Porovnání cen elektřiny

5/5 - (1 vote)

Většina lidí si někdy naivně myslí, že nejlépe se dá šetřit na potravinách nebo na oblečení a často zapomínají právě na elektřinu. Pokusím se vám ukázat, co někteří lidé občas zanedbávají při hospodaření s elektřinou v domácnosti, a tím pádem přichází o nemalé peníze.

Co spotřebovává elektřinu

V prvé řadě vypínejte všechna osvětlení, zdali není nikdo v místnosti. Znám rodiny, které svítí prakticky celý den, a pak obrací oči při pohledu na své složenky. Zcela určitě nepoužívejte režim „Stand-by“ neboli pohotovostní režim nazýván též žrout elektřiny. Jeho hlavní fikcí je, že na první pohled vypadá jako velmi úsporný subjekt, ale ve finální fázi spotřebovává až nadměrné množství elektřiny, ale lidé si ho přesto chválí pro jeho pohotovost. Velkým problémem v České republice je i mentalita lidí, kteří by raději koupili o padesát korun levnější obyčejné žárovky, než aby zainvestovali do sice dražších, ale ve finále úspornějších LED žárovek, jenž nám za nějaký čas dokáží ušetřit třeba na krásnou dovolenou nebo na nové auto. Neopomínejte taktéž vypojit ze zásuvky všechny zbytečné a nikým nevyužívané kabely, jakými jsou například koncovky od televize, rádia, nabíječky na mobil či notebook. Důležitou věcí také zůstává to, jak dobře zefektivnit elektrické spotřebiče. Je velmi pravděpodobné, že nad tím budete nevrle kroutit hlavou, ale jenom malé ponechání zapnuté žehličky bez použití vás okrádá o peníze; nemluvě o zapnuté myčce, jenž není zcela zaplněná. Pokud tenhle proces zopakujete dvakrát nebo i víckrát denně, není se tedy čemu divit. Z vlastní zkušenosti mi rozum stojí nad věcí, když se mi moji sousedi podělí o zážitek, že den co den suší prádlo v sušičce, a to i v letních měsících. Využijte raději příznivého počasí a dejte prádlo usušit pěkně venku na sluníčko. Elektřina tak zůstane plně nedotknutelná.

ceny elektřiny

 

Dalším skvělým způsobem, jak snížit cenu elektřiny, je nainstalování nevelkých  solárních panelů na střeše. Počáteční investice je sice vysoká, ale po delším čase se peníze vracejí zpátky do peněženky; navíc tím podporujeme budování obnovotelných zdrojů, které nijak výrazně neškodí přírodě a umožňují pohodlné šetření s elektřinou.

V aktuální době vznikají spory mezi zastánci vytápění pomocí krbů a radiátorů. Z pohledu odborníků je jasné, na kterou stranu se máme naklonit. Krbová kamna bývají velkým lákadlem. Jednak jsou designově lepší alternací, jednak se nám vyplatí finančně. Opět se dostáváme k časté frázi: je to otázka investice, která se nám  časem vyplatí; ovšem je tomu trochu pravdou. Elektrickými radiátory musíme vytopit jednotlivě všechny místnosti, kdežto krbová kamna jsou schopna vytopit větší obytnou plochu. Samozřejmě najdeme i negativní věci u krbů. Je to především otázka financí. Nejde ani tak o platbu kominíka, jako o samotný krb. Nutno zmínit také palivo, kterým topíte. Nejčastěji to bývá dřevo nebo brikety.

Porovnejte dodavatele

Mysleme na správné vybrání dodavatele! Každý občan v naší republice má totiž právo na libovolné vybrání si dodavatele elektřiny, proto si vždycky řádně prověřme firmu nabízející nám svou službu a nepodepisujme bezmyšlenkovitě smlouvu každému dodavateli, který právě zazvoní na náš dům. Ideální je se poradit se znalým odborníkem a nebo ke srovnání využít tuto kalkulačku cen energií.

Při závěrečném shrnutí vidíme, že šetření elektřiny po nás nevyžaduje tolik energie a svým způsobem jsem v tomto článku neobjevil nic nového; všechny zmíněné body všichni moc dobře známe. Hlavním problémem je spíše lidská lenost nebo leckdy i nezodpovědnost, která možná pramení z vlastního neuvědomění. Ve spoustě věcech jsme v životě stále někým nuceni činit to, co se nám mnohdy protiví, ale šetření elektřinou je jen a pouze na nás.

2 replies to Porovnání cen elektřiny

  1. Já to do našich děcek hučím pořád, aby se po sobě naučili zhasínat, když z místnosti odchází a nikdo další už tam není, občas je to jak když mluvím do dubu a svítí se u nás jak ve skleníku.  Je sice pravda, že  i s tím jak se u nás svítí, tak poradce pomohl docílit úspory, a ne žárovkama, ale rovnou nám doporučil vyměnit našeho dodavatele, takže teď máme sice alternativního dodavatele – Comfort Energy, ale výdaje šli o jednu měsíční zálohu dolů. Děti jsem však sekýrovat nepřestala, zhasínat se musí naučit.

  2. Ty ceny elektřiny jsou šílené. My teď řešíme všechno, protože kupujeme dům, tak na nějaké řešení dodavatele elektřiny není prostor, ale jakmile si to sedne, tak si určitě zjistím, kde bude nejlepší nabídka, abychom neplatili zbytečně moc. Ono bohatě stačí, že budeme muset splácet půjčku. Nejrozumnější nám přišla investice do p2p pujcek . Žádná banka, ale hezky peníze od lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *