvěma skly a reflexní vrstvou.

Odnímatelná dvířka pro snadnější čištění jsou jistě velkou výhodou. Trouba je ovládaná kohoutem s pojistkou Stop Gas. Toto čidlo automaticky zastaví plyn v případě náhodného zhasnutí plamene hořáku. Objem trouby činí 53 l.

Výhody

 • funkce cool door
 • přijatelná cena

Nevýhody

 • jednoduchý design

>> Zjistit aktuální cenu

Amica SHG 5831S W

amica shg 5831s w
Větší obrázek na MALL.cz

Tento typ celoplynového sporáku nabízí na první pohled příjemnější a modernější design. Čtyřplotýnkový sporák je zajištěn bezpečnostními pojistkami proti úniku plynu. Snadné čištění trouby zajistí smalt. Dvířka trouby nejsou sice vyndavací, ale obsahují dvousklo, které snižuje riziko popálení. Jako velice praktický shledávám háček, umístěný na dvířkách trouby.

Díky němu budete mít stále po ruce utěrku nebo chňapku. Trochu nepraktické je to, že trouba nemá zabudované osvětlení a tak je potřeba při pečení pro kontrolu trouby vždy otevřít. Na rozdíl od výše jmenovaných sporáků nabízí větší množství příslušenství a největší objem trouby, tj. 58 l. Kromě standardního roštu si domů odvezete ještě hluboký a mělký plech. To je samozřejmě příjemné, protože přesně víte, že tento rozměr bude do vaší trouby pasovat.Cena se je trochu vyšší než u předchozích typů.

Výhody

 • hořák zajištěn bezpečnostními pojistkami
 • háček na chňapku
 • součástí je mělký a hluboký plech

Nevýhody

 • dvířka trouby nejsou vyjímatelná
 • trouba není vybavena osvětlením

>> Zjistit aktuální cenu

Mora PS 132 GBR

mora ps 132 gbr
Větší obrázek na MALL.cz

Další celoplynový sporák značky Mora, tentokrát v hnědém designu s praktickým příklopem na zakrytí varné desky. Příklop se hodí, pokud máte v kuchyni málo místa. Na něj pak můžete umístit třeba hrnce nebo jiné nezbytnosti. I tento model je vybaven funkcí Cool Door a navíc má na skle dvířek umístěný praktický ukazatel teploty.

Vybavení pojistkou Stop Gas, která přestane pouštět plyn v případě zhasnutí plamene, je i u tohoto typu od Mory samozřejmostí. Objem trouby je i v tomto případě příjemných 53 l. Do praktického úložného prostoru si můžete poskládat i maxi pekáč, který je společně s roštem součástí trouby.

Výhody

 • příklop varné desky
 • ukazatel teploty
 • velký úložný prostor

Nevýhody

 • jednoduchý design

>> Zjistit aktuální cenu

Mora PS 132 GW

mora ps 132 gw
Větší obrázek na MALL.cz

Designově jeden z nejlepších sporáků našeho seznamu. Opět se jedná o sporák s plynovým vařičem i troubou. Všechny čtyři hořáky jsou vybaveny pojistkou STOP GAS proti úniku plynu. Dvířka trouby mají ukazatel teploty a funkci Cool Door. Celá trouba je potažená ECO Clean smaltem, takže její čištění je pohodlné a jednoduché. Ke sporáku je kromě roštu dodáván i MAXI pekáč.

Výhody

 • ECO Clean smalt pro snadnější čištění
 • hořáky mají pojistku

Nevýhody

 • dodáván bez poklopu
 • vyšší cena

>> Zjistit aktuální cenu

Mora PS 130 GW

mora ps 130 gw
Větší obrázek na MALL.cz

Posledním zmiňovaným typem celoplynového sporáku je Mora PS 130 GW se čtyřmi zajištěnými hořáky s dvoudílnou smaltovanou mřížkou. Plynová trouba má odnímatelná dvířka, která je tak jednodušší vyčistit a její objem je 53 l. Dále dvířka mají funkci Cool Door. Vnitřek trouby je vyroben z Eco Clean smaltu, takže se nemusíte obávat namáhavého drhnutí. Kromě standardního vybavení, pečícího roštu, ale nečekejte žádné další příslušenství.

Výhody

 • odnímatelná dvířka
 • lehká údržba

Nevýhody

 • bez dalšího příslušenství

>> Zjistit aktuální cenu

Srovnání parametrů jednotlivých typů sporáků

Na závěr porovnávání přidávám ještě tabulku s technickými parametry. Každému totiž vyhovuje do kuchyně jiná velikost sporáku, pekařky zase ocení objem pečící trouby a zajímat vás bude také spotřeba elektrické energie. To vše v tabulce najdete a můžete tak přehledně porovnat parametry.

 

Šířka

 

Objem trouby

 

Max. příkon

 

 

Mora PS 100 MW 53 l 10 200 W 37 kg Aktuální cena
Mora PS 100 GW 53 l 10 500 W 39,7 kg Aktuální cena
Amica SHG 5831s-w 58 l 6 200 W 45 kg Aktuální cena
Mora PS 132 GBR 53 l 9 900 W 36,5 kg Aktuální cena
Mora PS 132 GW 53 l 9 900 W 34,5 kg Aktuální cena
Mora PS 130 GW 53 l 10 200 W 38,5 kg Aktuální cena

 

Vyberte tu nejlepší

Všechny výše uvedené plynové sporáky jsou opravdu ty nejzákladnější typy, které se hodí do nenáročné kuchyně. Pokud byste rádi uvítali nějaké speciální funkce, jako je například rozmrazování, gril, horkovzduch, samočištění nebo digitální display, tak je na těchto uvedených typech nenajdete. Na druhou stranu znám spoustu domácností, kde si pořídili sporáky právě s těmito funkcemi a využívají jich opravdu minimum. Co se týká cen a funkcí u jednotlivých sporáků, tak bych řekla, že cena odpovídá kvalitě. Je tedy jen na vás, jaký typ si vyberete. Záležet bude také na vašich dispozičních možnostech a představě o objemu trouby.

Pokud jste si zvážili jednotlivá pro a proti, ráda bych ještě napsala, které sporáky vidím já, jako ty nejlevnější a nejlepší. V případě, že vám stačí úplně ty nejzákladnější funkce a ohlížíte se spíš na cenu, pak určitě vyberte jeden z typů Mora PS 100 mw nebo Mora PS 100 gw. U obou těchto variant se budete pohybovat kolem pořizovací ceny 4 000 Kč. Zaručeně největší objem trouby má ze všech výše uvedených variant Amica SHG 5831s w. Její pořizovací cena se pohybuje pouze o 500 Kč více než u dvou předchozích sporáků. Její funkce a moderní příjemný design mě oslovili nejvíce.

Jak zařídit montáž sporáku

Pokud hledáte řemeslníka, který by byl schopen se ujmout montáže nového sporáku, doporučuji zadat si poptávku na webu Poptávej.cz – je to zatím nejjednodušší způsob hledání řemeslníků, co jsem našla a většinou během několika hodin najdu někoho, kdo za dobrou cenu provede takovéto montáže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *