Plynové kotle Junkers

Rate this post

Kvalita, výkon, účinnost, cena, ale také ekologické parametry, hlučnost, rozměry a design – to vše zvažujeme, pokud stavíme nový dům nebo rekonstruujeme starší nemovitost a potřebujeme vybrat nejvhodnější způsob vytápění. Jedním z nejpohodlnějších řešení pro všechny, kdo chtějí topit bez starostí, je plynový kotel. Zemní plyn už je k dispozici na velké části českého území, ovládání je jednoduché a jediné, co potřebujete, je nechat kotel jednou za rok vyčistit a zrevidovat. Skvělým řešením je výběr některého z kotlů renomované značky Junkers.

Něž vyberete konkrétní typ, měli byste si ujasnit několik základních informací. Velikost objektu, který potřebujete vytopit, určí potřebný výkon kotle. Příliš nízký výkon nebude stačit na vytopení celého domu či bytu, příliš vysoký výkon naopak znamená nižší účinnost kotle. Budete topit pánu bohu do oken, jak říkaly naše babičky. Chcete-li efektivně temperovat i mimo hlavní topnou sezónu při nízkém výkonu kotle, je důležitý i výkonový rozsah. Nejvhodnější je poradit se s odborníkem a nechat si spočítat tepelnou ztrátu objektu, pro který kotel vybíráme. Je-li výkon kotle vyšší než okamžitá tepelná ztráta objektu, znamená to zbytečně vysoké náklady na plyn, protože se kotel bude stále zbytečně vypínat a zapínat, což negativně ovlivní nejen spotřebu paliva, ale i životnost kotle.

Pro výběr je velmi důležité také vědět, jestli kotel slouží je pro vytápění nebo i ohřevu vody. Tu můžeme ohřívat buď v průtokovém kotli, který nepotřebuje zásobník vody. Nevýhodou je, že na teplou vodu se musí chvíli čekat, takže spotřebujeme více vody. Můžete mít i kotel se zásobníkem na vodu (jako součást kotle nebo i mimo něj), z kterého poteče teplá voda hned.

Nesmíte zapomenout na spaliny. Nemáte-li možnost napojit plynový kotel do vyvložkovaného komína s předepsanými rozměry, musíte si koupit kotel s nuceným odtahem spalin, neboli turbo kotel. Ten odvádí spaliny pomocí ventilátoru přes zeď vně objektu. Klasické turbokotle se už od roku 2015 nesmějí prodávat, musíte si pořídit kotel kondenzační, které mají vyšší účinnost. V domě je zpravidla kotelna nebo jiný vhodný prostor, ale v bytech musíte dávat pozor na to, kolik prostoru bude kotel potřebovat. Můžete si vybrat buď kotel závěsný, nebo stacionární.

Závěsné plynové kotle Junkers jsou cenově dostupným řešením vytápění pro byty i rodinné rodinné domy. Junkers nabízí závěsné plynové kotle řady Ceraclass, které dodává ve variantách jen pro vytápění, s průtokovým ohřevem teplé vody nebo v sestavě s nepřímo ohřívaným zásobníkem. Náročným zákazníkům je určena řada Ceraclass Excellence – opět ve všech třech uvedených variantách.

Kotel Ceraclass Acu Comfort má vestavěný zásobník teplé vody a lze ho použít i velmi omezeném prostoru.

Řada Cerastar a Ceramini využívá osvědčené prvky předchozí řady a moderní prvky, jako je speciálně vyvinutý vodou chlazený lamelový hořáku Thermostar, úsporné elektronicky řízené čerpadlo, elektronická řídicí jednotka Bosch Heatronic® III a možnost komunikace se solárními systémy, včetně patentovaného algoritmu SolarInside.

Kondenzační kotle řady Cerapur Compact jsou vybaveny energeticky úsporným oběhovým čerpadlem plně v souladu s platnými předpisy Evropské unie.

Cerapur Smart je moderní kondenzační kotel za velmi příznivou cenu a navíc má kompaktní vzhled.

Ještě vyšší nároky splňuje Cerapur Comfort – má k tomu ještě dodatečnou zvukovou izolaci a jeho chod je tak velmi tichý.

Do řady Cerapur patří dále kotle Cerapur Acu, Cerapur Acu – Smart a Cerapur Maxx a stacionární jednotky s vestavěnými zásobníky Cerapur Modul Cerapur Modul – Smart. Stacionární kondenzační kotel Suprapur spojuje úspornost a ekologické vytápění.

Stejně důležité jako samotný plynový kotel, je také jeho nastavení. O to se staré regulátor, který při vhodně zvoleném režimu reaguje nejen na naše teplotní potřeby, ale také na venkovní teploty, které se mění nejen v průběhu topné sezóny, ale často i několikrát za den. Junkers dodává prostorovénebo ekvitermní regulátory s příslušenstvím, s jejichž pomocí budete pohodlně ovládat teplo v celém domě či bytě. Na webu www.junkers.cz najdete ke každé produktové řadě plynových kotlů Junkers tu nejvhodnější regulaci.

Viděli jste už toto? Takhle vypadá polská televizní reklama na Junkers.

Pro malé až středně velké byty se nejlépe hodí regulace prostorová, která srovnává reálnou okamžitou teplotu v místnosti s teplotou zadanou uživatelem. Podle situace instruuje řídicí jednotku kotle, aby snížila či zvýšila topný výkon. Tak je zaručena stálá teplota bez výkyvů a také co nejúspornější provoz.

Pro velké byty a menší rodinné domy se hodí regulace ekvitermní. Jedná se o regulátor, který na rozdíl od prostorové regulace sleduje nejen vnitřní, ale i venkovní teplotu a po vyhodnocení obou typů údajů snižuje nebo zvyšuje vnitřní teplotu v místnostech přizpůsobením výkonu plynového kotle. Junkers nabízí tyto typy regulace k plynovým kotlům s řídící jednotkou Bosch Heatronic III.

Junkers plynový kotel

Ne vždy je kotel umístěn v obytné zóně, proto jsou k ekvitermním regulátorům dodávána dálková ovládání vytápění, která zaručují pohodlné ovládání, i když kotel je umístěn třeba ve sklepě. Dálková ovládání lze samozřejmě naprogramovat přesně podle potřeb uživatele.

V některých objektech je třeba propojit několik směšovaných i nesměšovaných topných okruhů se solárním systémem pro vytápění a ohřev teplé vody, bazénu, více kotlů do kaskády, pro regulaci externího topného zařízení. Tomu slouží externí a kaskádové moduly.

Každý, kdo má chalupu nebo chatu, kam jezdí třeba jen párkrát za zimu, jistě ocení možnost ovládat topení na dálku pomocí chytrého mobilního telefonu. Ostatně, stejný problém je třeba vyřešit, i když se jen vracíte po týdnu z hor do nevytopeného bytu. Dálkové ovládání mobilním telefonem funguje díky aplikaci Junkers Home.

Mezi nejoblíbenější kotle podle hodnocení zákazníků patří například Junkers ZW 24-2 DH AE CERACLASS, na němž oceňují zejména výborný poměr ceny a výkonu, malé rozměry (700 × 400 × 298 mm), úsporný provoz a jednoduchou obsluhu. Kotel lze momentálně zakoupit v ověřených obchodech za cenu od 21 100 Kč.

Velmi dobré recenze má od uživatelů také kondenzační kotelJunkers Ceraclass Excellence ZWC 24-3MFA určený pouze pro vytápění s možností připojit externí zásobník. Uživatelé na něm oceňují velmi tichý chod, výbornou regulaci teplé vody a úsporný provoz.  Lze ho pořídit za cenu okolo 30 000 Kč.

V podobné cenové hladině je i další oblíbený kotel JunkersZWB 28-3 C Cerapur SmartI tento kotel je hodnocen jako velmi tichý a úsporný a jednoduše ovladatelný.

Obdobně je hodnocen také kotel Junkers ZWSB 22/28-3 A Cerapur Acu, který se v současnosti prodává v ceně od 40 500 Kč. Při rozměrech 600 x 890 x 482 mm má vestavěný zásobník vody o objemu 42 l, je tichý, efektivní a šetří náklady na plyn i vodu.

Pokud si chcete pořídit nový kotel, navštivte web firmy Junkers nebo některého ze smluvních partnerů. Jistě Vám poradí. V letošním roce můžete navíc získat finanční příspěvek na pořízení plynového kotel v rámci tzv. kotlíkových dotací. Při výměně staršího kotle na pevná paliva za nový plynový to může být až 85 % ceny. Konkrétní podmínky si zjistěte podle svého bydliště, podmínky se v jednotlivých krajích liší. Celkem je na výměnu starých kotlů v rámci České republiky připraveno 9 miliard korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *