Plyn od ČEZ nebo RWE? Velké srovnání

4.5/5 - (2 votes)

Dodavatele zemního plynu každý rok změní zhruba 200 tisíc odběratelů. Zdá se vám to jako vysoké číslo? Rozhodně k tomu mají důvod! Jednoduchým srovnáním nejvýhodnějších nabídek lze snadno zjistit, zda se vám vyplatí změnit produkt, přejít k jinému dodavateli a kolik můžete ročně ušetřit. Situace a konkurence na trhu s plynem nahrává odběratelům, kteří si mohou vybírat mezi spoustou produktů i dodavatelů. Pojďme se podívat detailněji na dva největší dodavatele!

Změna dodavatele plynu v dnešní době není nijak komplikovanou záležitostí. Zejména v domácnostech, kde výdaje za plyn představují značnou položku v rodinném rozpočtu, je vhodné si čas od času ověřit, zda změnou dodavatele nelze ušetřit významnější částku. Ceny plynu se mohou značně lišit, což je dáno zejména tím, že pouze třicet procent ceny plynu je regulováno, zbývajících sedmdesát procent závisí na aktuální situaci na trhu. Dalším podstatným faktorem je rovněž konkurence, neboť distributoři a dodavatelé plynu se mnohdy předhánějí ve výhodných nabídkách, kterými nalákají zákazníky na svou stranu. To platí i o dvou největších hráčích na našem trhu, společnostech ČEZ a innogy, dříve RWE.Plyn od ČEZ nebo RWE? Velké srovnání

Plyn od ČEZ

Společnost ČEZ představuje největší energetické uskupení nejen v České republice, ale také v rámci celé střední a jihovýchodní Evropy. Kromě výroby a prodeje elektrické energie se věnuje také jadernému výzkumu, projektování, výstavbě a údržbě energetických zařízení, telekomunikacím, těžbě surovin a dalším aktivitám.

Tarify a nabídky plynu

Velkou část nabídky tvoří tarify, které jsou sjednávány na dobu určitou. Konkrétně se jedná o tarify Plyn na 1 rok, Plyn na 2 roky a Plyn na 3 roky. To umožňuje počítat s garantovanou cenou po stanovenou dobu.

Za pozornost však jistě stojí tarif Plyn bez závazků, který se uzavírá na dobu neurčitou. Vhodný je zejména pro ty, kteří plyn využívají k topení a ohřevu vody. Je možné velmi snadno změnit dodavatele plynu, je však nutné počítat s tříměsíční výpovědní lhůtou. Nejsou zde žádné sankce za předčasné ukončení smlouvy.

Zákazníci rovněž mohou využít možnosti servisu plynového kotle. Samozřejmostí je také správa účtu on-line díky aplikaci ČEZ ON-LINE, do které se lze přihlásit odkudkoliv a kdykoliv. Změna dodavatele navíc nemusí být nijak komplikovaná, neboť notnou část administrativy a papírování zajistí nový dodavatel.

Plyn od RWE (innogy)

Působení innogy v České republice se zaměřuje na 4 hlavní oblasti: dodávání zemního plynu a elektřiny, distribuci plynu, skladování plynu v podzemních zásobnících a výrobu tepla a elektřiny. Zákazníci však mohou využit také dalších služeb, například pronájmu LED žárovek či detektorů kouře a také pojištění domácnosti.

Tarify a nabídky plynu

 • Plyn Profit: Tento tarif nabízí dlouhodobou ochranu před zdražováním, neboť cena je pevně stanovena na nejméně následující dva roky.
 • Plyn Optimal: Smlouva se sjednává na tři roky, přičemž ve druhém a třetím roce je garantováno snížení ceny za odebraný plyn.
 • Plyn Relax+: Jedná se o speciální nabídku pro věrné zákazníky. Zaručuje okamžitý pokles ceny plynu a také garanci neměnné ceny na 3 roky.
 • Plyn Tip 12: Nabídka je určena pro zákazníky, kteří nechtějí uzavírat smlouvu na dlouhou dobu, ale zároveň hledají stabilní cenu.
 • Plyn Relax+ 24: Jedná se o speciální nabídku pro věrné zákazníky na kratší dobu. Zaručuje neměnnou cenu za odebraný plyn.
 • Plyn Extra+: Výhodná nabídka je určena pro bývalé zákazníky innogy, kteří se k dodavateli vrátí.
 • Plyn Standard: Tento produkt zaručuje nižší cenu za odebraný plyn, a to díky zlevnění od 1. února 2017. Smlouva bez dlouhodobého závazku umožňuje svobodnější rozhodování při volně jiného produktu nebo dodavatele. Nový zákazník získá jednorázový bonus dosahující až 1 100 Kč.
 • Plyn Termo: V případě tuhé zimy zákazník získá slevu 33 % nebo 50 % za odebraný plyn.

Další služby a produkty pro zákazníky innogy

 • Takzvané inteligentní snímání, doplněné o aplikaci innosvět, umožňuje průběžnou kontrolu spotřeby plynu.
 • Důležitým kritériem je pro mnoho lidí také dobrá dostupnost zákaznických center. I v případě innogy je síť kontaktních míst velmi rozsáhlá. Neméně podstatná je také zákaznická linka, která je v provozu nonstop a samozřejmě zdarma.
 • Lepší přehlednost o zákaznickém účtu zaručuje aplikace innogy 24, díky níž se lze na účet přihlásit odkudkoliv.
 • Společnost innogy nabízí také zákaznický program innogy Premium, díky němuž mají klienti možnost nakoupit nejrůznější spotřební zboží za nižší cenu. Podobně funguje také innogy Karta se slevami, která nabízí levnější vstupy do kin, lyžařských areálů a podobně.Plyn od ČEZ nebo RWE? Velké srovnání

Přehled výhod a nevýhod

Podle čeho vybrat dodavatele a konkrétní tarif? Nejprve si ujasněte, co od dodavatele plynu a nové smlouvy očekáváte… Preferujete garantovanou cenu, nebo naopak chcete využívat výkyvů na trhu s plynem? Požadujete smlouvu na dobu určitou, nebo vašim požadavkům lépe odpovídá smlouva na dobu neurčitou?

Plyn od ČEZ: výhody

 • Zázemí stabilní společnosti
 • Možnost sjednání smlouvy na dobu určitou i neurčitou
 • Široká síť kontaktních míst

Plyn od innogy: výhody

 • Široká nabídka tarifů s různými podmínkami
 • Rozmanité produkty a služby
 • Snadný přístup k zákaznickému účtu

Možná úspora při změně tarifu nebo dodavatele

Využíváte zemní plyn pouze k vaření? Zde se vyplatí zvážit, zda má pro vás změna produktu nebo dodavatele plynu smysl, neboť úspora může činit pouhé desetikoruny, případně stokoruny. V rodině, která žije v rodinném domku a zemní plyn využívá k ohřevu vody, se úspora může pohybovat v rozmezí několika stokorun. V případě vytápění rodinného domku zemním plynem je už úspora znatelnější, neboť může dosáhnout až několika tisíc korun.

Rozhodně tedy neexistuje univerzální doporučení na zaručeně výhodný tarif. Věnujte proto hledání výhodné nabídky alespoň trochu úsilí a času. Stačí si připravit poslední vyúčtování, na kterém naleznete údaje o spotřebovaném množství zemního plynu. To stačí zadat do srovnávače a ihned budete vědět, jak váš stávající tarif obstojí v rámci konkurence.

Co změna dodavatele obnáší?

 • Volba výhodnějšího produktu nebo dodavatele
 • Kontrola výpovědní lhůty u stávajícího dodavatele
 • Prostudování obchodních podmínek nového dodavatele
 • Podpis smlouvy s novým dodavatelem
 • Důkladná kontrola posledního vyúčtování vystaveného původním dodavatelem
 • Změna trvalého příkazu určeného na úhradu záloh za plyn
 • Důkladná kontrola prvního vyúčtování vystaveného novým dodavatelem

Jak je patrné, celý proces není nijak náročný. Ještě více si jej můžete usnadnit, pokud využijete službu Tarifomat.cz k vyhledání výhodnější nabídky dodavatele plynu. Můžete zde také narazit na speciální nabídky, které nejsou běžně dostupné.

Jistá obezřetnost se však vyplatí v případě výpovědní lhůty stávající smlouvy, která by vás mohla nepříjemně překvapit a při přechodu vám způsobit zbytečné komplikace, provázené nejrůznějšími sankcemi.

 

Zbavte se zbytečných obav z toho, že přechod k novému dodavateli je náročný a zdlouhavý proces. Proč za plyn neplatit méně, když je to možné?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *